Elhelyezés időpontja: 2017.10.07 08:35
Megjelenés időpontja: 2018.03.10 17:24
Utolsó lényeges változás: 2020.12.12 20:35
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2400 m
Megtalálások száma: 166 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP ON
Tiszafüred és Hortobágy külterületeinek határán, nyugati melléképület délnyugati sarkán, szarufa és falegyen találkozásánál rejtőzik a 140 milliliteres négyfülű (kb. 9 * 9 * 6.5 cm külső méret) geoláda.
WAP OFF
Bevezető
Az egykori Sóút kedvelt megállóhelyére, megyék határán álló csárdamúzeumhoz hívlak ezzel a rejtéssel.
Az off-roadozással óvatosan! Engem már húztak ki tűzoltók innen... :-D
Sóút
A mai hipermarketes világban nehéz elképzelni, hogy még alig 200 évvel ezelőtt is egy olyan, viszonylag egyszerű, alapvető élelmiszernek tűnő anyag, mint a só, milyen nehézségek, mennyi ember erőfeszítése árán jutott el az asztalokig.
A felszínt kicsit megkapargatva némileg árnyaltabb képet kapunk: hazánkban a só a 19. század elején nemcsak a legfontosabb ízesítőszer, de a húsáruknál szinte az egyetlen széles körben elterjedt, hagyományos tartósítási eljárás nélkülözhetetlen kelléke is volt (nem lévén akkoriban sem háztartási hűtő-fagyasztógépek, sem komoly konzervipar). Ennek megfelelően a mindenkori államhatalom stratégiai cikként kezelte: kitermelését és elosztását monopolizálta, forgalmából jelentős adóbevételt húzott.
A logisztikát az erdélyi bányáktól (Máramaros, Székelyföld) a legnagyobb lakosságtömörülésekig kellett megoldani. A sószállító útvonalak vízi és szárazföldi részből álltak. Előbbi főként a Tiszát és a Marost jelentette. A szárazföldi útvonalak afféle egyenes pusztai csapásként, "toronyiránt" alakulhattak ki. A megbízható forgalmat jelentő kereskedelmi út mellett egymástól 10-15 kilométernyire útszéli csárdák települtek. A sóút Debrecen és Tiszafüred közötti szakaszán ezek rendre: Látóképi, Kadarcsi, Kishortobágyi, Nagyhortobágyi, Meggyes, Patkós, Kaparó csárdák.
Meggyes csárda
A csárdák lényegében az elmúlt századok autós pihenői, moteljei voltak: településen kívül, fontosabb utak mentén egymástól egynapi, félnapi járásra létesült kocsmák, rendszerint kocsiszínnel, szekérállással. Jellemző telepítési tényező volt még egy adott helyen a közigazgatás gyenge pontja: a két megye határára épült - és így a vármegye pandúrjai elől menedéket nyújtó - csárdák különösen a betyárok között voltak kedveltek.
A Meggyes csárda éppen ilyen: most is Szolnok és Hajdú megyék határán, a Meggyes-halmon áll, ahogy mindig is tette. A jelenlegi épület 1770-ben épült, de Petőfi idejében kicsit átalakították: dór oszlopokat kapott a lopott tornáchoz. Magyarország első nemzeti parkja, az 1973-ban létrejött Hortobágyi Nemzeti Park gondoskodik megőrzéséről, bemutatásáról: ma csárdamúzeum.
Megközelítés
Ha csapadékos az idő vagy alacsony építésű az autód, akkor nem érdemes ennél tovább menned: N 47° 34,683' E 20° 59,864' 85 m [GCMCS+1PARKOLO]. Száraz időben, magasabb hasmagasságú autóval idáig eljuthatsz: N 47° 35,083' E 20° 58,933' 87 m [GCMCS+2PARKOLO]. Ha igazi terepjáród van, akkor drive-in a láda - bár az ázott szik nagyon vendég- és kerékmarasztaló tud lenni...
Nyitvatartás - ha bentről is szeretnéd megnézni:
V.-IX.: H-V 9-17 (előzetes bejelentkezés alapján)
+36(52)349922
Ládatörténet
2020.12.12 20:34 A láda kereshető.
2020.12.12 18:18 V_Gabor, mint logbíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és "a rejtő inaktivitása miatt" betegre állította.
2018.08.22 03:40 A Mecsek 600-as csúcsai teljesítménytúra lebonyolítása után végre van időm frissíteni a ládaoldalt.
