A láda
A hengeres kis konyhai doboz fán, kb. 120 cm magasan rejtőzik.
A megközelítése
Gépkocsival: Ercsi legegyszerűbben a 6-os főúton közelíthető meg.
Mihul mérése és ajánlása szerint a N47.15,885 E 18.53,792 pontnál lehet lekanyarodni a finomító közelében.
Parkolási lehetőség közvetlenül a kápolna előtt erre a célra kialakított területen.
Kerékpárral: Ercsiből (Csokonai u.)szép fekvésű Duna-parti úton juthatunk el a célunkig.
Tömegközlekedéssel: távolsági busszal a Vásártér megállónál kell leszállni, innen 3 km gyaloglás vár ránk a kápolnáig.
Volánbusz menetrend
A láda története
Egyik Ercsiben lakó kollégámat megkértem legyen szíves elfuvarozni egyik nap munka után, volna nekem egy kis dolgom a városban. Persze el kellett árulnom jövetelem célját -
GCERCS - de rögtön megtetszett neki is a játék.
Ezen a kiránduláson vettem észre az Eötvös-kápolna felé mutató információs táblát.
A városról
Ercsi több mint 8 000 lakosú Fejér-megyei város. Neve a (patak) ér szavunk kicsinyítő képzővel ellátott származékából ered.
Első említése 1037-ből való a bakonybéli apátság alapítóleveléből.
A mohácsi csatavesztés után Buda felé tartó törökök feldúlták a falut. 1686-ban szabadult fel végleg a muzulmán uralom alól. 1800-ban kapta meg a mezővárosi rangot. Itt épült fel Közép-Európa sokáig legkorszerűbb cukorgyára 1912-ben. 1944-ben a város határában keltek át először a Dunán a Budapest körbezárására készülő szovjet csapatok.
A kápolna és az Eötvös család
Az Eötvös-kápolna 1828-ban épült. Építtetője báró Eötvös Ignác udvari alkancellár, aki második felesége, Lilien Anna (Anne von der Lilien) (1768-1858) palotahölgy révén lett Ercsin birtokos.
A frissen elkészült római katolikus kápolna sírboltjába először báró Lilien Józsefet (Eötvös Ignác apósát) temették el. Őt követte lánya (Eötvös Ignác felesége) 1858-ban. Eötvös Ignác és Lilien Anna házasságából öt gyermek született, három élte meg a felnőtt kort. Közülük az idősebb fiú, Eötvös József (1813-1871) lépett apja nyomdokaiba, jogi diplomát szerzett és államférfi lett; a Batthiány és az Andrássy-kormány vallás-és közoktatásügyi minisztere, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság első elnöke.
Eötvös József 1871-ben bekövetkezett halálakor feljegyezték, hogy még utolsó óráiban is igyekezett fiát - Eötvös Lorándot - lebeszélni a politikusi pályáról. Eötvös Józsefben az Ercsiben töltött boldog gyermekkor szép és mély nyomokat hagyott, ezért végrendelkezett úgy, hogy itt temessék el. A temetésen Pauer János címzetes püspök celebrálta a gyászmisét.
A családi sírboltba a továbbiakban már mást nem temettek. A II. világháború után a kápolnát elhanyagolták, a kriptában lévő koporsókat többször is kifosztották. Az épületen 1986-ban végeztek kisebb állagmegóvási munkálatokat.
A 40 méterrel a Duna fölé magasodó kápolna elé 1879-ben közadakozásból, Ybl Miklós tervei alapján egy kőobeliszket emeltek, melyet szép kovácsoltvas kerítés vett körbe.
2013 novemberében fogalmazódott meg az elhatározás a kápolna teljes felújítására.
Eötvös József születésének 203. évfordulójára készült el a méltó módon helyreállított kápolna.
A környezetét parkosították és egy lépcsőn keresztül lesétálhatunk a Duna partra is. Útközben elhaladunk a szintén romjaiból megmentett egykori Mária búcsújáróhely kis kápolnája mellett.
Az Eötvös családnak jelentős szerep jutott a magyar reformkori történelemben.
Báró Eötvös Ignác (1786-1851) jogi doktor, császári és királyi kamarás volt.
Fia Eötvös József (1813-1871) író, költő, politikus, vallás- és közoktatásügyi miniszter. 1848-ban az első magyar felelős kormány tagja. Miniszter társai közül egyedül ő vállalt szerepet a kiegyezés után felálló Andrássy-kormányban is.
Unokája Eötvös Loránd (1848-1919) fizikus, miniszter. Kevesen tudják, hogy Eötvös Loránd nemcsak világhírű tudós, de kiváló hegymászó is volt. Nevéhez korának több nevezetes hegymászó teljesítménye fűződik. Különösen sok túrát tett a Dolomitokban. A Cadin csoport második legmagasabb csúcsát Cima di Eötvösnek nevezték el, s a 2837 m-es csúcs ma is az ő nevét viseli.
Minden keresőnek egy szép és tanulságos könnyű sétát kívánok.
Gyerekekkel, családoknak is jó célpont lehet. Ha lesétáltok a Duna partra készüljetek egy meredek lépcsőzésre! A Duna látványáért mindenképp érdemes lemenni.
A lépcsősor végénél jobbra fordulva egy valamikor szebb napokat látott forrás maradványait találjuk:
N 47° 15,802' E 18° 54,966' 93 m [GCEKAP+forrás maradvány]
Arra vonatkozóan nem találtam információt, hogy iható-e a forrásvíz.
Ma (2024.10.25.) a láda pótlásakor találkoztam a kápolna és Mária kegyhely környékén virágokat ültető hölgyekkel. Elmondásuk szerint a környékbeliek fogyasztják a forrás vizét.
Azt is megtudtam, hogy egyikük szervezésében és közreműködésével kezdődött az akkor még romos sírkápolna környékének rendbetétele, bozótirtása.
Forrás
Wikipedia
Műemlékem
Turistamagazin
Ercsi híradó