Megye/ország: Albánia
Elhelyezés időpontja: 2018.01.28 08:00
Megjelenés időpontja: 2018.03.10 17:03
Utolsó lényeges változás: 2018.03.10 17:03
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 6300 m
Megtalálások száma: 12 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.0 megtalálás hetente
WAP ON
A Skhodrai-tó feletti gerinc élén, természetbarát módon megjelölt szikla alatti hasadékban találod a 350 milliliteres (kb. 10 * 10 * 8 cm külső méret) geoládát.
A ládába TravelBug (még) nem helyezhető.
WAP OFF
Bevezető
A Balkán-félsziget legnagyobb tavát a maga teljességében - és még annál is többet - megmutató kilátóponthoz hívlak ezzel a rejtéssel.
Shkodrai-tó
A téli időszakban közelítőleg Balaton-méretű Shkodrai-tavon (Скадарско језеро / Skadarsko jezero, Liqeni i Shkodrës, Szkutari-tó, Lago di Scutari) Albánia és Montenegró osztozik. Előbbi felől az Albán-Alpok, utóbbi irányból a Dinári-hegység karsztvidéke határolja, de medencéje nyitott a Shkodrai-síkság, a tenger felé. Annál csak 7 méterrel magasabban van a vízszintje. Geológiai értelemben meglehetősen fiatal, mintegy 18 ezer évvel ezelőttre teszik a tektonikus eredetű kriptodepresszió "lezökkenését". (Ebben is hasonlít a Magyar Tengerre.) Időszakosan változó a felszíne: száraz nyarakon 368 km², csapadékos teleken 540 km². Átlagos mélysége 5-9 méter. Ennél csak vízalatti forrásoknál (szemek) lényegesen mélyebb (akár 40-60 méter). A vízhőmérséklete télen átlagosan 7 °C, nyáron 27 °C. Vizének zömét a Morača folyó hozza és a Bunë/Bojana vezeti el.
Állatvilága rendkívül gazdag, Európa egyik leggazdagabb vízimadár-rezervátuma. Montenegrói részén 1983-ban nemzeti parkot alakítottak ki (Nacionalni Park Skadarsko Jezero). Albán részén 2005 novemberében 23 ezer hektárt nyilvánítottak természetvédelmi területté. 1995 decembere óta Ramsari-terület.
A ládával minden rendben, épségben a helyén van. A leírás és a koordináták alapján simán ment a megtalálása. A hegymenet valóban elég kemény, érdemes rá felkészülni. Mire felértünk a hegy csúcsa már teljesen felhőben volt, mire pedig le addigra már a ládát rejtő gerincrész is. A gerinc déli oldaláról erős szél fújt. Koki barátommal egy menetben víz nélkül is simán teljesítettük. Útközben szedret, fügét lehet találni. Köszönjük a rejtést! [RK]
Nem kis mutatvany a megkeresese. Fent a hegyen a Gsm tornyok utáni
sziklaháton keresd. Nekem egy fel orába telt amig megtalaltam fent a rejtest.
Terepjáróval könnyen fel lehet jutni, de sima személyautóval nem érdemes
szerintem próbálkozni a végig nagyon köves és sziklás hajtükanyarokkal megtüzdelt hegyi uton. Montenegro Szent Nikola sziget meglátogatása után átutazóban kerestem fel ezt a helyet. Viz nélkül gyalog indultam fel a 35 fok tüzö napon. Nagy balgaság volt. Utközben semmi vizvételi hely nincs, még egy kecske itatót sem találtram Kopár szikes környék. A tóra viszont nagyon jó a kilátás. Jah: A
szikla környezetbarát megjelölése lekopott teljesen. (Konkrétan leszarta valamikor valami) Viszont a Gsm torony fele még van egy ilyen megjelölt szikla, engem is ez forgatott meg rendesen.