2018.08.08 15:33 Hét és fél óra alatt 459 kilométer autózással és némi gyaloglással a helyszínre érkezvén megbizonyosodtam róla, hogy a ládát valóban ellopták. Új helyen újrarejtem.
2018.07.31 18:05 A ládát a megelőző bő 72 órában vélhetően ellopták.
2018.03.14 06:45 Megszületik az első megtalálás.
2018.03.10 17:24 A láda kereshető.
2017.10.19 A moderátorok egyhangúan (+10/-0) jóváhagyják a tervet.
2017.10.18 A geoláda terve a moderátorok elé kerül.
2017.10.07 08:35 Elhelyeztem a geoládát.
2009.03.31 23:07 Műemlékvadászat közben keresem fel a helyszínt.
Cipollinoval közös ládázás!
Az esőfelhők nagyon együtt voltak már!Bármelyik percben eleredhetett az eső.
A terv szerint begyalogoltunk a ládáig. Nagyon gyorsan mentünk, mert lógott az eső lába nagyon. Oda vissza 4,4 km volt az út, és sikerült megúsznunk az esőt.
Illetve a vissza úton egy kicsit kaptunk a nyakunkba, de ez nem volt annyira vészes.
A lényeg, hogy a mai napra tervezett ládákat sikerült begyűjtenünk.
Köszönjük a lehetőséget!
Szerettük nagyon, mint mindig, köszi, hogy megmutattad!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
Kb felutig bemereszkedtunk kocsival innen kb negyed ora seta. Az utolso rejto segitsegevel megleltuk, kicsit melyre csuszott de ott volt ahol a leiras szerint kellett. Annyi bodza volt ut kozben hogy felesegem megallt szuretelni
Megtaláltuk, köszönöm szépen a rejtést! Szuper, kalandokkal teli játék!
Július végén jártam már itt, de ma újra eljöttünk, mert úgy tudtam kinyitották egy csoport kedvéért. Sajnos lekéstük. A hortobágyi madárkórházból elvándorolt gólyákkal is találkoztunk.
Óvatosan, odafigyelve a tanya udvaráig lehet gurulni családi egyterű autóval(mazda5) is. [Geoládák v4.1.2]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Sokáig kerestem. Az én hülyeségem volt, a 140 milliliterr én 140 milliméternek olvastam, kerestem egy tisztes méretű ládát, de ez kicsi. Azért meglett!! [Geoládák v4.0.3]
A következő állomásunk ide vezetett. A csárda jól néz ki és teljesen jó, hogy közigazgatási határokon van, amit csak gyalogosan, földúton lehet elérni. Persze terepjáró meg monti még szóba jöhet. De ami egy kicsit zavart, hogy ez sem volt nyitva, csak kívülről jártuk körbe. Persze két ember miatt előre bejelentkezni nem akartunk.
Köszi a rejtést!
Nagyon elhagyatott vidék. Ez a tipikus láda a geokessing nélkül soha fel nem keresett helyekre. A mai napra ez a láda biztosította a sarat a bakancsunkra.
Üdv Mr Zerge.
19/21. Születésnapi két napos ládatúra tizenkilencedik találata. Hála az égnek, a nagy aszály miatt a szikes talaj most nem zavart senkit. Mi is bejutottunk egy jó darabig, hogy ne kell 2 és fél kilométert gyalogolnom. A csárda nagyon impresszív. Jó állapotban van, bár nagyon jó lenne ha gyakrabban lenne nyitva. Köszi a rejtést!
Üdítő találkozás ilyen messze a székhelyünktől, az isten háta mögött egy hazai ismerőst találni. Az egykori csárda nyugalmas környezetben, de mégis gondozottan várt minket. Jó volt felfedezni. A rejtési mód Siófokról ismert.
Halló!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! nagyon szép hely, megéri bejönni. A rejtés nagyszerű, az utánam következőknek üzenem, hogy ne adjátok fel a keresést, kicsit trükkös, de ott van a láda :) [Geoládák v3.12.7]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Az aszálynak köszönhetően a ládáig simán bejutottunk autóval.
A láda meglett hamar, de a megkaparintása beletelt pár percbe.
2 méter magas nőgyógyászok előnyben. :D [Geoládák v3.12.7]
Végre eljutottunk ide! A ládikót nem találtuk, átvizsgáltunk minden sarkot.Kérdeztünk egy régebbi megtalálót, de ő sem tudott segíteni. Hívtuk a rejtőt, aki nagyon kedves és segítőkész volt, de nem lett meg a doboz. Nagyon hideg szél fújt, így nem vártuk meg amíg a rejtő megkeresi a tartalék láda koo-ját. Mire hazaértünk elküldték a jelszót. Köszönjük a rejtő és a kessertárs segítségét.
