Tömegközlekedéssel a komlói 2/A helyi járatú autóbusszal közelíthető meg. A megálló a kastély előtt található.
Gépkocsival közlekedőknek parkolóként jánosi Engel Adolf romjaiban is impozáns kastélya melletti parkolót ajánljuk, amivel szemben egy időskorúak otthona van.
A kastélyról és jelenlegi állapotáról itt tudhatsz meg többet.
Jánosi Engel Adolf (1820-1903) nevéhez fűződik a pécsi faipar megteremtése, a pécsi parkettagyár megalapítása, városfejlesztési tevékenységek, a komlói szénbányászat elindítása.
Emléktábláját Pécs szívében, a Rákóczi utcában adták át 2010-ben.
A kastélytól az út az erdei pihenőig a piros sáv jelzést követve 2 km.
Gyalogosan a Pihenő megközelíthető a Várvölgy felől a piros sáv jelzésen, hiszen a Dél-dunántúli piros túra útvonalán található, amely Szekszárdtól Siófokig vezet.
A helyszín Kisbattyánból is elérhető a zöld sáv jelzésen déli irányba indulva és a piros sáv jelzésre térve.
Kisbattyánból indulva szintén 2 km a pihenő.
Kisbattyán középkori neve Bagyan volt. A szegény zsellér falu a pécsi püspökséghez tartozott. A török hódoltság alatt pusztává vált, és csak a XVIII. sz. utolsó negyedében települtek le német ajkú kisházasok. Ekkor területe Magyaregregyhez tartozott, és Németegregynek nevezték. 1954-ben Komlóhoz csatolták. A Battyán név egykori földesurára, a gróf Batthyány családra emlékeztet. (Részlet a Mecseki zöld túra ismertetőjéből.) Templomának védőszentje Szent Márton, ezért a Szent Márton zarándokút is áthalad a településen.
A helyszín leírása
A hangulatos, eldugott kis pihenő kezdetben egy az 1950-es években vályogból épült vadászházat jelentett néhány paddal és asztallal. 2017-ben a Mecsekerdő Zrt. Sásdi Erdészete felújította. Új padok, asztalok, tűzrakó és egy nagyméretű esőbeálló került elhelyezésre a kirándulóhelyen. A kis ház szállásként nem vehető igénybe, de sátorozás esetén a kulcsát el lehet kérni a Sásdi Erdészettől, hogy ha esik, be lehessen húzódni.
A Battyán-hegyi erdei kirándulóhely a Baranyai-hegyháton helyezkedik el. A környező erdők a II. világháborúig a Pécsi Püspökség birtokában voltak, innen származik korábbi elnevezése, Pap-erdő. A Natura 2000-es védettséget élvező környéken tágas réteken és szép erdőkben túrázhatunk.
A környék erdei a Mecsek és a Zselic jellegzetes erdőtípusaiba sorolhatók. Jellemző fafajaik a bükk, a kocsánytalan tölgy, a kocsányos tölgy, a cser, a gyertyán valamint a tájra nagyon jellemző ezüsthárs. A szubmediterrán klímahatás az erdők lágyszárú és cserjefajaiban is megfigyelhető. Nagy tömegben fordul elő a tavasszal zöld szirmokkal virágzó illatos hunyor, illetve a térség jellemző félcserjéi: a szúrós-, és a lónyelvű csodabogyó.
A rétek, mezők, erdei aljnövényzet számos tavaszi és nyári virágát megcsodálhatjuk.
Jelentős a területen a vadállomány, őzek, szarvasok, vaddisznók felbukkanására számíthatunk, az égen gyakran keringenek a pockokra, egerekre vadászó ölyvek.
A pihenőhely közelében található a Margit-forrás. N 46° 13,235' E 18° 17,533' [GCBHEK+Margit-forrás]
A bővizű forrást a Kisvaszari Erdészet építette ki 2002-ben. Nevét a területen hosszú ideig erdőművelő munkásként dolgozó László Jánosnéról, Margit néniről kapta. (A térképek jelölése szerint a vize nem iható).
