Elhelyezés időpontja: 2018.10.07 16:26
Megjelenés időpontja: 2018.10.14 09:01
Utolsó lényeges változás: 2023.06.29 11:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 750 m
Megtalálások száma: 283 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
WAP ON
Budakeszi határában, a Manó ösvény kanyarulatában álló fenyőn, kb. 1.30 m magasan rejtőzik a 450 milliliteres (kb. 16*11*6 cm külső méret) négyfülű geoláda. Az MGKE tagjai és pártolói a tagsági kártya felmutatásával kedvezményes jegy (1200 Ft) vásárlására jogosultak.
WAP OFF
Bevezető
A Budai-hegység nyugati lejtőjén egy elhivatott szakember több évtizedes munkája nyomán mára fokozottan védett növénymozaikot találunk - ide hívlak ezzel a rejtéssel.
Megközelítés
"Budakesziről Telki felé haladva a Budakeszi végét jelző közlekedési táblától 5 km-re jobbra található a Hidegvölgyi Erdei Pihenőhely és Parkoló. Az arborétumhoz vezető út ezzel szemben indul menetirány szerint balra. Az arborétum bejárata előtt, az út mellett kialakított parkolóban meg lehet állni gépkocsival."
Parkolni itt tudsz: N 47° 31,565' E 18° 52,393' [GCBUDA+PARKOLO], a Manó ösvény pedig itt kezdődik: N 47° 31,390' E 18° 52,783' [GCBUDA+OSVENY].
"Tömegközlekedés: Budapest Széna térről indul a 794 és a 795 -ös buszjárat. A Hidegvölgyi Erdészlak megállónál kell leszállni, ahonnan 5 perc sétával elérhető az Arborétum főbejárata." Belépődíjak: teljes árú: 1700 Ft, kedvezményes (gyermek, diákigazolvánnyal, nyugdíjas, pedagógus igazolvánnyal, erdészeti -, természetvédelmi hatósági igazolvánnyal): 1200 Ft. Nyitva tartás: III. és X. hó: P-V 09-17; IV-IX. hó: P-V: 9-18.
Az arborétum és története
Az arborétum honlapja így ír: "A közel 30 ha kiterjedésű, nagyjából négyzet alakú arborétum létrejöttében fontos szerepet játszott a Budapest környéki közjóléti- azaz parkerdőként nyilvántartott zöldövezeti területek fejlesztése az 1950-es években.
Az Erdészeti Tudományos Intézet az említett területek betelepítéséhez keresett elsősorban exóta - nem őshonos - fajokat, amelyek megfelelő növekedést mutatnak. A kísérleti telepítés másik célja az volt, hogy a klímaváltozásra felkészülve az említett exóta fajok viselkedését vizsgálják erdőállományban. Ezen fajok jelentős része díszkerti növény, amelyek itt akár a 70 éves kort is megélték. Ezzel összefüggésben a terület erdészeti arborétumként való meghatározása 1958-ban történt.
Az alapító Galambos Gáspár (1900 - 1980) erdőmérnök vezetésével a kiválasztott növényfajokat szabályos parcellákba ültették, a szegélyező utak, nyiladékok találkozásánál kisebb-nagyobb köröndöket alakítottak ki, amelyek hangulatos megállói egy-egy útvonalnak.
A telepített növényfajok nagyobb hányadát a Kámoni Arborétum, kisebb részét a volt Természetvédelmi Hivatal irányította ide arborétumokból, parkokból.
Az 1060 fajta növény részletes értékelése, felmérése és katalogizálása az 1970-es években zajlott. Az arborétum 1978-ban a Budai Tájvédelmi Körzet legdélebbi egységeként lett védett (ma fokozottan védett).
Az arculatában kialakuló arborétum legfiatalabb részei 1979-1980-ban, nagyrészt saját termesztésű csemeték ültetésével születtek.
