Kis mikroládát keressetek a szántóföldhöz legközelebbi természetes kő alatt.
Talán kevesen gondolnák, hogy Ajka, kis országunk közelmúltjának egyik legjelentősebb ipari városa többször is elnyerte a Magyarország "legzöldebb" városa címet. Az ipar ellensúlyozására telepített rengeteg növény, ma uralkodó szerepet tölt be e bakonyi kis városban. A kincskereső út 4 állomásra épül (összesen: 7.5 km), melyből az első és a két közbenső a város belterületén, az utolsó pedig egy csodálatos horgásztó partján található. Mivel a településen belül koordinátákat tartalmazó ládikákat "veszély" nélkül nem helyezhetünk el, úgy gondoltam egy kis ügyeskedéssel kaphatjuk meg az egymást követő helyszínek koordinátáit. Az első három "láda" így virtuális jellegű, melyeknek nagy szerepe van a végső cél elérésében az utolsó pedig maga a kézbe fogható geoláda.
Az utolsó láda koordinátáit betűkkel helyettesítettem, és a különböző helyeken mindig megkapunk egy-egy betűnek megfelelő számjegyet. Ezek behelyettesítésével kaphatjuk meg a végcél pontos helyét.
A "fizikai geoláda" koordinátáit tehát így jelöltem:
N 47° AB.DBC' ; E 17° JF.ADG'
A kiindulópont Ajka Városligetében található Csónakázótó. A tó egyik szigetén a városban 1928 és 1941 között élt és dolgozott Fekete István író mellszobra és népszerű állattörténeteinek mesefigurái találhatók. Három betű megfelelő számjegyét erről a helyről kaphatunk meg:
C = A szigeten található mesefigurát(!) ábrázoló szobrok száma (Nézd meg a bokrok alatt is!). Sajnos mivel egyre többször nem lehet bemenni a szigetre ezt is meg kell adnom: 8 db
J = A Csónakázótó szigeteinek száma. Segítség: A közmondás szerint ennyi a magyar igazság is.... :)
D = A Csónakázótó legkisebb szigetén ennyi nagy fűzfa található. Sajnos a természet a fák számát időközben alakította. Így aztán a félreértés végett ezt a betűt kénytelen vagyok dekódolni. D=2 :)))
A Városi Múzeumban a helytörténeti gyűjtemény mellet megtekinthetjük Boros Miklós emlékkiállítását, a Fekete István-gyűjteményt és néhány emlékművet. Ezen a helyen ismét megkapunk néhány számjegyet:
B = A I. világháborús emlékműhöz felvezető út melletti márványtáblák száma.
G = B+2
A város legértékesebb műemlékét a tósokberéndi városrészben találjuk. Az 1808-ban befejezett késő barokk stílusú épület már impozáns méreteivel is meglepi a látogatót. A 30x23 méteres templom oltárképén, Vinzenz Fischer alkotásán Szent István Máriának ajánlja fel a koronát. Az itt megfejthető számjegyek a következők:
A - A templom főbejárata melletti feszületet kezében tartó szobor utolsó sorának utolsó számjegye
F - A templom főbejárata melletti feszületet kezében tartó szobor utolsó sorának első számjegye
4. állomás - Lőrintei tó
Koordináták : N 47° AB.DBC' ; E 17° JF.ADG'
Egy gyönyörű horgásztó-csoport mellett találjuk a meg mikroládát egy kő alatt. A terep utolsó szakasza nehéz, mert egy idő után már csak földes-sáros úton közlekedhetünk és ráadásul vízenjárás hiányában kerülni kell a számtalan útelágazás közepette. Még egy utolsó segítség: akik most a ládára vigyáznak, valaha egy rég elfeledett faluban éltek a tó partján.
Két hely, amit ha van időtök látogassatok meg:
- Csónakázó tó forrása (iható, frissítő):
N 47° 06.756' ; E 17° 33.544'
- A város büszkesége az üveggyár, mai nevén Ajka Kristály. A megadott helyen bemutatóterem és mintaszaküzlet található: N 47° 06.310' ; E 17° 34.136'
Hajrá Kincskeresők!
cserve (cserve@ajkanet.hu - 20/583-7292)
Ládatörténet:
2019. feb. 19. A láda ugyan nem beteg, de az eredeti rejtője ~10 éve nem aktív már. azaz ha valaki vállalja, hogy a nevére veszi és kicsit aktualizálja az oldalt, akkor szívesen átírjuk a nevére. Ha érdekel, akkor az adoptalhatoladak@geocaching.hu címre írj! [Admin(Fazék)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a rejtést. A koordináta - korábbi ajkai látogatások eredményeként - már viszonylag régen a birtokunkban volt. Mivel ma Zalahalápra készültünk, kínálta magát a lehetőség, hogy Pulánál letérjünk a 77-es útról, és erre autózzunk. A tónál csend és nyugalom volt, eltekintve egy fűnyíró hangjától. A ládát váratlanul könnyen megtaláltuk a magasra nőtt aljnövényzetben. Ajkán már többször jártunk, busszal, vonattal, autóval. Padragkúton és Csingervölgyben pedig geoládáztunk is. Van hangulata a kiterjedt városnak.
Végigmentünk a koordinátákhoz vezető úton, aztán gondoltuk, megkíséreljük a ládát is felkeresni. Szerintem az összes csalánnal és bozóttal összekarcoltattam magam, viszont sajnos nem találtuk meg a végső pontot. Kérem, hogy a csatolt képeim alapján a megtalálást hagyjátok jóvá! Köszönöm! [Geoládák v4.4.1]
Szuper séta volt, bár a végpont kicsit szivatós, mert nem hittem el, hogy az ember magasságú csalánban lehet a láda....de igen....meglett! Köszönjük. [Geoládák v4.3.0]
A ládához, a Lőrintei tónál a Kab-hegyi kerékpár körút teljesítése után jutottunk el a mai napon. Az első három pontot Ajkán még tegnap este kerestük fel, ki is számoltuk a rejtek koordinátáit, de már késő lett volna aznap odajutni.
A számolgatós dolgokat annyira nem kedvelem, van benne hibalehetőség. A láda érdekes helyre vitt el, igaz kicsit messze a várostól. A 10. jeges tkerés előtt és után felkeresve. Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.1]
A végpont nagyon jó, de...
....a többi is biztos az lenne, ha nem úgy kellene kitúrni, mi kereshető, mi nem.
Tavaszal régi ládaleírással jöttem, így ott nem vettem észre, hogy a pontok nagy része meg van adva... Kár érte.
---------
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.1]