A környéken található ládák, a Barnakő-barlang (GCbako) vagy a Leány-kő (GCVAGY) felkeresése előtt, után, esetleg közben remek alkalmat nyújt a helyszín a pihenéssel egybekötött keresésre. Bizony nincsenek közel a szomszédos ládák, nagyok a távolságok, igazi túrázásra alkalmas vidék!
Szép kirándulást kívánunk!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Kisbattyán felől közelítettünk. Nagyon kellemes, nyugodt erdős vidék, és szép a pihenőhely, házikóval, éppen grillező fiatal párral, meg a fenevadjukkal, akit szerencsére megkötöttek közeledtünkre. A fenevad miatt a tisztásra nem tudtunk kimenni, megnézni a kilátást, de biztos visszatérünk, mert nagyon tetszett a környék, és akkor pótoljuk. Köszönjük, hogy megmutattátok.
Halló!
A sajnálatos reggeli baki miatt (kb. mindent otthon tudtam hagyni a geo-táskával együtt, se pénz, se kártya, se személyi, se jogsi, se forgalmi, se GPS ... ) átterveztem a geo-programot, mert nem tudtam, hogyan működik együtt a mobil applikáció a rejtett pontos multival (most már azt hiszem, tudom ...). Nehezebb úton kereshető hagyományos ládákra tértem át. Magyaregregy felől mentem fel (mert ugye tankolni se tudtam, ezért a legrövidebb autós megközelítéssel kellett tervezni a ládákat). Ez se volt rossz, most a gázló éppen átjárható volt ... :)
Jánosipusztáról indultunk a mai DDP-szakaszra. Hangulatos kis pihenő ez, de mivel még csak az út elején voltunk, nem használtuk ki a lehetőségeit.
A láda rendben a helyén van. Köszi a rejtést!
mmccxliv
Sikerült egy nagyon meleg napot kifognunk mostanság ritkán előforduló ládázásunkra. Úgy terveztük, megkeressük a komlói ládákat, aztán itt, ennél a pihenőnél ebédelünk. Hogy minél kevesebbet kelljen gyalogolni, továbbmentünk kocsival Jánosi-pusztáról Kisbattyán felé, és nagyjából félúton leágazott egy széles földút, ami a zöld-piros találkozásához ért - mi innen indultunk (rövidebbnek, és kevésbé kaptatósnak ítéltük) - ez így is volt, csak hiába ment erdőszélen, telibe kaptuk a napot - oda-vissza - így már hiába volt kellemes a pihenőhely, az oda-visszajutás elég lelombozó volt - út közben láttuk a javasolt bejárást, na az pont ilyen tűző napos volt sajnos - és még dombramászás is volt benne.
Egy nem ilyen forró napon ez a láda a nap fénypontja lett volna.
Az igazsághoz tartozik, hogy Egregy felől is próbálkoztunk (egy kicsit), hiszen onnan is egyforma a táv, és mi onnan jöttünk, de akkor még nem volt ebédidő, meg hát a Völgység-patakot is át kellett volna ugrani - így a komlói megközelítést választottuk.
Csoportos kirándulás keretében találtam meg. Rögtön észrevettem már távolabbról a láda rejtekét.
Nyári idő volt, amelynek nem igazán örültem, pláne, hogy egy elvileg esős évszakban kiszáradt mezőket, elapadt csermelyeket látni. Ilyenkor nem tudok szabadulni a klímaszorongásomtól, amely sajnos nagyon is indokolt.
Visszafelé az Engel-kastélyt útba véve gyalog mentünk Komlóra a Kincses-parkon át.
A kastélyon túl, a falu szélénél parkoltunk. Eléggé egyértelmű az útvonal, könnyen tempóztunk a ládáig és vissza. Néhol most kissé szeles volt a vidék. A pihenő hely tetszett, nagyon rendezett.
