Elhelyezés időpontja: 2019.03.24 11:30
Megjelenés időpontja: 2019.03.27 06:31
Utolsó lényeges változás: 2019.03.27 06:31
Utolsó változás: 2019.09.28 19:26
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 350 m
Megtalálások száma: 101 Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2019-09 volt 13 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden
Négy ponton záródó, 10*15*5 centiméteres műanyag dobozt keress a szurdokhoz vezető ösvénytől néhány méterre a rézsű aljában található fatuskóban! A láda megszerzéséhez nem kell bemenni a szurdokba!
Figyelem! A szurdok bejárása nem veszélytelen, mindenki csak saját felelősségére járja végig! A szurdok megközelítése a nyári időszakban a sűrű aljnövényzet és a csalán miatt nehezebb. Javaslom, hogy késő őszi vagy kora tavaszi időszakban keressétek fel a ládát.
Megközelítés
Parkolni Nemti határában lehet az étterem parkolójában. N 48° 0,155' E 19° 55,206' 223 m [GCmogo+parkoló] A parkolótól induló zöld sáv jelzésen induljunk északi irányba. Mintegy 100 méter megtétele után a N 48° 0,206' E 19° 55,219' 229 m [GCmogo+1elágazás] pontban egy földút ágazik el keleti irányba, ami a szurdok fölé vezet, majd mintegy egy kilométer után a zöld sáv jelzésbe köt be. Utunkat nem a földúton kell folytatni, hanem rögtön az elágazás után térjünk le a balra induló gyenge ösvényre, ami jelenleg nehezen járható a kivágott akácsarjak miatt. Jobban járunk, ha ötven métert továbbmegyünk a műúton és ott - a lakókocsi roncsnál - térünk rá az ösvényre, ami itt már határozottan követhető. Az ösvényen 250 métert megtéve érjük el a geoláda rejtekhelyét. Egy a rézsű lábánál lévő akác tuskót keressetek! A szurdok bejárásához innen tovább kell haladni az ösvényen. A szurdok kb, a N 48° 0,426' E 19° 55,303' 266 m [GCmogo+2elágazás] pontig járható be különösebb megerőltetés nélkül. Itt a látványos szakasz véget is ér, a terepviszonyok viszont nehezebbé válnak. Javaslom, hogy innen térjetek vissza a kiindulási pontra. A kalandvágyók számítsanak meredek szakaszokra és völgybe dőlt fákra. Az ösvény végül a zöld sáv jelzésbe csatlakozik be.
A szurdok látványos szakaszát a tuhu térkép tartalmazza.
A Morgó-gödör
A Morgó-gödör a Medves-vidék Zagyva-völgybe nyúló száraz völgyeinek egyike, hazánk egyik leglátványosabb és legszűkebb szurdoka. Nevét onnan kapta, hogy amikor az áramló víz bekerül a szurdok falai közé morgáshoz hasonló hangot ad ki.
Kialakulása 10000 évvel ezelőtt kezdődhetett és a csapadékosabb időszakokban még napjainkban is tart.
A szurdokot rejtő dombsorozat geomorfológiai eredete a Mátrához köthető, azonban itt, a vulkáni peremterületen a vékonyabb lávatakaró már lepusztult.
A Nemti környéki dombokat az alsó-miocén korú Pétervásárai Homokkő Formáció alkotja, amely 19-23 millió évvel ezelőtt rakódott le egy sekély, árapály által mozgatott tengerparton. A vastag homokkőösszletben, eltérő cementáltsága miatt látványos és bizarr alakzatok formálódtak ki. A homokkőbe mélyülő, nagy esésű eróziós völgyek egyik legszebbike a Morgó-gödör, amely a közepe táján olyannyira összeszűkül, hogy éppen elfér az ember benne. A szurdok falainak a magassága eléri a 20-25 métert is. A homokkő szurdok bejárása szeles, csapadékos időszakban nem javasolt.
Végigjártuk a helyi látnivalókat egy 5 km-es kis körrel, ebbe beleszőttük a kis kanyont, a Kőleányt és a Sárkány-sziklát, mind érdekes homokkő alakzatok. A rejtés egyszerű, de nagyszerű, köszi.
Egy kicsi, ám annál látványosabb szurdok lett a mai munka utáni kikapcsolódás. A területet gyorsan be lehet járni, de ez semmit nem von le értékéből. Szuper, hogy ilyen "apró" látványosságok is a GC palettájára kerülnek.
A szomszéd faluban lakunk és nem is tudtunk, hogy ilyen szép és érdekes látványosság van a közelünkben. Végig sétáltuk a helyet, nagyon tetszett, máskor is ellátogatunk oda. Két kisgyerekkel voltunk, ők is élvezték a túrát.
Köszönjük
Megtaláltuk! 🙂
Siettünk loggoltunk, nem nyomultunk be a szurdokba, utólag sajnálom. Ha legközelebb erre járok pótolom.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.9.0]
Ezt a helyszínt a tegnapi napra terveztük, de a késői indulás miatt mára maradt. Talán így jobb is lett, mert ezáltal mindkét napra jutott látványosság. Mi fordított irányból jártuk végig. A parkolótól távolabbi segédpontnál ereszkedtünk bele az árokba, miáltal azonnal a szűk szakaszba érkeztünk. Nagyon más, mint a tegnap látott Szakadás-árok, de ezt is lenyűgözőnek találtuk. Nagyon szépen látszik a homokkőben a rétegzettség. Ugyanígy a kipreparálódott konkréciók is vonzzák a tekintetet. A leírás végén lévő videóban szereplő Pintér tanár úr tartotta nekem a főiskolán a kőzettan gyakorlatot - mintegy 10 percig. Első felsőoktatási napom első órájának első 10 percében kétszer is kijavítottam, ezért felmentést kaptam a félév alól. A ládát visszafelé jövet kerestük Frédivel. A tuskó azonnal meglett, s némi erőkifejtés után a ládát is sikerült kiszabadítani. Mivel hiányzott belőle, tettem bele tollat. Ezzel a találattal már csak 3 kereshető ládám van Nógrádban.