Félig beteg! 2024.07.11-től
A klímakatasztrófa küszöbén mindig jó ötlet egy kis tarvágás... Sajnos a láda fáját se kímélte a láncfűrész. Grovana65 kolléga jelezte felém a fadöntés tényét, így gyorsan a helyszínre siettem. A geoláda-bölcső nagyjából megúszta, leszedtem, hazahoztam, felújítom. Azt nem tudom, hogy a toronytól balra is végigsöpör-e a faaratás. Egyelőre nem merem újra kirakni a ládát. Be kell hogy érjétek a pótrejtésekkel.
Pót1: Az eredeti láda helyéhez közeli exvillanyoszlopban (csak jelszó).
Pót2: A toronytól kb 20 méterre, villanyoszlop rom mellett, takarva (jelszó, logbook). Lásd ládaoldal utolsó képe.
Szélesség N 47° 0,564'
Hosszúság E 17° 45,088'
Pót3: Az egyik infótáblára felírva! (csak jelszó)
Röviden 2024.07.10. előtt
Hengeres, 20x5cm-es geoláda unortodox rejtése egy fán.
Kérek mindenkit, hogy KUPAKKAL FELFELÉ tegye vissza a hengert a geobölcsőbe!! Rövid logot írj a helyszűke miatt. Köszönöm szépen.
Részletek és segítség a láda adatainál!
A rejtésről, kérlek, NE tölts fel fényképet! Köszönöm.
A ládába
TravelBug nem helyezhető, a mérete miatt.
Leírás
Ezzel a ládával a Veszprém megyei 77-es út Tótvázsony - Nagyvázsony szakasza melletti szemletoronyhoz és egykori vegyvédelmi táborhoz invitállak benneteket, ahonnan sokak által nem ismert építményeken kívül remek kilátás nyílik a Kab-hegyre és a kilátó felső szintjéről tiszta időben akár az egész Balaton-felvidéket és a tavat, a másik irányba pedig a Bakony vonulatait látni. Az erdő lombkoronájából kikandikál a Kis Moszkvának nevezett egykori katonai bázis épületeinek teteje is.
A torony a nagyvázsonyi önkormányzat tájékoztatása alapján 2021.07.22-től NYITVA van, LÁTOGATHATÓ! :)
Megközelítés
Autóval: parkolhatsz közvetlen a torony előtt
N 47° 0,530' E 17° 45,145' 273 m [GCREDA+1parkoló], az aszfaltozott területen több kocsinak van hely megállni. Innen kb. pár perces sétával elérhető a geoláda.
Vagy egy alternatíva itt
N 47° 0,314' E 17° 44,864' 273 m [GCREDA+2parkoló], a zárt sorompó előtt van hely megállni. Innen kb. 7-8 perces sétával elérhető a torony környéke.
FIGYELEM! A 77-es út nagyon forgalmas, legyél óvatos és figyelmes be- és kihajtásnál!
Láda
Kissé szokatlan hengeres rejtés egy fán. Igen, benne van. A ládához könnyűszerrel hozzájuthatsz, ha használod a fejed és a kellékeket, amiket a rejtek bal alsó sarkában találsz.
Pótjelszó
Eredeti rejtektől pár méterre, egykori villanydúcon.
Ajánlott útvonal
Az ajánlott parkoló(k)tól menj befelé gyalog az aszfaltos úton. Kicsit beljebb vannak betonutak, járdák, földutak vagy füves sztyeppe, szabadon választható, hiszen a könnyen járható a terep, a torony pedig messziről látszik.
Történet
Az 1950-es években épült szemletorony funkciója a bombavetés hatékonyságának figyelése volt. Tőle délnyugatra 2 km-re volt a Magyar Néphadsereg vegyivédelmi éles tábora. Beszámolók szerint ez a 70-es években kb. 7 évig épült. Egyébként itt volt a szovjet Déli-hadseregcsoport vegyivédelmi tábora is egy szovjet katonai bázissal
N 47° 0,290' E 17° 44,716' 210 m [GCREDA+vegytabor].
(A cirill betűs feliratok az ők műveik lehettek.) Mára a táborból a sátorhelyek kibetonozott koszorúi kivételével semmi sem maradt.
Ez a táborhely az akkor még az "ideiglenesen hazánkban állomásozó" szovjet Déli Hadseregcsoport vegyivédelmi táborának építményeihez csatlakozva került kialakításra. Ekkor már magyar építményként, a jelenleg is meglévő, beton "sátorkeretek" és néhány épület állt. (A raktár és az élespályák laborépülete.)
Ekkor már a szemletorony megvolt. Az innen, az úttól északra távolodó völgyet, az akkori Honi Légvédelem használta bombavetési célterületnek. Ennek szemrevételezéséhez használták a tornyot.
