Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2019.05.01 00:00
Megjelenés időpontja: 2019.05.03 13:20
Utolsó lényeges változás: 2019.05.03 13:20
Utolsó változás: 2023.05.08 11:33
Rejtés típusa: Multi geoláda (4H+1V)
Elrejtők: Párduc50
Ládagazda: Párduc50 Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 99 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Röviden
1. N 46° 09,775'; E 18° 15,163'. 2x5 cm-es táblácska, I gerenda aljára ragasztva-- Jelenleg hiányzik, jelszórészlet VÁR
2. N 46° 09,606'; E 18° 15,975'. 6x10 cm-es négyfülű henger, többtörzsű fa ölelésében
3. N 46° 09,525'; E 18° 16,831'. 6x6x4 cm-es négyfülű doboz Kidőlt fa gyökérzetében
4. N 46° 09,499'; E 18° 17,120'. 9x15x4 cm-es négyfülű doboz, két szikla találkozásánál talajszinten (spoiler)
5. N 46° 09,644'; E 18° 17,144'. 6x10 cm-es négyfülű henger hatalmas kidőlt bükk törzsében
Multiláda bemutatása
Ezzel a rejtéssel folytatni szeretném a mecseki túrasorozatomat. A helyszín még mindig a Kelet-Mecsek, ezúttal Mánfáról jutunk el Koszonya-tető közelébe. A túra a Rákos-völgy mentén halad, a Súgói-réten és a vadászházon keresztül. Kettő forrást és jellegzetes sziklákat érintve nyújt élményt, reményeim szerint mindenkinek.
Megközelítés
Tömegközlekedéssel
Autóbusszal Pécsről és Komlóról lehetséges, két település közt a járatok sűrűn közlekednek. A buszmegálló közvetlenül a túra első pontja mellett található.
Gépjárművel
Pécsről és Komlóról a 66-os, illetve 6543-as-úton. Parkolás az első pontnál az utak mentén lehetséges. Én a N 46° 9,780' E 18° 15,190' 225 m [GCMT03+parkoló] koordinátákon tettem le az autót.
1. Mánfa, harangláb és világháborús emlékpark
Mánfa a Mecsek - Hegyhát üdülőkörzetben helyezkedik el. Megközelíthető a 66-os főúton Sásd és Pécs irányból, vagy a 6543. számú úton Komlóról. A mai település Mánfa és Budafa (Pécsbudafa) egyesüléséből jött létre. Nevét az oklevelek Manfa és Márnfa alakban írták. A török időkben is lakott hely volt, azonban lakossága megfogyatkozott. A hódoltság végén csak 12 lakost számoltak össze a településen. 1949-ben hozzácsatolták (Pécs)Budafát, majd 1958-ban Komlóhoz csatolták. 1991-ben népszavazáson szakadt el Komlótól.
Túránk Budafa településrészből indul, a Fábián Béla utca és az Árpád utca kereszteződésénél található világháborús emlékparktól, mellyel szemben harangláb található. N 46° 9,775' E 18° 15,163' [GCMT03-1]
A túrát a zöld négyszög turistajelzésen kezdjük, a Budafa utcában kelet felé haladva.
2. Súgói-rét és vadászház
A Rákos-völgyben haladunk, ahol a települést elhagyva hamarosan tágas réten találjuk magunkat. Ez a Súgói-rét. A réten kis vadászház és egy vízmű épület található, a vadászház mögött pedig szép tölgyóriásban gyönyörködhetünk. A rét túránk második állomása. Bár itt még valószínűleg senki sem fáradt el, mégis érdemes egy kicsit megpihenni. N 46° 9,606' E 18° 15,975' [GCMT03-2]
Folytassuk utunkat a zöld sáv turistajelzésen. Nemsokára egy elágazáshoz érünk N 46° 9,568' E 18° 16,496' 270 m [GCMT03+1elágazás] , ahol a jelzés nem túl egyértelmű. Vigyázzunk, mert, ha az út folytatásának tűnő erősebb földúton jobbra (dél) folytatjuk utunkat, könnyen a Budafai kőfejtőben találhatjuk magunkat! Menjünk inkább egyenesen, a füves úton tovább. Ha így cselekszünk, nemsokára elérjük első forrásunkat.
