Elhelyezés időpontja: 2018.02.10 13:45
Megjelenés időpontja: 2018.02.12 10:27
Utolsó lényeges változás: 2018.02.12 12:25
Utolsó változás: 2021.03.30 21:04
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: Hörcsög
Ládagazda: Hörcsög Nehézség / Terep: 3.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 4150 m
Megtalálások száma: 170 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Rejtés
Két valódi láda egy-egy jelszórészlettel. Mindkét ponton egy 10*16*6 cm-es 0,67 literes zöld fedeles, hagyományos konyhai műanyag dobozt kell keresni. Jelszóképzés: a két jelszórészlet egybeírva.
Az első pont - ahol leginkább összeszűkül a völgy - jobbra fent áthajló sziklafal alatt, annak tövében, kövek mögött avarral fedve keresd: N 47° 12,550'" E 17° 46,310' A kő és sziklafal közé tedd vissza, követ ne tegyél rá, avarral takard be!
A második pont az eresz jobb felén kissé feljebb a sziklafalban lévő üregben egy beékelődött kő mögött van: N 47° 12,702'" E 17° 46,320' Óvatosan tedd vissza a beékelődött kő mögé, a doboz legyen vízszintes, mert élével visszarakva jobban lecsúszik, követ ne tegyél rá!
A szurdokban NEM tökéletes a műholdvétel, amennyiben nem találod, tölts fel fotókat!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
A láda része a Bakonyi Barlangolások GCCAVE névre hallgató 22 megtalálandó rejtést magában foglaló ládasorozatnak!
Megközelítés és parkolás
Közvetlen buszjárattal Veszprémből és Herendről közelíthető meg. Aki busszal érkezik Veszprém felől, annak a legelső buszmegállóban kell leszállni Hárskút legelején és pár métert visszafelé sétálva a Rózsafa utcában Ény felé tartani a piros sáv jelzésen.
Autóval Márkóról és Lókútról műúton valamint Pénzesgyőr felől földúton közelíthető meg. Utóbbi kettő útvonal télen nem mindig járható! Pénzesgyőr felől pedig csak terepjáróval javasolt a közlekedés! Bár szívem szerint itt csak kerékpárral engedném... Autóval érkezők ugyanott forduljanak be a Rózsafa utcába, majd haladjanak egyenesen az ajánlott parkolóig. N 47° 11,326' E 17° 47,608' 475 m [GCELVB+parkoló] Eddig személygépkocsival is nyugodtan el lehet jönni, bár az utolsó pár száz méter kátyús, de még aszfaltos. A szennyvízátemelő előtt találunk helyet, de még korábban a falu szélénél a házak előtt is parkolhatunk. Én is így szoktam tenni, tágítsuk ki a tüdőnket kihasználva a remek bakonyi levegőt! Alternatív kiindulási pont lehet a közeli Hudi tanya is.
Utunkat immár gyalogosan folytatva kövessük, vagy a későbbiekben inkább ne kövessük a a piros sáv jelzést, mert általában kimondottan sáros a szekérút nyomvonala. Helyette inkább "harántoljunk" kissé fel a völgy jobb oldalába és a füves réten sétáljunk továbbra is Ény felé. Útelágazáshoz érünk, itt az eddig követett jelzés elfordul és a Hajag tömbje felé kanyarodik. N 47° 11,793' E 17° 46,950' 465 m [GCELVB+1elágazás] Mi azonban továbbra is egyenesen haladjunk, immár a a piros négyszög jelzésen. Mielőtt elfordul utunk balra és kiérnénk a Németh tanyához ahol a patak keresztezi az utunkat térjünk be az erdőbe jobbra. N 47° 12,180' E 17° 46,559' 440 m [GCELVB+2elágazás] Figyelmesen szemlélődve kövessük a piros tanösvény és a kék tanösvény jelzéseit. Ha le-le térünk róluk, nem kell pánikba esni, mindvégig a patak medrét követve elérjük a Kőszorost. N 47° 12,417' E 17° 46,439' 440 m [GCELVB+szurdok kezdete] A Kőszoroshoz érve a legszebb útvonalat akkor járhatjuk be, ha közvetlenül a patakmederben, illetve mellette, azt többször keresztezve haladunk. Az első pont N 47° 12,550' E 17° 46,310' 430 m [GCELVB-1] közelébe érve mindkét oldalt sziklássá válik a terep. Továbbhaladva lefelé kiszélesedik a völgy, balra 3 forrás fakad alig észrevehetően N 47° 12,589' E 17° 46,288' 425 m [GCELVB+forrás] és egy kis erdei pihenőhely tűnik fel a legnagyobb meglepetésre. Balkéz felé egy nagyobb és egy kisebb mellékvölgy mellett haladunk el. Még lejjebb ismét beszűkül a völgy, jobbra "komoly" sziklafal tornyosul, benne a Kőszorosi-eresz, még lejjebb pedig a völgytalp felett 4-5 méter magasan a Kőszorosi-hasadékbarlang (leírásukat lásd lejjebb). N 47° 12,702' E 17° 46,320' 420 m [GCELVB-2]Figyelem, Magyarországon minden barlang védett! A láda nem a barlangban van!
A szurdokban nagyon körültekintően közlekedjünk, sziklás a terep, sok a kisebb-nagyobb kő. Több szakaszán is víz van a mederben és helyenként kimondottan sok a bedőlt fa! A terep nehézsége a szurdokos szakaszra utal.
Kőszoros
További szinonimái: Öregfolyás szurdoka, Öreg-séd szurdoka, Kőszoros-völgy.
Keletkezése szerint epigenetikus-antecedens szurdoknak tekinthetjük, ez azt jelenti, hogy a völgy egy szakaszán végbemenő kiemelkedéssel a völgy mélyülése - vízfolyásának eróziója következtében - lépést tart, a fedőüledékeket átfűrészeli, a völgyképződés a fekü karbonátos kőzetben folytatódik. A folyamat eredményeként szurdokos völgyszakasz képződik.
Hamis a régebbi téves nézet, miszerint a bakonyi szurdokok többek között egykori barlangok felszakadásával jöttek létre. A szurdokok barlangi eredete azonban nem csak azért zárható ki, mert ezen völgyek átöröklődéses eredetűek, hanem azért is, mert az aprólékosan feldarabolódott hegységben a vízfolyások többségének csak kicsi vízgyűjtője alakulhatott ki. A kicsi vízgyűjtőjű vízfolyások nem alakíthattak ki olyan több km hosszúságú barlangokat, amiket a szurdokok hossza alapján várni lehetne. A szurdokok morfológiája sem támasztja alá ezt az elgondolást, hiányoznak a sziklahidak, a víznyelő töbrök, vagy a hajdani víznyelők maradványai.
Az Öregfolyás (Öreg-séd) valamikor állandó vizű patak volt, mára időszakos vízfolyássá vált. Megmaradnak azonban a patakmederben olyan pocsolyák, nedves részek, valamint a patak melletti vizenyős területek, melyek biztosítják egyes vízi állatfajok fennmaradását, ilyen szakaszok vannak a szurdokban is. Ezenkívül a szurdok középső részén, a bal (Ny-i) oldalán, a sziklás hegyoldal tövében három ponton is forrásvíz fakad, s inkább szivárogva, mint folyva tart a völgytalpi mederbe; innen ered az eddig követett csermely, ezért csaknem állandó a vízfolyás. Ismét elértük tehát a mészkő-agyag határt, s azt is megtudtuk, miért nem szivárog be ezen a rövid szakaszon, a meder fenekén a víz: alatta vízzáró agyag húzódik meg. A fakadások előtt 3-4 m-el likacsos, üreges, forrásmészkő anyagú tömbök, tuskók sora húzódik. Rajtuk télen is szép zöld növények tenyésznek, mivel a forrásvíz hőmérséklete hazánkban, mint minden forrásé 11-12 fok körül van, s a fakadó víz csak nagyobb távolságban hűl fagypont alá. A Bakony - nem felszíni karsztosodás során képződött - barlangjai elsősorban a völgyoldalakban csoportosulnak, így van ez az Öregfolyás völgyével is.