Akkor még "szépen" be volt rendezve. Biztonságos vaslépcsősor vezetett a kilátószintre, amely még 1982-ben megvolt. Az egész komplexum már 1980-ban Varsói Szerződés szintű bemutatásra alkalmas volt.
Köszönet Mihikének a rövid leírásért!
Szívesen veszem az egyéb beszámolókat, archív fotókat a helyszín építéséről, életéről.
Felújítás
Az 50 méter magas objektum évtizedek óta kihasználatlan, ám 2020. őszén munkálatok kezdődtek a környéken. A rekonstrukciót a VERGA Zrt. végezte. Az egykori lőtértornyot a "Bakancsos Barangolás a Bakonytól a Balatonig" elnevezésű, pályázat keretében újították fel, melyben a VERGA Zrt., mint konzorciumi partner vett részt. A lőtértorony a felújítást követően kilátóként funkciónál a kirándulók örömére.
Az egykori lőtértorony tetőszerkezete teljes felújításon esett át. A kilátó szerkezetileg jó állapotban volt, azonban biztonságos látogatásra alkalmatlan volt, mivel az építményben nem volt lépcső, valamint nem voltak ablakok és a kilátószinten található védőkorlát is balesetveszélyes volt. A felújítás során új, védőráccsal ellátott fém szerkezetű lépcső került beépítésre, valamint a felső védőkorlát helyét is egy új, biztonsági ráccsal is ellátott korlát vette át. Törekedve az eredeti kistéglás arculat megóvására, a homlokzati felületeket javították és megtisztították. A belső terek állagának megőrzése érdekében beépítésre kerültek ajtók és ablakok, valamint a falfelületeken, javítást követően többrétegű meszelés végeztek."
A felújítási munkálatok 2021. februárjában fejeződtek be, így a kilátó tavasztól látogatható.
A projekthez kapcsolódóan szintén a pályázat keretében erdei bútorgarnitúrákat, tájékoztató táblákat is telepítenek, továbbá felépítenek egy 70 m2 alapterületű fedett pergolát is. A pályázat előre haladásával egy biztonságos megközelítést szolgáló aszfaltozott bekötőutat és egy murva burkolatú parkolót is létrehoznak, így egy komplex pihenőhely várja majd a látogatókat.
Forrás:
vehir.hu
Kis Moszkva
Még ma is éjjel-nappal őrzik a tótvázsonyi objektumot, pedig a kihalt laktanya lassan az enyészeté lesz. Az utolsó szovjet katona 1990 március végén hagyta el az erdő mélyén megbúvó bázist, majd 1990 március 28-tól több mint három éven át, 1993 augusztus közepéig a Gráczki László parancsnok vezette őrszázad tagjai vigyáztak az ürességtől kongó bázisra.
Térképen ez a terület nem szerepel, nincsen feltüntetve sehol. Nem véletlenül. A bázisnak nagyvázsonyi helyrajzi száma van, erdős-hegyes területen, a lakott területtől távol helyezkedik el. A tervrajzok szerint 38 hektár, de a nagyságát egyes források 66-ra teszik. Ez az eltérés egyrészt abból adódhat, hogy ez utóbbiba beleszámíthatták a laktanya előtti területet is, amelyen például egy vadászház is állt. Létrehozásának körülményeiről annyit tudunk, hogy az 1960-as években, egy szovjet hadgyakorlat kudarcát követően döntött úgy a legfelsőbb szovjet párt- és állami vezetés a katonai vezérkarral együtt, hogy a Varsói Szerződés tagországainak területén "különleges tárolókat" kell kialakítani, és tökéletesíteni kell a mobilitást és a híradást.
A kudarcba fulladt hadgyakorlaton - amely az atombunkerek megépítéséhez vezetett - harcászati és hadászati atomfegyver alkalmazását tervezték, ennek során az atomtöltettel ellátott robbanófejeket a Szovjetunió területéről gépjárművel kellett volna a kijelölt alakulatokhoz szállítani.
Mivel ezt nem sikerült maradéktalanul végrehajtani, rádöbbentek arra, hogy ez a körülmény alááshatja egy esetleges atomcsapás kivitelezését.
A különleges létesítmény a magyar közvéleménytől azért kapta a "Kis-Moszkva" nevet, mert a külső szemlélőnek szinte városnak tűnt. Igaz, Tótvázsonyból nézve csak néhány épület teteje látszik ki a fák közül.
Az objektum közvetlenül moszkvai irányítás alá tartozott: a Szovjetunió honvédelmi minisztériuma adott ki minden parancsot, utasítást, ellentétben a többi, Magyarországon állomásozó szovjet alakulattal, amelyek mind a mátyásföldi székhelyű Déli Hadseregcsoport Parancsnokságához tartoztak.
Forrás:
ma.hu
Korábbi urbexes videók a toronyról:
Szemletorony promó
Vegyvédelmi élestábor
Profi torony hódítók
Forrás: Szellemvárosok vlog, Hajner Gyula