Elhelyezés időpontja: 2019.05.01 00:00
Megjelenés időpontja: 2019.05.03 13:20
Utolsó lényeges változás: 2019.05.03 13:20
Utolsó változás: 2019.05.09 22:43
Rejtés típusa: Multi geoláda (4H+1V)
Elrejtők: Párduc50
Felhasználó: Párduc50 Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 47 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Röviden
1. N 46° 09,775'; E 18° 15,163'. 2x5 cm-es táblácska, I gerenda aljára ragasztva
2. N 46° 09,606'; E 18° 15,975'. 6x10 cm-es négyfülű henger, többtörzsű fa ölelésében
3. N 46° 09,525'; E 18° 16,831'. 6x6x4 cm-es négyfülű doboz Kidőlt fa gyökérzetében
4. N 46° 09,499'; E 18° 17,120'. 9x15x4 cm-es négyfülű doboz, két szikla találkozásánál talajszinten (spoiler)
5. N 46° 09,644'; E 18° 17,144'. 6x10 cm-es négyfülű henger hatalmas kidőlt bükk törzsében
Multiláda bemutatása
Ezzel a rejtéssel folytatni szeretném a mecseki túrasorozatomat. A helyszín még mindig a Kelet-Mecsek, ezúttal Mánfáról jutunk el Koszonya-tető közelébe. A túra a Rákos-völgy mentén halad, a Súgói-réten és a vadászházon keresztül. Kettő forrást és jellegzetes sziklákat érintve nyújt élményt, reményeim szerint mindenkinek.
Megközelítés
Tömegközlekedéssel
Autóbusszal Pécsről és Komlóról lehetséges, két település közt a járatok sűrűn közlekednek. A buszmegálló közvetlenül a túra első pontja mellett található.
Gépjárművel
Pécsről és Komlóról a 66-os, illetve 6543-as-úton. Parkolás az első pontnál az utak mentén lehetséges. Én a N 46° 9,780' E 18° 15,190' 225 m [GCMT03+parkoló] koordinátákon tettem le az autót.
1. Mánfa, harangláb és világháborús emlékpark
Mánfa a Mecsek - Hegyhát üdülőkörzetben helyezkedik el. Megközelíthető a 66-os főúton Sásd és Pécs irányból, vagy a 6543. számú úton Komlóról. A mai település Mánfa és Budafa (Pécsbudafa) egyesüléséből jött létre. Nevét az oklevelek Manfa és Márnfa alakban írták. A török időkben is lakott hely volt, azonban lakossága megfogyatkozott. A hódoltság végén csak 12 lakost számoltak össze a településen. 1949-ben hozzácsatolták (Pécs)Budafát, majd 1958-ban Komlóhoz csatolták. 1991-ben népszavazáson szakadt el Komlótól.
Túránk Budafa településrészből indul, a Fábián Béla utca és az Árpád utca kereszteződésénél található világháborús emlékparktól, mellyel szemben harangláb található. N 46° 9,775' E 18° 15,163' [GCMT03-1]
A túrát a zöld négyszög turistajelzésen kezdjük, a Budafa utcában kelet felé haladva.
2. Súgói-rét és vadászház
A Rákos-völgyben haladunk, ahol a települést elhagyva hamarosan tágas réten találjuk magunkat. Ez a Súgói-rét. A réten kis vadászház és egy vízmű épület található, a vadászház mögött pedig szép tölgyóriásban gyönyörködhetünk. A rét túránk második állomása. Bár itt még valószínűleg senki sem fáradt el, mégis érdemes egy kicsit megpihenni. N 46° 9,606' E 18° 15,975' [GCMT03-2]
Folytassuk utunkat a zöld sáv turistajelzésen. Nemsokára egy elágazáshoz érünk N 46° 9,568' E 18° 16,496' 270 m [GCMT03+1elágazás] , ahol a jelzés nem túl egyértelmű. Vigyázzunk, mert, ha az út folytatásának tűnő erősebb földúton jobbra (dél) folytatjuk utunkat, könnyen a Budafai kőfejtőben találhatjuk magunkat! Menjünk inkább egyenesen, a füves úton tovább. Ha így cselekszünk, nemsokára elérjük első forrásunkat.