Az egykori csecsemőotthon fölött parkoltunk, innen indultunk utunkra a láda irányába. A Jánosi Engel Adolf kastély ma már szellemkastély sajnos, nekem egy film jutott eszembe róla, a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei. Egy biztos, jobb sorsra lenne érdemes. A gyönyörű napsütéses délután, a friss levegő és a könnyed túra igazán jólesett. A pihenőhöz érve megcsodáltuk a hely szépségét és elhatároztuk, visszatérünk ide tavasszal a családdal és barátokkal egy kirándulás erejéig. Nagyon tetszett a kis ház és a rendben tartott szalonnasütők, a padok asztalokkal. A láda rendben a helyén volt, a felesleges szemetet kidobtuk belőle. Köszönjük a lehetőséget, hogy a ládád által eljöhettünk ide. [Geoládák v3.12.5]
Sokat járunk Battyánban de most jöttünk erre először. Köszi! [Geoládák v3.12.2]
A Papa itt nőtt fel és most mesélte el az unokáknak az 56-os történeteket, amikor a szemben lévő dombról lejött az orosz tank a faluba és kenyeret kértek.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Búbosbanka, frissen kaszált mező, napfény, gyönyörűséges erdők és meseszerű kulipintyó. Érdemes volt a táj szépsége miatt felkeresni ezt a ládát, ami rendben volt.
Jánosipuszta felől érkeztem. Átsétáltam egy gyönyörű mezőn és amint elértem az új murvás erdészeti utat, a jelzést sem kellett keresnem, mert közvetlen a pihenő mellett halad el. Ebből az irányból balra lesz a pihenő. Nem gondoltam volna, hogy valaha tetszeni fog egy panel rengeteg, de visszafelé sétálva bizony még a komlói színes panelházak is mutatósak voltak a távolban.[Geoládák v3.11.2]
Mecseki ládázás alatt kerestük fel a ládát kitkat0123, tabletta és fa-peti társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Ma Komló és Kelet-Mecsek környékét jártük be ládák és szép helyek után kutatva. Hideg, de szép napsütéses idő volt, jólesett a kis kirándulás. Gyorsan meglett a láda.
Köszönöm a rejtést!
30 kilométeres gyalogtúra Komló környékén.
A sín árok felől érkeztem a ládához kissé elcsigázva az árokban tapasztalt útviszonyoktól. Jókora sár volt egész úton, alaposan meglátszott a terepen a néhány napja lehullott eső.
A ládában nem volt toll, pótoltam a javító készletemből.
Ebben a ládában leginkább az oda vezető út tetszett, a birkalegelőnek használt domboldalak. Odafelé egyébként egyszer elvesztettük szem elől a piros jelzést, és egy jelöletlen úton értünk el a ládához, de visszafelé már a jelen jöttünk. Addigra már a juhász és a nyáj (a kutyával) már messze járt az úttól.
A mai első körünk 3 régi és 2 új pontot érintett. A GCMEFA Egregyi piros út, GCMARV Máré-vár, GCSING Sín-gödör, GCbako Barnakő-barlang, GCBHEK Battyán-hegyi pihenő. 14,5 km. Mivel még mindig meseszép idő volt (az előrejelzéssel ellentétben) így még bevállaltuk a GCTAKO kört.
Az utóbbi napok nagyobb esőzései miatt a piroson sarat dagasztottunk. Egy idő után alig tudtunk lépni a cipőnkre ragadt mamusz miatt. Minden lépés duplát ért...
A pihenő szép, gondozott, és egyelőre úgy tűnik, hogy az idelátogatók vigyáznak rá. A doboz kicsit feltűnő helyen van. Előbb-utóbb kiszúrják.
Köszönöm a lehetőséget. [Geoládák v3.4.1]
Kellemes tavaszi időben túráztunk Magyaregregyről indulva, Máré vár érintésével a Sín-gödrön át. Nagyon szép és kellemes túraidőt fogtunk ki, HRita-val, a találatok pedig emelték a nap fényét. Köszönjük.
