Elhelyezés időpontja: 2002.11.01 12:30
Utolsó változás: 2014.08.31 21:58
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Gergő, Szeder, Marcus, Zsuzska, Lacus
Felhasználó: álomfogók Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 708 + 4 sikertelen + 4 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2008-05 volt 13 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP-barát verzió:
A jelszó egy levágott gyökér vágási felületére csavarozott kis táblán.
...................................................................................
Egyik, mondhatni a világon egyedülállóan ritka képződményünk az atkári periglaciális talaj, amelynek forma-, és színvilágában különlegeset alkotott a természet.
A szelvény anyagának fő összetevői: finoman porló fehér mész, vörös agyag, sárga agyagos vályog és szürke nehéz agyag. A vörös agyagos talajanyag a Pliocén kor meleg, nedves időszakában képződött, eltemetett talaj maradványa. Ez a vörös talajanyag igen intenzív állati fúró és keverő tevékenység által került a mélyebb rétegekbe. A mész csak később került ezekbe a mélyebben húzódó rétegekbe a területre hullott meszes löszből való kilúgzás útján. Az atkári képződmény egyedisége a helyszínen is jól megfigyelhető nehéz agyagréteggel magyarázható. Ez nemcsak a mész felette történő felhalmozódásához, hanem az agyagréteg fölötti talajanyagnak a gyakori vízzel való telítettségéhez is vezetett. A Pleisztocén kor fagyási és olvadási folyamatai az egyes rétegek és a járatkitöltések megszakadásához, gyúródásához és keveredéséhez vezettek. A melegebb időszakokban a felengedett, vízzel telített anyagban a keményebb konzisztenciájú illetve nagyobb térfogattömegű anyagok, a rájuk nehezedő felsőbb rétegek nyomása alatt deformálódtak, kenődtek, létrehozva a hullámos, cseppszerű és csóvás formákat. A nagyobb nedvességtartalmú, plasztikus, meszes anyag a felsőbb rétegek terhelése alatt hozta létre a felszökésszerű csúcsosabb hullámokat. Ezek a folyamatok hosszú időszakon keresztül, több periódusban zajlottak és alakították ki a színekben és formákban gazdag, igen ritka természeti jelenséget.
Az atkári szelvényhez hasonló felépítésű és rendkívüli formagazdagságot mutató szelvényt sem az irodalmi adatok között, sem a témával foglalkozó szakemberek terepi megfigyelései során nem találtak, ezért a képződmény különleges és egyedi jelenségnek tekinthető. ÓVJUK!!!
Két ok miatt is nagyon sokáig vívódtam magamban, hogy helyezzek-e el ezen a helyen ládát, avagy sem. Az egyik ok az előbbi: a hely (hivatalosan alá nem támasztott, de szakmai körökben egyöntetű) védettsége. A másik a szomszédság. Ezen természeti érték közvetlen szomszédja ugyanis egy szeméttelep. Ez bizony időnként a magyar valóság. Sajnálom.
Pontosabban ez volt a helyzet több mint 10 éven át. A szeméttelep rekultivációjával a szelvény környéke is új 'köntöst' kapott. Hogy mikor lesz végleges, egyelőre nem tudom, de már mostanra is hatalmas a változás a korábbi állapothoz képest. Egy mini tanösvényt, alakítottak ki,
ráadásképpen pedig egy pihenőhelyet. Mindezt fából és úgy hogy magát a szelvényt immáron csak erről az ácsolt és fedett ösvényről lehet megszemlélni.
Megközelítés:
A szelvény megközelíthetősége is jelentősen javult: nem az országút szélén kell parkolni és nem is a szántóföld szélén haladva kell a szelvényt megközelíteni. Az M3-as autópálya Gyöngyös-nyugat, Hort leágazásától indul Atkár felé az út. Erről ágazik le egy rozsdás, kissé megviselt, nyitott sorompónál ( N 47° 42,513' E 19° 52,812' [GCATKR+letérő]) az immáron kocsival is járható út a tanösvény felé. A sorompó és a tanösvény kezdőpontja ( N 47° 42,431' E 19° 52,726' [GCATKR+tanösvény]) közti mintegy 200 méteren szinte akárhol lehet parkolni, a maradék részen pedig sétálni.
Jó kincskeresést! Remélem, a természeti kincs látványa megfelelő örömet fog szerezni.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ahogy kocsival jöttünk az út mellett sok helyen szemetet látni. A közvetlen környezet szerencsére nem az. Amikor eljöttünk a rejtéstől, a távolban csomó őzikét láttunk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.9.6]