Röviden: beton virágláda alatt találod a négyfüles tetejű konyhai műanyag dobozt.
Láda eltűnése esetén alternatív jelszó: !nájla mutkejbo
dlöz a
N 48° 6,021' E 20° 46,397' 140 m [GCJKM+alternativ]
(Nem a kuka!)
---------------------------------------------------------
Párhuzamos parkolási lehetőség végig van a Tornyalja és az Avasalja utcán.
N 48° 6,020' E 20° 46,400' 140 m [GCJKM+kozeli_parkolo]
A ládába TravelBug
MÉG nem helyezhető.
Bevezető
Már lassan 5 éve, hogy Miskolcon élek, de most találtam rá erre a kútra. A helyiekkel megosztva ezt a felfedezést ébredtem arra a tudatra, hogy kevesen ismerik ezt a helyet. Sőt arról még kevesebben, hogy a helyhez számos legenda és történet tartozik.
Így első saját rejtésem szeretném bemutatni arról a kútról, ami csak nyáron folyik, de inni nem lehet belőle.
Legendák és hiedelmek
1. A beteg embernek 13 pohárral kellett innia belőle mire meggyógyult.
2. Egyszer egy gyógyulásra vágyó férfi felesége ment a korsójával a kúthoz, a víz pirossá vált a korsó töltése alatt és az illata is olyan lett, mint a véré. A beteg meggyógyult és így terjedt a híre, hogy Jézus vére gyógyította meg. A legenda magyarázói szerint a kút vörös vize a fölötte levő borospince lyukas hordójából eredeztethető.
3. Jézus vándorlásai során az Avas hegy alatt megpihenvén botját a hegy oldalába szúrta, ezen a helyen forrás fakadt, azóta hívják Jézus kútjának.
4. Egy másik verzió szerint Jézus szintén a vándorlásai során ivott belőle és megáldotta azt.
A kút története
Jézus kútját első írásos említésekor városi tájékozódási pontként emlegetik. 1909-ben teljes körűen felújították, ehhez a talapzatát szét kellett bontani. Az egyik kövön feliratokat találtak a népi elbeszélés szerint.
,,Vár(k)övek vízmestere"
Mellette név is virított, de vagy nem volt olvasható, vagy a népnyelv ezt már nem jegyezte meg. Ekkor a kút köré terméskőből egy kis házikót építettek.
A házikó belsejében volt a kút
,,medencéje", melynek szélessége 120 centiméter, a víz mélysége pedig 300 centiméter és annyira
kristálytiszta, hogy az aljáig, a forrásig lehetett látni. Az épület feléig a földben volt, mivel az Avas hegy oldalába építették.
1912-ben kulcsot kellett váltani azoknak, akik használni akarták. Ezt a
kulcsos rendszert sokáig alkalmazták, a víz tisztaságát óvandó okokból.
1924-ben írta a Reggeli Hírlap, hogy Miskolcon mekkora kincs ez a tiszta víz és ehhez nem is olyan könnyű hozzájutni. A város ugyan megvette Görömbölytapolca egy részét, hogy biztosítson ivóvizet a lakosságnak, de onnan klórozott víz került a fogyasztókhoz. Viszont nem olyan könnyű dolog hozzájutni ehhez a kitűnő italhoz, ami Jézus kútjából fakad.
,,Valóságos kútgazdaság alakult a Gyöngyvirág utcán és környékén Martintelepről, a Szentpéteri kapuból és az Erzsébet kórház tájékáról is idezarándokolnak."
Annyira népszerű volt a kút vize, hogy próbálták hitelét rontani, mégpedig azzal, hogy vize a temető felől jön és a sírok között szivárog. Ennek ellenére továbbra is mindenki boldogan itta vizét.
Állítólag a hetvenes években is felmerült a rendbehozása, akkor még a forrás is aktív volt. A nyolcvanas években betemetett, majd lassan elfeledett kúttal elveszni látszottak egykori legendái is.
A kilencvenes évek közepén, nem tudni kinek az ötlete alapján, de teljes körű felújításon esett át. 1996. augusztus 11-én avatták, szentelték fel az új kutat.
A régi forrás elapadt, ezért vezetékes víz folyik a kútból manapság. Illetve folyna, ha működne. A Szent Anna templom búcsújárási úticéljaként szolgál az emlékmű jellegű kút.
Forrás:
Csodatévő kút a város szívében
Kellemes keresést kívánok!
erdei.laszlo'