Tömegközlekedéssel a komlói 2/A helyi járatú autóbusszal közelíthető meg. A megálló a kastély előtt található.
Gépkocsival közlekedőknek parkolóként jánosi Engel Adolf romjaiban is impozáns kastélya melletti parkolót ajánljuk, amivel szemben egy időskorúak otthona van.
A kastélyról és jelenlegi állapotáról itt tudhatsz meg többet.
Jánosi Engel Adolf (1820-1903) nevéhez fűződik a pécsi faipar megteremtése, a pécsi parkettagyár megalapítása, városfejlesztési tevékenységek, a komlói szénbányászat elindítása.
Emléktábláját Pécs szívében, a Rákóczi utcában adták át 2010-ben.
A kastélytól az út az erdei pihenőig a piros sáv jelzést követve 2 km.
Gyalogosan a Pihenő megközelíthető a Várvölgy felől a piros sáv jelzésen, hiszen a Dél-dunántúli piros túra útvonalán található, amely Szekszárdtól Siófokig vezet.
A helyszín Kisbattyánból is elérhető a zöld sáv jelzésen déli irányba indulva és a piros sáv jelzésre térve.
Kisbattyánból indulva szintén 2 km a pihenő.
Kisbattyán középkori neve Bagyan volt. A szegény zsellér falu a pécsi püspökséghez tartozott. A török hódoltság alatt pusztává vált, és csak a XVIII. sz. utolsó negyedében települtek le német ajkú kisházasok. Ekkor területe Magyaregregyhez tartozott, és Németegregynek nevezték. 1954-ben Komlóhoz csatolták. A Battyán név egykori földesurára, a gróf Batthyány családra emlékeztet. (Részlet a Mecseki zöld túra ismertetőjéből.) Templomának védőszentje Szent Márton, ezért a Szent Márton zarándokút is áthalad a településen.
A helyszín leírása
A hangulatos, eldugott kis pihenő kezdetben egy az 1950-es években vályogból épült vadászházat jelentett néhány paddal és asztallal. 2017-ben a Mecsekerdő Zrt. Sásdi Erdészete felújította. Új padok, asztalok, tűzrakó és egy nagyméretű esőbeálló került elhelyezésre a kirándulóhelyen. A kis ház szállásként nem vehető igénybe, de sátorozás esetén a kulcsát el lehet kérni a Sásdi Erdészettől, hogy ha esik, be lehessen húzódni.
A Battyán-hegyi erdei kirándulóhely a Baranyai-hegyháton helyezkedik el. A környező erdők a II. világháborúig a Pécsi Püspökség birtokában voltak, innen származik korábbi elnevezése, Pap-erdő. A Natura 2000-es védettséget élvező környéken tágas réteken és szép erdőkben túrázhatunk.
A környék erdei a Mecsek és a Zselic jellegzetes erdőtípusaiba sorolhatók. Jellemző fafajaik a bükk, a kocsánytalan tölgy, a kocsányos tölgy, a cser, a gyertyán valamint a tájra nagyon jellemző ezüsthárs. A szubmediterrán klímahatás az erdők lágyszárú és cserjefajaiban is megfigyelhető. Nagy tömegben fordul elő a tavasszal zöld szirmokkal virágzó illatos hunyor, illetve a térség jellemző félcserjéi: a szúrós-, és a lónyelvű csodabogyó.
A rétek, mezők, erdei aljnövényzet számos tavaszi és nyári virágát megcsodálhatjuk.
Jelentős a területen a vadállomány, őzek, szarvasok, vaddisznók felbukkanására számíthatunk, az égen gyakran keringenek a pockokra, egerekre vadászó ölyvek.
A pihenőhely közelében található a Margit-forrás. N 46° 13,235' E 18° 17,533' [GCBHEK+Margit-forrás]
A bővizű forrást a Kisvaszari Erdészet építette ki 2002-ben. Nevét a területen hosszú ideig erdőművelő munkásként dolgozó László Jánosnéról, Margit néniről kapta. (A térképek jelölése szerint a vize nem iható).
A környéken található ládák, a Barnakő-barlang (GCbako) vagy a Leány-kő (GCVAGY) felkeresése előtt, után, esetleg közben remek alkalmat nyújt a helyszín a pihenéssel egybekötött keresésre. Bizony nincsenek közel a szomszédos ládák, nagyok a távolságok, igazi túrázásra alkalmas vidék!