3. Bugyogó-forrás
A Rákos-völgy felső részén található a merítős, kifolyóvályús forrás. A mederszintnél magasabban fakadó forrást 1942-ben Csokonay Sándor foglalta. Felirata egy nagyobb kőbe van vésve. A forrásvíz a miocén kárpáti emeletében kialakult konglomerátum pados kavicsos homokból lép ki, a nevének megfelelően kissé bugyogva. Ezen jelenség feltehetőleg egy erősebben kötött és kibillentett helyzetű konglomerátumos pad jelenlétéből eredeztethető. A pad visszaduzzasztó hatásaként magyarázható a gyengén iszapot is kavargató, néha pipáló bugyogásra emlékeztető jelenség. A három helyen is feltörő de csak egyiknél bugyogó vízmegjelenések közül a legnagyobbat kőrakattal jelölték. A forrásvízből a lejtőn elindulva erős mésztufakiválás figyelhető meg. Néhány ellenállóbb mészkőpad is kialakult, 5-6 mésztufalépcső is felismerhető. A lépcsők magassága 0,3-1,0 m között változik. A patakocska medrébe hulló, elhalt növényi maradványok gyors bekéregződése is jellemző. Vízhozama stabil, értéke 15-25 liter/perc. A forrást 2008-ban Biki Endre Gábor felújította. A forrás régebbi neve Radincsai-forrás.
Ez túránk harmadik részpontja. N 46° 9,525' E 18° 16,831' [GCMT03-3]
A Bugyogó-forrástól még mindig a zöld sáv turistajelzésen kikászálódunk a Rákos-völgyből, mintegy 50 méter szintkülönbséget leküzdve. A tető után az út keletre fordul, majd hamarosan egy útbaigazító táblával is ellátott kereszteződéshez N 46° 9,521' E 18° 17,322' 400 m [GCMT03+2elágazás] érkezünk. Ha itt folytatnánk utunkat a zöld sávon, 200 méter múlva a Koszonya-tetői kulcsosházhoz érnénk. A ház elhanyagoltsága, illetve a pihenőhelyének megközelíthetetlensége miatt a ház most nem szerepel túránkban. Helyette a zöld körön észak felé fordulva folytatjuk utunkat túránk végéig. Figyelem! Ez egy nehezen követhető, helyenként növényzettel benőtt ösvény! Hagyatkozzatok a GPS-etekre!
4. Koszonyai-sziklák
A tető közelében, a völgy felé hosszabb sziklás terület található, néhol jelentősebb sziklákkal. A miocén kárpáti emeletében kifejlődött konglomerátum kavicsos homokkőből áll össze. Ez a negyedik pontunk N 46° 9,499' E 18° 17,120' [GCMT03-4]
Ha megfogtuk a pontunkat, nem marad más, mint leereszkedni a forráshoz.
5. Kőszegi-forrás
Viszonylag nagy vízhozamú, állandó forrás. Kavicsos homokkőből csorog a víz. Foglalását a helyi kavicsok és görgetegek felhasználásával Csokonay Sándor végezte. Felirata az építmény homokkövébe vésve olvasható. A foglalástól kb. 5 m-re némi forrásmészkő lerakódás található a patakmederben, amely két kisebb méretű mésztufagátat jelent. N 46° 9,644' E 18° 17,144' [GCMT03-5]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Pecs-Somogybol indultunk láda vadaszatra. a multi pontjait forditott sorrendben erintettuk, az 5. pontnal eleg suru az aljnovenyzet az oda vezeto uton, durva lehet nyaron :) a lada hamar meglett. A 4. pont sem okozott nehezseget, a 3. viszont kifogott rajtunk, mivel meg csak a turank felenel voltunk es kb fel orat kerestuk, tovabbindultunk. az elso ket pont is konnyen meglett. A 3. ponttol a 2. iranyaban kivagtak a zold sav turista jelzesen a kisebb atmeroju fakat, keresztbe kasul ott van hagyva, remelem osszeszedik mert igen nehezkes a kozlekedes. [Geoládák v3.8.3] [Geoládák v3.8.3]
Jó sok szintet "tettem" bele.