3. Bugyogó-forrás
A Rákos-völgy felső részén található a merítős, kifolyóvályús forrás. A mederszintnél magasabban fakadó forrást 1942-ben Csokonay Sándor foglalta. Felirata egy nagyobb kőbe van vésve. A forrásvíz a miocén kárpáti emeletében kialakult konglomerátum pados kavicsos homokból lép ki, a nevének megfelelően kissé bugyogva. Ezen jelenség feltehetőleg egy erősebben kötött és kibillentett helyzetű konglomerátumos pad jelenlétéből eredeztethető. A pad visszaduzzasztó hatásaként magyarázható a gyengén iszapot is kavargató, néha pipáló bugyogásra emlékeztető jelenség. A három helyen is feltörő de csak egyiknél bugyogó vízmegjelenések közül a legnagyobbat kőrakattal jelölték. A forrásvízből a lejtőn elindulva erős mésztufakiválás figyelhető meg. Néhány ellenállóbb mészkőpad is kialakult, 5-6 mésztufalépcső is felismerhető. A lépcsők magassága 0,3-1,0 m között változik. A patakocska medrébe hulló, elhalt növényi maradványok gyors bekéregződése is jellemző. Vízhozama stabil, értéke 15-25 liter/perc. A forrást 2008-ban Biki Endre Gábor felújította. A forrás régebbi neve Radincsai-forrás.
Ez túránk harmadik részpontja. N 46° 9,525' E 18° 16,831' [GCMT03-3]
A Bugyogó-forrástól még mindig a zöld sáv turistajelzésen kikászálódunk a Rákos-völgyből, mintegy 50 méter szintkülönbséget leküzdve. A tető után az út keletre fordul, majd hamarosan egy útbaigazító táblával is ellátott kereszteződéshez N 46° 9,521' E 18° 17,322' 400 m [GCMT03+2elágazás] érkezünk. Ha itt folytatnánk utunkat a zöld sávon, 200 méter múlva a Koszonya-tetői kulcsosházhoz érnénk. A ház elhanyagoltsága, illetve a pihenőhelyének megközelíthetetlensége miatt a ház most nem szerepel túránkban. Helyette a zöld körön észak felé fordulva folytatjuk utunkat túránk végéig. Figyelem! Ez egy nehezen követhető, helyenként növényzettel benőtt ösvény! Hagyatkozzatok a GPS-etekre!
4. Koszonyai-sziklák
A tető közelében, a völgy felé hosszabb sziklás terület található, néhol jelentősebb sziklákkal. A miocén kárpáti emeletében kifejlődött konglomerátum kavicsos homokkőből áll össze. Ez a negyedik pontunk N 46° 9,499' E 18° 17,120' [GCMT03-4]
Ha megfogtuk a pontunkat, nem marad más, mint leereszkedni a forráshoz.
5. Kőszegi-forrás
Viszonylag nagy vízhozamú, állandó forrás. Kavicsos homokkőből csorog a víz. Foglalását a helyi kavicsok és görgetegek felhasználásával Csokonay Sándor végezte. Felirata az építmény homokkövébe vésve olvasható. A foglalástól kb. 5 m-re némi forrásmészkő lerakódás található a patakmederben, amely két kisebb méretű mésztufagátat jelent. N 46° 9,644' E 18° 17,144' [GCMT03-5]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Korábban többször is néztem ezt a multi ládát, de jelzett problémák miatt eddig nem vettem rá magam a megkeresésére. Mivel láttam, hogy az 1. ponton a jelszó megsemmisült, és a rejtő kiírta jelszó részletet, az 5. ponton pedig pótolták a hiányzó ládát, így gondoltam teszünk egy próbát. Nekünk az 1. pont amúgy is kiesett volna, így ez kapóra jött, hogy elég volt a 2. ponttal kezdeni.
