Elhelyezés időpontja: 2018.10.07 16:26
Megjelenés időpontja: 2018.10.14 09:01
Utolsó lényeges változás: 2018.10.14 09:01
Utolsó változás: 2018.10.14 11:49
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 750 m
Megtalálások száma: 254 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.3 megtalálás hetente
WAP ON
Budakeszi határában, a Manó ösvény kanyarulatában álló fenyőn, kb. 1.30 m magasan rejtőzik a 450 milliliteres (kb. 16*11*6 cm külső méret) négyfülű geoláda. Az MGKE tagjai és pártolói a tagsági kártya felmutatásával kedvezményes jegy (700 Ft) vásárlására jogosultak.
WAP OFF
Bevezető
A Budai-hegység nyugati lejtőjén egy elhivatott szakember több évtizedes munkája nyomán mára fokozottan védett növénymozaikot találunk - ide hívlak ezzel a rejtéssel.
Megközelítés
"Budakesziről Telki felé haladva a Budakeszi végét jelző közlekedési táblától 5 km-re jobbra található a Hidegvölgyi Erdei Pihenőhely és Parkoló. Az arborétumhoz vezető út ezzel szemben indul menetirány szerint balra. Az arborétum bejárata előtt, az út mellett kialakított parkolóban meg lehet állni gépkocsival."
Parkolni itt tudsz: N 47° 31,565' E 18° 52,393' [GCBUDA+PARKOLO], a Manó ösvény pedig itt kezdődik: N 47° 31,390' E 18° 52,783' [GCBUDA+OSVENY].
"Tömegközlekedés: Budapest Széna térről indul a 794 és a 795 -ös buszjárat. A Hidegvölgyi Erdészlak megállónál kell leszállni, ahonnan 5 perc sétával elérhető az Arborétum főbejárata." Belépődíjak: teljes árú: 1000 Ft, kedvezményes (gyermek, diákigazolvánnyal, nyugdíjas, fogyatékkal élő, pedagógus igazolvánnyal , erdészeti -, természetvédelmi hatósági igazolvánnyal): 700 Ft. Nyitva tartás: III. és X. hó: P-V 09-17; IV-IX. hó: P-V: 9-18.
Az arborétum és története
Az arborétum honlapja így ír: "A közel 30 ha kiterjedésű, nagyjából négyzet alakú arborétum létrejöttében fontos szerepet játszott a Budapest környéki közjóléti- azaz parkerdőként nyilvántartott zöldövezeti területek fejlesztése az 1950-es években.
Az Erdészeti Tudományos Intézet az említett területek betelepítéséhez keresett elsősorban exóta - nem őshonos - fajokat, amelyek megfelelő növekedést mutatnak. A kísérleti telepítés másik célja az volt, hogy a klímaváltozásra felkészülve az említett exóta fajok viselkedését vizsgálják erdőállományban. Ezen fajok jelentős része díszkerti növény, amelyek itt akár a 70 éves kort is megélték. Ezzel összefüggésben a terület erdészeti arborétumként való meghatározása 1958-ban történt.
Az alapító Galambos Gáspár (1900 - 1980) erdőmérnök vezetésével a kiválasztott növényfajokat szabályos parcellákba ültették, a szegélyező utak, nyiladékok találkozásánál kisebb-nagyobb köröndöket alakítottak ki, amelyek hangulatos megállói egy-egy útvonalnak.
A telepített növényfajok nagyobb hányadát a Kámoni Arborétum, kisebb részét a volt Természetvédelmi Hivatal irányította ide arborétumokból, parkokból.
Az 1060 fajta növény részletes értékelése, felmérése és katalogizálása az 1970-es években zajlott. Az arborétum 1978-ban a Budai Tájvédelmi Körzet legdélebbi egységeként lett védett (ma fokozottan védett).
Az arculatában kialakuló arborétum legfiatalabb részei 1979-1980-ban, nagyrészt saját termesztésű csemeték ültetésével születtek.
Az arborétum meghatározó fajai az exóta - nem őshonos - tűlevelűek, illetve a kísérő - Budai hegyekben is őshonos alap fafajok, mint a hárs, kőris és tölgyek. Ezeket a fafajokat egészítik ki a leggyakoribb cserjék, mint például a madárbirs-, a borbolya-, a galagonya-, a som- , az orgona-, a fagyal-, a gyöngyvessző- és a tűztövis-félék."
