A padtól a kerékpárúton északi irányban érdemes pár méternyit haladni, ahol a sűrű növényzet megkerülésével a réten keresztül kényelmesebben megközelíthető a jellegzetes fa.
A 3-as pontnál lévő ládában található jelszórészletet a dobozra kívülről is ráírtam, így most kinyitás nélkül is hozzá lehet jutni. Jó keresést!
A 16. kerületben található kerékpárútra hívom a kedves keresőt, közben pedig érdemes a Fekete István tanösvényre is egy kis időt szánni. A gyönyörű környezetben elkészített tanösvényen lehet tanulni a madarakról, és a téli etetésükről. Aki tud, téli időszakban hozzon magvakat, mivel a tanösvény egyik állomásának közelében található etetőbe bárki elhelyezhet egy kis elemózsiát a szárnyas jószágoknak.
Fontos, hogy kenyeret, chipset, és hasonlókat NE tegyen senki az etetőbe. A bicikliúton Árpádföldről juthatunk el egészen a Naplás-tóig. Útközben egy játszótér, több pad, egy tanösvény, és egy kellemes környezetben kialakított pihenőpark is található.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Tömegközlekedéssel
A HÉV-ről Cinkotán érdemes leszállni.
N 47° 31,188' E 19° 13,082' 135 m [GCKPUT+HÉV]
A 174-es és 175-ös és a 31-es (vagy az éjszakai 931-es) busszal lehet a legközelebb jutni az első ponthoz, az Állás utcai megállónál, ami az autós parkoló szomszédságában található.
N 47° 31,758' E 19° 11,672' 140 m [GCKPUT+174-175]
A 45-ös, 46-os, 146-os busszal is lehet érkezni. Ez esetben az Anilin utcai megállónál érdemes leszállni, és fordított sorrendben felkeresni a pontokat.
N 47° 30,816' E 19° 13,205' 135 m [GCKPUT+45]
Autóval
N 47° 31,747' E 19° 11,656' 140 m [GCKPUT+parkoló]
A parkoló közelében vizesblokk is található.
De elsősorban kerékpárral
A Kerepesi út és a Veres Péter út mentén végig kerékpárút vezet az Örs vezér tere felől, de a kis forgalmú Béla utcán, vagy a Szent Korona utcán a
jelzést követve is a kezdőpont közelébe érünk.
Rákoskeresztúr irányából a Naplás úton haladva szintén kijelölt kerékpárúton tudunk kényelmesen érkezni.
Csömör irányából is van kerékpárút. Az M0 körgyűrűt egy gyalogosoknak és kerékpárosoknak létesített felüljárón a
N 47° 32,271' E 19° 12,989' 180 m [GCKPUT+felüljáró] pontban tudjuk keresztezni.
A helyről
A Fekete István tanösvény
A XVI. kerület kivételes természeti adottságai miatt, a Kertvárosi Környezetvédő Természetjárók és a Ligeti Madárvédelem a Szilas-patak menti odú teleppel, és tanösvénnyel szeretné elérni az itt élő madárfauna védelmét. Az odútelep a madarak áttelelését, és tavaszi költését hivatott segíteni. A különböző odútípusok többféle madárfajnak adnak otthont. Ennek köszönhetően, akár 10 faj költése, és mindennapi élete válik megfigyelhetővé. A tanösvény erre vonatkozólag információkkal, és tanácsokkal látja el az erre kirándulókat. Az itt élő madarakról 7 tábán olvashatóak érdekes tudnivalók.
A tanösvény kezdete a
N 47° 30,894' E 19° 13,321' 120 m [GCKPUT+tanösvény] pontban található.
Szilas-patak
A patak két forrásból ered, az egyik a Kerepestől nyugatra található Látó-hegy, míg a másik a Kerepestől délkeletre álló Hüdői-hegy lába. Kerepesen leginkább Malom-pataknak hívják, Rákospalota környékén Palotai-pataknak nevezték. A patak mentén több, különböző mértékben védett terület alakult ki.
A Szilas-patak a XVI. kerületben
A budapesti viszonylatban egyedi adottságokkal bíró kerületben, a Szilas-patak menti összefüggő zöldterületen fás, ligetes, gyümölcsös kertek és mezőgazdasági munkákat idéző szakaszok váltakoznak. A Szilas-patak keresztülszeli a XVI. kerületet, több különálló városrészt, egykori települést kötve össze. A kerület települései önálló, karakteres arculattal bírnak.
A környék felújítása
A Fővárosi Önkormányzat 2013-ban írta ki a Tér_Köz Pályázatot, ami a Budapesten található leromlott állapotú, kihasználatlan közterületek és az azokhoz kapcsolódó ingatlanok megújítását célozta a helyi közösségek bevonásával.