Egy kellemes 20 km-es "túlélő" túrát nyomtunk le az augusztus végi 35 fokban, hogy begyűjtsük, de különleges élményt adott, megérte. Petőfi akna irányából érkeztünk a kék jelzésen, és először a GCBUFA ládát vadásztuk le a Budafai kőfejtőnél.
Majd átvágtunk dél-nyugati irányban a zöld sávra egy vakmerő manőverrel, mivel nem akartunk vissza menni és hatalmasat kerülni. Ez utólag merész húzásnak bizonyult, mivel a turista út ugyan csak kb. 200 m-re van légvonalban, de ez alatt 60-70 m-t esik a terepszint, ami miatt komoly kihívás volt leereszkedni. Ráadásul a zöld sáv a patak túloldalán van, ezért át kellett mennünk a túloldalra, ami szintén komoly kihívás, mert a patak ezen a részen mély bevágásban halad. Igaz a patak ki volt száradva, de a 10 m mély "kanyon" feladta leckét. Próbáltunk gázlót keresni, de nem jártunk sok sikerrel ezért kissé extrém sportnak tűnő megoldással jutottunk át a túloldalra.
Ezután tovább haladtunk északi irányban a zöld sávon, és begyűjtöttük a 2. multipont ládáját a Rákosvölgyi vadászház közelében. Láda könnyen meglett, minden rendben volt vele. Rövid pihenő után folytattuk utunkat kelet felé a zöld sávon. A Rákos völgyi réteken könnyű volt átvágni szépen kaszálva volt, ki is volt száradva rendesen, de azért a kora délutáni nap a 35 fokban nem könnyítette meg a dolgunkat árnyék hiányában, ezért szaporáztuk a lépteinket, hogy minél előbb átérjünk ezen a szakaszon.
A Bugyogó forráshoz közeledve egy lápos, mocsaras részhez értünk, amin látszólag átvezetett a turista út. Először azt hittük ez valami tévedés, de aztán rájöttünk hogy nem. Nagy nehezen átkeltünk a ragacsos sáron, a nyakig érő csalános bozóton keresztül. Nem volt egy kellemes élmény. El tudom képzelni, ha nem aszályos időszakban jönnénk erre, hogy milyen lenne a mocsáron átkelni, térdig érő iszapban. Ki az aki ide jelölte ki az útvonalat?
A Bugyogó forrásnál kis kavarást követően (mert a GPS koordináta eléggé ugrált) megtaláltuk a 3. multipont ládát. Ahogy a korábbi logban is írták, nem az eredeti helyén van, hanem kicsit arrébb egy kidőlt fa oldalában, fakéreggel eltakarva. Valóban elég ramaty állapotban van. A logbook teljesen szétázva, elrongyolódva. Ráférne egy karbantartás és újra rejtés. Az újra rejtést követően a ládaleírást is érdemes lenne frissíteni.
Ezután folytattuk utunkat kelet felé a 4. és 5. pont felkutatása céljából. A korábbi logokban leírtaknak megfelelően meg se próbáltuk megtalálni a "nem járhatónak" titulált utat a 4. pont felé, hanem koordinátára mentünk torony iránt. Ez jó megoldásnak bizonyult, mert így a bozótost elkerültük. A 4. ponton viszonylag könnyen meglett a láda, bár az hogy két "szikla találkozásánál" van a láda sokat nem segített, mert a terület tele van sziklákkal. Legalább 5-6 helyet átvizsgáltunk mire meglett a megoldás, de legalább megvolt a keresés izgalma. A ládával minden rendben van, van benne logbook, toll, és szétázva sincs. A méretes mohás sziklák nagyon érdekesek, nem is tudtam, hogy itt ilyen hely is található.
