Röviden
A forrás mögötti hegyoldalban, 15cm x 10cm x 5cm-es konyhai doboz, nagy, soktörzsű bokor ölében, avarral takarva.
A láda eltűnése esetén pótjelszó a forrásház hátulján, 160cm magasan egy kis táblán N 48° 0,663' E 19° 16,751' 219 m [GCSF04+pótjelszó] található.
A ládába TravelBug helyezhető.
A Börzsönyi-források, Pilis, Visegrádi-hg. források, Mátrai-források és Bükki-források ládasorozat után a Cserhát sem maradhat ellátatlanul forrásos láda ügyileg. A Cserhátban már van egy pár forrás saját ládával, de még bőven vannak felfedezésre váró kutak és források, amiket érdemes lesz felkeresni. Ezen a linken a Cserhát Baráti Társaság túramozgalmát képező 21 forrást lehet megtekinteni. Ezt a sorozatot (10 hagyományos és egy bónusz láda) többnyire ezekből válogattam össze. A GCSFZA bónusz láda helyének megismeréséhez a sorozat (GCSF01 - GCSF10) minden ládáját meg kell találnod és be kell jelentened a megtalálást a gc.hu oldalon. Amíg ez nem történik meg a GCSFZA ládaoldalon nem láthatóak a záróláda koordinátái és akkor sem jelenthetsz be megtalálást a záróládára, ha más forrásból hozzájutottál a jelszóhoz. A sorozat tagjainak bejelentése után láthatóvá válnak a záróláda koordinátái.
Megközelítés
Az Aszód-Balassagyarmat főútról Mohora után kell balra letérni Csesztve felé. A falu szélén, egy erdős hegy tövében, a forrástól pár méterre lehet parkolni. N 48° 0,685' E 19° 16,759' [GCSF04+parkolo]
Tömegközlekedéssel az Újpest-Városkapu XIII. kerület buszpályaudvarról naponta 9 busz közlekedik Csesztvére 8:30 és 20:30 óra között.
A láda
A kút mögötti hegyoldalban, a kúttól 20 méterre, a közeli szekérúttól 5 méterre, 15 cm x 10 cm x 5 cm-es konyhai doboz, nagy, soktörzsű bokor ölében, avarral takarva.
A láda eltűnése esetén pótjelszó a forrásház hátulján, 160cm magasan egy kis táblán N 48° 0,663' E 19° 16,751' 219 m [GCSF04+pótjelszó] található.
A Pitnye-forrás története
Ezt a pár éve renovált helyi védelem alatt álló forrást hol Pitnye-forrás, hol Török-kút néven említik az írott dokumentumok. Hagyomány szerint a forrás nagyon régi és már a török időkben is használták. Kálnay Nándor, a Madách gyerekek tanítója ezt írja róla az 1884-ben kiadott, 'Csesztve község története és leírása' című, 68 lapos kis könyvecskéjében: "A falu végén a völgyben, az úgynevezett Tabánban, van egy belülről faragott kővel körülkerített két ölnyi mélységű, már századok óta létező forrás-kút. E kút még ma is fennáll és az egész faluban ez a legjobb víz. E kútnak faragott oldalkövei alkalmasint a régi templom omladékaiból lehetnek."
A láda kihelyezésekor találkoztam több falubelivel, akik megerősítették Kálnay Nándor véleményét a forrásvíz ízéről és minőségéről. Így ha erre jársz, bármikor olthatod szomjadat a forrás vízével.
A Cserhát földtana
A Cserhát geológiai felépítésében - ellentétben a környezetében emelkedő Mátrával és Börzsönnyel - nem kizárólagosan egyeduralkodóak a vulkáni kőzetek. A térségben sokféle típusú kőzet található. Ezek közül jellemzőek a sekélytengeri üledékek, mint pl. a homokkövek, agyagmárgák és slírek. Kisebb arányban, de jelen vannak az egykori óceánok mélyén lerakódott mészkövek és dolomitok is, valamint az alacsonyabb térszínek fiatalabb korú folyóvízi (fluviális) homokos-kavicsos üledékei. A Cserhát nagy részén ma is ezek a kőzetek az uralkodóak a felszínen.
