Elhelyezés időpontja: 2019.03.24 11:30
Megjelenés időpontja: 2019.03.27 06:31
Utolsó lényeges változás: 2019.03.27 06:31
Utolsó változás: 2019.09.28 19:26
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 350 m
Megtalálások száma: 100, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden
Négy ponton záródó, 10*15*5 centiméteres műanyag dobozt keress a szurdokhoz vezető ösvénytől néhány méterre a rézsű aljában található fatuskóban! A láda megszerzéséhez nem kell bemenni a szurdokba!
Figyelem! A szurdok bejárása nem veszélytelen, mindenki csak saját felelősségére járja végig! A szurdok megközelítése a nyári időszakban a sűrű aljnövényzet és a csalán miatt nehezebb. Javaslom, hogy késő őszi vagy kora tavaszi időszakban keressétek fel a ládát.
Megközelítés
Parkolni Nemti határában lehet az étterem parkolójában. N 48° 0,155' E 19° 55,206' 223 m [GCmogo+parkoló] A parkolótól induló zöld sáv jelzésen induljunk északi irányba. Mintegy 100 méter megtétele után a N 48° 0,206' E 19° 55,219' 229 m [GCmogo+1elágazás] pontban egy földút ágazik el keleti irányba, ami a szurdok fölé vezet, majd mintegy egy kilométer után a zöld sáv jelzésbe köt be. Utunkat nem a földúton kell folytatni, hanem rögtön az elágazás után térjünk le a balra induló gyenge ösvényre, ami jelenleg nehezen járható a kivágott akácsarjak miatt. Jobban járunk, ha ötven métert továbbmegyünk a műúton és ott - a lakókocsi roncsnál - térünk rá az ösvényre, ami itt már határozottan követhető. Az ösvényen 250 métert megtéve érjük el a geoláda rejtekhelyét. Egy a rézsű lábánál lévő akác tuskót keressetek! A szurdok bejárásához innen tovább kell haladni az ösvényen. A szurdok kb, a N 48° 0,426' E 19° 55,303' 266 m [GCmogo+2elágazás] pontig járható be különösebb megerőltetés nélkül. Itt a látványos szakasz véget is ér, a terepviszonyok viszont nehezebbé válnak. Javaslom, hogy innen térjetek vissza a kiindulási pontra. A kalandvágyók számítsanak meredek szakaszokra és völgybe dőlt fákra. Az ösvény végül a zöld sáv jelzésbe csatlakozik be.
A szurdok látványos szakaszát a tuhu térkép tartalmazza.
A Morgó-gödör
A Morgó-gödör a Medves-vidék Zagyva-völgybe nyúló száraz völgyeinek egyike, hazánk egyik leglátványosabb és legszűkebb szurdoka. Nevét onnan kapta, hogy amikor az áramló víz bekerül a szurdok falai közé morgáshoz hasonló hangot ad ki.
Kialakulása 10000 évvel ezelőtt kezdődhetett és a csapadékosabb időszakokban még napjainkban is tart.
A szurdokot rejtő dombsorozat geomorfológiai eredete a Mátrához köthető, azonban itt, a vulkáni peremterületen a vékonyabb lávatakaró már lepusztult.
A Nemti környéki dombokat az alsó-miocén korú Pétervásárai Homokkő Formáció alkotja, amely 19-23 millió évvel ezelőtt rakódott le egy sekély, árapály által mozgatott tengerparton. A vastag homokkőösszletben, eltérő cementáltsága miatt látványos és bizarr alakzatok formálódtak ki. A homokkőbe mélyülő, nagy esésű eróziós völgyek egyik legszebbike a Morgó-gödör, amely a közepe táján olyannyira összeszűkül, hogy éppen elfér az ember benne. A szurdok falainak a magassága eléri a 20-25 métert is. A homokkő szurdok bejárása szeles, csapadékos időszakban nem javasolt.
Egy kicsi, ám annál látványosabb szurdok lett a mai munka utáni kikapcsolódás. A területet gyorsan be lehet járni, de ez semmit nem von le értékéből. Szuper, hogy ilyen "apró" látványosságok is a GC palettájára kerülnek.
A szomszéd faluban lakunk és nem is tudtunk, hogy ilyen szép és érdekes látványosság van a közelünkben. Végig sétáltuk a helyet, nagyon tetszett, máskor is ellátogatunk oda. Két kisgyerekkel voltunk, ők is élvezték a túrát.