A XVI. kerületi Önkormányzat Szilas-patak környezetének olyan átalakítását tervezte, amely segít megőrizni a zöldövezetet úgy, hogy új funkciója révén még értékesebbé és vonzóbbá váljon a lakosság számára. Lehetőséget kívántak teremteni a családok szabadidejének közös eltöltésére, sportolásra, játékra, pihenésre. A Hermina út és Árpádföld térségében fekvő 4400 nm nagyságú zöldterület rehabilitációjával többgenerációs játszótér és biciklis kalandpark kialakítását, valamint 5 km-rel távolabb, a Zúgó- patak környékén 3717 nm zöldterület újrahasznosításával kerékpárút, gyalogos sétány és családi játszópark megépítését tervezték. Koncepciójuk szerint a kiépítendő területek növelik az aktív időtöltésre alkalmas területeket, és segítik az egészséges életmód fenntartását. A közös programok pedig erősítik a kerületi lakóközösség összetartó erejét.
Zúgó-patak pihenőpark
A hangulatos pihenőhely
N 47° 30,873' E 19° 13,712' 125 m [GCKPUT+park] a Szilas-patak közvetlen közelében, a patak kerékpárúttal ellentétes oldalán helyezkedik el. A Zúgó-patak, ahogy a neve is utal rá, egy sebes folyású patak, amelynek medre elhanyagolt volt, ezért helyreállították a mederbukókat, valamint kialakítottak egy záportározó medencét is. A víz helyben tartásával csökkenthetők a záporok okozta eróziós károk, és a fűzek javítják a vízháztartás egyensúlyát. A fejlesztés során az Önkormányzat döntött úgy, hogy nem egy egyszerű víztározót épít, hanem egyúttal egy parkot, kerékpáros pihenőhelyet is létre hoz. A víztározót és a patak sodrását lassító lépcsőket, a mesterséges beavatkozás nyomait, már birtokba is vette a természet, és a növényzet szinte eltüntette a mesterséges elemeket. A kerület lakói annyira megkedvelték a helyet, hogy vízi növényeket is telepítettek a kialakult kis tóba, és gondozzák a parkot.
A rejtés
1. pont
N 47° 31,689' E 19° 11,510' 120 m [GCKPUT-1]
Gravírozott tábla a kerékpárút kezdeténél a hídon, a patak folyásiránya szerinti jobb oldali parton, a "hídfő" végén, a gerenda külső oldalán, a beton perem felett. A második fénykép segít, ha kell. A jelszórészlet két karakter, egy szám és egy betű.
2. pont
N 47° 31,452' E 19° 11,899' 121 m [GCKPUT-2]
A megadott pont a kerékpárút pataktól távolabbi - vagyis délnyugati - oldalánál lévő alacsony beton elemre mutat, mely már használaton kívül van. Az 1-es ponthoz hasonló gravírozott táblát kell keresni, melyen a jelszórészlet három betű. A harmadik fénykép segít, ha kell.
3. pont
N 47° 30,777' E 19° 13,807' 122 m [GCKPUT-3]
Befőttesüveg méretű és formájú fekete színű műanyag doboz egy nagy fa talajszinti üregében, a Zúgó-patak pihenőparktól keletebbre, a kerékpárút pataktól távolabbi - vagyis déli - oldalán. A kerékpárút mellett a nagy fával szinte azonos vonalban található egy pad, ahonnan meg lehet közelíteni a rejtést. Nyáron, illetve amikor sűrűbb az aljnövényzet viszont érdemesebb egy kicsit észak felé kerülni és a rét széle felől támadni, mert így kisebb dzsungelen kell átvágni.
A jelszórészlet a dobozon is látható.
Jelszóképzés: A jelszórészek a pontok sorrendje szerint írva, összesen 9 karakter.
A rejtés a "Szilas-patak" láda sorozat egyik tagja. A GCSZIL Szilas-patak záróláda helyének megismeréséhez szükséged lesz a sorozat mind a 7 ládájának megtalálására.
Forrás: Tájékoztatótáblák,
Építészfórum
Ládatörténet
2020. 8. 26. Az eredeti rejtő nem aktív vagy nem látszik javítási szándék, a ládát régóta a közösség tartja karban, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
2020.08.26. A rejtést adoptáltam. orszagoskek
2020.11.06. Pótoltam a hiányzó táblákat és kereshetővé állítottam a rejtést.
2024.03.29. A sérült dobozt kicseréltem, új logfüzetet indítottam az ázott helyett. Köszönöm a játékosok jelzését!