Ládatörténet
2018.10.14 09:00 A ládát egy játék keretében állítom kereshetőre, amellyel igyekszem elősegíteni a közösségi közlekedéssel történő szűzládavadászatot.
2018.10.07 Az elhúzódó műszaki megvalósítás után elkészült rejteket a helyszínre szállítom és kihelyezem.
2018.05.11 A moderátorok szűk többsége (+7/-5) támogatja a geoládát.
2018.05.10 Immár saját képanyaggal nyújtom be moderációra a ládatervet.
2018.05.04 A terület alapos körbejárása után az arborétum vezetőjének, Solymár Andrásnak a társaságában kiválasztom a rejtek helyét.
2018.04.22 Előzetes tervként tárom a moderátorok elé az elképzelést.
Forrás
Köszönet az Arborétum vezetőjének, Solymár András úrnak a láda rejtekének kiválasztásában nyújtott segítségért. Az arborétum saját honlapja
Sikeres kincskeresést!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon szép és hangulatos az Arborétum. Kisgyerekkel is érdekes. A rejtés ötletes és a láda is tökéletes állpotban van.Köszönöm hogy megmutattad! [Geoládák v3.12.8]
Hirtelen lelkesedésből felindulva nem túl távoli, természetközeli látnivalókat kerestem vasárnap délután fél kettőkor, így jutott eszembe az arborétum. Többször voltam már a környékén az elmúlt két évben, de ez valahogy mindig kimaradt, most pedig láttam, hogy a mai az utolsó látogatási nap - így azonnal eldőlt, hogy ez lesz a mai célpont.
Nem csalódtam, érdekes a hely. Igazából ha nem tudnád, hogy ez egy arborétum, legfeljebb abból veszed észre, hogy ez nem egy "átlag" hazai erdő, hogy az utak-ösvények sűrűsége feltűnően nagy. Szerintem a terület fásszárú növény-egyedeinek nagy része Magyarországon is őshonos (illetve a hazai erdőkben mára elterjedtté vált idegen) faj, amiben (elsősorban az utak mentén) "elszórták" az exótákat.
Amúgy a terület ápoltsága, gondozottsága példás, a hangulata - így, ősz közepén - különösen megnyerő, de a többiek fotói alapján tavasszal és nyáron se rossz. Láthatóan látogatottsága is van, most is voltak megérkezésemkor legalább 40-50-en a területen. Esetleg egy ismertető füzetet jó volna, ha adnának a látogatóknak a jegyért cserébe, mert akkor nem "találomra" mászkálnának az emberek benne. Én igyekeztem elég alaposan bejárni a területet, de például az állatsimogatót nem találtam. (Van még?)
A rejtés tetszik, bár az alapötlet egyáltalán nem egyedi, viszont itt a madáreretető funkció is megmaradt - ilyet még nem láttam.
A leírás a legfontosabb infókat közli csak (sajnos az arborétum honlapja sem sokkal informatívabb), de akit csak a sétáért megy egy érdekes erdőbe, annak ez mindegy is.
Egyetlen pontosítás: a belépődíj már 1100 Ft. Akit érdekel, nov. 7-én még egy program erejéig még egyszer, utoljára nyitva lesz a park a honlap szerint.
Végre egy nap, amikor nem órára keltünk, s ebből kifolyólag nem is ébredtünk határozott elképzeléssel arról, hogy mihez kezdjünk ma. Majd eszembe jutott, hogy ez az idő a tökéletes alkalom egy arborétum bejárásához. Egy megállóval előbb sikerült leszállnunk, így talpalhattunk a forgalmas út mellett. A tagsági kártyára még mindig jár a kedvezvény - ezt érdemes kihasználni. Nekem nagyon tetszett ez a gyűjtemény. A kedvenceim a vörös tölgyek, az évszakokat megjelenítő szobrokkal díszített tér és a fenyők voltak. De a különféle infótáblák tartalmát is alaposan kiveséztük Nikivel. A keresztnél lévő kis tisztáson sütkéreztünk egy darabig. Itt rengeteg Harlekin-katica repkedett. Nagyon hangulatosak a szük kis ösvények is, amelyek például a tó körül kanyarognak. A láda rendben van, könnyen megtaláltuk Bibissel.