Elhelyezés időpontja: 2020.03.15 11:30
Megjelenés időpontja: 2020.03.15 17:17
Utolsó lényeges változás: 2020.03.24 20:12
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H+1V)
Elrejtők: Kokó
Felhasználó: Kokó Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 40
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A multi három nyilvános pontból áll:
1. N48 00,105 E18 53,296 - filmes doboz jellegfa üregében
2. N47 59,494 E18 53,318 - 15x10x5 cm-es négyfülű doboz, fa talajszinti üregében
3. N47 59,396 E18 53,603 - 8x2 cm-es táblácska az infótábla hátoldalán
A három részlet együtt adja a bejelentéshez szükséges jelszót.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A tanösvény útvonala tulajdonképpen a Kemence - Vilati üdülő közötti aszfaltút, vagy a kisvasút helyett ajánl egy alternatív, gyalogos megközelítést.
A javasolt parkoló a "Csarnapuszta-megálló" közelében található N 48° 0,510' E 18° 53,480' 220 m [GCBSHT+parkoló]. A P- jelzésen szinte a tanösvény első táblájáig autózhatunk, de itt már csak egyetlen autónak van esélye a tartós megállásra.
Bár biztosan van aki kerékpárral is képes lenne bejárni az útvonalat, de szerintem nem illik kerékpározni egy erdei tanösvényen.
A Tanösvény
Mint a legtöbb erdészeti tanösvény, ez is az erdő életével foglalkozik. A növény- és állatvilág ismertetésén kívül még a hely történetéről is találunk információt.
Az első, köszöntő táblától lépéseinket már földúton kell megtennünk. Az út lassan, de biztosan emelkedik. Hamarosan elérünk a 2. tábláig, melynek szomszédságában találjuk az első pont dobozkáját. N 48° 0,105' E 18° 53,296' 280 m [GCBSHT-1]
Ezt követően az emelkedés némileg fokozódik, de a "Fenyves" után kicsit enyhül a megpróbáltatás. Mielőtt elérnénk a púp tetejét, még megismerkedhetünk a hegy névadásának "mondájával", valamint az egykori sípálya maradványait is felfedezhetjük.
A Strázsa-hegy tetején a ZT jelzés kicsit magára marad, és tesz egy parányi kitérőt. Itt nem csak a "Vadgazdálkodás"-ról olvashatunk, hanem a dobozt is kezünkbe vehetjük. N 47° 59,494' E 18° 53,318' 430 m [GCBSHT-2]
A tanösvény hamarosan csatlakozik a P4 jelzés ösvényéhez, mely egyben a fokozottan védett terület határa is. Az út ezen szakaszáról letérni tilos!
Az elhalt fák jelentőségét taglaló ismertető közelében találjuk a Berecz Bertalan emlékére emelt kopjafát.
Sajnálatos módon a sziklagyepet bemutató tábla már régóta hiányzik, de a hátoldala mégis rejt némi információt. :) N 47° 59,396' E 18° 53,603' 380 m [GCBSHT-3] Miközben ereszkedünk, jobb oldalunkon fel-fel tűnik néhány foltban a sziklagyep világa. Tavasztól őszig sok virágot is láthatunk - amit persze a téli képek nem tükröznek.
Az utolsó tábla beszédes: "Természetes felújítás".
Mint a legtöbb esetben, így itt is csak a megvalósítás kapott támogatást, a fenntartás már nem. A tizedik táblát nem csak a napsugárzás kezdte ki, de a megközelítését is akadálypályává tette a szeder.
Remélem sokan fogjátok élvezni ezt a rövid sétát! A közeli "váras-hegy" és a Csarna-patak völgyének dobozaival összefűzve egy remek napot tölthettek el itt.
Hát, itt már szorított az idő, ezért sovány malac vágtában futottunk végig a pontokon. A tésai ládákat még meg akartuk szerezni sötétedés elött. A tanösvény egy részén már jártam a GCHOLL és GCJANI kapcsán, így most a másik végét jártuk be. Köszönjük a rejtést!
