Elhelyezés időpontja: 2018.07.05 14:00
Megjelenés időpontja: 2018.07.08 18:09
Utolsó lényeges változás: 2020.08.30 11:45
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: ricsivivi
Felhasználó: ricsivivi Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 30 m
Megtalálások száma: 51 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
Hagyományos 17x11x10cm-es láda a hosszúkás szikla mögött.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Barabás és a hegy megközelítése
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye beregi részén, Barabás község határában található az ukrán-magyar határon fekvő Kaszonyi-hegy hazánkba átnyúló, déli része, egy egykori szigetvulkán maradványa. Rendszeresen közlekedik autóbusz a faluba, Vásárosnamény irányából, és vissza. A településnek nincs vasútja. Közúton több irányból is megközelíthető. Vásárosnaménytól a 4123-as úton Vámosatya felé haladva, vagy a 4124-es úton Gelénes felé haladva juthatunk el a településre. A 4124-es út, a 41-es főútról ágazik el, a csarodai körforgalomnál.
Barabást az alábbi pontnál kell jobbra elhagyni és elindulni a hegynek: N 48° 13,963' E 22° 25,972' 105 m [GCKheg+A hegy felé]
A hegyről
Nevét a szomszédos Ukrajnához csatolt Mezőkaszony településről kapta. A 159,8 hektáros területen gazdag az élővilág. A síkságból kiemelkedő Kaszonyi-hegy teteje lapos, plató formájú. 219,6 méteres tengerszint feletti magasságával ez az Alföld legmagasabb pontja.... és, hogy miért is?
Akik ládázgattak már az Alföldön, biztos találkoztak a "Hoportyok-hegy az Alföld teteje (GCHopo)" nevű ládával. Az általános iskolában azt tanultuk, hogy az Alföld legmagasabb pontja a 183 méter magas Hoportyó, amely a Nyírségben található. Valóban, a legtöbben úgy tudják, hogy a Hoportyó - amely nem hegy, csak egy homokbucka - az Alföld legmagasabb pontja. Csakhogy a Beregi-sík nevű kistáj is az Alföldhöz tartozik.
A magasan leszakadó sziklafal alatt csillogó és kristálytiszta vizű bányató keletkezett. A látvány gyönyörű.
A hegy hazánkban fekvő déli csúcsai a Tipet (176 m), a Nagyköves (183 m) és a Bárci-tető (219 m).
Élővilága
Élőhelyi szempontból erősen mozaikos, és csekély kiterjedéséhez mérten fajgazdag, az erdőszegély társulásoktól, a nagyobb kiterjedésű cserjéseken és a kisebb gyepfoltokon át a kopár erodált terültekig minden megtalálható. Az edényes flóra fajszáma meghaladja a 275-öt, a gerinces fauna fajszáma mintegy 130 faj. A hegy híres fokozottan védett ritka rovarfajairól, az erdélyi tarszáról, erdélyi kurtaszárnyú szöcskéről, a piroslábú hegyisáskáról. Ezek a fajok izoláltan élnek itt, ezért lett a terület kiemelten védett természeti övezet. Magyarországon csak a Bereg-Szatmári síkon fordul elő az erdélyi futrinka, valamint a középhegységekre jellemző lapos kékfutrinka. A nagyfoltos boglárkalepke mediterrán jellegű alfajának egyetlen alföldi előfordulása szintén ezen a hegyen van. A védett és nemzetközi jelentőségű fajok (kárpáti és dacikus faunaelemek) száma az utóbbi csoportokból jelentős, emiatt a terület különleges értékű. Ugyancsak őshonos a dajkapók és a vipera, ezért kérlek titeket óvatosan keresgéljetek! Az élőhelyeket néhol az egykori szőlőgazdálkodásra emlékeztető otthagyott tőkék sora szakítja meg.
Növényvilága változatos, sajátosan kettős arculatú. Keleti felén a Kárpátokra jellemző fajok vannak többségben, a déli-délnyugati oldalon viszont az alföldi jellegű gyep- és egyéb növénytársulások uralkodnak. Megtalálható itt az ezüst hársas szurdokerdő és a dárdás karéjú kocsánytalan tölgyesek fás vegetációja, de védelmet érdemelnek a hegy sziklagyeptársulásai is.
Érdekességek
- A köfejtőtől nem messze él egy hatalmasra nőtt uhu.
- A nyaranta itt táborozó természetvédők madárgyűrűzés közben a Kaszonyi-hegyen és környékén közel 70 madárfajt számoltak össze.
- Legmagasabb pontjáról tiszta időben a Kárpátok vonulatai között Munkács vára látható.
