Elhelyezés időpontja: 2018.06.29 11:00
Megjelenés időpontja: 2018.07.04 12:03
Utolsó lényeges változás: 2018.07.04 12:03
Utolsó változás: 2022.11.13 11:19
Rejtés típusa: Multi geoláda (2V)
Elrejtők: GYEZegzug +36209429917
Ládagazda: BT_pro Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 560 m
Megtalálások száma: 190 + 5 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2018-07 volt 16 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Röviden
1. pont: Gravírozott réztábla, a fazsindely alatt keresd!
2. pont: A láda eltünése miatt egy jelszóhordozót keress, a koordinátán lévő kiskapun, ha a temetőn kívül vagy ,hajts térdet és bal kézzel nyúlj be. Bejutás a Temetősor felőli kapun, nem szokták zárni.!!
A jelszót a pontok sorrendjében kapod.
Megközelítés
Elek Békés megyében, a gyógyfürdőjéről ismert Gyula városától 12 km-re, a megyeszékhely Békéscsabától 25 km-re, a magyar-román határ közvetlen közelében fekszik.
Közúton a 44. sz. főútról, Gyula felől közelíthető meg a legkönnyebben.
Kellemes sétára hívlak benneteket Elekre. Séta közben látható
a kitelepített németek emlékhelye, a kálvária, a sírkőkert.
A gazdag történelmi múltra visszatekintő települést 1232-ben említik először írásos emlékekben.
Elek négynemzetiségű település, lakói szeretettel várják az eleki elszármazottakat a rendszeresen ismétlődő világtalálkozókra.
A kitelepített németek országos emlékműve a város főterén található, melyet 2001-ben avattak.
Emléket állít a százezreket keserűen érintő kiűzetésnek. Az emlékművet a Szegeden élő Kligl Sándor szobrászművész készítette. Az ötfigurás szoborkompozíció hátteréül egy magas, jellegzetes sváb ház homlokzatát szimbolizáló fal áll. A tető magasságában egy "démon", aki kezében pallossal sújt le a fal előtt álló idős házaspárra, valamint egy német népviseletbe öltözött fiatalasszonyra és gyermekére. A démon otthonukból, szülőfalujukból űzi el őket idegen országba, ezzel jelképezve a 1945-46-os szomorú eseményeket.
Erről az eseményről megemlékeznek minden évben felváltva, egyik évben Magyarországon Eleken, másik évben Németországban.
A város kálváriája a temetőben, a ravatalozóhoz vezető út két oldalán található. A stáció-oszlopokra ráférne ugyan itt-ott egy kis javítás, de a domborművek nagyszerű állapotban vannak. Alkotójuk nem ismert. A kálváriasor végén, a kereszt mellett 1924-ben készült hősi emlékmű található, amelyet 1996-ban felújítottak.
A temetőben található sírkőkertet 2000. augusztus 5-én avatták és szentelték fel. A sírkőkert ötlete egy most Németországban élő, korábbi eleki lakostól származik. A sírkőkertbe a temető területén található, 150-200 éves sírköveket gyűjtötték össze és állították helyre.
A temetőben megtalálhatók az I. és II. világháborúban elesett szovjet katonák sírjai is.
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
Kétegyházán elrejtettük a GCKAS mozgót, utána értünk Elekre, először a temetőbe.
Többnyire rendezett, karbantartott sírokat és kálváriát találtunk, jó volt itt sétálni. A kitelepítési emlékmű nagyon kifejező, és jól eltalálták az alakok méreteit. Nagyon valóságos....
Békési Bringatúra_9
Békéscsaba- Magyardombegyház szakasz
A kitelepítési politika sok helyen változtatta meg a nemzetiségi összetételt, nem csak Magyarországon, hanem egész Közép Európában. Általában nem jó irányba, de ezt nem pc tovább fejtegetni...
Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam mindkettőt, a rejtővel le is egyeztettem, de valamiért mégsem fogadta el. Kérem, a megbeszélteknek megfelelően tekintse megtaláltnak. E-mailben elküldtem a screenshotot.
Köszönjük a rejtő munkáját. A kitelepítési emlékmű nagyon szép és megrázó. A kálvária is tetszett, szép gesztus a régi sírkövek felújítása. Ez a láda nagyon jól bemutatja Elek nevezetes pontjait, de érdemes a főutcát is megnézni.