A megadott koordinátákon egy nagy méretű, 27x15x5 cm-es ládát keressetek egy szikla gyomrában, talajszint alatt. Kérlek fokozottan figyeljetek a dobozra a visszarejtéskor és óvatosan közelítsétek meg a rejteket.
Megközelítés
Ajánlott kiindulási pont Mátrakeresztesen az Óvár Vendéglő melletti parkoló N 47° 54,278' E 19° 48,462' 389 m [GCLYVZ+parkoló]. Innen nagyjából 750 méteres sétával érhető el a rejtek a piros+ és a piros háromszög jelzéseket követve. A parkolóból indulva először a Kövecses-patak hídján, majd egy keskenyebb pallón szükséges átkelnünk.
Sziklakapu és Felső-vízesés
A kevésbé ismert, ám annál látványosabb Nyugati-Mátra csodaszép helyszínét szeretném a geoládával megmutatni.
Ajánlom, hogy útban a rejtek felé tegyünk kitérőt az Alsó-vízeséshez N 47° 54,316' E 19° 48,193' 386 m [GCLYVZ+látnivaló] és az annak közvetlen közelében található Vidróczki-barlanghoz a piros barlang jelzést követve. A barlang nevét Vidróczki Márton híres mátrai betyárról kapta, a helyi legendák szerint ugyanis egykor az ő búvóhelye lehetett. A vulkanikus eredetű, viszonylag kisméretű hólyagbarlang közelében megkereshetjük GCVIDR ládát.
A piros háromszög útra letérve a patakot követve hamarosan elérünk a Felső-vízesés andezit tereplépcsőjéhez. Balra a láthatjuk a Lyukas-kő, vagy más néven Sziklakapu formációt. A fölénk magasodó andezitbreccsa tömböt látványosan kilyukasztotta az erózió, mára azonban a vízfolyás útja megváltozott.
A mátrai vízfolyások átlagosan sok vizet vezetnek, de a vízzáró kőzetfelszínen igen nagy vízhozam ingadozásúak. Csapadékos időben hamar megáradnak, szárazságban csaknem kiszáradnak. Érdemes emiatt a látogatás időpontját bölcsen kiválasztani, ugyanis nyáron a vízesések szinte teljesen kiapadnak, télen a jégfátyolba zárt borostyánokat csodálhatjuk meg, olvadáskor viszont a lezúduló víztömeg miatt lehet gyönyörű látványban részünk.
Mátrakeresztes
Pásztóhoz tartozó település a Kövecses-patak völgyében. Eredeti neve Alsóhuta volt, melyet 1937-ben változtattak meg. Mai nevét a helység fölött magasodó Keresztes-bércről, illetve Keresztes-hegyről (599) kapta. A faluban háziipari tevékenység alakult ki a környező erdők keményfájának feldolgozására. Volt olyan időszak, amikor az egész országot Mátrakeresztesről látták el a minden konyhában nélkülözhetetlen termékkel, a fakanállal. Erre járva majd minden ház előtt láthatjuk a száradni kitett húsvágódeszkákat és a különböző méretű, formájú fakanalakat. Generációról generációra öröklődik a mesterség, a családokon belül is jól elkülönülnek az egyes munkafázisok. Vannak, akik ma is kézzel végzik az összes műveletet, míg mások maguk szerkesztette szerszámokon készítik az ország különböző részeibe eljutó fatermékeket.
2005. április 18-án hatalmas felhőszakadás zúdult Mátrakeresztesre, az itt élő emberek egész életének munkája vált percek alatt semmivé, hiszen a víz nem csupán a lakóházat vitte el, hanem szinte minden esetben az ugyanazon a helyen lévő műhelyt, használhatatlanná téve az eszközöket, gépeket is. A patak áradása elsodorta a parkoló melletti hidat, alámosta az utat, elszakította az ivóvízvezetéket és tíznél több lakóépületben okozott kárt. A helyreállítás során a meder falát gabionos technológiával készítették el.
A láda rejtésére az I. GeoVándor Túrasorozat mátrai túrája alatt került sor.
Nagyon szép hely, jó rejtés! Friss hóban, télvíz idején is jól megközelíthető, de nem a piros háromszögről, hanem a a vízeséstől egyenesen északról a piros jelzésről.
Elkezdtük a küzdelmet GCKMB dobozaival. Az útvonalról szinte le sem kellett térnünk. A vízesés most csak csordogált és a lyukon sem sütött át a nap, de a hely így is tetszett.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Miután végeztem az 5 pontos multival volt még időm, így a hétfői (ma szerda) keresési tervet és sikertelenséget próbáltam pozitív irányba eltolni. Az alsó vízesést választottam először, ahogy az ajánlás is írja. Érdemes volt megfogadni! Hétfőn két jellegzetes helyen, és néhány kevésbé ötletes részen is néztem, de nem találtam. De volt egy kevésbé vonzó rész, ami tökéletes rejtekhelynek tűnt. Ebben a játékban az a szép, hogy néha csak hajolni kell, nyújtózni, vagy lábbal támasztani, közben kapaszkodni és foggal logolni :) Persze ez a láda csak némi nyújtó egyensúlyozó gyakorlatot igényelt, de picit fáradtan minden nehezebb. Elkísértem magam a vízeséshezy ami csak pentyegett. Biztos szép lehet egy kevésbé aszályos időszakban. A képek alapján biztosan
Eléggé elcs...tt a környék jelzése, sok útelágazásnál nem egyértelmű, így nem is azt az utat jártuk be, amit kellett volna, szerencsére az aljnövényzet járható. De sikerült jó meredek partokon leereszkedni.
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Eldugott környezetben csodaszép helyen jártunk. A láda könnyen kereshető, ha valaki figyelmesen olvas és megnézi a rejtő által feltett képeket.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! hát ez a láda megszivatott. Hiába találtam már meg jó párat, ez a láda nem volt könnyű. Segítettek a korábbi hozzászólások [Geoládák v3.12.10]