Ilyen helyek miatt érdemes geoládázni!!
Az egyetlen negatívum, hogy belülről nem lehet megnézni. De kárpótol az a megfoghatatlan valami, ami ezt a helyet körbelengi. Nem is lehet szavakban elmondani. Ide el kell jönni!
Köszönjük a rejtést!!
Megtalaltuk drive-in, de a kornyeken setaltuk, piknikeztunk, mert emberi hangoktol mentes, nyugodt, madarcsicsergessel marasztalo szep hely. Koszonjuk a rejtest.
Mint LogBíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd! További tudnivalók a beteg ládákról.
Email-t küldtem a rejtőnek.
Szemerkélő esőben és nagy sárban indultunk. Szerencsére út közben az eső elállt, és még a nap is kisütött. Négyen kerestük a ládát kb fél óráig, de semelyik tuskóban nem leltük. A rejtek kép alapján szerintünk megtaláltuk a helyét, de a doboz nem lett meg. Viszont a hely szép, rengeteg madarat láttunk, nem bántuk meg a túrát. A képek alapján kérnénk egy elfogadást!
Sajnos a ládát nem találtam a helyén.
Szemerkélő esőben indultam, nehéz volt a haladás a sárban, de végül sikerült elérni a csárdát, majd a láda helyét.
Sokat kerestem, de nem akart előkerülni, pedig jóval tovább is kerestem, mint amit a koordináta mutatott.
Örülnék egy elfogadásnak.
Nemzeti Parkos túrasorozat - 2. nap a Hortobágyon
6 napi esőzés után startoltunk az ajánlott parkolótól. Az előző nap már láttuk, milyen is ilyenkor a puszta, így senkinek nem okozott meglepetést az elképesztő mennyiségű sár és víz, ami fogadott minket. Természetesen most is esett.
A csárdánál már várt minket Gabi, a hely gondnoka, és megmutatta az egykor igen fontos szerepet betöltő épületet, beszélgettünk a régi időkről.
Ami nagyon érdekes volt, hogy miért nem itt vezet a 33-as út. Történt ugyanis, hogy a nagyiváni gazdák lefizették a tervezőt, hogy feléjük kanyarodjon ez az igen fontos útvonal. A térképen ezért látjuk a kanyart az egyenes helyett és ezért veszítette el a jelentőségét a Meggyes Csárda. Ennek megfelelően a Kaparó Csárda később keletkezett, nem tartozik a történelmi csárdák körébe, ahogy azt a GCKPRO oldalon is olvashatjuk.
Az utunkat a régi sóúton folytattuk, ahol darvak, ludak, őzek és nyulak kísértek minket.
A Górés tanyánál még megnéztük a madár repatriáló telepet, majd a két napos túrát egy ebéddel fejeztük be a Kaparó Csárdában.
Köszi
Családi ládatalálat nyaralóidőben...4/2
Az út 1/3 át tudtuk autóval megtenni, utána még gyalog is kihívás volt a rengeteg tócsa és a sártenger...
A csárdánál nem volt senki:(
Hortobágy körüli csavargás, a kissé szemerkélő esőben. Miért van sár olyankor is, amikor nem esik az eső?? Majdnem drive-in lett, sehol egy teremtett lélek. Köszönöm a rejtést.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Technikailag van vmi probléma a megtalálási logolással, csak információként sikerült elfogadtatni, nem "megtalálásnak". [Geoládák v3.3.2]
Megtaláltam a ládát! Csak a jelszó nem stimmel valami miatt!
A 33-as út melletti parkolóból indultam a terület felderítésére. Nagyon kellemes séta a volt"só" út ezen szakaszán. Ragyogó napsütésben és kellemes időben tettem meg a távot.
Az erdősávban fácánok és nyulak fogadtak, természetesen elfutva, de elég sokat láttam. A hely remek! A dobozt a fatönk mellett találtam. Remek állapotban van.
A ládában lévő jelszót a rendszer többszöri próbálkozásra sem fogadta el. Kérem a rejtőt a képeim alapján fogadja el a találatot. A jelszóról képet is küldtem a tulajdonosnak.
Köszönöm a rejtést.
Köszönöm a segítséget a jelszó megtalálásában, egy kedves kessertársnak!!
