Elhelyezés időpontja: 2018.06.29 11:00
Megjelenés időpontja: 2018.07.04 12:03
Utolsó lényeges változás: 2018.07.04 12:03
Utolsó változás: 2021.01.03 11:43
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: GYEZegzug +36209429917
Felhasználó: BT_pro Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 560 m
Megtalálások száma: 140 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
Röviden
1. pont: Gravírozott réztábla, a fazsindely alatt keresd!
2. pont: 10 x 11 x 5 cm-s hagyományos konyhai doboz a kapu mellet. Ládában a doboz! Bejutás a Temetősor felőli kapun, nem szokták zárni.!!
A jelszót a pontok sorrendjében kapod.
Megközelítés
Elek Békés megyében, a gyógyfürdőjéről ismert Gyula városától 12 km-re, a megyeszékhely Békéscsabától 25 km-re, a magyar-román határ közvetlen közelében fekszik.
Közúton a 44. sz. főútról, Gyula felől közelíthető meg a legkönnyebben.
Kellemes sétára hívlak benneteket Elekre. Séta közben látható
a kitelepített németek emlékhelye, a kálvária, a sírkőkert.
A gazdag történelmi múltra visszatekintő települést 1232-ben említik először írásos emlékekben.
Elek négynemzetiségű település, lakói szeretettel várják az eleki elszármazottakat a rendszeresen ismétlődő világtalálkozókra.
A kitelepített németek országos emlékműve a város főterén található, melyet 2001-ben avattak.
Emléket állít a százezreket keserűen érintő kiűzetésnek. Az emlékművet a Szegeden élő Kligl Sándor szobrászművész készítette. Az ötfigurás szoborkompozíció hátteréül egy magas, jellegzetes sváb ház homlokzatát szimbolizáló fal áll. A tető magasságában egy "démon", aki kezében pallossal sújt le a fal előtt álló idős házaspárra, valamint egy német népviseletbe öltözött fiatalasszonyra és gyermekére. A démon otthonukból, szülőfalujukból űzi el őket idegen országba, ezzel jelképezve a 1945-46-os szomorú eseményeket.
Erről az eseményről megemlékeznek minden évben felváltva, egyik évben Magyarországon Eleken, másik évben Németországban.
A város kálváriája a temetőben, a ravatalozóhoz vezető út két oldalán található. A stáció-oszlopokra ráférne ugyan itt-ott egy kis javítás, de a domborművek nagyszerű állapotban vannak. Alkotójuk nem ismert. A kálváriasor végén, a kereszt mellett 1924-ben készült hősi emlékmű található, amelyet 1996-ban felújítottak.
A temetőben található sírkőkertet 2000. augusztus 5-én avatták és szentelték fel. A sírkőkert ötlete egy most Németországban élő, korábbi eleki lakostól származik. A sírkőkertbe a temető területén található, 150-200 éves sírköveket gyűjtötték össze és állították helyre.
A temetőben megtalálhatók az I. és II. világháborúban elesett szovjet katonák sírjai is.
A láda talajszinten van, nem tud beköltözni a madár.
Mindkét pont tetszett, a rejtések is jók, a láda dobozában egy nagy pók lakott, akit valószínűleg megzavartam. A legjobban a Városháza előtti béka tetszett. Köszönjük a rejtést.
Köszönöm. ;) [Geoládák v3.4.0]
-------------------------------------
Mellbevágó a Kligl szoborcsoport. Talán nem véletlen, hogy a "Calais-i polgárok"-at juttatta eszembe. A temető kerítésén belülre telepített végpont miatt bosszankodtam egy kicsit, de bemenve megváltozott a véleményem. Mennyire más gondolkodásmódot jelent összetörni és bedarálni a régi, lejárt sírok keresztjeit vagy azokat felújítva, emlékekként tisztelettel megőrizve, megtartani. Itt az utóbbira láthattam példát. Bárcsak mindenütt így lenne ...