Az úgy volt, hogy a Budai kőfejtőhöz utunkat állta egy munkagép. Rögtönözni kellett, merre tovább. Útban ide, megleltük a Gadányi-tavakat, hát ott is tettünk egy rövid sétát, mert eddig csak képekről ismertük. Megcsodáltuk a kastélyt, kár hogy ennyire veszni hagyják :(. Nem a megadott parkolóból indultunk, feljöttünk az erdőig, onnan "nyílegyenesen" vezet két út is a ládáig. Tűző napon battyogtunk október végén a ládához. Izzadtak a kutyák és én is. A láda könnyen meglett, a pihenő nagyon szép. Üldögéltünk is jó pár percet, élvezve a csendet. Tulajdonképpen autóval is simán drive in lehetett volna. Visszafelé a kocsihoz az árnyékot nyújtó murvás úton haladtunk. Köszönjük, hogy megmutattad!
Mátrix-túrákon jártam erre kétszer is: 2017-ben sötétedés után keletről nyugatra, 2018-ban nappal ellenirányban - nem sokkal a láda megjelenése előtt. Az ezredik felé közeledve muszáj volt szürkíteni, ami kevés a közelben még állva maradt. Szeretem a Komló-környéki barangolásokat.
Vasárnapi mecseki kirándulások - 2.
A tarvágás és a frissen zúzottkövezett dózer sokat ront a hely romantikáján. :-(
'82-'83-ban fűtő voltam az akkor még a püspökszentlászlói kastélyban működő egyházi szociális otthonban. Fizetés nélkül, szállásért-étkezésért dolgoztam napi négy órát, így sok időm volt bejárni a környék szinte minden ösvényét. Azóta a kiránduláson kívül tájfutni és a GC miatt járok vissza a Mecsekbe.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5]
Csendes, nyugalmas hely, köszi, hogy megmutattad!
A rejtekhez vezető több földút szakaszon szélesítés/'gyalulás', illetve mezőszélen tereprendezés, friss árok (kábeleknek?) - vajon mit terveznek ide, amihez ilyen előkészületek kellenek?
Nekem összességében nagyon tetszett. Az oda vezető út, a pihenő és a rejtés is! Ez a láda különleges élmény számomra, hiszen a lakóhelyemről gyalogosan közelítettem meg, ami valljuk meg ritkaságszámba megy a geládázásnál! ;) Gratulálok a rejtőnek!
A mai jó kis GCTOUR után még egy kis séta. A magyaregregyi út felől támadtam, így keletről érkeztem a P- jelzésen. Szép kis séta volt, jól esett. Egy árva lélekkel sem találkoztam. A doboz hamar meglett. Köszönet a rejtésért!
A kastélytól sétáltam be a ládához, hogy a pihenőhelyet rendeltetésszerűen használjam. Kár, hogy az oda vezető út vagy mezőn, vagy irtáson át halad, így árnyékot nem kaptam a nagy melegben. A lombok alatt már jobb volt, szúnyog sem sok, így ettem-ittam egy kicsit a kedves kis helyen. A láda álcázása klasszikus volt a párhuzamos fadarabokkal! :)
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról... :) [g:hu 1.5.4]
Hat évvel ezelőtt már jártam errefelé, éppen ideje volt ismételten bejárnom ezt a környéket.
Most is Magyaregregyről indultam fel a -en, majd pedig a -on ballagtam tovább DNy-i irányban, a Margit-forrás felé. Meglepődtem, mert a forrás környéke régebben sokkal szebb volt, de azt mára a vaddisznók teljesen összetúrták. Ezt az erdész is megerősítette, akivel a vadászháznál találkoztam. Miután jót beszélgettünk tovamotorkázott, én pedig ettem egy jót a ház melletti rönkasztalon. Kaja után megkerestem a ládát, logoltam, majd tovább ballagtam Jánosipuszta felé, és a Gadányi-tavak mentén felgyalogoltam Szilvásba.
Szép, könnyű kis túra volt, jó volt újra errefelé bóklászni...
Köszi a rejtést! :)
Csendes, nyugis hely, tetszett. Azt hittem, hogy új ládaként többen is meglátogatják majd a hétvégén, de egy árva lélekkel sem találkoztunk. Ellenben Strombusékkal majdnem összefutottunk: ők kora délután, mi majdnem este jártunk erre :) Köszönjük a rejtést!
Kedves kis hely, bár szerintem itt sosem lesz turistaözön.