Nagycsaládos kirándulás a Tisza-tavi nyaralás közben Hortobágyra. Hazafelé beautóztunk a parkolóig. Kietlen puszta, kivéve a ládától 100 méterre erdőt irtó csapattól ... A láda rendben, a csárda is. :)
Ebben az aszályos időben száraz úton jutottunk el a csárdáig. Nyugodt, szép környezet. A fácánok, nyulak úgy néztek ránk, mintha sosem láttak volna embert.
Sajnos elkezdett esni az eső, így nem élvezhettük tovább a tücsökzenekart és a gágogó csapatot.
Köszönjük a rejtést.
Megtaláltam! Gabival közös ládavadászat. Tipikus geocaching nélkül soha helyszín. Nagyon érdekes volt, ahogy a leírás is. Mi a műúttól gyalog sétáltunk be.
107 kilométeres kerékpár túra a Hortobágyon, több részletben.
Először a Dinnyés-háti üdülőtelepnél hagytam az autót és indultam a Tisza-tó körüli kerékpárúton Kisköre felé, hogy pótoljam a gctiko ládám második pontját. Ha már itt voltam még érintettem néhány pontot a Gckupához, majd elautóztam a Hortobágyi kisvasút végállomásához, hogy kerékpárral közelítsem meg a csárdát.
Újdonság volt számomra a halastavi látogatóközpont, előző látogatásomkor ez még nem létezett.
A 33-es úton a csárdához vezető földút elágázásáig tartó szakaszt egy ideig nem fogom elfelejteni a viharos szembeszél miatt. Néha szinte megálltam a kerékpárral. Szerencsére a földutak csontszárazak voltak, minden nehézség nélkül végig nyeregben tudtam megközelíteni a csárdát.
A láda azonnal meglett. Remek, hely, köszönet Fairynek, hogy felfedezte.
Visszafelé csak vitorláztam a viharban, majd még végigjártam a Gckupa miatt a halastavi tanösvényt és pótoltam a Gchhtk multi 2. pontját.
Még terveztem, hogy felkeresem a hortobágyi ládákat is a gckupa miatt, de az erős szél miatt letettem erről. Még hátra volt egy kemény menet Tiszafüredről a Gccseg ládáig.
Először Ohat felől próbálkoztam, de az utat elzárta egy telep. Aztán az ajánlott parkolótól, de nagyon nagy volt a (többnyire fagyott) sár. Végül kicsit tovább a 33-ason, az út mellett parkoltam, és a fagyott réteken az erdőt megcélozva, majd jobbról kerülve értem el a csárdát. Érdekes hely itt a semmi közepén!
Visszafelé az erdő nyugati oldalán mentem, de a zsombékos-sásashoz kiérve nem vettem észre az átjárót, és elindultam egy csapáson. Aztán amikor már csak jég és víz volt alattam, a jég pedig állandóan beszakadt, akkor valahogy visszaevickéltem. Izgalmas volt. :-) Aztán meglett az átjáró, és vissza tudtam menni az úthoz.
2 napos csoportos családi, baráti kirándulásra érkeztünk a Hortobágyra a lelcache tours szervezésében. A nagyon intenzív programban volt sok minden. Kis séta, remek ládacélpontok, darules naplementekor, éjszakai bagolyles és még egy kis fürdőzés is belefért. Nagyon jól sikerült a hétvége.
Az egész kirándulás utolsó ládája. Készültünk a hosszú monoton gyaloglásra, de olyan nagy szárazság van, hogy egészen a csárdáig autóztunk mindenféle probléma nélkül, sár egy darab sem volt az egész úton. A csárda jó állapotban van. Ez egy igazi gc találat, ez nélkül a a játék nélkül soha nem jöttem volna be ide. Érdekes, hogy ez a régen fő közlekedési útvonal mára ennyire elvesztette jelentőségét. Köszönöm, hogy megmutattad.
Erre tettem, vettem, megleltem. Szép hely, helyes rejtek. Kellett egy rejtek e helyre. Tetszett. Kellemes meleg, kedvesem, gyermekem. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.SIKERÜLT [g:hu 1.5.4]
Újabb kincs a tarsolyban. Köszönöm.
Darules bevezetőjeként. Ma mintegy 40 000 db madarat láttunk éjszakára húzni. Csodálatos volt!
