1. pont: Ember alkotta műtárgyon, 160 cm magasan gravírozott táblát keress!
2. pont: Emlékoszlopon hátul 15 x 10 x 5 cm-es dobozt keressél!
Kovács Péter kerületvezető erdész emlékére, édesapám is itt született Bundaszigeten.
A jelszót a pontok sorrendjében kapod.
Megközelítés
Bélmegyer az Alföld délkeleti részén, Békés megyének majdnem pontosan a közepén, a Kis-Sárrét déli csücskén található. Békéscsabától közúton 25 km-re. Szomszédos települések: Vésztő, Tarhos, Mezőberény.
A rejtés az "Erdészek emlékére" láda sorozat egyik tagja. A GCEE
záróláda helyének megismeréséhez szükséged lesz a sorozat mind a 23 ládájának megtalálásához.
A ládába TravelBug helyezhető.
Bevezető
Kellemes sétára hívlak benneteket Bélmegyer nagyközség környékére. Régóta lakott hely, a mai Bélmegyer 1946-ban alakult település.
Az autót hagyjuk a falu szélén, nagyon rossz állapotban van az út. Végig lehet menni a kastélyig, erdészházig autóval, de én nem ajánlom.
Menjünk tovább gyalogosan vagy kerékpárral.
Sajnos csak kívülről tudjátok megnézni a Bélmegyer Fáspuszta Wenckheim vadászkastélyt. Magántulajdonban van. Ha szerencsétek van, Tímár Sándor helytartó ott van, biztosan beenged.
Fokozottan védett természetvédelmi területen van a sziki tölgyes. Belépés csak engedéllyel! Maradjatok az úton!
Keskeny, jól járható úton besétálhattok Kovács Péter erdész emlékoszlopához, az erdészházhoz. Szeretettel várnak benneteket.
Bélmegyer Fáspuszta Wenckheim vadászkastély
A vadászkastélyt báró Wenckheim Béla építtette 1855-1862 között Ybl Miklós tervei szerint a község határában, égetett téglából.
A kastélyban 1998. április 15-ig nevelőotthon működött. Az épület a Megyei Önkormányzat tulajdonában volt, és 2007-től magántulajdonban van.
Jelenlegi ismereteink szerint a Nemzeti Park 644 hektáros. Fokozottan védett 82 hektáros részterületének környékét már a honfoglalás előtt is erdők borították, melyek a XIII. században írásban is megemlített Fás települést ölelték körül. Fáspuszta a szikes legelőn álló magányos, több száz éves kocsányos tölgyekkel, idős vadkörtefákkal az ősi erdőssztyep látványát idézi.
A Nemzeti Park e tájképileg legszebb területét Magyarország utolsó, épen fennmaradt sziki tölgyesei között tartják számon. Ez az élőhely azért képvisel kiemelkedő értéket, mert valamikor az Alföld jellegzetes erdőtársulása volt, melyből mára csupán néhány helyen maradtak meg állományok a Tiszántúlon.
Kovács Péter 1921-1985
A Dél-Alföldi Erdészeti Zrt. bélmegyer-fáspusztai kerületvezető erdésze volt 1953-1981 között. 1958-ban egy tölgymatuzsálem alatt esküdött örök hűséget Szabó Margittal. A fa Magyarország 10 legnagyobb átmérőjű tölgyfája közé tartozik. Az óriás tölgyet a környékbeliek "Péter fája"-ként ismerik. Személye fontos minden bélmegyeri számára, hisz 40 éves munkássága meghatározta a környező erdők arculatát. Volt szerencsém őt személyesen is ismerni, 1971-ben gyakornokként egy éven át avatott be a szakma rejtelmeibe.
Ha megtalálod az emlékére állított kopjafát, tégy elé erdei virágot (ne védettet!), falevelet vagy apró gallyat s gondolj arra, hogy ebben az erdőben az ő munkája is benne van.
Nagyon személyesre sikerült ez a ládatalálat, mert miközben Gyezegzug mesélte személyes élményeit Kovács Péterről, egyszercsak autóval éppen begurult Kovács Péter lánya!
Köszönjük, h megmutattad.