A Cserhát éghajlata
A nyugati és keleti irányban magasabbra kiemelkedett, egységbe fogó tájkeretet adó középhegységi területek (Börzsöny, Mátra) klímabefolyásoló hatása miatt, a Cserhátvidék éghajlatára alapvetően a hegység elnevezésnek némileg ellentmondó, ám a relatív szinteltérés nyomán jogosnak tartható, de itt tágabb értelmű hegységközi "medencehatás" a jellemző. Ennek nyomán a terület éghajlata általánosan tekintve mérsékelten hűvös és mérsékelten száraz. A hőmérsékleti viszonyokat is befolyásoló napsütéses órák száma a sokévi átlagokat figyelembe véve meglehetősen alacsony, 1900 és 1950 óra/év. Ennek megfelelően a évi átlag középhőmérséklet 8-10 C° között változik. A leghidegebb hónapnak számító januári középhőmérséklet nagy átlagban, és ugyancsak a földrajzi fekvéstől függően, - 2 C° és -3° között változik, míg a legmelegebb júliusi középhőmérséklet csak 19 C°. A hegységközi medencehatásból fakadóan a Cserhátvidék közvetlen környezeténél szárazabb terület. Az évi csapadékmennyiség 560 és 620 mm között változik. Északon 600-620 mm/év, míg délen és a Börzsöny hegység keleti lábainál már csak 560-600 mm körül mozog.
A Cserhát vízrajza
Mivel az Északi-középhegység magasabb hegyeitől eltérően a Cserhátban kisebb az éves csapadékmennyiség, a terület vízhálózatának hozama ebből adódóan gyérebb. A hegység területén körülbelül 400 forrás található. Néhányuknak gyógyhatást tulajdonítanak, bár ezt még nem bizonyították. Ezek közül a legjelentősebbek a Szentkút környékén felszínre törő négy forrás: A Szűz Mária-, a Szent István-, a Szent László- és a Szent Imre-forrás. Az itteni szentkutak állítólag már jó néhány ember csodálatos gyógyulását okozták, így ma is sokan látogatják őket. Ugyanakkor a más, magasabb hegységekben talált sok foglalt, kiépített forrástól eltérően, a Cserhát forrásai, kútjai között sok alig ismert, egyszerű és nehezen megtalálható is van. Vízhozamuk szegényes és száraz nyarakon hajlamosak a kiszáradásra.
Mindenkinek jó forrásvadászatot és nógrádi élményeket kíván
emiGrant.
Családi kirándulás során a tanösvény után jöttünk ide. Sajnos több kutya mutatott érdeklődést irántunk és a gyerekek miatt (is :) ) gyorsan távoztunk.
Ha a track elegendő, akkor köszönjük!
A kis parkocska bejáratánál parkoltam, kutya nem volt, nyugodt február.
A ládát nem találtam, csak kiirtott bokrot, és a pótjelszó is kb. olvashatatlanra fakult, lefényképezve és felnagyítva azért kisilabizálható még.
Kihasználva a jóidőt nem túl távoli és nem túl népesnek ígérkező helyeket kerestem. A Cserhát északi végének három ládája ilyennek tűnt és többé-kevésbé bizonyult is. Nem mondom, hogy tömeg lett volna, de nem voltunk magányosan sem.
A forrás környéke kissé rontott a hangulaton, főképp a lányokat molesztáló négylábúak. Láda híján én is a kissé nehezen kisilabizálható pótjelszónál maradtam, szerencsére adja magát.
Még eggyel közelebb kerültünk a cserháti forrássorozat végéhez.
3 helyi kutya társaságában kerestem a ládát, mivel nem tűnt mindegyik barátságosnak, ezért én is beértem a virtuális jelszóval.
Egy-két sokágú bokrot megnéztem, de azokban én sem találtam a ládát.
Egész napos csavargás a Cserhát lankáin LionDaddyékkel. Az időjárással is szerencsénk volt, a lehető legjobb kirándulóidőt fogtuk ki, bár volt amikor kicsit csepegett.
Egy öreg bácsi értetlenkedése csalt mosolyt az arcunkra: "maguk kinek a megbízásából kamerázzák a forrást?"
A környék lehangoló a sok romos épület miatt, mintha mindenki minket figyelt volna.
A karanténból kiszabadulva egésznapos ládázást tervezetünk kectamékkel a Cserhát tájain. 11/10. találat
Volt ebben minden jó... Szoborpark és víztározó, kápolna és sztúpa, GCKEKL és Szanda vára valamint 4-5 db forrás is. A végére még egy Bánki-tó is belefért. Szuper volt, mint mindig! :)
A láda közelében élők nem túl barátságosak. Utánunk is jött egy bácsi, firtatva, hogy miért "kamerázzuk" a forrást. Szerencsére addigra már túl voltunk a logoláson, nem vett észre semmit. A forrás környezete valaha szebb napokat láthatott, most elég gazdátlannak tűnik és a rengeteg PET palack is lehangoló látványt nyújtott.