Hortobágyi halastavi kisvasutazás után, Poroszlóra menve, térképen láttuk, hogy van itt egy láda. Gondoltuk megkeressük. Leírás nem volt nálunk, mivel csak a Tisza-tó körüli ládák keresésére indultunk. Csak a Mapsource TuHu térképen jelzett pont szerint tájékozódtunk. Meg is találtuk. Logbookban jeleztük ott jártunkat. Otthon ért a csalódás. Rendszer többszöri próbálkozásra sem fogadta el a jelszót. Kis keresgélés után megtaláltuk a magyarázatot. Mi a régi, elveszettnek hitt ládát találtuk meg N47°35,085 E20°58,300 koordinátán. Miért volt szükség ládacserére? Rejtő a saját ládáját nem találta meg? Kérem a pont jelszó nélküli elfogadását.
A hely valóban kiérdemelt ide egy rejtést. Kellemes, csendes, megnyugtató, múltat idéző. Köszönjük. Érdemes volt felkeresni.
Egész napos ládakeresés utolsó találata. A minimál láda gyorsan meglett, a koordináta pontos, Liberty és tabletta után én lettem a harmadik bejegyzés a logbookban. Némi izgalmat csak az okozott, hogy a fasor végénél lévő magaslesen a vadászok már készülődtek az esti fácánozásra, ezért előbb integettem, hogy biztosan észrevegyenek.
Hortobágyról jöttünk a csárdához. Hortobágyon hangulatos kirakodóvásár és tekerőlantos népzene fogadott bennünket. A kilenclyukú híd pillérei alatt szépen visszatükröződtek a naplemente fényei.
Tetszik a Meggyes csárda története és a ládaoldal. Jó volt egy kis időutazásra eljönni, kár, hogy nem volt nyitva a múzeum, csak az ablakon bekukucskálva láthattuk a csárda régi hangulatát.
A láda bizony a helyén van, a koo-k teljesen jók. Fairy éppen új ládát helyezett ki, új logfüzettel, (helyes kis tollal). Megtaláltuk és ugyanoda tettük vissza, talán nem annyira mélyre, de jól álcázva és ez úgy látszik jól sikerült. Jamesék (fentebb) csodálom, hogy nem találták meg. Köszönet a rejtésért és a hely bemutatásáért.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.4]
A láda jól el volt dugva, de sikerült megtalálni. Mi annyira nem rejtettük el, de mint fentebb látható, mégiscsak túl ügyesek voltunk.
Az aljnövényzet komolyan fel volt túrva.
Komoly nehézségek (rejtő kínlódása, terepviszonyok) árán lett meg a láda.
Csak jó időben (esőmentes időszakban) érdemes felkeresni a ládát.
Hajdúságban eltöltött remek hétvége egyik állomása volt ez az új láda. Debrecenben volt a szállásunk, de esküvőre érkeztünk Hajdúböszörményre.
Nagyon tetszett! Besétáltunk a poros úton a 33-as út mellett parkolva. Igazi GC élmény. Érdekes módon, nem volt rekkenő hőség. 26 fok volt, de kis kellemes szellő hűtötte a kedélyeket, kedves bárányfelhők takarták a napot. Gyorsan lesétáltuk az 5 kilométert oda-vissza. Az egyetlen zavaró tényező a szálló finom por volt. A helyszín telitaláat. A rejtés kicsit fantáziátlan, de azonnal meglett. Lillu nagyon sajnálta, hogy nem volt itt senki, az ablakokon próbáltunk leskelődni... :-)
Bicajjal a hortobágyi halastavaktól. Teljesen szárazak az utak, jól lehet haladni. Üdítő látvány a régi csárda és környezete is, egy fehér doboz a most még harsogó zöldben. Tovább Ohat felé szintén nem volt gond. Sőt, egy holland épp a csárda előtt parkolt le...
Reggel vissza fordultam a csizmámért olvasván a leírást. Három éve még bottal sem tudtam járni. Most mínusz 25 kg, nagy csizma, óriási szikes sártömeg az úton is. Csodálatos napsütés + 18 fok, ludak sokasága, fácánok párzása, nyulak kergetőzése, őzek napozása az erdei úton. Szinte pillanatok alatt megtettem a 2550 métert s jött a múlt, a pompás csárda a tartozékaival. Sört nem kaptam, vittem a joghurtot. Szuper hely, még a csizmámat is megszárítottam a napon. Világ zajától távol e kicsi országban, amerre néztem mindenütt víz és víz. Nem is olyan kicsi ez a mi országunk.
Jó volt itt lenni, rejtés rendben. Köszi szépen a lehetőséget.
Ui: Autót hagyjátok a fő út melletti letérőnél, mert a szikes világ az úr erre felé.