Már csak az 5. pont maradt hátra, ezért szintén torony iránt haladva szaporáztuk a lépteinket a Kőszegi forrás irányába. A forrást hamar megtaláltuk, és meglepetésünkre viszonylag nagy vízhozammal folyt belőle a jég hideg forrásvíz. Azonnal ittunk is, és felfrissítettük magunkat, és feltöltöttük a kulacsainkat is, mert eddigre már rendesen ki voltunk tikkadva.
Az 5. multi ponton az újra rejtett ládát szintén rövid keresgélés után megtaláltuk, bár így a túra vége felé már nem esett jól a meredek domboldalra felmászni érte. Jobban örültem volna, ha a forráshoz közelebb lenne elrejtve, mert ott is rengeteg jó rejtekhely lenne. A láda nem volt túlságosan elrejtve, igazából csak be volt téve egy lábon álló, szétkorhadóban lévő fa odvába. Erre is ráférne egy rendes láda újrarejtés, egy stabilabb, megbízhatóbb helyen. Javaslom ehhez a forráshoz közelebbi pontot és helyet választani. Ez után Koszonya tető felé vettük az irányt, és túránkat már hazafelé irányoztuk, mert már eléggé sajgott minden porcikánk :)
Köszönöm a lehetőséget, és az élményeket. Sok szép helyet láttunk ahova amúgy valószínűleg nem mentünk volna el.
Megtaláltam, élveztem a keresést! Nagyon szép kirándulás, köszönöm, hogy megmutattad ezeket a helyeket! Különösen a sziklák tetszettek. A 3. ponton a láda belseje vizes volt, a logbook elázott. Kitöröltem, amennyire tudtam megtisztogattam és nem a gyökér üregébe tettem vissza, mert oda befolyik a víz. A fölötte lévő kidőlt fa alá rejtettem, kb 1 m-rel arrébb, egy nagy kéregdarabbal takartam el. Az utolsó két ponthoz tájfutó módban jutottam el. Az 5. ponttal meggyűlt a bajom. Körbejártam, végigtapogattam vagy 5x a hatalmas törzsű kidőlt fát, ahova a navigáció vitt. Átnéztem a szomszédos kidőlt fákat is, annak a törzsnek a tetejére is felnéztem, ami állva maradt. Aztán úgy döntöttem, feladom, mert a láda tuti eltűnt! Elindultam a forrás felé és még visszanéztem csalódottan...és megláttam! Valószínűleg nem jól értelmeztem a leírást! A hazajutással volt még problámám. Miután a Kőszegi-forrás vizéből ittam egy jót, a zöld kör túristajelzést követtem...amíg volt. Nem messze a forrástól egyszercsak nem láttam többet, ösvényt sem. Szerencsére kb. 200 m után rábukkantam a Z- jelzésre! [Geoládák v4.5.0]
Remek mecseki kirándulás. No a PO követése nem a legegyszerűbb (jelzések hiánya, bozót). A Z_-ről letérve odafelé GPS után, visszafelé néha szag után mentünk, de végül némi rövidítéssel kilyukadtunk a Z_- re. Rutin és szerencse. A Z_ pedig jól van jelezve, könnyen követhető, ráadásul az ösvény kritikus szakasza kaszálva van. Köszönet a rejtésért!
Picit nehezebb lett, mint amire számítottam, de végülis nem volt annyira vészes, a 3-as terep talán megfelelő értékelés. A faluból indultunk gyalog, és ahogy egyre távolodtunk a lakott területtől, úgy lett egyre vadregényesebb a helyszín. Szerencsére az után az elágazás után, ahol le lehet térni dél felé a kőfejtő irányába, ott a zöld jelzés útvonalán lenyírták a gazt, így az most jól járható: enélkül nagy kihívás lett volna! A 4-es és az 5-ös ponthoz mi is a gépéess alapján mentünk az erdőn keresztül, végül kilyukadtunk a zöld kör jelzésre, de ez sem segített sokat, mert utat ott sem láttunk. De meglett mindegyik helyszín és mindegyik láda is. A legjobban talán a sziklák tetszettek, illetve az, hogy az utolsó forrásból lehetett inni is. Meg az is, hogy senkivel nem találkoztunk egész úton: ez ugyanis azt is jelenti, hogy kutyásokkal sem találkoztunk.