Szép kirándulást kívánunk!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Kisbattyán felől közelítettünk. Nagyon kellemes, nyugodt erdős vidék, és szép a pihenőhely, házikóval, éppen grillező fiatal párral, meg a fenevadjukkal, akit szerencsére megkötöttek közeledtünkre. A fenevad miatt a tisztásra nem tudtunk kimenni, megnézni a kilátást, de biztos visszatérünk, mert nagyon tetszett a környék, és akkor pótoljuk. Köszönjük, hogy megmutattátok.
Halló!
A sajnálatos reggeli baki miatt (kb. mindent otthon tudtam hagyni a geo-táskával együtt, se pénz, se kártya, se személyi, se jogsi, se forgalmi, se GPS ... ) átterveztem a geo-programot, mert nem tudtam, hogyan működik együtt a mobil applikáció a rejtett pontos multival (most már azt hiszem, tudom ...). Nehezebb úton kereshető hagyományos ládákra tértem át. Magyaregregy felől mentem fel (mert ugye tankolni se tudtam, ezért a legrövidebb autós megközelítéssel kellett tervezni a ládákat). Ez se volt rossz, most a gázló éppen átjárható volt ... :)
Jánosipusztáról indultunk a mai DDP-szakaszra. Hangulatos kis pihenő ez, de mivel még csak az út elején voltunk, nem használtuk ki a lehetőségeit.
A láda rendben a helyén van. Köszi a rejtést!
mmccxliv
Sikerült egy nagyon meleg napot kifognunk mostanság ritkán előforduló ládázásunkra. Úgy terveztük, megkeressük a komlói ládákat, aztán itt, ennél a pihenőnél ebédelünk. Hogy minél kevesebbet kelljen gyalogolni, továbbmentünk kocsival Jánosi-pusztáról Kisbattyán felé, és nagyjából félúton leágazott egy széles földút, ami a zöld-piros találkozásához ért - mi innen indultunk (rövidebbnek, és kevésbé kaptatósnak ítéltük) - ez így is volt, csak hiába ment erdőszélen, telibe kaptuk a napot - oda-vissza - így már hiába volt kellemes a pihenőhely, az oda-visszajutás elég lelombozó volt - út közben láttuk a javasolt bejárást, na az pont ilyen tűző napos volt sajnos - és még dombramászás is volt benne.
Egy nem ilyen forró napon ez a láda a nap fénypontja lett volna.
Az igazsághoz tartozik, hogy Egregy felől is próbálkoztunk (egy kicsit), hiszen onnan is egyforma a táv, és mi onnan jöttünk, de akkor még nem volt ebédidő, meg hát a Völgység-patakot is át kellett volna ugrani - így a komlói megközelítést választottuk.
Csoportos kirándulás keretében találtam meg. Rögtön észrevettem már távolabbról a láda rejtekét.
Nyári idő volt, amelynek nem igazán örültem, pláne, hogy egy elvileg esős évszakban kiszáradt mezőket, elapadt csermelyeket látni. Ilyenkor nem tudok szabadulni a klímaszorongásomtól, amely sajnos nagyon is indokolt.
Visszafelé az Engel-kastélyt útba véve gyalog mentünk Komlóra a Kincses-parkon át.
A kastélyon túl, a falu szélénél parkoltunk. Eléggé egyértelmű az útvonal, könnyen tempóztunk a ládáig és vissza. Néhol most kissé szeles volt a vidék. A pihenő hely tetszett, nagyon rendezett.
Az egykori csecsemőotthon fölött parkoltunk, innen indultunk utunkra a láda irányába. A Jánosi Engel Adolf kastély ma már szellemkastély sajnos, nekem egy film jutott eszembe róla, a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei. Egy biztos, jobb sorsra lenne érdemes. A gyönyörű napsütéses délután, a friss levegő és a könnyed túra igazán jólesett. A pihenőhöz érve megcsodáltuk a hely szépségét és elhatároztuk, visszatérünk ide tavasszal a családdal és barátokkal egy kirándulás erejéig. Nagyon tetszett a kis ház és a rendben tartott szalonnasütők, a padok asztalokkal. A láda rendben a helyén volt, a felesleges szemetet kidobtuk belőle. Köszönjük a lehetőséget, hogy a ládád által eljöhettünk ide. [Geoládák v3.12.5]