Elhelyezés időpontja: 2018.06.22 11:50
Megjelenés időpontja: 2019.03.10 07:10
Utolsó lényeges változás: 2019.03.10 07:10
Utolsó változás: 2019.03.22 16:18
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Felhasználó: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 89, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
WAP ON
Felsőregmecen, templomkertben, kavicságyban, cserépdarab alatt rejtőzik a 140 milliliteres négyfülű (kb. 9*9*6,5 cm külső méret) geoláda.
WAP OFF
Bevezető
A hazai műemlékvédelem egyik legelső védett objektumához hívlak ezzel a rejtéssel.
A község
A Vitányi-rög déli lejtőjén, az államhatárrá avanzsált Ronyva-pataktól nyugatra terül el az Árpád-kor óta lakott apró község. A 13. században a Baksa nemzetség birtoka, később a pataki királyi uradalom, majd a füzéri vár birtokai közé tartozott. Zsigmond (1368-1437) özvegye, Mária adományozta Perényi Péternek. A család kétszáz évig birtokolta, így vált 1567-ben reformátussá a falu. Ma - eufemizáló kifejezéssel - "csaknem egész lakossága a legnagyobb hazai kisebbséghez tartozik".
A templom
A 13. századi eredetű templom a maga nemében igen különleges: a kor falusi templomainál megszokott vakolt törtkőfalazat helyett Felsőregmec kegyura kőfaragómesterek által szabályos kockákká munkált kváderkövekből rakatta a keletelt tengelyű, 13 * 6,5 méter befoglaló méretű hajó egy méter vastagságú falait. Nyugati oldalán később kegyúri karzat készült, melynek pillérein nyugszik a kétemeletes, ikerablakokkal áttört falú harangtorony. Az 1300-as évek elején a keleti oldalt - immár kora gótikus stílusú - szentélyszakasszal bővítették.
Bélletes ajtónyílásai félköríves záródásúak, ablakai között késő román félköríves és kora gótikus csúcsíves kialakításúak is vannak.
A gyülekezet 16. századi áttérésétől - és a belső felületek ennek megfelelő "megtisztulásától" - eltekintve szinte változatlan formában maradt fent napjainkig. (Felújítások 1884, 1958-1960 és 1996-1997 évekhez kötődnek.)
Elóször nagyon elszomorodtam, hogy nem tudtam a telefonról loogolni, de amikor a férjem azzal jött elő, hogy be lehet menni, elmúlt a szomorúságom. A főbejáratot benőtte a dudva, de az oldalsó ajtó nyitva volt, és nem a romtemplom, hanem egy élő, működő templomban találtuk magunkat. A papi reverenda a padon, imakönyvek kirakva, a perselyben pénz. Olyan, mintha egy misére készülnének. Emberrel nem találkoztunk, de nagy élmény volt, hogy bemehettünk. Mellékelem a fényképeket.
Zempléni geotúra kis csapatunkkal: Anita, Bea, Judith, molka, LionDaddy, kópé1993, pliptai társaságában. Hol napsütésben, hol esőben, de végig jókedvben. Megállt az élet a faluban, nem most, hanem vagy 50 éve. Olyan volt mintha egy múzeumfaluban jártunk volna. A "szemtelen" ejtést hamar megtaláltuk. Köszönöm a rejtést.
Magas-Tátra pótló (a COVID előtt még a Tátra volt tervbe véve) 4 napos Zempléni Geotúra Anita, Bea és kectam, molka, Judith, pliptai és Kópé1993 társaságában.
Remek hangulatú és minden értelemben vegyes napokat töltöttünk a Zemplénben. Volt, hogy szikrázó napsütésben és 35 °C-ban kerestünk fel hegytetőkön várromokat, egy nappal később meg 19°C-ban, gatyáig ázva az É-i Zöld jelzés ládáit. Csak két dolog volt állandó: A szokásos remek társaságból eredő jó hangulat és nevetés, illetve a vérszívók hada (amik úgy tűnik, az idén hihetetlen mennyiségben szaporodtak el és minden ládánál a vérünket adtuk a találatért). 17/7. találat.
Szebb napokat látott, elhagyatott kis templom egy lehangoló, "világvége" hangulatú helyen. Hazánk keleti végein egyes régiók látványosan leszakadni látszanak és ez nyomasztó.
Egész napos zemléni bringatúra után ide már csak autóval jöttem. Az utcákon a rengeteg gyerek miatt csak lépésben mertem közlekedni.
A templomkert meglehetősen alhanyagolt, csak a bejárat környékén van levágva a fű, a rejtéshez térdig érő gazban kellett gázolnom. Szép, arányos kis templom, kár, hogy még egy emléktábla sincs rajta.
Szép a templom, a falu meg önmagában megérne egy szociológiai tanulmányt. Sajnos egyre több ilyen hely van szerte Észak-Magyarországon(is). [g:hu 1.6.4]