Kőszorosi-eresz: a meredek sziklás oldalakban, sziklafalakban tárul elénk a már többször látott Zirci Mészkő szinte teljes rétegsora. A tömör, vastagpados kőzetben egy vékony, laza, könnyen szétfagyó, mészkőgumós réteg látható. Ennek mentén szakadtak le a repedésekkel, kőzetrésekkel átjárt, alámosott mészkőrétegek, míg a fölötte települő tömör, erősebb mészkő ereszként nyúlik ki. A leomlott darabokat a víz apránként elhordta és most állva is elférünk az eresz alatt. A kifagyásnak szerepe volt az eresz kialakulásában is.
Kőszorosi-hasadékbarlang: a törések nem mindig okoznak jelentős függőleges elmozdulást. Az eresztől néhány lépésre látható törés két oldalán a már említett gumós mészkő réteg csaknem ugyanabban a szintben van. Itt a törés egy szakaszán, ahol a mészkő erősen összetöredezett, hasadék alakult ki. A kőzetdarabkákat az átáramló víz elmozdította, részben feloldotta, közben oldással a hasadék falát is tágította. Ennek nyomai ma is láthatók a hasadék hegy felőli oldalán, míg a völgy felőli oldalon a hasadékot kifagyás is tágította, egyúttal az oldási nyomokat is eltüntetve. A hasadék hossza kb. 5 méter.
Hárskút
A Bakony és a Dunántúl legmagasabban fekvő települése, átlagos tengerszint feletti magassága 499,5-520 méter között van. Veszprémtől északnyugatra található az Északi-Bakonyban a róla elnevezett fennsíkon. Veszprémtől 18 km-re, Zirctől 12 km-re fekszik közúton. A falu szerkezete olyan, mintha három zsákfalu összenövéséből jött volna létre. Hárskút számos természeti kincset rejt magában: ilyen például az országban csak néhány helyen fellelhető medvefül, vagy cifra kankalin. A mai Hárskút két pusztából jött létre Gyertyánkútból és Hárságypusztából 1956. július 1-én. A két apró település fokozatosan jött létre a XVIII-XIX. században. Német ajkú telepesek vándoroltak ide, akik főként mész- és hamuzsírégetéssel foglalkoztak, valamint makkoltató sertéstartásból, fakitermelésből éltek. Hárságypusztának 1820-ban már saját iskolája volt. Gyertyánkút 1780 körül keletkezett, 1804-ben került először említésre, utalva a gyertyánfára és a bővizű forrásokra.
A Hajag-hegycsoport és a Hárskúti-(fedett karszt) fennsík
A Séd, a Gella és a Gerence patakok völgyei között helyezkedik el a Hajag-Papod mészkő és dolomit anyagú hegycsoportja, amelynek a 400 m fölé emelkedő részét tekinthetjük a Hárskúti-fennsíknak. A fennsík két részre osztható: egy külső és egy belső területre. A kettő között a határ a belsőn egységesen kifejlődött lösztakaró elvégződése, amelyet kb. az 500 m-es szintvonal jelöl ki. A lösz elvégződésének határát az erdőhatár is követi, mivel a lösz nélküli területeken erdőgazdálkodás folyik. A külső területen a karbonátos kőzetek többnyire a felszínre bukkannak. A meredek oldalú völgyekkel, árkokkal felszabdalt térszínből közel sík tetejű sasbércek különülnek el. A belső területet az említett sasbércek fogják közre, bár a sasbércek pl. délen és északon hiányoznak, ill. alacsonyabbak. A fennsíkon különböző korú mészkövek - a triásztól az eocénig az egyes földtani korok mészkövei (főleg kréta korúak) képviselve vannak - foltokban és különböző magasságokban települtek. A mészkövet a központi területen laza anyagok borítják: a völgyek által még fel nem darabolt térszíneken kavicstakaró foszlányok és lepelszerűen a lösz az utóbbi mindössze 1-2 m vastagságban. A lösz a csapadékbeszivárgás és az áthalmozás során vályogosodott. A vizsgálatok szerint lefelé agyagtartalma nő, ill. ott magas az agyagtartalom, ahol a felszínen a legtöbb víz folyik A központi terület felszínét az innen induló vízfolyások elsősorban az Öregfolyás és a Gerence déli ága - feldarabolták. Az Öregfolyás esetében figyelhető meg, hogy az erózió lefékeződött, mivel a völgytalp a fennsík külső zónájában elérte a magasabb helyzetű kemény mészkövet. így az Öregfolyás vízgyűjtőjén kicsi esésű, lankás oldalú, széles, tál alakú völgyek váltakoznak széles hátakkal. Általában a relief itt kicsi. A laza anyagok megmaradásának itt és még néhány más hasonló jellegű területen van meg a lehetősége a fennsík központi részén. A fennsík összességében fedett karszt, ahol a karsztosodás igen változatos kifejlődésű, attól függően, mennyire pusztult le, ill. vékonyodott ki a kavics és a lösz. Az évi átlag csapadékmennyiség: 750-800 mm között változik.
Tanösvények a környéken
Pangea Tanösvény
A Pangea Egyesület önkéntesei által létrehozott 16,5 km hosszú, 27 bemutatóhelyből álló tanösvény Pénzesgyőr és Hárskút között.
A kék tanösvény jelzést követve járható végig.
Bemutatja a terület 200 millió éves múltjának emlékeit és a botanikai értékekben gazdag élővilágát. A túrához az oktatóházban vezetőfüzetet adnak. Az oktatóház címe: Pénzesgyőr, Béke u., Pénzesgyőr-Hárskút közti terület 57. Breuer László Oktatóközpont N47° 14.156'" E17° 47.042'"
Ráktanya Tanösvény
A Ráktanya tanösvény 10,4 km hosszú, de csillagtúra jelleggel kisebb szakaszokban is bejárható. 15 db bemutatóhelyet vonultat fel. A piros tanösvény jelzést követve járható végig. A környék bővelkedik látnivalókban: sziklaormok, barlangok, víznyelők tarkítják az utat, de az állat- és növényvilág szépségeit is megleshetjük. Ami mégis kiemelkedő ezen a tanösvényen, hogy saját szemünkkel, természetes lelőhelyükön csodálhatunk meg mészkőbe zárt, ősi - elsősorban kréta-kori - leleteket.
A mi úticélunkként is szolgáló Kőszorosban a két tanösvény közös vonalon halad, de még így is igen nehéz követni a megkopott jelzéseket.
A bakonyi tanyákról
A tanyás településszerkezet inkább az Alföld sajátja, a Bakonyra nem jellemző, kivéve a szentgáli határt, amely történelmi okokból (királyi adomány) nagyobb területű volt, mint a veszprémi. Északtól délre mintegy 40 km hosszan húzódott, északon ma is csaknem Bakonybélig ér ...