A kilátótól sétáltam le ide. Még ebben a száraz időszakban is meglepően bővizű volt a forrás. Szent Lőrinc-puszta felé folytattam az utam egy ideig a sárga jelzésen, majd a bányató felé vezető homokúton.
Köszönöm a rejtést!
Szépen kialakították a forrás környékét valamikor. A forrásház némi javításra szorulna. Nemcsak a csövön jön a víz, hanem tocsog a környék is. A láda gyorsan meglett.
Köszi a rejtést!
Már többször is jártam Csesztvén, de ilyen alkalmakkor mindig a kastélyt kerestük fel. A forrásról korábban nem volt tudomásom; talán, mert a turistatérképeken sem volt feltüntetve. Az ajánlott parkoló egyáltalán nem gerjesztett bennünk bizodalmat a hely iránt, viszont arra az öt percre jó volt. Mondjuk azokból a házakból pont kiválóan lehet nézni amint az ember ügyködik a ládával. A forrásból jött víz becsülettel, csak most nem volt rá szükségünk Frédivel.
55 km kerékpár edzés 500 m emelkedéssel a Balassagyarmat - Nyírjes - Csesztve - Szügy - Patvarc - Balassagyarmat útvonalon 7 régi és 3 új ládával. Reggel induláskor elszakadt a hátsó fékbowdenem. Akármennyire is alaposan készülök a kerékpáros GC menetekre, ilyesmi mégis előfordul. Balassagyarmaton felkeredtem 2 kerékpár műhelyt, mindkettő zárva volt. Így a körz egy fékkel tettem meg. Különösen óvatosnak kellett lennem a lejtős szakaszokon, és a városi részeken. Végül 2 ládával meg kellett rövidítenem a napot.
GCMDCH felől érkeztem a völgybe. Először a temető felől szerettem volna érkezni, de az út bezárult. Körben, fatelepen keredztül kutyaugatásban értem a falu sarkára, majd a ládához. A pótjelszó egyből meglett; a ládát annyira belepte az avar, hogy a láda csak másodszorra került elő.
Logoltam, majd folytattam a kört GCSZUGY felé. A Balassagyarmst körüli GCKUPA menetekbe be fogom illeszteni a ládát.
Nógrádi ládaszüret 6/9.
Az ajánlott parkolóhelyen nem mertem otthagyni az autót, inkább a templomnál parkoltam és besétáltam.
A forrás közvetlen környezete rendezett, a láda hamar meglett. Ezzel megkezdtem a cserháti források gyűjtését, bár már egy megvan abból az időből, amikor még nem volt a sorozat tagja.
Köszi
A 7+1 Cserháti Forrás láda felkutatására indított másfél napos túra, kiegészítve további 7 útbeeső rejtéssel.
Pótjelszóval, mert a nem túl szimpatikus szomszédok arra tébláboltak.
Sokszor jártam már ennél a forrásnál. Anno talán itt még valami láda is volt, aztán mikor Gyuri barátom cserháti forrásos jelvényszerző mozgalmát csináltam is eljutottam ide. Most ismét ide jöttünk a láda miatt. Épp mulatozás volt, bömbölt a zene, kiabálás és egyéb...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Sajnos csak pótjelszóval, mert egy helyi fiúcska ahogy odaértem rögtön követett mint az árnyék és nem is volt hajlandó otthagyni egy percre sem. :)
Érdekesség: A Geoládák program a jelszónál alaphelyzetben nagybetűvel kezd, így nem fogadta el, megpróbáltam nagybetűkkel ahogy a pótjelszó táblácskán szerepelt, akkor sem. A csupa kisbetű volt a nyerő. [Geoládák v2.2.5]
Fidorkával kettesben jöttünk, hogy kisebb-nagyobb kirándulások keretében megkeressünk pár ládát a Cserhátban. Csak Balassagyarmaton vettük észre, hogy a gps otthon maradt, így végül telefonnal, szenvedősen navigálva keresgéltünk. Nagyon szép tavaszi, napsütéses időben remek helyeken jártunk, sok szép és ládaérdemes helyet láttunk.
A kút előtt az utcán és a kútnál bent is nagy létszámban jelen voltak a helyi erők. Fidorka kicsit tartott tőlük, de semmi probléma nem volt. Váltottunk is pár szót, aztán mentünk is a következő ládához.
A Mátrába, hazai tájra ért a Kék túránk. Itt már minden ládát levadásztunk. Ezért a tegnapi túra szakasz után ma ládanapot iktattunk be. Folytattuk többek között a Cserháti-források begyűjtését is. Két újabb aranyos forrást ismerhettünk meg! Köszönjük!