Kelet-mecseki csilláut 4. napja. Kösszi a rejtést! --- Szabinával végigjártuk a vártnál vadregényesebb multit. A 3. pont után csak nyomokban tartalmazott túrautat. 5. pontot újrarejtettük az álló halott bükk alsó lyukában (képeken) kölcsön jelszóval.
Ritával többé-kevésbé megtaláltuk, az 1. pont adott, a 2-4 pontot megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A 4. ponton is meg lett a láda, aminek megközelítése, navigációs rendszerrel mindenen-át módszerrel működött. A láda, az 5. ponton nem lett meg segítségért folyamodtunk! [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam köszönöm a rejtést! Az igazat bevallva ismerősöm segítségét kértem mivel az utolsó 5. pontnál elakadtunk. Alapos keresgélésünk ellenére sem találtuk semmit, hívtuk a rejtőt de őt sem értük el, így vissza nézve az előttünk járókat találtuk meg ismerősöm sikeres találatát. ( Köszönjük szépen megé1x!)
Mánfáról indultam, nálam volt a GCJELV mozgóláda, ami ez idő tájt a Mecsek-forrásai jelvényszerző mozgalmat járja. Én a Kőszegi-forrásnál terveztem elrejteni, hisz így két legyet üthettem egy csapásra és ezt a multit is megkereshettem. Az első pontnál parkoltam, de nem fordítottam időt a megkeresésére, hisz a ládagazda írta, hogy hiányzik a pont. A második pont az "elvileg" az általam tervezett körön a visszaúton közelebb lett volna, de nem sokkal. Így is csak 160 métert kellett kitérnem érte, gondoltam tartsuk a sorrendet. Viszonylag könnyen meglett. Visszatértem a Rákos-völgybe és folytattam utam a szép napsütésben. Könnyedén haladtam felfelé, de a Bugyogó-forrás előtt kis zavarba kerültem. Hirtelen nem láttam jeleket a fákon, csak szürkézéseket. Jobb híján elindultam a GPS-be táplált turistatérkép szerint. A forrás előtt megleltem a jeleket is. Itthon láttam, hogy valószínűleg nemrég rövidítették ezt a szakaszt, hamarabb kellett volna el kanyarodni balra. A ládaoldalon (jelenleg) szépen látszik a különbség. a "Turistautak.hu" réteg már a jó állapotot mutatja, a "jelzett turistautak (OSM)" réteg még a korábbi nyomvonalat mutatja, ezen mentem én. A láda hamar meglett, logfüzettel nem készültem, valóban enyhén nedves. Viszont a régebbi törött doboz maradványait összeszedtem és hazahoztam kidobni, ne maradjon ott. Egyébként itt jegyezném meg, hogy nagyon szemetes az erdő. PET palackok, üvegek, nylon zacskók sora kísért a legtöbb szakaszon. Főleg, ahol korábban írtási műveletek voltak. A láda után a forrás épphogy csordogáló foglalatát is megnéztem. Aztán mentem tovább és az út egy kis kényelmes szakasz után meredekebbre váltott és a végén sűrű cserjésen vezetett keresztül. Itt, ahogy felértem a gerincre, átfújt a kellemetlen hűvös szél, mely jelezte, hiába a szép napsütés, még csak kora tavasz van. Elviseltem a meleg kabátot és a sapkát a fejemen. A végén egy kényelmes, szinte sík úton közelítettem meg a zöld kör kezdetét. Innét elindulva hamarosan eltűnt a lábam alól az út, és a jelek sem segítettek sokat. A GPS-t nézve, kidőlt fákat kerülgetve jutottam el a 4. ponthoz, ahol a sziklák között hamar megtaláltam a ládát. Innét már szinte Indiana Jones-t megszégyenítő rutinnal "nyomultam" lefelé, mert se út, se jelek nem voltak. (Na