... Tatay Sándor "Szülőföldem, a Bakony" című könyvében így ír erről: "A szentgáliak azt sem tudják, meddig tart a határuk - szokták mondani mifelénk - és valóban, ha valaki a mi vidékünkről utazott Szentgálra, már valahol Bakonybél táján a határában találta magár. Aztán még kocsikázhatott órák hosszat hegyen-völgyön, míg a nevezetes falut elérte. A hatalmas terület még az Árpád-házi királyok korából származik; vagy 40 000 holdnyi területen volt őnekik joguk és kötelességük vadászni. Mert ők voltak azok, akik a királyi udvart vadhússal, szőrmével, vadbőrrel ellátták. Ennek fejében pedig nemesi jogokat élveztek, ha csak részlegesen is. Nem soroltattak az országos nemesek közé, de rangosabbaknak számítottak azért az egyházi predialistáknál, amilyenek Veszprém megyében másutt is akadtak..... Egy régi kontraktus szerint évenkint 3 szarvast, 15 őzet, 32 nyulat és 300 húros rigót kellett a szentgáliaknak Budára vinni. Később sem volt valami elviselhetetlen ez a kötelezettség. A rosszmájú szomszédfalusiak azt állították, két jó vadász is meglőhette volna. Ám a vadászataikat nagy cécóval, dérrel-dúrral csinálták a nemes urak. A szabadságharc előtt vittek utoljára a bécsi udvarba vadat a szentgáliak."
A XVIII. század végén, a XIX. század elején tanyásodási folyamat indult meg a területen, ugyanis ilyen nagy távolság mellett nem lehetett a földeket megművelni. A gazdák a településen laktak, de a távoli földekre tanyákat építettek. Nyáron főleg itt gazdálkodtak, az állatokat is kivitték, télen pedig visszatértek a faluba. Egy idő után sok család ki is költözött a tanyára. Szentgál környékén 128 tanya épült fel, és egészen az ötvenes évekig éltek és gazdálkodtak itt az emberek. Akkor államosították a tanyákat, a családok többsége visszaköltözött a faluba. Ettől kezdve sajnos a tanyák pusztulásnak indultak, nagy többségük már csak nyomokban található meg.
Ráktanya is így alakult ki. Rák Károly (a tanyák nevüket általában a tulajdonosokról kapták) a XX. század '20-as éveiben építette fel itt a tanyáját, ahová családjával kiköltözött. A környező földeken gazdálkodott, elsősorban növénytermesztéssel foglalkozott. Mintagazdaságot hozott létre, újfajta haszonnövényekkel kísérletezett, virágzó kereskedelmi kapcsolatai voltak a környéken. Két évtized alatt a legnagyobb bakonyi tanyát építette fel, a gazdaságban rendszeresen foglalkoztatott munkásokat. A kuláküldözések eredményeként 1953-ban "önként" felajánlotta a tanyáját az erdőgazdaságnak és 1955-ben családjával együtt visszaköltözött Szentgálra a szülői házba. Ettől kezdve hol a TSz, hol az erdőgazdaság használta az épületeket, de igazából senki sem törődött velük.
Végezetül a környék turistaútjainak kaotikus helyzetéről itt P+ turistaút lezárása és itt Dunántúli Piros túraútvonal egy szakaszának lezárása olvashatunk. (Csak egy vélemény - mint magánember: hogyan fordulhatott elő hogy bárki lekerítsen 400 ha-t és az ott futó turistautat és tanösvényt előzetes tájékoztatás nélkül lekerítse, a vadak évszázados közlekedési útvonalait elvágja? Ha már megtörtént, nem sopánkodni kellene, hanem egyelőre a kerítésnek megfelelően új utakat kijelölni. Még is csak vicc, hogy a Bakony szívében egy fontos korridort hagyunk megszűnni!)
Újabb (ládaügyi) búcsú a Bakonytól. Stílszerű és egyben szinte folytonos utolsó keresés és találat, hisz mintha a tegnapi GCKKBB-t folytattam volna ma délelőtt. Itt szerencsére a tegnap esti végső nehézségek elmaradtak, pedig nem egy sétagalopp a szurdokban bandukolni. Szerencsére a rejtések (több mint) tökéletesek és a leírásnak köszönhetően nagyon jól adják magukat. Köszönöm.
Hudi-tanyánál parkoltunk, réten oda, völgyben vissza. Találtunk egy elhullott szarvast, majdnem teljes csontvázzal. Hét kullancsot szedtem össze, de nagyon tetszik a hely. Köszönöm!
Rengeteg ősmaradványt találtunk, A legnagyobbak a tenyérnyi fésűskagylók. A szurdok kellemesen hűvös volt. Az eső miatt nagyon csúsztak a kövek.
Szuper hely, köszönjük!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Hajagok útja instant túra közbeni találat. Én a Ráktanya felől jöttem. A tuhu-n jelölt ösvény teljesen járható, csak nem a jelzett helyről indul, hanem onnan, ahol a piros sáv derékszögben jobbra kanyarodik Némettanya felé. Ott kell balra fordulni.
Köszönöm a rejtést. Hárskútról Hárskútra ládagyűjtő túra során begyűjtve. A tanösvény jelzések ugyan hiányosak, de viszonylag könnyen betaláltunk a szurdokba. A haladás most még nem volt tragikusan nehéz. Persze, nem ártott folyamatosan a lábunk alá nézni, volt néhány kidőlt fa is, de mindkét láda könnyen meglett. Az elsőnél láttam, hogy a jelszó a dobozon kívül is rajta van, ezért a második megtalálása, és lefényképezése után azt hittem, rendben is vagyok. Sajnos csak később, amikor be akartam írni a teljes jelszót, akkor szembesültem vele, hogy a második jelszórészletről nincs is fotóm, hiszen a dobozon nem az, hanem a "Kőszoros" szó szerepel. Pedig mindkét füzetbe logoltam, még csodálkoztam is, hogy az elsőnél februári, a másodiknál januári volt az előző/utolsó bejegyzés. A hiányzó részletet ezúton is köszönöm a rejtőnek.
Mivel ezt követően az Augusztin pihenő multi következett, tovább mentünk észak felé, de hamarosan egy kerítés állta utunkat, így balra fel, tökön-babon-uborkán keresztül másztunk ki egy útig. Túratársaim is nagyon élvezték ezt a szép szakaszát a túránknak.
Bakonyi Barlangolások (GCCAVE) 10/22.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Csodálatos hely, a legjobbkor jöttem: se víz, se növények, cserébe gyönyörű sziklák és téli napsütés. Nem a GPS segít (amikor kb közel vagy), hanem a szuper leírás. Mindkét pont rendben. Innen átsétáltam GCAUG 1. pontjához, amit korábban még nem találtam meg.
A legkényelmesebb megközelítés szerintem Huditanyánál parkolni, majd a tanya mellett jobb oldalt, az irtás és erdő határán lévő földúton végigmenni az irtás legalsó csücskéig, ahol kényelmesen le lehet menni a szurdokba a második ponthoz. Innen felfelé visszamenni a szurdokon keresztül, majd a kopottas tanösvény jelzésen vissza a tanyához.
Ez a láda a mai túra végére maradt, már sötétedett, mikor ideértem. Szerencsére csak kevés víz volt a völgyben, egy jó lámpával nem jelentett leküzdhetetlen akadályt. A korábbi logok alapján viszonylag könnyen meglettek a pontok. Köszönöm!
Megtaláltam, köszi a rejtést!