- A hely Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyetlen hivatalosan is elismert bortermő helye és mint ilyen a Bükki borvidék része. Trianon előtt (Tarpával együtt) a Beregi borvidék része volt, ahol a királyleányka volt a legelterjedtebb, de olyan helyi borszőlőfajták is voltak, mint a beregi rózsás. Az '50-es években, az itt talált királyleányka klón terjedt el szinte az egész országban.
Borzasztóan gyönyörű volt a kilátás, mindenkinek ajánljuk! Viszont sajnos a ládát nem találtuk meg, aminek talán az is volt az oka, hogy a rend őrei megzavartak minket! Ha esetleg valaki arra szánja magát, hogy ellátogat ide mindenképp tudnia kell róla, hogy a Honvédelemtől repülési engedélyt kell kérni itt ahhoz, hogy drónnal akár egy szép képet vagy videót készítsen, az ukrán határ közelsége miatt. Na hát mi ezt nem tudtuk (nem láttuk sehol kirakva, hogy honvédelmi területre léptünk volna), és emiatt a hőkamerán jelezte az Ukrán hatóság Magyarországnak, hogy lehet csempészünk valamit, így nem csak a rendőrség, hanem még a NAV is kijött ide hozzánk. Másfél óra után el is engedtek minket, nagy baj valószínüleg nem lesz belőle, vagyis ezzel bíztattak. :)
Megtaláltam, tetszett. Nekem ez valóban a világ vége volt, de megérte ide eljönni.
A ládát nem találtam a koordinátán, de mikor elindultam visszafelé a kocsihoz, akkor észrevettem Attibati rejtését. Kissé arrébb van, de tényleg egyszerűbb helyen.
138 kilométeres kerékpártúra a Tisza két partján.
Bringával remekül járható út visz a bányatóhoz. A ládát én sem találtam a feltételezett helyén ezért - a rejtővel egyeztetve - pótoltam azt egy könnyebben megközelíthető helyen. Visszafelé indulva határőrökkel találkoztam, de nem foglalkoztak velem.
A ládarejteket üresen találtam. Sajnos esélyes, hogy a ládát ellopták.
A környék nagyon rendben van, a világvégi hosszú autózás után tetszett ez a kis gyöngyszem. A tótól feljebb sétálva, a kutatóház(?) előtt nagyon finom szilvát lehet enni.
TFTC!
Utolsó erdész láda nyomán Debrecenben és azon is túl...
Ez elképesztően csodás hely, ezen a környéken meg aztán végképp, megérte ennyit utazni! A rejtek is nagyon jó, láda a helyén.
[Geoládák v3.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.5.0]
Nagyon szeretem az ilyen eldugott kis bányatavakat. A nagy meleg ellenére a víz nem csábított fürdésre. Eleve tilos és veszélyes ezekben a tavakban megmártózni, de a hínáros, nyálkás víz eleve taszító volt.
2020.05.16 16:30: Nagyon tetszett a tó nekünk. Sajnos semmi térerő nem volt. A ládát kerestük, de nem találtuk. A képek alapján kérem az elfogadást. Köszönöm! [Geoládák v3.3.2]
2020.06.01 13:30: Visszajöttünk ide és megtaláltuk! Mondjuk a láda nem oda volt rejtve, sőt nagyon nem is volt rejtve, hanem egy lentebbi szikla alatt volt, de nem is volt takarva. Átraktuk az "eredeti", a legmagasabb helyen lévő sziklához, legalábbis ott sokkal jobb helynek tűnik és ott lehetett rejteni is.
Sok kirándulóval találkoztunk, nagyon jól éreztük most is magunkat. :)
Köszönöm, hogy idecsaltál. Ha hazaérek, megírom, mit láttam. [g:hu 1.6.5] A térerőm eltűnt, a helyi közeg megjelent. Egy bűbájos rendőrnő a Dusterében, amelyből kipattant Zara is, egy rém aranyos kutya, úgyhogy felügyelet mellett logoltam. De ez nem szériatartozéka a ládának, csak kiváltságosok kapják. A láda GPS nélkül is megtalálható, szuper hely, az odavezető út szinte sztráda! Ez egy csillagos ötös láda.
Ukrajnába akartunk ellátogatni, de technikai okok miatt leallt a kileptetes es feladtuk a varakozast, eljottunk ide megnezni ezt a ladat. Megerte!! Gyonyoru ez a hely!!
Bámulatosan szép hely! Óriási meglepetés az Alföldön komoly vulkáni hegyet, mélységeket-magasságokat és kőzeteket megcsodálni. Megérte a borzalmas utakon ide jönni. Nagy köszönet a rejtésért!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (53 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.