A forrásról
Kóka legrégibb ivóvízellátó helye már a törökkorban is használt Bereg-kút volt, mely a Szent Margit kápolna lábánál a Füszögi-völgyben található. A Szent Ferenc-rendiek kolostorának kútja volt. Valószínűsíthető, hogy a kolostort a törökök lefoglalták, bizonyíték rá, hogy a kút első tisztításakor török szablyák, kovás puskák kerültek elő. A forrás hűs vize egy ágyúcsövön át tör a szabadba.
Kossuth Lajos is ivott a vizéből
Kóka a tápiómenti Kossuth-kultusz legrégebbi és legjelentősebb települése. Alapját az a történelmi tény képezi, hogy Kossuth 1849. április 6-án a kókai Margit-hegy tetején levő kápolna tövéből nézte a Gödöllő felé masírozó honvédseregek vonulását. Itt találkozott Görgey Artúr fővezérrel, s mindketten ittak egy kókai menyecske kínálására a domb lábánál fakadó forrás, a Bereg-kút vizéből. A Kossuth-korsó az 1998-ban megnyílt falumúzeum legféltettebb kincse. Az 1889-ben alakult kókai tűzoltó egyesület Eördög Kálmán főjegyző, parancsnok vezetésével az egyetlen egyenruhás, szervezett formában kiálló résztvevője volt Kossuth temetésének. Az alapító parancsnok emlékét fekete márványtábla is őrzi, s a temetésen viselt fejfedője ma a kókai tűzoltók vitrinjében látható.
Kóka
Kóka magyar eredetű szó. Czuczor Gergely és Fogarasi János szótárában is szerepel, jelentése lehet: egy kis darab fa, vagy a Czuczor szótár alapján lehet: "Szőlőnek kacsa, fogódzó görbe szára". A székelyek egy része a mai napig használja a szót, beszélnek bükkfakókáról, nyírfakókáról, stb..
Kóka Árpád-kori település. Kóka már az Árpád fejedelem vezette magyarság betelepülése is lakott volt, erről tanúskodnak a régészeti leletek, hiszen a település határában számos avar kori lelet bukkant fel, ami azt bizonyítja, hogy ezen a területen már a VI-IX. században avarok (másképpen várkunok, varhunok, hunok) éltek, akiknek utódai megérhették Árpád fejedelemmel fémjelzett időket. A frankok ugyanis nem tudták elfoglalni a Dunától keletre eső területeket. Ha nincs is írásos adat a XIII. századig a településről, a régészeti leletek azonban arról beszélnek, hogy a települést addig is lakták. Az első írásos adatot (1254) megelőzően Kókát a királyi kovácsok lakták, vagyis lakói a nemességgel azonos státust élveztek, hasonlóan, a királyi solymárok, királyi szakácsok, királyi ardók (erdészek, vadászok) kiváltságos rétegéhez.
Nevét az oklevelek 1254-ben, a tatárjárás után említették először Kouka néven, mikor IV. Béla királytól a Kókával határos Kovácsi földet Kókai Egyed kapta meg adományként.
A rejtés
A szokásos 4-fülű doboz a kúttól nem messze. Többtörzsű fa vízszintes hasadása rejti a dobozt. Ha nem várt módon a láda eltűnne, csak a jelszót tartalmazó vitaminos fiola van ugyanezen fa törzsek közti korhadt üregében avarral fedve.
KÉRLEK GONDOSAN REJTSD VISSZA!
2020.12.27. A régi sérült ládákat megtaláltam, begyűjtöttem, új ládát telepítettem, jelszó változott
2020.12.03. A láda beteg, a ládagazda már nem aktív, nem látszik javítási szándék, a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(kectam)]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ma beültünk az autóba és.....Kókán álltunk meg. "Rövid-sétás" rejtéseket kerestünk ma fel. A gyógyított ládát gyorsan megtaláltuk, új helye még biztonságosabbnak tűnik mint a régi. Köszönjük, hogy bemutattad ezt a kedves helyet!
Kedves Sokoto5, geoládád státuszát az utolsó kereső jelzése alapján betegre változtattam.
Kérlek, hogy amennyire időd, lehetőséged engedi - ellenőrizd a láda valódi állapotát a helyszínen, hogy mielőbb visszakerülhessen a játékba! (Ez volt a hivatalos szöveg - sajnos azonban Sokoto5-től reálisan nem lehet remélni a láda ellenőrzését/rendbetételét - mert már nem érdekelt a játékban... Javaslom adoptálhatóvá tenni a rejtést, hogy egy helyben lakó ládász gondozásába tudja venni!) További tudnivalók a beteg ládákról.
A közösség nevében köszönöm fáradozásodat.
Megvagy láda :-) Köszi a lehetőséget!!!
Maga a hely igencsak jópofa azzal az aranyos kis parkkal. Néhány perccel naplemente előtt érkeztünk és felejthetettlen keresésben volt részünk :-)
Ha ez a kút mesélni tudna....
Köszönöm a rejtőnek, hogy elvezéreltél minket ide!
Brigi&Feri&Mira [Geoládák v3.7.2]
Útban Szolnokra ezt a ládát is útbaejtettük, hogy ne árválkodjon a nagy semmi közepében. A temető előtt parkoltunk le, de ha nagyon akarjuk, akkor gyakorlatilag végigautózható lett volna. A forrás foglalata érdekes, olyan igazi síkvidéki és kellemes a környezete is. A pótláda rendben van. Barnival jártam itt.
Ezt a forró nyári napot kihasználtuk arra, hogy pár közeli - régóta várakozó - ládát megkeressünk. A kút és a környezete is tetszett, a rejtek rendben van.