jó, jelek azért hébe-hóba voltak.) A forrás így is hamar meglett. Először a GCJELV-et rejtettem el és adminisztráltam, majd egy kőre leülve ettem-ittam kicsit és innét veselkedtem neki az 5. pont keresésének. Sajnos én sem találtam, pedig legalább 50 percig kutakodtam a koo környékén. Olvasgattam vissza a logokat, próbáltam infót nyerni. Szerintem fodor8peter által kiválasztott lukat is megtaláltam, de faleveleken, pókhálókon és korhadék fa morzsalékon kívül semmit nem találtam. Párducnak írtam egy e-mail-t a jelszórészletekkel, fényképekkel és a track-kel és kértem a jszn elfogadását. Egy kis pihenő és erőgyűjtés után (okulva a korábbi logokból és a saját lefelé utamból) toronyiránt sokkal egyszerűbben és hamarabb jutottam fel, mint le. A Budafai kőfejtő ládája felé vettem az irányt. Egyébiránt jó kis túra volt, csodaszép kora tavaszias időben. Köszönöm szépen!
update 03. 22.: készítettem egy kis túraleírást a kirándulásról.
Komlóról indultam GCOMLO és GCKOSS ládák sikeres begyűjtése után érkeztem a Rákos-völgyi sétához. Mivel az utolsó megtalálás több, mint 5 hónapja volt, sejtettem, hogy nem lesz könnyű dolgom, pláne hogy az eső lába is lógott.
4. ponton küzdelmes, 1 órás keresés után, mikor már kezdtem feladni, megtaláltam a rejteket. A terepet alaposan átrendezte az elmúlt hónapok időjárása.
5. ponton a ládát 50 perces keresés után sem leltem meg és az eső is nekikezdett. Kérem a fotók alapján a sikeres log elfogadását. Előre is köszönöm!
3. ponton a ládát darabjaira esve találtam az avarban, szerencsére a logfüzet még egyben volt, habár eléggé elázott. Éppen volt nálam egy 4 fülű 450 ml-es doboz, amibe a logfüzetet elhelyeztem és a ládát a vélhető rejtekbe visszatettem, ágakkal takartam.
2. pont volt a legkönnyebb a kereshető ládák közül.
A meglévő jelszórészleteket privátban elküldtem a rejtőnek.
Összeségében kalandos túra volt, köszi hogy megmutattad a koszonyai sziklákat és a forrásokat.
A logokat olvasva kicsit féltem, hogy sok időt töltök el ezzel a multival, de nem lett gond. A négyes ponttal eltököltem kb 10 percet, de a többi egyből meglett. A GPS egyenesen oda vitt. Nekem a sorrend 4, 5, 3, 2, 1 lett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.0]
A Bakancsos Atom Kupa után itt folytattam a futkározást. Sajnos az első ponton úgy tűnik, végleg eltűnt a táblácska, de Feri elárulta a jelszórészletet. Köszönet érte.
A 3. pontnál a dobozka teteje betört (vajon hogy??), ha valaki menne, cserélje ki, legyen szíves. Az 5. pontnál kikotortam a törmelékből a ládát és lentről a második fatörzsrész tetején található lyukba helyeztem. A ZO jelzés lényegében járhatatlan, én a 4. és 5. pontot is irányban haladva kerestem meg.
Ritkán szoktam feladni, de 3 dobozt nem találtunk meg. Rögtön az első pont, majd a 4. és 5. sem lett meg. Kérem a képek alapján a megtalálás elfogadását.
Megtaláltam. Az első pontnál a lemezke ragasztása elengedett. A beton és a gerenda közti résben keressétek. Az 5. pont küzdős. Érdemes lenne a Rejtőnek ránézni. Szép hely, köszönöm, hogy megmutattad..
[g:hu+ 2.9.12]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (102 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.