6-an. Tul.képp Nimródot vittük el mászókázni a Strázsa-hegyi tanösvény után az összekuszált kisvasút sín maradványaihoz.
Vidáman telt az idő amihez a Tinderezés és a kapuzárási pánik színű (türkiz kék) férfinadrág adta a keretet. :-)
Megtaláltam.Az első ponton a kis kapszulát áthelyeztem a fa út felőli oldalra fejmagasságba,kéreggel takarva.Negyed óráig tartott mire kivettem a hátsó odúból mert kb. 20 cm mélyen volt és kezdett össze gyűlni a víz.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.3.4]
Pontos a leírás, az út fele jó kis kapaszkodós, aztán könnyebb. Mi is a második pontot kerestük leghosszabban, de aztán persze az is megadta magát. Egy megjegyzésem van az autóval érkezőknek, nyugodtan jöjjenek be az első pont közelébe, az út mellett sok-sok autó meg tud állni. Köszönjük a rejtést.
Az aszfaltút vége után parkoltam. A javasolt sorrendben jártam végig a pontokat. Az első pontnál a hányatott sorsú doboz a fán, a letört ág helyének közelében talált menedéket. A második pontig igen tisztességes a kapaszkodás. Itt sokat segített Macikupac tippje, bár először egy ígéretesebb üreget túrtam át. A harmadik pont információdús táblájánál nem volt probléma.
A piros jelzésen jöttünk visszafelé már a panzióhoz. A 2.3. pontot könnyen megtaláltuk. Elég fáradtak voltunk már, ezért az 1. ponthoz felautóztunk a faluból.
Az első pont kis dobozát fél órás keresgélés után sem találtam meg a jellegfában. Már majdnem feladtam, amikor megpillantottam a földön heverve 1,5 - 2 méterre a fától. Nem tudom, hogy mi volt az eredeti rejtek, de beszuszakoltam az egyik faüregbe kb. fejmagasságban, a turistaúttal ellentétes oldalon. A második ponton a "sózó" sokat segített. A harmadik pont pedig egyértelmű. A szép időt kihasználva egy remek körsétát tettem az NHH és a Csóványos érintésével.
Köszönöm a rejtést!
[Geoládák v3.5.0]
Nagybörzsönyből induló körön jártam végig GCNBAu, GCArtk, és GCBSHT pontjait, 31km és 1300m szint lett a vége.
A Fekete-völgy panzió felől érkeztem így 3-1-2 sorrendben került utamba.
Mint út nem volt rossz, mint tanösvény nem hozott izgalomba, de ez igaz az összes tanösvényre.
Ezután jött a túra legszebb része, végig a gerincen Holló-kő, Salgóvár, Magyarhegy felé Nagybörzsönyig.
Vasárnapi börzsönyi kirándulás (ha úgy tetszik: túra) hölgykoszorúban: Zsuzsi, Lillu és Hanna is velem tartottak. Mindig örülök, ha valahová tele kocsival megyek, megy úgy érzem másokkal is meg tudom osztani az élményeket.
A két új kofolabt-s láda volt ma terítéken megtoldva még az új kemencei multival. A két új láda a kis társaság számára picit csalódás volt, amit meg is értek. A Strázsa-hegyi tanösvényre már csak Zsuzsi tartott velem. Nekem ebből az egészből egyedül az első pontnál található "jellegfa" tetszett. A többi felejthető...
A rejtések:
első pont - nagyon jó rejtés, rendben a helyén
második pont - 9 méterrel volt csak odébb, az belefér a GPS pontosság hibahatárába. A rejtés rendben a helyén.
harmadik pont: sima liba, eltéveszthetetlen.
Ma már nagyon szép idő volt (a tegnapi mocsok idővel ellentétben), 20 fokkal, napsütéssel, enyhe szellővel. Idális volt egy kiadós sétához a Börzsönyben. A két helyszínen (Nagybörzsöny és Kemence) bővel túl voltunk a mai 20 kilométeren.