Nyári képeket rendezve és a jelszavas táblázatot kiegészítve jöttem rá, hogy ezt a ládát nem jelentettem be...júliusban. Mivel a megtalálás valós ideje a fenti, ezért visszafelé logolok...előre úgy sem lehet. :) Valóban az volt, ami a jelszó,de megérte! A tavon is hajóztunk azért, hogy mindkét élmény meglegyen . Köszi a rejtést!
Budvából hajnalban indulva sikerült 11 körülre átvergődni Shkodra környékére. Mivel a 36 fokos tűző napon felgyaloglás nem tűnt vonzónak, inkább felautóztunk az ajánlott parkoló környékére, majd onnan rövid gyalcsi után elértük a pontot. A kőbaba adta a helyet, jó rejtés, szép a körpanoráma is. Logolás után lesiettünk, hogy csobbanjunk is egyet a kb. 28 fokos, "hűs" tóban, a méltán népszerű "Plazhi publik"-on, pont itt. :) Igazi balkáni érzés volt, nagyon élveztük.
Köszi a pontot.
P.S.: Shkodra nevét mintha többször látnám hk-val írva, bár a gugli ad találatot a fordítottjára is.
Logomat lásd GCRoza ládánál. Nekiindultunk ennek a ládának is, de kb. fél úton visszafordultunk, mert GPS térkép hiányában nem tudtuk jó úton megyünk-e - eléggé eltért a céltól -, illetve tartottunk visszafelé a határátlépéstől (most nem volt semmi probléma). Ha jó úton mentünk, akkor csak azoknak javaslom az autós megközelítést a parkolóig, akik valódi (nem városi) terepjáróval vannak. Máskülönben mint Mikulás, illetve mint mi célszerűbb az út elején hagyni az autót, durván köves, sziklás a terep.
Legalább sikerült egy képet készíteni a várról a folyó másik oldaláról. A cigánytelep a folyó mellett az ablaktalan lyukakkal elég durva, bár kb 15 évvel ezelőtt még én is láttam Rakacán, hogy agyagba vájt üregekben laktak a cigány családok.
Egy csodás nyaralás, balkáni kőrút alkalmával sikerült eltöltenünk hat remek napot Budva környékén. A mai napra egy jó kis albániai kiruccanást terveztünk, az új geoládákat is felkeresendő. Reggeli ébredéskor döbbentem rá, hogy jobb napot erre nem is válaszhattam volna, mert ez az első nap ittlétünk alatt, amikor picit borongós időre van kilátás. A shkodrai-tói kilátást 33 fokban nem sok kedvem lett volna megmászni, márpedig annak "leautózásáról" szó sem lehetett, én szépen bánok az autókkal, nincs off-roadozás :-) Így történt, hogy egy relatív sima határárkelés után kellemes huszonpár fokos idő fogadott a helyszínhez közeledve. Az aszfalt út vége után az első kanyarban parkoltam, egy gyönyörű kilátású helyen, melyről mind a tó felé, mind a város és a vár felé is remek panoráma nyílt. Innen durván 3,5 km-es sétával érhető el a doboz illetve a csúcs. Az útvonal elég egyértelmű volt. Találkoztam albán szamárral és a csúcs alatt csikókkal is. Ha valaki kiváncsi arra, hogy milyen a mély szegénység, akkor sajnos az odaút alatt erre van lehetősége ezt megszemlélni. A völgyben lévő viskókat elhagyva a jobb kanyar után már letértem az útról és toronyiránt haladtam a cél felé. Jó kis kősivatag ez. Örültem, hogy nem volt több 22 foknál. Vadregényes tájon értem el a ládát rejtő sziklákat. A doboz másodpercek alatt meglett a "természetbarát" jelölésnek köszönhetően. Köszöni, jól van. Másodikként írtam a naplóba. A kilátás fantasztikus innen, igazi körpanoráma. Köszönöm, hogy megmutattad a helyet. Az úton senkivel nem találkoztam. És ennek örültem is :-)