Az arborétum meghatározó fajai az exóta - nem őshonos - tűlevelűek, illetve a kísérő - Budai hegyekben is őshonos alap fafajok, mint a hárs, kőris és tölgyek. Ezeket a fafajokat egészítik ki a leggyakoribb cserjék, mint például a madárbirs-, a borbolya-, a galagonya-, a som- , az orgona-, a fagyal-, a gyöngyvessző- és a tűztövis-félék."
Ládatörténet
2023.06.01 08:20 A láda ismét kereshető, a díjtáblázat frissítve.
2022.12.20 A láda télen nem kereshető, ezért tavaszig megszűntre állítom.
2018.10.14 09:00 A ládát egy játék keretében állítom kereshetőre, amellyel igyekszem elősegíteni a közösségi közlekedéssel történő szűzládavadászatot.
2018.10.07 Az elhúzódó műszaki megvalósítás után elkészült rejteket a helyszínre szállítom és kihelyezem.
2018.05.11 A moderátorok szűk többsége (+7/-5) támogatja a geoládát.
2018.05.10 Immár saját képanyaggal nyújtom be moderációra a ládatervet.
2018.05.04 A terület alapos körbejárása után az arborétum vezetőjének, Solymár Andrásnak a társaságában kiválasztom a rejtek helyét.
2018.04.22 Előzetes tervként tárom a moderátorok elé az elképzelést.
Forrás
Köszönet az Arborétum vezetőjének, Solymár András úrnak a láda rejtekének kiválasztásában nyújtott segítségért. Az arborétum saját honlapja
Sikeres kincskeresést!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Már sokszor jártunk erre, de az arborétumba korábban sohasem mentünk be. Most sikerült!
Rajtunk kívül még egy, azaz 1 látogató volt.
Köszönjük a rejtést
Ez volt a nap első ládája, nem akartam korábban indulni a hőség miatt.
Régóta nézegetem a ládát (amely egy időben mintha meg is szűnt volna), de sose volt alkalmam épp nyitvatartási időben erre járni. Nagy szerencsém volt, hogy a pénztáros hölgy kedves volt és beengedett (mivel még volt pár teendője), valójában ugyanis nyáron is csak ötig van nyitva a kert. Sajnos így nem tudtam hosszasan elidőzni, de így is élvezetes volt a sokféle növénytársulást megnézni.
A doboz rendben megvolt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Családi kirándulás során látogattunk el az arborétumba, látszik a sok munka és gondozás, jó helyszín és érdemes célpont.
Köszönet az átbillentésért, újra kereshető, jó állapotban van a láda.
A lehetőséget is köszönjük!
Megtaláltam HRezi és HZsombor társaságában, köszönöm a rejtést!
A Márton napi rendezvény kapcsán látogattuk meg az arborétumot. A szervezők által biztosított Márton napi kincskeresés után jöttünk a ládához az itteni kicsekért.
A hely gyönyörű, pár órácskát eltöltöttünk itt. A nap végén megkóstoltuk a hamburger és kürtőskalács kínálatot, egyikkel sem volt gondunk :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda rendben a helyén volt. Itt lakom a közelben 20+ éve, tudtam is, hogy itt van az arborétum, mégis ez a geoláda kellett ahhoz, hogy eljöjjek ide. Anyósom keze munkája is benne van ebben a helyben, fiatalon itt dolgozott, ültették a fákat. Örülök, hogy eljöttem, egyedül voltam az egész helyen, láttam mókust, és megint elöntött az a nyugalom, amit csak az erdőben találok meg. [Geoládák v3.12.10]
Szépen rendben tartott park sok pihenőhellyel, érdemes volt eljönni, köszönjük a rejtést!
Péntektől vasárnapig van nyitva, a felnőtt belépő már 1500 Ft, állatsimogató nincs. Némi furcsaság az autóval érkezőknek, hogy ahol a Budakeszi-Telki főútról be kell kanyarodni a parkolóhoz, ott behajtani tilos tábla van. Ennek ellenére az autóval érkezők bemennek, és valóban van a bejárat mellett parkoló...
A park kisgyerekeseknek kiváló kirándulóhely, a játszótér minden igényt kielégít.