Jó, hogy megmutattad, klassz kis bringatúra során ejtettük útba. Tetszett az igényesen összeállított láda.
64 km táv, 1038 m szintemelkedés a 31 °C fokban - jó kis bringatúra volt.
Kedves erdei pihenőhely, amiről, gondolom, kevesen tudnak. Most már, a rejtésnek köszönhetően, egy kicsit többen.
Minden kellékkel ellátott, méretes (sajnos a rejtekhez képest kicsit talán túl nagy vagy nem egészen megfelelő alakú) láda, minőségi logbook, sok kis ajándék. A laminált mugli info sem hiányzott, aminek külön örültem. Köszönöm.
Ezüst érem. [g:hu 1.5.4]
Ha Fairy nem közel 1 nap késéssel jelenti be a piros 1-t, akkor el sem indulok, mert annyira nem vonz a 2. hely és az eső lába is lógott. Tanulmányozva a műholdképet, nem a javasolt megközelítés mellett döntöttem, hanem továbbautóztam Kisbattyán felé kb.5-600 m-t és az ott jobbra induló földúton közelítettem, amit nemrég gréderrel tükör simára gyalultak, szóval jelenleg drive-in a pont. A séta kedvéért letámasztottam a vasat az aszfaltút mellett és onnan beballagtam a ládához. A rejtek környékét nagyon szépen rendbetették, kíváncsi vagyok, hogy hányan fognak emiatt odakirándulni.
(Mikro)vállalkozóként senki nem korlátozza a ledolgozható munkaóráim számát, így a 48 órás pünkösdi műszak második napjánál tartottam, amikor - a megjelenés után bő egy órával - észrevettem az értesítő e-mailt. Gyorsan megkértem szabadnapos harcostársamat, hogy vigyázzon a boltra vagy két óra hosszára és 20:11-kor az off-roadra alkalmasabb gépjárműbe pattantam. Kicsit aggódtam ugyan a kései indulás miatt, de bíztam a terepismeretemben: az új láda tíz legközelebbi szomszédjából három saját volt, ötnél meg a piros egyest gyűjtöttem be a megjelenéskor. A konkrét helyszínnél pedig a Mecseki Mátrix túrák tavalyi (Máré csárda felőli) és tavaly előtti (Jánosipuszta felőli) bejárása közben is végiggyalogoltam a Piros sávot. Ez alapján a keleti megközelítést elvetettem: a Völgységi-patak gázlója és a Pap-erdő szétjárt szekérútja túl sok bizonytalanságot vitt volna a vállalkozásba. Maradt hát az amúgyis rövidebb jánosipusztai irány. A szociális otthonig aszfaltos, onnan tűrhető makadámút vezet a turistaút derékszögű elágazásához, ahol kellemetlenül mély árkocska keresztezi a szándékomat, de kicsit visszatolatva megvan a füves, de járható szekérút, amely jól követhető a réten át. Mélyebb keréknyomok csak a lapban jobbról érkező Zöld sávnál alakultak ki, ahol az éles balkanyart nem vállalom be. Elmegyek jobbra egy biztonságos megfordulóhelyig és onnan támadom meg a közös Piros-Zöld emelkedőt. A dombháton egy erősebb döccenőn átmanőverezve már a célegyenesben érzem magam: mintha földgyalu tette volna jól járhatóvá a maradék egy kilométert. A ládától alig 20 méterre megfordulok és a motort le sem állítva indulok a doboz keresésére. A gyenge félhomályban is feltűnik a fa tövéhez támasztott hasáb, rajta néhány párhuzamos ágdarabbal. Bizony: itt van a geoláda. A logoláshoz már előveszem a fejlámpát és pár gyors fotó után indulok is haza. Háztól házig 1 óra 24 perc és 56.6 km az eredmény.
Jó, hogy került ide láda: kellemes kirándulóhely. Kisebb gyerekekkel, családdal akár több órás piknikezős-szalonnasütögetős tartózkodásra is alkalmas. Külön öröm, hogy kedves teljesítménytúrázó ismerősöm, Révai Laci és családja helyezte ki a dobozt. Gratulálok az első rejtésetekhez és köszönöm az élményt!