A GCAUG repülős ládához igyekezve ez is meglett! A patakban nem sok víz volt szerencsére, bár így sem volt könnyű lefelé haladni a kisebb köveken, kidőlt fákon keresztül. Az ösvényt túlzás ösvénynek nevezni......
A Hudi tanyánál parkoltunk, megnéztük az alpakákat, majd utána egy körsétával találtuk meg a ládákat. Először fenn indultunk el, onnan izgalmas volt lejutnunk a völgy aljára. Érdemes végig a meder mellett menni. Kis hó is volt, és jégcsapok.
A környezet szép, békés hangulatot nyújtana, a völgyön belüli közlekedés viszont durván fárasztó és nehéz - főleg annak aki biciklit is végigtolja a kidőlt fákon és a meredek lejtőn, mint én. Délkelet felől, a térképen jelölt de a valóságban nem létező, kitaposatlan Ráktanya tanösvényről közelítve, a két pontot érintve az áthaladás másfél-két órát is igénybe vett nekem. Persze gyalogosan kevésbé lenne lassú és fárasztó, de túl későn olvastam el a javasolt megközelítés leírását.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Mindkét pont rendben, könnyen megtalálható a leírás alapján. B. Ádám kollégámmal ajánlott hárskúti parkolóból közelítettük meg a rejtést. [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam.
Hárskútról indultunk, nem pontosan a turistösvényt követve jutottunk a Köszoroshoz. Az első pontot nem találtuk, a 2. könnyen meglett.
Köszönjük a rejtő segítségét.
GCAUG volt a mai cél (így már csak egy megtalálás hiányzik a repülős záróládához), de ha már arra jártam, ez a multi is útba esett ... A rejtések barátiak, de ezt nem lehet előre tudni, ezért felmásztam egy-két olyan helyre, ahová nem kellett volna. Persze a völgyben a GPS nem segít ... A második ponttól volt egy járható ösvény GCAUG-3 felé.
Kis segítség az első ponthoz ... K.L. képén látható csábító sziklaorrnál kicsit tovább kell menni. A leírásban sziklaFAL van ... és ott is van a láda. Én is megszívtam elsőre (hogy nem olvastam el pontosan a leírást). :)
Nehéz terepen mentünk Pénzesgyőr irányába. Az első pont nehezen lett meg. Sokáig kerestük a ládat. Csak avarral volt letakarva, így azért nehéz volt rátalálni. Visszarejtésnél pár rőzsét is rátettem a ládára. Talán így könnyebben megtalálható lesz.
A második pontot könnyen megtaláltuk.
Pénzesgyőr felé szerettünk volna kimenni a szurdokból. Mindenfelé kerítések állták utunkat, ezért csak igen nagy kerülővel tudtunk Pénzesgyőrre eljutni.
Köszi a rejtést.
Majdnem napra pontosan 10 évvel ezelőtt túráztam egyet erre a GCAUG ládára felfűzve az útvonalat, aminek célja elsősorban az immáron 31 évvel ezelőtti gyerekkori időtöltésem helyszínének újralátogatása volt. Most is gyakorlatilag kedvem volt ismét erre járni, a célpont tehát Ráktanya volt, de láttam, hogy legutóbbi erre járásom óta egy újabb láda is kikerült a közelbe, így ezzel kezdtem a kis túrát.
Az hogy Ráktanyához ennyire közel egy ilyen eldugott kis szurdokvilág van, ennek megismeréséhez tényleg köszönet e ládának. Ellenben sajnos meggyűlt a bajom a megtalálásával. Eleve az oda vezető út is elég nehezen kivehető volt, turistajelek meglehetősen rossz állapotban vannak és hát milliószor megállapítottam kesselős mivoltomban, hogy bizonyos helyeket, ládákat nem szerencsés nyári, vegetációs időszakban bevállalni. A meleg még hagyján, mert az erdő és pláne a szurdok kellemesen hűvös volt, bár némileg párás, nagyon zöldellően mohával, sok páfránnyal, így volt némi dzsungeltúra feelingje. Van jó pár keresztben kidőlt fa is, de a dús aljnövényzet miatt is nehezen járható volt már, pláne ugye rövidnadrágban. Utóbbi esetén számítottam is rá, este 4db kullancsot szedtem ki a lábaimból, plusz egyet az oldalamból, tehát brutál fertőzött a környék sajnos.
Az első pontját kétszer is kerestem. Mikor elsőre nem leltem, mentem tovább, tudván úgyis visszajövök. A 2. pontja szelídebb környezetben is van, az könnyen meglett. Onnan visszafordultam az első pontjához, elvégre a túrám célja miatt amúgy is az az irányra volt szükségem, de továbbra sem leltem az első ládát. A gps pontossága is kritikus a szurdokban, nekem egy bizonyos helyre mutatott, de ott a közelében semmi rejtés nem volt. Emiatt szeretnék kérni rejtői elfogadást a mellékelt fotók alapján.
Mai útvonalamat az előző GCHARP ládától úgy terveztem, hogy nem megyek vissza a faluba, hanem tuhu-n kinézett utakon "fentről", fordított sorrendben keresem fel a pontokat. Na, hát ezt a közeli gigabirtok zöld kereszt jelzés mentén kilométeren keresztül húzódó kerítése megakadályozta. Szóval végülis mégiscsak a Németh-tanya felől, a javasolt útvonalon lehetett végigjárni. A patakban most nem volt sok víz, így e tekintetben nem volt nagy akadály.
Az első ponton a leírás alapján hamar meglett a láda vélelmezhető helye, de doboz nem találtam. A második pont rendben volt.
A rejtőnek emailt küldtem az elfogadás reményében.
Köszi a rejtést!
Megtaláltam. Az első pont kordináta nekem nagyon nem oda mutatott, ahol megtaláltuk a ládát. De a látvány kárpótolt. :-) Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4a]
Németh-tanya felől érkeztem úttalan-utakon. A GPS jel gyenge volt a völgyben. Az 1. ponton a túloldalra vitt fel, de szerencsére innen viszont jól látszott a láda klassz helye. A 2. pont a leírás alapján könnyen előkerült.
Pénzesgyőr felé haladtam tovább, ahol a temetőnél értem partot.
Mindenhol buja növényzet, és rengeteg kerítés teszi kalandossá a kirándulást a környéken.
Köszönöm az invitálást!
Akarair és kaldigeza túratársammal kerestük fel a Kőszorost.Nagyon vadregényes,izgalmas vidék.Szerencsénkre kevés víz volt a patakban.Az első ládát nagyon sokáig kerestük,korunkhoz képest meglepő tornamutatványokkal,második könnyen meglett.
Köszönöm a rejtő segítségét.
Édes hármasban döcögtünk kőről-kőre ládázós csoportunkkal. Némi csalán csípésekkel megúsztuk, de már reumásak biztosan nem leszünk... Én ajándéknak haza vittem 8 nagyon apró kullancsost is! Ragaszkodók voltak! Köszönöm a rejtést, és Hörcsög sporttársunk önzetlen segítségét!!! Őt követendő jó példaként tudom néhány keményszívű rejtő elé állítani!!! Ezt a komoly játékot így lehet megszerettetni!!!!
Három fővel, nagyon szép környezetben, az egyik pontot nem találtuk.
Az emailre hivatkozva légy szíves fogadd el jelszó nélküli logjainkat!
A közösség nevében is köszönöm a munkádat.