Egy kis bicajos kör Balassagyarmatról indulva. Csesztvére most Szügy felől érkeztem. A falu más ládák kapcsán már ismerős volt, de a forrást is jó volt meglátogatni, mert finom, hideg vizet ad. Kiépítése is nagyszerű, bár 1-2 kőlap már megunta a helyben maradást. A láda rejtése nem túl eredeti, talán szem előtt is van, de eddig még igazán jól bírja.
Bohókás kedvünkben ma a Cserháti források végládáját vettük célba.Ehhez persze a meglévő 3 forrás mellé még 7-et fel kellett fűzni. De vajon sikerül-e ez a novemberi reggeli köd, aztán szép napsütés, de korai sötédetés közben? Az utolsó pillanatig reménykedtünk, de a bizonytalanság velünk volt. Északról indultunk.
Az ajánlott parkolóban úgy éreztem nem ajánlott nagyon magára hagyni a kocsit. Elszaladtam a pótjelszóért és gyorsan tovább álltunk.
Megfontolandó ennek a forrásnak az átcserélése egy másik forrásra, ahol a tágabb környezet is rendben van.
Kerékpáros találat. Balassagyarmat - Gcsf05 - gcsf04 - Bercel - Szirák - Bér - Gcsf01 - Gcsf06 - Terény - Balassagyarmat 95 km
Eléggé elhanyagolt házak vannak a környéken. Éppen logoltam, mikor egy férfi érkezett a kúthoz - ami el volt zárva - és megkérdezte, hogy akarok-e forrásvizet. Értetlenkedett, hogy miért zárják el mindig a kutat. Ő ki tudta nyitni és úgy is hagyta, mikor elment.
Visszafelé alaposan bevásároltam a helyi kisboltban retro nápolyiból.
Megvan köszönöm a játékot! 50 méterrel feljebb parkoltam a kilyelölt helytől, a forrást így a hátsó ösvényen közelítettük meg, ez így egy teljesen nyugodt játékot eredményezett.
A forrás fa kerítéses bejárata mellett parkoltunk. Elhanyagolt ház és szemetes környezet fogadott bennünket. A lakók a házban voltak, hallottuk a hangjukat, de a pitbull kutyájuk kétszer is körbejárta az autónkat, majd fel alá mászkált és szimatolt a forrás és a kocsi között. 10 perc várakozás után, amikor távolabbra ment a kutya, gyorsan odaszaladtam a forráshoz és leolvastam a pótjelszót. Épp ennyi időre ment el a pitbull, mert egy másik kutyatársával visszaérkezve, már csak a távolodó autónk nyomát szimatolhatták.
Ettől a kis kalandtól függetlenül szép a forrás közvetlen környezete. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést. Csak a pótjelszót olvastuk le, mert sokan figyelték mit csinálunk. A kocsival bár közel parkoltunk, láttuk végig, de még így is féltünk ott hagyni.
Hajnali rajtaütés, avagy egy kis ládázás munka előtt... Itt már elmúlt a napfelkelte hangulat (sajnos) és a "putri" előtt a kis forgó bejárat előtt parkoltam, ami jó, mert a forrás onnan néhány tíz méter és így látótávolságon belül maradt a kocsi. Amúgy sok bizodalmam nem lett volna itt hagyni bármit is, ami 20 forintnál értékesebb avagy bármi fémet tartalmaz. A forrás közvetlen környezete szép és a forrásház is remek. A rejtés egyszerűre sikeredett, de azért rendben van ez. Sosem jártam itt. Köszönet!
Hát, ez fura... A forráshoz érkezve ordibálás fogadott, majd elnézés-kérés, miszerint összekevertek bennünket valaki mással... A társaság miatt alternatívval logolok, de a ládára eléggé rálátni a szemközti "házból" - mi lesz télen... Köszönöm a lehetőséget mindenesetre.
A mai napra börzsönyi ládakeresés volt a terv, de a megjelent új cserháti forrás-ládák ezt a tervet felülírták ... A háttér kontrasztos, de a forrás rendben ... :)
Elindultam a GCBREK valamint a GCSFVA multik megkeresésére mikor jött az értesítés Júlia rejtéseiről. Kicsi gondolkodás s irány a hegyek. Menet közben begyűjtöttem a GCUser mozgó rejtést.
Erőteljes szürkület, erdő csöndje, hulló termések a fákról. Csodálatos hely. Beszélgettem egy kicsit a képen látható trágyát szóró nénikével. Nagyon jól éreztem magam gratulálok Neked Júlia. Köszi szépen a tartalmas napot.