Elhelyezés időpontja: 2017.10.01 00:00
Megjelenés időpontja: 2017.11.12 09:22
Utolsó lényeges változás: 2020.04.20 12:09
Utolsó változás: 2023.06.29 19:03
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: stmester
Ládagazda: stmester Nehézség / Terep: 1.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20 m
Megtalálások száma: 160, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A dobozt az emlékházban bent kell elkérni. Alternatív jelszó az ereszcsatornán található. A kapun nyugodtan menj be, ne zavarjon a kamera, tudnak a kesserekről.
A dobozt az emlékházban bent kell elkérni. Alternatív jelszó az ereszcsatornán található. A kapun nyugodtan menj be, ne zavarjon a kamera, tudnak a kesserekről.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Szeretném bemutatni nektek kedvenc költőm, Weöres Sándor és Károlyi Amy emlékházát Csöngén.
Megközelítés Személygépkocsival: Sárvár felől (a Hegyközségnél a 84-es útról Kenyeri felé letérve) 20 km, Celldömölkről (Kemenesmihályfán át) 16 km vagy Répcelak irányából (Szombathely felé menet a 86-os útról Nick-Uraiújfalu felé letérve) 17 km.
Parkolni az emlékház előtt lehet N 47° 21,219' E 17° 3,771' 138 m [GCAMY+Parkoló]
NYITVA TARTÁS: előzetes egyeztetés alapján
Hétfő-péntek 8-18 Lászlóné Németh Zsuzsannát kell hívni 06-70 622-0396 számon.
Szombat-vasárnap 10-16 Vargáné Kőszegi Szilviát 06-70-337-3138, Lászlóné Németh Zsuzsannát vagy 06-70-682-9545 Nyéki Sándor polgármestert keresheted.
A kiállítás megtekintése ingyenes, de adományt szívesen fogadnak. (2017 szeptember)
Az 1878-ban épített Weöres kúria Csöngén egy kis kemenesháti községben található a Rába utca 11. szám alatt.
A település legnagyobb fiának, a gyermekkorát itt töltő Weöres Sándornak állít emléket a felújított szülői házban berendezett állandó kiállítás. A ma már Weöres Sándor - Károlyi Amy házaspár életművét bemutató emlékház a hagyatékból származó bútorok, könyvek, fényképfelvételek, kéziratok, relikviák segítségével idézi meg a két költő emlékét.
Az emlékház kiállításának rendkívül gazdag anyaga megeleveníti a régmúltat is, bemutatja a költő őseinek idejét, egészen Weöres Sándor nagyapjának koráig.
A ház folyosóján áttekintés olvasható Weöres Sándor és Károlyi Amy életéről. Utazási fotók és saját előadások fotói láthatók, valamint a Szombathely díszpolgára cím oklevele.
A baloldalon nyíló első szobában a Weöres család információi, emlékei, dokumentumai láthatók. A berendezések és bútorok eredete bizonytalan, de egyes darabok biztosan a család birtokában voltak.
A második szobában Weöres szellemi kapcsolatai idéződnek fel versek, dokumentumok által. Kiemelt helyen olvashatók a "Testamentum sorai".
Külön vitrint kaptak a költő kitüntetései - a költő szellemiségének megfelelően Nagyság című vers sorai mögé helyezve.
A harmadik szoba Weöres egykori háló- és dolgozószobáját, berendezési tárgyait idézi fel, a falon személyes fotókkal. A könyvespolcon kapott, ill. neki dedikált könyvek sorakoznak. Az elhelyezett fülhallgatók segítségével meghallgatható, ahogy a költő saját verseit mondja, s élvezhetők megzenésített gyerekversei is.
A negyedik szoba Károlyi Amy-nak állít emléket, fotókkal, versrészletekkel, dokumentumokkal, személyes tárgyakkal, hangfelvételekkel és egyéb érdekességekkel.
Az épület melletti emlékparkban áll Weöres Sándor bronz mellszobra, könyvében a kiállítás címét is adó, Vas megyei üdvözlet c. vers "kéziratával", amit Segesdi György szobrász alkotott a költő születésének 90. évfordulójára.
A községben még két látnivaló van.
A barokk stílusú 1784-ben épült fagerendás mennyezetű evangélikus templomban az egyik padon, a bevésést Petőfinek tulajdonítják. A költő 3 hónapot töltött a szomszédos Ostffyasszonyfán ahol szerelmes lett Csáfordy Rózába. A hagyomány szerint a költő innen nézte mise alatt a lányt, akihez verseket is írt. A helyiség dísze a szószékoltár. N 47° 20,837' E 17° 3,935' 138 m [GCAMY+Templom]
Istentisztelet minden vasárnap 10:00-kor.
A templom mögött megnézhető az 1857-ben állított Ostffy család címeres síremléke.
Tegnap eveztünk egyet a Zátonyi-Dunán. Én meghosszabbítottam az élvezeteket egy vasárnapi ládakeresgélős, kirándulós nappal. Lassan hazafelé haladva kerestem fel néhány érdekes helyet.
Ez volt a hetedik állomás. Érdekes volt a falu! Nem tudom, hogy ez csak a közelgő szüreti mulatság miatt volt, vagy állandóan ez a helyzet, de mindenhol az út szélén, beöltöztetett, élet nagyságú rongybabák támasztották a fákat, villanyoszlopokat. Rengeteg volt belőlük. Minden kis utcába befészkelték magukat. Nem mondom, hogy borzasztó alapossággal kidolgozott művészeti alkotások, de nagyon vidám hangulatot kölcsönzött a falunak. Nekem tetszett!
A múzeum zárva volt, de mivel idődeficitben voltam, nem hívtam fel a számot, hogy bejussak az épületbe. Minden ablakon bekukucskáltam, így nagyrészt láttam, mi is van bent. A bejáratnál lévő életrajzi táblát szépen el lehetett olvasni. Érdekes volt! Sok mindent nem tudtam, vagy már elfelejtettem...
Mivel nem mentem be az épületbe, a pótjelszóval logoltam.
Megtaláltuk! 🙂
A kapu nyitva volt be lehetett menni az udvarra, bekukucskáltunk az ablakokon, a jelszót sokáig kerestük, végül sasszemmel az udvarban lévő hátsó ereszcsatornán megtaláltuk. Kicsit kopottas de még olvasható. sajnos nem volt nálunk filc tol, hogy megerősítsük.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]
Az alternatív jelszót kerestem, de hiába néztem át az összes ereszcsatorna oldalát, nem találtam feliratot. Lekophatott?
Készítettem néhány fényképet, ha van rá mód fogadd el a megtalálásom.
Előre is köszönöm.
A múzeumot belülről is megnéztük. Nagyon hangulatos vezetést is kaptunk. A múzeum hangulata számunkra teljesen átadta a költőházaspár korának hangulatát. Köszönjük a rejtést.