A 3 napos bakonyi kalandozás második napján egy 35km-es túra keretében Évivel végigjártuk a környék összes ládáját. Csodaszép és változatos helyeket ismertünk meg. Bakonybél, Kálvária, Gerence-patak völgye, Fehér-kő-árok, Szökrényes-kő-árok, Augusztin pihenő, Kőszoros, Hajag-hegy, Középső-Hajag BARSZ bunker, Fekete-séd völgye, OKT szakasz Bakonybélig volt az útvonal.
A Kőről-kőre multi szurdoka után oldalról érkeztünk a Kőszorosba. Elmentünk a hasadékbarlangig, ami aktív barlangkutatóként különösen kedves hely. Ott megkerestük a ládát, ami tökéletes állapotban a hasadékban várja a megtalálóit.
Utána dél felé indultunk a Középső-Hajagra. A szurdok annyira szép volt, hogy sokat fotóztunk, bukdácsoltunk a köveken és csak a Hajagra érve vettük észre, hogy egyszerűen elfelejtettük megkeresni a multid első pontján a dobozt. Ilyen még nem történt velünk... Viszont már elég későre járt, este 10-re értünk vissza Bakonybélbe és már nem tudtunk visszamenni jópár kilométert a dobozhoz, így is 35km lett a napi túra.
A rejtő nagyon készségesen segített a logolásban, amit ezúton is nagyon köszönünk. A rejtés koncepciója és a bemutatott helyszíne is teljes mértékben egyezik az ízlésünkkel. Ajánlom mindenkinek, aki ilyen kalandokra vágyik.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.9.0] Régóta vágytam ide, most eljöttünk, sehol egy ember, fantasztikusan szép volt! :) gps jel volt, a leírással kiegészítve könnyű találat volt mindkét pont.
A gyenespusztai Zsivány-barlangtól (GCAUG első pontja) mindenféle utakat, vadcsapásokat követve jöttünk át Németh-tanya érintésével. Láttunk különféle tanösvény-jelzéseket is, de ezek állapota annyira elhanyagolt volt, hogy még a tuhu-ra sem kerültek fel. Nem sokkal azelőtt, hogy beértünk volna az erdőbe, a réten átvágva az út kövei közül még egy ammonites is előkerült. A patakvölgy igen látványos a sziklákkal. Jópárszor átkellett kelnünk a vízen mire befejeztük a multit. Ez hol könnyebb volt a feltorlódott fatörzsek miatt, hol nehezebb. A sziklák itt jóval fiatalabbak, mint mondjuk a Törkő-lik környékiek. De ezekben is sok ősmaradványt figyelhettünk meg. Ezek elsősorban különféle kagylók héjai, kőbelei voltak. Az első pont adta magát, a másodikért megszenvedtünk, de ez azért volt, mert rossz helyen kerestük. Nem volt egyszerű felmászni a barlanghoz - hiába. Azután Kitkatnak eszébe jutott, hogy nem is ott van a láda. Így már könnyen előkerült. Nem biztos, hogy kell ide a multi, de végülis miért ne. Egy nagyon klassz túrát csináltunk ma. Borzas mackóm is élvezte.
Bakonyi barangolás alatt találtuk meg a ládát csoportosan kitkat0123, tabletta, fa-peti, macikupac, Niki és Petyabá társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Szép napsütéses téli időnk volt, kellemes volt a túra a szép tájakon. Az első pont nehezen adta magát.
Köszönöm a rejtést!
GCTLIK-tól jöttünk át. A piros csíkról lekanyarodtunk a GPS által javasolt erdészeti útra, ami igazából nincs is, vagy legalábbis nem találtuk. Így maradt a toronyiránt megközelítés, szerencsére most nincs nagy bozót.
A koordináták szerintünk pontatlanok, de a leírás segített. A szurdok nagyon szép. Kifelé tempóztunk rendesen, így pont napnyugtára visszaértünk a kocsihoz.
Hárskút felől mentünk a Törkő-lik (GCTLIK) pont felé, és a kör végén ide is eljöttünk, hogy lássuk téliesben is a szurdokot. Így is szép.
Az első ponton lévő dobozt megkerestem újból. Rendben a helyén lapul, bár úgy tűnt, hogy valaki felhordott oda egy csomó fát, talán tüzelőnek és üdítős flakont is volt mellette.
2018.05.12-én jártuk itt először.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Fantasztikusan vadregényes hely. Sokszor elmentem mellette, Augusztin felé jövet-mente, nem is tudtam róla. Köszi.
Hudi-tanyán lámákat (vagy vikunyát?) lehet látni, az erdőben meg sok-sok őzet :)
Mindkét ládában tollpótlás szükséges!
Mai Bakonyi barlangoló túránk, a GCCAVE sorozatnak egy újabb klassz helyszíne a Kőszoros szurdok. Elképesztően szép és érdekes ez a hely. Ahogy Hörcsög írta a ládaoldal egyik képe alá, hogy ez nem lesz sétagalopp, ebben igaza volt. Izgalmas volt a szurdok mohás kövein óvatosan végigmenni és a keresztben fekvő fák alatt átbújkálni. Mind a két rejtés nagyon jó, a ládák is könnyen meglettek. Az első ládába tettünk egy logfüzetet. Kedvelem Hörcsög rejtéseit és az informatív ládaoldalt a Kőszoros történetéről és kialakulásáról. Élmény volt itt lenni, köszönet a rejtésért.
Szeles, felhős időben a jelzett parkolótól kicsit továbbmenve autóval.
Az éjjeli eső miatt pár helyen még megmaradtak a tócsák az úton, de a szorosban csak pár helyen lehetett vizet látni. Nagyon klassz a környék, a szurdok aljában "érdekes" volt a közlekedés a nedves , mohás köveken és a kidőlt fákon. Az első láda nehezen lett meg, kicsit félreértelmeztem a leírást, de aztán körbe"tapogattuk" az egész sziklatömböt és így sikerült megtalálni. A második láda viszont "adta" magát, megnézve a sziklát két-három hely jöhetett szóba.
A visszautat már nem a szorosban tettük meg, hanem felette a "síkabb" terepen.
Köszönjük a rejtést!
Geocsavargás kópé1933-al. Nem is tudom, nem volt rossz, de valahogy többet vártam ettől a helytől. Talán csak túl magas volt ma a vizuális ingerküszöböm... Köszönet a rejtésért!
GCEHAZ megtalálása után jöttünk át ide. Nagyon szép a környezet, bár a két pont közötti szakasz nehezen járható. A rejtések rendben vannak. Köszönjük a lehetőséget!
Köszi! Nagyon szep a volgy, viszont brutalisan sok a kullancs, a riaszto sem kulonosebben hatotta meg oket (egyebkent most mar sajnos mindenhol iszonyu sok van beloluk :( ). [g:hu 1.6.7]
Fehérkúttal közösen kerestük, leírást a völgyben már nem tudtunk olvasni, így nem találtuk. A GPS pontossága sem volt tökéletes.
Szép ,de nehezen járható völgy.
[Geoládák v3.4.1]
Lovagiassal együtt kerestük a ládákat, sajnos leírást nem vittünk magunkal, így nem lettek meg a ládák. DE egy nagyon szép és izgalmas völgyet jártunk végig. Sajnos a benne lévő tanösvény gyakorlatilag használhatatlan. Sőt Pénzesgyör felé kijutni a sok kerítés miatt csak igen bonyolultan lehet. Kérjük a mellékelt képek alapján az elfogadást.
Hárskút felől mentem be a szurdokba és a másik oldalon szerettem volna kijutni. Itt egyfolytában kerítésbe botlottam, csak jókora kerülővel sikerült toronyiránt kijutnom. Kárpótlásul viszont sok őzet és szarvast is láttam egészen közelről. A szurdok egyébként izgalmas, de nehéz terep. Picit mászni kell mindkét ládához.
