Megye/ország: Heves
Elhelyezés időpontja: 2018.03.16 00:00
Megjelenés időpontja: 2018.03.22 18:44
Utolsó lényeges változás: 2024.09.04 17:41
Utolsó változás: 2024.11.26 14:25
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: sokoto5
Ládagazda: homemadebyjuci Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 484 + 6 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.3 megtalálás hetente
Miután megnéztétek a múzeumban található kincseket, keressétek meg a kertjében található kincset is, ami egy 15*10*5 cm-es négyfülű geoláda faodúban levelekkel takarva. A dolgozók tudnak a ládáról, ne érezzétek magatokat kellemetlenül.
Pótjelszó: Kerítés melletti villanyoszlop tövében, kővel takarva, petben! É47 54.447' K 19 52.822'
Tömegközlekedéssel
Közvetlen buszjárat indul Budapestről Mátraszentimre, a Vadvirág turistaház nevű megállóhelyre. A menetrend elérhető itt.
A helyről
Bevezető
Szeretjük az ásványokat, sokat járunk ásványbörzékre, múzeumokba, ezért rejtettük el ide a ládát, a múzeum személyzetével egyeztetve. Remélem Veletek is sikerül megszerettetni egy kicsit ezt a világot.
A Mátraszentimrei Ásványház
Magyarország legmagasabb településén, a festői szépségű Mátraszentimrén nyílt meg a Mátra Ásványház Múzeuma. Talán a sors keze, hogy a gyűjteménynek teret adó épület korábban éppen egy paleontológus professzor üdülője volt...
A mintegy 150 m2-es kiállítótér érdekessége, hogy hazánkban egyedülálló módon egy működő ásványcsiszoló műhely életébe is bepillantást nyerhetnek a látogatók.
A múzeum a Magyarországon talált ásványokon kívül szép kollekcióval rendelkezik a nagyvilágból is. Összesen mintegy 150 féle ásványt lehet megismerni több mint ezer kiállított ásvány és ásványtársulás megtekintésével. Emellett mintegy 50 fajta, valaha élt élőlény, teljes vagy részbeni fosszíliája is megtekinthető a kiállítás anyagában. A kiállított ásványok folyamatosan bővülnek, cserélődnek. Az UV kamrában az ultraibolya fény ásványokra gyakorolt hatását lehet megfigyelni. A múzeum pincéjében egy nagy kőtömb található, e köré épült az épület. A gyerekek kipróbálhatják az aranymosást. Kicsik és nagyok egyaránt részt vehetnek szervezett ásványgyűjtő túrákon.
Nyitvatartás :
2023. január 7-től - 2023. június 25-ig.: szombat-vasárnap 10-18- ig tartunk nyitva.
Az ettől eltérő nyitvatartásunkat a facebookon, a google oldalunkon és a honlapunkon is közzétesszük.
Csoportok részére a 06-30-4881775 telefon számon, vagy a matraasvany@gmail.com emailen történő előre történő egyeztetés (legalább 1 héttel előre) esetén a hét minden napján ásványgyűjtő túrát is tartunk.
Belépőjegy árak:
Felnőtt: 900 Ft
Gyerek jegy 3-14 éves korig: 700 Ft
Nyugdíjas jegy: 700 Ft
Családi jegy (max. 2 felnőtt 3 gyerek) 2500 Ft
Csoportos jegy (10 fő fölött): 700 Ft/fő
Cím: Mátraszentimre, Arany János utca 11.
Mátraszentimre
Mátraszentimre község Heves megyében, a Gyöngyösi járásban.
1944-ben jött létre, majd 1948-ban nyerte el mai határait. Tulajdonképpen hat, a Felső-Mátra hegyeiben szétszórtan elhelyezkedő lakott helyből áll, ezek Mátraszentimre, Mátraszentistván, Mátraszentlászló, Bagolyirtás, Fallóskút és Galyatető.
A kis hegyi falvak eredetéről a mai napig megoszlanak a vélemények, az egyik nézet szerint német, a másik szerint döntően szlovák eredetű népesség élt itt. Vélhetően mind a két népcsoportból érkeztek ide betelepülők. Az első telepesek üvegfúvással kezdtek foglalkozni, amelyhez a környező erdők biztosították az alapanyagot. Ennek állít emléket a mátraszentimrei üveghuta. Erre utal régi nevük: Ötházhuta-Mátraszentimre, Fiskalitáshuta-Mátraszentlászló, Felsőhuta-Mátraszentistván. Az első családok leszármazottai a ma is a falvakban élő Gubalák, Stullerek, Szabadok, Randliszekek, Szőkék. Ma is az eredeti szlovák nevek vannak többségben, hiszen a helyben élő őslakosokhoz beházasodottak hamar asszimilálódtak.
Ládatörténet
2020.01.12. Anettx pótolta az elveszett ládát és pótjelszót is helyezett ki (a lépcső mellett térkép hátulján). Köszönjük. [Admin(Fazék)]
2021.05.16. A láda régóta beteg, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért adoptálhatóvá teszem. [Admin(kectam)]
A faluban nincs sok látnivaló, de ezért érdemes ide eljönni! A kiáálitás nagyon jó! A ládameghatározás nem a legjobb, félre tájékoztat. A láda lent van egy fagyökér oduban, kövek mögött! A pótláda megkeresése lemaradt.
Ez is kilőve, köszönöm a rejtést!
Nógrád vármegye cdúcsládája után lesétáltunk a piros jelzésen a faluba! Remek hely az Ásványház, megéri a belépő árát! A gyüjtemény megtekintése után meglett a léda is az udvaron, de a láda inkább egy fa gyökerei között lent, kövek mögött találtuk! A ládával minden remdben volt! Irány a Vargánya étterem ebédelni! Tele hassal megnézzük a petling meglétét, de elfelejtettük! :)
Levadásztam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.8]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2] Ma a 46. Mátra Kupán vettünk részt. Eredményhirdetés előtt meglátogattam az Ásványházat. A pénztáros hölgy mondta, hogy legközelebb idén már csak a téli szünetre nyitnak ki! Januárban rendes nyitvatartás lesz.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
Hanka, Csibi, Miki, Máté, Gábor és János
Ui.: A ládát felújítottam és a pótjelszót egy zárható tasakban pótoltam.
Ezen a hétvégén egy egri kirándulás keretein belül vadásztuk le a környék megyei magasságait, illetve néhány útba eső ládát.
1 hétvége, 3 megyei magasság, 11 láda.
Az utolsó napon, immár úton hazafelé, az egymáshoz közel lévő GCUTKI és GCSaPa ládától érkeztünk az ásványházhoz, elvileg úgy időzítve, hogy a vasárnapi 10-16 órás nyitva tartás között be tudjunk jutni. Sajnos nem sikerült, zárva volt.
Így - amennyiben lehet - a fotók alapján kérjük a találat elfogadását.
KÖszönjük.