+Van! Köszi :)
Amikor 26 km-t tekersz a ládához és ugyanennyi vár visszafelé is egy találat miatt, na akkor nem vagy normális :) Jöhettem volna kocsival is, de abban mi lett volna a pláne? Gyertek biciklivel, annak teljes jó az út és visszafelé földúton levágható a falufelé a táv. [Geoládák v3.5.3]
Békési nyaralásunk során már találkoztunk egy-két autóval kihívásokat rejtegető ládával, így az utolsó napon ez a multi már meg sem kottyant - kis autónk lassan végigdöcögött a repedezett aszfalton mindkét ládaponthoz.
Tisztelt Macikupac !
El kellene olvasni a láda oldalt majd értelmezni!
"Sosem követem el azt a hibát, hogy olyanokkal vitatkozzam, akiknek nem adok a véleményére." (Edward Gibbon)
A mai utolsó erdészes emlékmű - és azt kell mondjam, hogy telítődtem is velük. A kopjafához nem autóztunk be, mert tartottunk tőle, hogy jöhetnek szembe és keskenynek ítéltük az utat a kitéréshez. Nyilván senki sem volt rajtunk kívül a közelben... Induláskor az úton találtam egy hatalmas nappali pávaszemet. A kopjafáig a szúnyogoknak házhoz vittük az uzsonnát. Út közben láttunk pár öreg hagyásfát is. A kopjafa könnyen adta magát, ellentétben a dobozzal. Futottunk vagy 3-4 kört, mire kiszúrtam. A kastélyhoz már végig autóval mentünk. A kerítésnél nyújtóztattuk a nyakunkat, hátha látunk belőle valamit, de hiába. Így inkább az emukat kezdtük tanulmányozni. Egyszer csak egy motoros ember jött ki a kastélyparkból, aki kérdezte, hogy mi járatban vagyunk. Elmondtuk, majd megkérdezte, hogy szeretnénk-e megnézni az épületet. Mi kapva kaptunk a lehetőségen. Befelé gyalogolva azon törtem a fejem, hogy vajh' ebben a kastélyban jártam-e szinte napra pontosan 20 éve, amikoris egy kis plusz kitérőt tettünk NPL barátommal a Körös 50 teljesítménytúrába. Beérve örömmel láttam, hogy igen, ez biza az a kastély. Ugyanolyan szépre volt festve és a jellegzetes DNy-i torony is eltéveszthetetlen. Akkor volt szerencsém belülről is megnézni, mert éppen tulajdonosváltás előtt állt és a még kint lévő biztonsági őr körbevezetett minket odabent. Nos, a kastély azóta is remek állapotban maradt meg. S a slusszpoén: ismét bejutottam! "Házigazdánkkal" beszélgetésbe elegyedve, megkérdezte, hogy odabent is szeretnénk-e szétnézni. Erre sem nem tudtuk nemet mondani. Húsz éve üresen állt a kastély. Ma sincs zsúfolásig megtöltve, de azért otthonos. Szerencsére az emeletre vezető gyönyörű falépcső sértetlenül vészelte át az elmúlt évtizedeket. Az aulában trófeák díszítik a falakat, a csillár agancsokból van. Sokat megtudtunk mind az épületről, mind jelenlegi tulajdonosairól is. Egyedül annyit kérés jött irányunkba, hogy ne tegyünk fel képeket a kastélybelsőről. Így bármennyire is szebbé tenné mind a logot, mind az oldalt, el kell tekintsek ettől. A nézelődéssel, beszélgetéssel jól el is ment az idő, így elindultunk hazafelé Foltival.
Igazából nem tudom hová tenni ezt a multit. A kopjafa önmagában igen karcsú látnivaló. Akár poinak is mondhatjuk. Ha a kastélyt nem cél bemutatni, akkor minek oda pont? Pedig pont az, ami valamit is mutatna, ha..., ha bárki által legalább a park látogatható lenne. De érthető módon nem az. Drótkerítést meg a tüzéptelepen is tudok nézni.
Erdész ládák nyomában - kelet 11/13.
Azon közé tartozom, akik nem értik a miértet... A kopjafánál a láda kis kereséssel előkerült, innen átautóztunk a másik ponthoz a minden irányból láthatatlan kastélyhoz. Ha a részlet nem ezt akarja megmutatni, akkor miért ide?
Az emuk azért elszórakoztattak kicsit.
Köszi