Köszönöm a rejtést!
A javasolt parkolótól még kicsit döcögtem a tehenek mellett, aztán bicikli. Nagyon hangulatos kis szurdok, vizet csak nyomokban tartalmazott, a csalán se fejlődött még ki rendesen, tehát minden optimális, jót botorkáltam a köveken.
Bár az első ponton pár percet bénáztam, de a rejtések hibátlanok, logikus helyeken megtalálhatóak.
Hárskút felől közelítettünk, végig a piroson. Az első pont nagyon nehezen lett meg, csak visszafélére, és akkor is csak az utolsó pillanatban a feladás előtt. Két gps volt nálam és mindkettő a patak bal oldalára jelezte, szóval ott keresgéltem. Párom unszolására mentem a jobb oldalra, ahova egyébként a leírás is jelzi, egyből meglett. Szerintem a koordinátát pontosítani kellene, a ládaoldal térképén is a bal oldalra mutat.
Ide sem jöttünk volna ha nem hoz a láda, kalandos volt sikerült megúszni ficam nélkül, élveztük. Köszönöm a lehetőséget.
Meglett, köszönjük. Igazán zegzugos a terep, nem volt könnyű az út. A patak ki volt száradva, így a medrében könnyebben tudtunk haladni. [Geoládák v3.3.2]
Köszönöm a rejtést, a segítséget is, szuper a hely. A nap első multija volt, hátravolt még GCKKBB (Kőről kőre Bakonybélben) - szintén Hörcsög multija- , a maga 3 pontjával, ill. GCAUG (Augusztin pihenő), szintén harmadmagával. Jó kis nap kerekedett, 22 lett a vége és egész nap egyetlen egy túrázóval találkoztam. Social distancing kimaxolva.
A GCAUG után keresgettük az utat ehhez a szurdokhoz, de aztán egyszerűen tökön-babon át jutottunk el a felső, délkeleti végéhez. A lekopott tanösvény jelzést követve próbáltuk becserkészni. Az első ponton igen sokáig elidőztünk és az avart mindenütt félrekotorva keresgéltünk szem előtt tartva a leírást, de a jel vadul ide-oda ugrált, a fény pedig lassan szűrtté vált, indulnunk kellett, ha nem akartuk, hogy ránk sötétedjen, mire kiérünk a faluba.
A második pontnál - az "eresz" alatt azonnal rábukkantunk a dobozra. Először is kiszedtük belőle a sok cukorkát, csokikát, nyalókát és egyéb édességeket elgondolkozva, hogy vajon aki ilyesmit tesz bele, az vette is akár egyszer a fáradságot, hogy elolvassa a visszarejtés és az ajándékcsere szabályait? :((
Sajnos, az első pontnál, az áthajló sziklánál nem fotóztunk, de feljebb, a szurdok elején igen. Értelemszerűen innen csak a szurdokon át juthattunk a második pontig, reméljük hisz nekünk a rejtő!
Azt gondoltuk, itt vége a nehézségeknek és a sziklás, eléggé elhanyagolt T jelzésen szépen kijutunk a faluig. Nos, ez hiú ábránd volt! Sajnos a geoláda neve rövidesen teljesen helytálló lesz és "elveszett" világgá lesz ez a csodálatos hely, köszönhetően a Kerteskői birtok döjfösségének és az erdészeti-, turisztikai törvények semmibe vételének (értsd. ekkora terület nem zárható le teljesen, az átjárás biztosítása nélkül)! A T jelzést követve szépen egy elektromos kerítéshez értünk. Itt jobbra fordulva próbáltuk kikerülni a területet, de a csapást, majd a földutat követve gyakorlatilag zsákutcába kerültünk. Persze visszafordulhattunk volna, de már több tíz kilométerrel a lábunkban ehhez semmi kedvünk nem volt (mint itthon néztük a térképeket, a lekerített terület nagysága miatt ez óriási kerülő lett volna)! Próbáltunk elindulni a Rádiótorony felé, de újabb lezárt birkalegelőhöz értünk.
Itt szakadt el a cérna és "legyenek meghitt, bensőséges percei a tulajdonosnak az őt szülő hölggyel" (Mars3696 kicsit másképp fejezte ki magát), magánterület sértésre határoztuk el magunkat. Innentől számítva három kerítésen átjutva tudtunk végre szabad területre érni, ahonnan vissza tudtunk jutni az autónkig! Szerencsénkre egyik sem volt áram alatt, mert úgy megrázóbb lett volna az élmény.
A rejtő természetesen a "vége főcímről" nem tehet: nagyon köszönjük, hogy megmutatta ezt a szuper helyet!
Tanács: aki ezt a geoládát keresi, az úgy tervezzen, hogy a dél-keleti rész felől bemegy, majd ugyanerre távozik is, ha nem akar nagyon kellemetlen helyzetbe kerülni!
21. GCWALK után még eljöttünk ide is. Elég jól ismerjük a Bakonyt, de ezen az elfelejtett tanösvényen még nem jártunk, ezekért az élményekért ládázunk. Nagyon tetszett az izgalmas terep, jó volt ugrálni a köveken, elmerülni térdig az avarban és bujkálni a kidőlt fák között. Köszönjük a társaságot LionDaddynek és a rejtőnek, Hörcsögnek is. Nálunk bekerült a legjobbak közé, kösz a rejtést.
A GCWALK#21 - Bakony (Hárskút-Lókút) túra után kerestük meg nbokanékkal a rejtő Hörcsög társaságában és kalauzolásával.
Tipikusan az ilyen ládák és az általuk megmutatott helyek miatt szeretem a GC-t. A játék nélkül valószínűleg az életben nem jártam volna itt, és utólag mondhatom, hogy egy igazán érdekes látnivaló és maradandó élmény maradt volna ki. Nem beszélve arról, hogy a patakmederben való bukdácsolás és az összetolódott fatörzsek között, alatt való bujkálás közben Hörcsög elbeszélését halgathattuk.
Mindkét ládapont a szurdok egy-egy érdekes látnivalóját mutatja meg, az ilyen helyek adják a multik létjogosultságát, nem a városi sokpontosok.
A mai nap ládája nálam ez volt, kár, hogy a GCWALK-ból kimaradt!
Bakonyi multiládavadászat 3/3 GCKKBB ládával kezdtem a napot, nagyon tetszett az a völgy, sehol senki, kivéve a ládánál találkoztam kesserekkel. Mentem tovább a patak mentén egészen a nagy kidőlt fáig, onnan inkább felkaptattam a gerincre és úgy folytattam utam GCAUG, majd GCELVB felé. Imádom az ilyen helyeket, szuper volt itt túrázni egészen addig, amíg egy erősen visszacsapódó bükkfasuhanc ága majdnem kiverte a szememet. :) A pontok viszonylag könnyen meglettek, valahogy ráéreztem a ládák helyére és a leírások is pontosak. A barlanghoz is felmásztam. Pénzesgyőr irányába indultam tovább, már az intő jel kellett volna legyen, hogy egy idő után a kék T jelzés egy kerítés másik oldalán volt... A térképeken lévő, Pénzesgyőr irányába tartó utak mind le vannak kerítve, így egy kis offroadozás után dél-keletre tartva a zöld+ turistaútra értem ki, egyébként pont ott ahol a lekopott kékT is. Útközben megzavartam egy szarvascsordát, gyorsan elfutottak. Mivel elég sok időt veszítettem, GCpom és GCbkok már nem fért bele, így busszal mentem vissza Bakonybélbe.
