Tarna-vidék
A Heves-Borsodi-dombvidék területén közel 100 négyzetkilométeren elterülő összefüggő erdőséget 1993-ban Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet néven nyilvánították védetté. A tömb, amelyet Istenmezeje, Váraszó, Bükkszenterzsébet, Tarnalelesz, Szentdomonkos, Arló, Borsodszentgyörgy és Domaháza települések vesznek körül, széles sávban csatlakozik a határon túli élőhelyekhez.
Legfontosabb kőzete a tájképalkotó Pétervásárai Homokkő Formáció, amely meghatározza földtani-felszínalaktani jellemzőit. Az erősen összecementált ún. cipóköves homokkövet a külső erők (eső, szél, fagy) lazább környezetükből kipreparálták.
A Tarna-vidék természetközeli állapotú cseres-tölgyesei gazdag faunának biztosítanak élőhelyet. Az országhatárt nem "tisztelve" olyan nagyragadozók, mint a farkas vagy a hiúz is tiszteletüket teszik itt.
Ökör-hegy
A Kohászok útja ismertetőfüzete szerint még a Sajó völgyéből is jól látható az a jellegzetes kúpsorozat, amelyet a Nagy-völgy és a Szőke-völgy közé zárt, 500 méternél magasabb kiemelkedések alkotnak. Nyugatról kelet felé rendre: Köböl vára (520 m), Szarvas-kő (537 m), Ökör-hegy (541 m) és Vajdavár (530 m). Közülük legmagasabb az Ökör-hegy, amely így a Tarna-vidék - másnéven: Óbükk) legmagasabb pontja is.
Tetejéről kilátóépítmény nélkül is látványos panoráma tárul elénk, elsősorban keleti és déli irányban. Nyugat felé magas bükkök zárják a látóhatárt.
A hegytetőn mindenképpen érdemes megpihenni, még teljesítménytúrázás közben is, hiszen itt van a Kohász Kék (más néven: Kohászok útja) útvonalkövető túramozgalom "satírozós" igazolópontja.
A Kohász Kékről
Az Országos Kéktúránál sokkal kisebb híre van ugyan, de az egykori kohász városokban ma is ismerik a Diósgyőr - Ózd - Salgótartján közötti mozgalmat. A vadregényes tájakat, rejtőzködő falvakat és egykori szocialista városokat összekötő útvonal 123 kilométeren keresztül halad a Medves tömbjétől a Heves-Borsosi-dombságon át a Bükkig - közben 4000 méter szintemelkedést összegyűjtve. Időnként teljesítménytúraként is meghirdetik: 2010-ben és 2015-ben is elindultam rajta. Másodikra sikerült a 31 órás szintidőn belül abszolválni.
Fotóalbumok:
Ládatörténet
2018.07.27 13:40 Hat és fél óra alatt 383 kilométer autózással és némi gyaloglással a helyszínre érkezvén a ládát sértetlenül húzom elő a rejtekéből.
2018.07.14 16:00 Újabb játékos vallott kudarcot a ládakereséssel, így a helyszíni ellenőrzés mellett döntök.
2018.07.08 13:47 becko a helyszínről hív, de segítséggel sem találja a ládát, "csak nagyon vastag korhadékot".
2018.02.11 13:40 A láda elfoglalja rejtekhelyét.
2018.01.17 A láda sikeresen átmegy a moderáció 2. körén.
2018.01.13 A geoláda terve először kerül a moderátorok elé.
2015.08.29 A Kohász Kék teljesítménytúra keretében felkeresem a helyszínt.
Ok.
Anett tökéletes szervezésének hála az óvodás kisunokám is játszva teljesítette a túrát.
Útközben csúszkáltunk a hatalmas avarban, jeget törtünk és egy igazán szép pecsétet is begyűjtöttünk.
Miló rutinosan kezeli már a GPS-t és már messziről észrevette a rejteket.
Az öngyújtót és egyéb szemetet is ő kukázta ki a dobozból. Igaz előre felkészítették, hogy itt nagy ajándékokra ne számítson, ennek ellenére hozott magával egy doboz kisautót. Amiket haza is vittünk.
Amúgy ideális kiránduló időnk volt ma.
6 és fél év alatt mindössze 95 találata van ennek a rejtésnek.....
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Az ajánlott parkolóból mentem biciklivel. Felfelé a túristautat követtem az aszfaltút végétől is, de nem kellett volna. A K jelzés az elektromos kerítést követő a szakaszon gyalog is nehezen járható, nemhogy biciklivel, sokszor vittem a vállamon felfelé. Amikor újra elértem az erdészeti utat, onnan már újra minden rendben volt, aki jó erőben van, akár a ládáig is fetekerhet, én az utolsó 300 m-t már gyalog tettem meg. Lefelé inkább kerültem kicsit, de végig az erdészeti utat követve könnyen visszaértem az aszfalthoz, onnan pedig már csak 4km volt a kocsiig.
A Kohász Kék ma abszolvált, az ország legnagyobb, több mint 100 km2-es, egybefüggő erdőterületén (Vajdavár-homokkővidék v. Óbükk v. Heves-Borsodi dombság, ízlés szerint), 30 km-t meghaladó útvonalon ez az egyetlen geoláda. Már csak ez a tény, önmagában is elégséges érv ahhoz, hogy ezúttal abszolút díjazzam Fairy ládatelepítő buzgalmát, még ha Pécstől messze esik is. Ráadásul a hegyre vezető út és a kilátás is, bár nem extra, de nagyon kellemes, tehát mindenképp csak köszönet jár Fairynek ezért a rejtésért!!
Nekem a kivitelezés is nagyon tetszett: természetes, ugyanakkor biztosnak tűnő rejtek (ezen az "Isten háta mögötti" helyen különösen), és szerintem pályázhat a "turistaúthoz legközelebbi", illetve "pecsételőponthoz legközelebbi" rejtések nem létező díjaira is. :-)
Egy kis érdekesség viszont, amit nem értek: van egy másik, és jól felismerhetően szintén Fairy-hez köthető doboz is, azonban ez nem a faodúban, hanem konkrétan az Ökör-hegy geodéziai csúcskövében, a kilátóponthoz közel, csak úgy "elpottyantva". Ez egy .com-os rejtés netán, vagy csak valaki odébbvitte?!
Tarnalelesz felől mentem fel a kéken, erről az oldalról is kaptatós a megközelítés. Egy fényképészen kívül végig egyedül jártam le oda-vissza az utat, néhány muflonon kívül csak a madarak voltak a társaságom.