Amikor leértem a Rücker-aknai buszmegállóba - 3 perc múlva jött az óránként egyszer járó busz amivel a Pályaudvarig mentem.
Köszönöm a Rejtői segítséget.
Az eleje könnyű, a vége nehezebb, de végig szép. A 3-as ponttól jelzések itt-ott vannak de út nincs. Ennek ellenére lehet haladni, mert az aljnövényzet nem vészes, talán ha kétszer keveredtem bozótba. Sajnos sem a 3-as, sem pedig az 5-ös dobozt nem találtam. meg.
Egy kis Mánfa környéki ládázgatás során
A végére hagytuk a GCMT03 multit. Ennek során kézenfekvő volt, hogy kitérünk közben a GCBUFA kőfejtőbe is. A sikeres találat után irány a multi 3. pontja, ahol azonban nagyon sokáig keresgettünk, ráadásul mindhiába... sok volt a kidőlt fa, a GPS jelzésének kb. 30-40 m sugarú körét átnéztük, de nem volt szerencsénk.
Közben időben nagyon megcsúsztunk és vissza kellett fordulnunk. Így a következő kirándulásra marad a multi befejezése....
5 éve voltunk a Kincskereső-forrásnál, akkor voltunk a Bugyogó-forrásnál és a Kőszegi-forrásnál is, de a mohás sziklák és a Rákos-völgy a gyönyörű réttel új volt.
Megtaláltam! Gabival közösen jöttünk el a kijárási korlátozás feloldása utáni kiszabadulás jegyében, de mégis távol másoktól erre a környékre egy jó kis ládavadászatra.
Jó kis túra volt, kelleme környezetben. Az út vége, a zöld kör jelzés viszont tényleg durva, több helyen nem is létező, úgyhogy az utolsó két ponthoz már arra haladtunk, amerre a terep engedte. Örülök, hogy a pontok többségénél hagyományos ládát kellett keresni. A 3. ponton a ládát nagyon sokáig kerestük, végül Gabinak sikerült meglelni. Engem a GPS következetesen jóval arrébb vitt.
Nehezen. Szokásos újévi ládázásnak indult. A kettes pontnál ott maradt a kesztyűm. Mivel bővült a kutyusaink száma, Mánfáról az első két pontot kerestük, majd vissza mentünk Árpád-tetőre és bemerészkedtünk a betoncsíkra. Na kedves uram kapott tőlem hideget rendesen, mert hiába lenne szép ez a vad vidék, valahogy az éjszakai 3 óra alvás miatt nem nagyon élveztem. Főleg amikor a Bugyogó-forrás felé lövések dördültek, elegem volt a vadászokból. A két gps ugyanahhoz a fához vitt, de a kincs nem került elő. Tegnap láttuk, hogy Attibati (mint kiderült Vele találkoztunk előző nap Mánfán) megtalálta. Na ezen felbátorodva ma csak Lottikával újra próbáltuk, és megtaláltam! Szép ez a vidék, de hiába van jelzés, turistautat csak nem leltünk.
29 kilométeres gyalogtúra a Mecsekben.
Pécs Mecsekszabolcs városrészében a templom mellett parkoltam majd indultam a mai cserkészésre. A multit ellenkező irányban jártam be, a 3. és a 2. pont között felkerestem a Gcbufa ládát is.
A 3-5 pont környéke igazi vadregényes vidék. Bár helyenként van zöld forrás jelzés, út azonban nincs. A 3. pontot nagyon sokáig kerestem. Végül annál a fánál lett meg, ahova először vezetett a GPS. Végül négykézláb viszgáltam át a gyökér környékét így akadtam rá a rejtekhelyre.
Visszefelé megelőztem egy házaspárt, akik néhány perc múlva autóval megálltak mellettem és felajánlották, hogy visszavisznek Pécsre. Megköszöntem a kedvességüket,de még a Jószerencsét-forrás új ládája hátra volt a mai napból. Másnap derült ki, hogy Szamosszamocáékkal , a Jószerencsét-forrás rejtőivel találkoztam. Sajnálom, hogy nem derült ki előbb, hogy ők is játszanak.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (50 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.