Elvesztettem egy pár világosbarna színű kesztyűt valószínűleg valamelyik multipontnál vagy a Kőszorosban valahol, ha esetleg valaki megtalálná, keressen meg plíz.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél. [Geoládák v3.2.1]
128 kilométeres kerékpártúra Bácskában bajai rajttal.
A szokott helyen a bakonybéli faluház parkolójában hagytam a kocsit.
Először a gckkbb multit jártam végig majd a nehezen járható patakmeder helyett inkább a P4 - S - P4 útvonalon jutottam el a Kőszoros környékére. Itt lassan lejtő széles, jól járható patakvölgyben jutottam el a Kőszorosig. Az első pontot fentről közelítettem meg, a meredek partfal egy jobban járható részén ereszkedtem le a völgybe. A leírás alapján könnyen felismertem a rejtekhelyet, a GPS a magas sziklák között használhatatlan volt. A második pont felé menve már messziről felismertem az "ereszt", a rejtekhely itt is egyértelműen adta magát.
Az első ponton nem találtuk meg a ládát, ide-oda pattogott a jel, mindig 10 méterre voltunk a ládától. A második simán meglett. Nagyon szép helyen jártunk. Kérjük a képek alapján a találat elfogadását. Köszönjük a rejtést. ZASKL
Baráti társaságban teljesített remek kis multi az először ködös, majd gyönyörű napsütéses őszi erdőben. Kiváló kirándulós környék. Köszönjük a lehetőséget.
Második nekifutásra, Évikével, Herend - Bakonybél kirándulás során. Pénzesgyőr felé nem volt egyszerű az útvonal a kerítések meg a kanadai aranyvessző miatt.
Három napos bakonyi barangolás, 1. nap.
Egybekötve Augusztin és Hajag ládákkal.
A Pénzesgyőr feletti adótoronytól indulva csak kerítés mászással és mellig érő susnya gázolással sikerült ideérni, de a szurdok feledtette a kellemetlenséget.
Köszönjük a rejtést. Egy 20 km-es túrába illesztettük be ezt a ládát. Nagyon szép vidék. Sok vadálattal találkoztunk. Haza is hoztunk párat. :) 5 ember / 40 kullancs kiszedés, ez lett az eddigi rekord.
Megvan!
Józsi barátommal ezt a ládát szántuk a nap fő attrakciójának és nem is csalódtunk. A falut elhagyva hirtelen szembe találtuk magunkat a Szent Benedek Zarándoklat zarándokaival, akik meglepően sokan voltak, legalább 150 főre saccoltuk. Hamar beértünk a szurdokba, ahol tényleg csak a patakot kellett követni, mert a tanösvény jelzéseit csak elvétve lehetett megtalálni. Az első pontot sokáig kerestük, már a sziklát is megmásztam, de nem került elő a láda, így inkább tovább baktattunk a következőhöz. Ott nem hibáztunk, gyorsan a kezünkben volt a doboz. Visszafelé újra tettünk egy kísérletet és Józsi barátomnak köszönhetően ez is előkerült. A szurdok nagyon tetszett, igazi elveszett világ valóban.
Köszi a rejtést!
A leírás alapján jártuk be a környéket. Gps-t csak addig használtuk míg leparkoltunk, utána ráhagyatkoztunk a kiváló itinerre. Imádjuk az ilyen helyeket! Vadregényes, csendes, abszolút nem publikus. Útközben láttunk rókákat, erdei egereket, baglyot, és egy mókust is. Az ládák megkeresése leírás alapján gyerekjáték. Mindkét láda jó állapotban van, a logbook kicsit nyirkos, de bőven használható. Visszafelé a forrásnál költöttük el kései ebédünket. A forrást jól betemette a rengeteg avar, és törmelék, de amíg felforrt a teavíz, gyorsan kipucoltuk :-).
Köszönjük a remek kalandot!
RIPTOR és Gabi
Saját ládánk rendbetétele után indultunk bpali51 barátommal - nem a javasolt irányokból - a szurdokba, így két kerítés megmászása után sikerült célt érni :) Több szarvast és őzet is láttunk :)
A hely lehet akár a Burok-völgy kistestvére is :) Igazi vadregényes csodahely, nagy élmény volt végigjárni. Kevéske vizet találtunk csak, így könnyebb volt a mederben haladni, de nem árt a lábunk elé nézni :) Fantasztikusak a sziklák, imádom a helyet!
Köszönet ezért a remek lehetőségért!
TFTC!
Bakonyi mozgolódás szép, havas tájakon.
Ez tényleg elveszett világ...sajnos ha2 egyik túrabotja is útközben elveszett.
Hátha valaki megtalálja, aki megy a mozgókért.
Egy mozgó kapcsán voltunk itt. Éppen egy nappal a láda megjelenése előtt. :)
Most újra eljöttünk. Akkor a hóban, most a nagy avarban gázoltunk. Más volt így az élmény, de most is tetszett.
Több őzet is láttunk az út alatt.
1. toll volt, de füzet nem, jelszó oké (koo. tűréshatáron belül, leírás alapján egyértelmű)
2. oké, toll törött, tettem bele plusz egyet
Jó kis vadregényes hely. A rejtések rendben megvannak. Az első ládának szerintem nem jó a koordinátája, már csak azért sem, mert a szurdok Ny-i felére mutat, a láda pedig a keleti oldalon van. (Ha jól olvastam, ezt már más is jelezte.) Helyesebb lenne: N47 12.557 E17 46.325
A leírás viszont jó, az alapján megtalálható. A szurdok alján a nem létező utat majd átrajzolom csapássá.
Bicajjal a Kőris-hegy felől. A bejárattól gyalogosan folytattam a tényleg elhagyatott völgyben. Igazából ez teszi hangulatossá a helyet. Az első ládát nagyon sokáig kerestem, bejártam az egész sziklatömböt, nyaktörő helyeken is, végül egy teljesen "talajszinti" rejtekben bukkantam rá. A sikernek megörülve még jobb hangulatban sétáltam tovább a látványos második pontig, ahol a leírás alapján már könnyű találatban volt részem.
A helyszínt télen ismertük meg egy mozgó láda kapcsán. Szívesen visszatértünk, akkor is, most is tetszett a helyszín. Télen egyébként könnyebb volt haladni a szurdokban, mint most, a burjánzó természetben. Úgy tűnik a kessereken kívül nagyon nem jár errefelé senki, vadregényes ezért a szurdok. A gps nagyon félrevitt, ezért megérzésre hagyatkozva kerestük a ládákat. Köszönjük a rejtést!
Hárskútról kiautóztunk amíg jól járható volt az út. Egy vadászles mellett parkoltunk. Az út eleje elég unalmas, viszont amikor elértük az erdőt, valamint át kellett váltani a tanösvény vonalára elkezdődtek az izgalmak. Furcsán változó turista jelzések vezettek a néhol nehezen követhető ösvény vonalán. Helyenként izgalmas átmászások is voltak. A szinte száraz patak meder könnyített a helyzeten. Nagyon látványos, vadregényes szurdok völgy. Jók a rejtések.
Érdekes, turistajelzés mindenütt, hol piros, hol kék, hol T, hol /, csak a turista út hiányzik. Úgy néz ki kevesen járnak erre, s talán ettől ilyen izgalmas ez a hely. A kövekre nagyon kell figyelni, mert csúsznak. Köszönöm a rejtést.
