Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2018.09.23 13:00
Megjelenés időpontja: 2018.09.23 22:48
Utolsó lényeges változás: 2024.10.24 20:05
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kokó, Macikupac, Qtatom
Ládagazda: Kokó Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 417 + 3 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.3 megtalálás hetente
A Hór-völgyből a Suba-lyukhoz felvezető ösvényt megnyitották! Az erről szóló cikk.
15x10x5 cm-es cseredoboz sziklaüregben.
Megközelítés
Tömegközlekedésre a Mezőkövesdről induló buszjárat nyújt lehetőséget.
Az autóval vagy kerékpárral érkezők a Bükkzsércet Cserépfaluval összekötő műútról térjenek át a kék kerékpárút jelzésre, ahol az autóval érkezők meg is találják a látogatóközpont parkolóját N 47° 57,315' E 20° 31,840' 230 m [GCSuba+parkoló]. Persze a bringások egészen a kék barlang jelzésig tekerhetnek N 47° 57,660' E 20° 31,890' 260 m [GCSuba+letérés]. A maradék alig 100 métert azonban már nekik is gyalogosan, meredeken felfelé haladva kell megtenni. A mászást "lépcsők" és korlátok is segítik, melyek kialakításáról Kraus Sándor naplójában a 99. és 109. oldalak között olvashatunk érdekes beszámolót.
A barlang neve betyárhoz kapcsolódik, hiszen Fényes Elek 1851-ben írott műve szerint Suba Miska vagy Lukács - vagy akár mindkettő - itt keresett menedéket. Azonban a barlang valódi hírneve 1932-höz kapcsolódik, amikor a Dancza János vezette kutatás egy 25-35 év körüli nő, és egy 3 év körüli gyermek maradványaira bukkant. Ezek voltak az első leletek Magyarországon, melyeket neandervölgyiként azonosítottak. Külön érdekesség, hogy az országban mindössze nyolc helyen találtak rozsomák maradványt, és ezek egyike ez a barlang.
A leletek másolatait a Subalyuk Múzeumban láthatjuk. A múzeum májustól októberig, keddtől szombatig 10 és 16 óra között tart nyitva.
Maga a barlang, egy nagy - körülbelül hét méteres - ovális lyukkal kezdődik, melyen belépve egy nagy termet találunk, melynek déli oldalán ablak nyílik. A "lakásban" ma már nem ilyen egyszerű a közlekedés. Beljebb haladva kicsit emelkedik a talaj, mintha egy galériára másznánk fel, majd balra fordulva először ereszkedünk egy kicsit, azután sziklamászással jutunk el az ablakhoz, ami inkább egy lodzsa. Ez a föl-le talán annak köszönhető, hogy a múltszázad végén készült támfal előtti időben hordalékhalom képződött a teremben. A barlang bejárható részén mintegy ötven méternyi sétát tehetünk. A barlang bár nyitott, mindenképpen segít egy fejlámpa.
Mivel minden barlang fokozottan védett, ezért itt is legyetek óvatosak és körültekintőek!
A láda megszerzéséhez nem kell bemenni a barlangba. A barlanghoz vezető sziklás "lépcső" utolsó fém korlátja előtt kell jobbra bemenni a bokros területre. Sziklaüregben, farönkkel takarva találjátok a négyfüles cseredobozt.
A látogatóközponntól elsétáltunk szinte a ládáig, a hangsúly a szintén van. Az utolsó 50 méter húzós kapaszkodó, nagy segítség a vaskorlát, egyetlen szépség hibája, hogy a nap sütötte részeken tűzforró volt. A barlang eleje látványos, beljebb nem merészkedtünk. A láda a leírás alapján könnyen meglett.
Üdv Mr Zerge.