Ezt a hétvégét Farkasgyepűre terveztük. Pénteken, indulás előtt gyorsan meglestem, van-e olyan láda a környéken, amit még nem találtunk meg... és volt, méghozzá ez.
Így szombaton itt túráztunk egy jót.
A második elágazónál simán elmentünk a T jelzés mellett, ha nincs GPS és az alapos leírás, tán meg se találtuk volna. Fel is vetődött bennünk a kérdés, hogy ezt az ösvényt mint tanösvényt használja-e még valaki...
De ezeken túlmenően csudaszép volt az egész út, nagyon jó , alapos a leírás és a rejtések is korrektek.
Visszafelé úton még gombákat is gyűjtöttünk, így meglett a vacsorára való is. :)
Ha nincs a multi, tán ezt a szép helyet se ismerjük meg mostanában.
Köszi a rejtést!
sereszaki, ackcsaba, Mariann, Luca
Ez egy nagyon remek multi, tökös rejtésekkel.
Hárskút felől az ajánlás szerint jártuk végig.
A megtaláláshoz egyszerűen nem szabad az utolsó métereken a GPS-t figyelni, mert félrevisz, egy másik sziklához. Kipróbáltuk. :-) A leírás tökéletes, az alapján kell keresni. Egész úton dörgött az ég, és hol 100 ágra sütött a nap, hol teljesen beborult, ami még izgalmasabbá tette a helyszínt. Jól járható a szurdok, de van néhány nagyon csúszós szakasz.
A 2. pont után elindultuk felfedezni, hogy merre visz a kék "T" tanösvény. Egy ideig kerítés mellett halad, majd a turistajelzéssel ellátott fák egy idő után a kerítés túloldalára estek, végül pedig minden oldalról kerítés fogadott, így visszafordultunk és még egyszer végigmentünk a szurdokon. :-( Másik irányt már nem akartunk kipróbálni a fenyegető vihar miatt. A TUHU-n lévő szaggatott vonalakkal jelzett utak léteznek, de kerítés mögött. A piros +-al kombinált körtúra meghiúsult.
Kicsit vadabbra számítottam más bakonyi szurdokok alapján.
A 80-as évek elején néhány éven át a közvetlen közelben voltam a bakonyi indián táborban, és akkor nagyon sok helyen jártam errefelé, de erre a völgyre nem emlékszem.
Az első pontnál először rossz helyre másztam, de másodszorra meglett. A második rejteket a leírás alapján már messziről kiszúrtam.
Visszafelé a pihenőtől a völgy nyugati peemén: föntről is jól néz ki.
Felmentem a Német-tanyához is, de a pangó forrásból nem mertem inni.
Az első ponton úgy jártunk, mint ahogy pár éve egy másik sziklás helyen is. :-) Hosszasan kerestük a ládát, minden zúgba benyúltunk, én egy idő után 4,5-re alakítottam a terepnehézséget (később igen nehezen másztam le), de semmi nem vezetett eredményre. Aztán arrébb mentünk egy sziklával. :-)
A második pont már nem tréfált meg! Nagyon tetszett a frappán, biztonságos rejtek!
Köszi.
A tegnapelőtti GCSMSZ utáni lelkesedéssel izgatottan vágtunk neki a rejtő másik közeli ládájának.
A második elágazásig most simán el tudtunk autózni, így rögtön az "élvezetbe" csöppentünk. Jó volt követni a halovány régi tanösvény jeleket, maga a szurdok meg csodás volt. Az első dobozért kicsit küzdöttünk, a második rögtön meglett.
Igazi élmény volt, nagyon olvasmányos a ládaoldal is, köszönet!
Szuper ! Bakonybélből indultunk, a sárga majd a piros jelzésen. Gondoltuk, hogy hosszú lesz a túra, viszont nem gondoltuk hogy a cél ilyen látványos lesz ! Monumentális kövek, a néma csendet néha egy kis madárcsicsergés zavarja meg. Ezen a helyen olyan érzésed van, mintha megállna az idő... Logolás után indultunk az Augusztin pihenő multiért, majd ezt is begyűjtve a Fehér-kőárkon indultunk vissza Bakonybélbe. Útközben a Fehér-kő és a Szekrényes-kő látványáért mindenképp megérte a fáradság ! (ezen a napon 27 km) Köszönjük a rejtést ! Kedvenc multink lett ez is !
Gyönyörű nyáridőben egy kellemes veszprém megyei kirándulás Zsuzsival. Köves-kút után Kőszörös következett :-) A megközelítésben a rejtő útmutatására támaszkodtunk. A korábbi bejegyzésekkel ellentétben nekünk nem okozott különösebb gondot a tanösvény követése. Nagyon szép környék és a szoros igazi csemege a kalandot kedvelőknek. imádom az ilyen rejtett kis helyeket. Mindkét pont nagyon remek rejtéssel rendelkezik. Könnyedén meglettek a dobozok. Visszafelé kimásztunk a szurdokból és egy szép szántóföld mellett haladtunk vissza. Remek volt!
Mivel a kidőlt fákkal szegélyezett turistaút nem volt elég kihívás, ezért még hozzávettem a havat, így indultam neki a mai ládának. 20cm hóra készültem, de volt hogy térdig süllyedtem és a táv 2/3-a szűz hóban lett teljesítve. Kicsit könnyebbnek gondoltam... Mindenesetre a csodás havas táj kárpótolt mindenért. Kösszi a rejtést! Mindkét rejtek remekül illik a hely szelleméhez. Gratula! :)
Éppenhogy felfértem a dobogóra.
Alig 1 hete jártam itt, amikor idekerült a GCpant láda, akkor némileg kisebb hó volt :D. A környéket viszonylag jól ismerem, sokat kirándulok erre, de a szorosban még nem jártam. A tanösvény elég vicces, sok helyen nyoma sincs már az ösvénynek.
A suliban nem szerettem az egyenleteket, de a gc.hu-n megkedveltem párat. Az egyik ilyen: Hörcsög+Geocaching=Minőség :) Így hát bátran hívtam el, az angol földre is nemrégiben velem tartó mugli túratársamat, Árpi új helyszínére, egy jó kis havas túrára. Már csak azért is mert igazán behavazott helyszínen, ezen a télen még nem túráztam és az időjárást elnézve, az idén már nem is fogok.
A vízmű mellett parkoltunk és 8.5 km.-ből hoztuk ki, pont napnyugtára ezt a jó kis túrát. Abszolút igaz, hogy ide sem jutottunk volna el a geocaching nélkül. Hiába a tanösvény jelzés, érintetlen a helyszín, még a P1 nyomait is erősen kutatni kellett. A látványosan kanyargó patak, olvadás után is megér egy misét, a sziklafalak, az erdő és a hatalmas vörösfenyők, kitűnő túra célpont. Mindkét pontnál fél-fél órát keresgéltünk, ami csak növelte az izgalmakat, ráadásul a 2-es pontnak talált rejtek tökéletes. A jelszó is remekbe szabott, kitalálni nem lehet, de felírnom sem kellett :)
A sziklafalaknál felkapaszkodásnál óvatosan, a méretesebb szikladarabok is omladékosak!
Köszi az élményt!
Megtaláltam 3. piros egyes találatom.
Köszönöm a rejtő munkáját!
Örülök, hogy megmutattad! [Geoládák v2.2.2]
Csodás volt az erdő a hóesésben, csend és nyugalom mindenütt!
Nagyon tetszik a ládaoldal, sok érdekes információt tudtam meg!