Köszönjük
Megtaláltuk! 🙂
Siettünk loggoltunk, nem nyomultunk be a szurdokba, utólag sajnálom. Ha legközelebb erre járok pótolom.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.9.0]
Ezt a helyszínt a tegnapi napra terveztük, de a késői indulás miatt mára maradt. Talán így jobb is lett, mert ezáltal mindkét napra jutott látványosság. Mi fordított irányból jártuk végig. A parkolótól távolabbi segédpontnál ereszkedtünk bele az árokba, miáltal azonnal a szűk szakaszba érkeztünk. Nagyon más, mint a tegnap látott Szakadás-árok, de ezt is lenyűgözőnek találtuk. Nagyon szépen látszik a homokkőben a rétegzettség. Ugyanígy a kipreparálódott konkréciók is vonzzák a tekintetet. A leírás végén lévő videóban szereplő Pintér tanár úr tartotta nekem a főiskolán a kőzettan gyakorlatot - mintegy 10 percig. Első felsőoktatási napom első órájának első 10 percében kétszer is kijavítottam, ezért felmentést kaptam a félév alól. A ládát visszafelé jövet kerestük Frédivel. A tuskó azonnal meglett, s némi erőkifejtés után a ládát is sikerült kiszabadítani. Mivel hiányzott belőle, tettem bele tollat. Ezzel a találattal már csak 3 kereshető ládám van Nógrádban.
A mai napon túl voltam már két turistautaktól távoli Várak a Mátrában kód felkeresésén, így már edződtem a nehezen járható ösvényekhez. Nem csalódtam itt sem, rövidnadrág-póló kombinációval megfontolt ládakeresés lett belőle. Bíztam a rejtő máskor is tűpontos koordinátáiba, nem nagyon fért bele 10-20 m bizonytalanság a méteres csalánban, vadmálnában:)
A hatalmas ajnövényzet és a csalánerdő miatt a kb. 40 perces keresgélés után sem találtam rá a ládára, ezért kérném a rejtőt a képek alapján a találat elfogadására.
A szurdok rendkívüli es csodállatos
Hurrá, megvan! \o/
Mathauval. Lógott nagyon az eső lába, ezért vacilláltunk, hogy bemenjünk-e a kanyonba. De mivel Mathau régóta szeretett volna ide eljönni, meggyőztem, hogy ne hagyjuk ki. Nagyon jó döntés volt, lenyűgöző a hely!
5 év kihagyás után úgy gondoltuk ez elég kietlen hely lesz, hogy a karanténból kilépve egy kis levegőhöz juthassunk.Számításunk bejött. Kellemeset túráztunk, és senkivel nem találkoztunk! :)
2009. április 10-én jártunk itt többek közt ládarejtési céllal. Ez utóbbiról letettünk, de szerencsére más nem, így volt értelme visszajönni. Köszönjük.
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Szerencsére ez a láda nem olyan rég jelent meg, és mivel nem sok ember jár erre, így kb biztos volt, hogy a láda a helyén. Természetesen ez így is volt, könnyű találat volt, és ilyenkor, amikor nincs zöld növényzet, egyáltalán nem nehéz eljutni a ládáig, viszont magát a látványosságot kihagytam, a rejtő szerint nem veszélytelen, és mivel nem volt túl jó idő, így nem kockázattam. [Geoládák v3.0.0] 1286.
A mai fő attrakció a GCMAKA volt, s ha már itt jártunk, adóztunk ismét a geológiának. Az út a ládáig, illetve még egy picit tovább is valóban nyakig érő csalán, így bátraknak rövidnadrágban, kevésbé bátraknak hosszúban ajánlott.
Hihetetlen, hogy milyen eldugott helyek vannak a mi kis országunkban. Tetszett nagyon a kanyon mindkettőnknek, kár lett volna kihagyni.
A járhaító út végén már kitaposott ösvény visz fel a felső - csalánmentes - erdészeti útra, ahonnan a GCNEMT ládát vettük célba.
Köszi
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Sajnos nem volt netünk, így nem tudtam utánanézni, milyen messze lehet a látnivaló. A lényegig nem jutottunk el. Újra el kell jönnünk. [Geoládák v2.2.5]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést. Mikor átgázoltunk a csalánon és még a homlokomat is megcsípte, majd a ládánál legurultam a domboldalon, mert nem mertem lerakni a kezem, azt gondoltam jól lepontozom a rejtést. Aztán bízva a rejtőben, és mert szeretem a kihívásokat tovább mentünk és megváltozott a véleményem. Megérte ide is eljönni.
Azt hiszem az utánunk érkező Csaba tökéletesen leírta, amit mi is éreztünk e láda kapcsán. Rövidnadrágban indultam be vékonyka kis ösvénykén a csalánosba. Nem volt kellemes, de mondom, 100 métert megoldok. Meg is lett a láda, de ott a látnivalóból még semmit sem kaptam. Üres kézzel pedig nem szeretek távozni, így megkockáztattam a továbbmenést. Nem lett jobb, de azután megérkeztem a mini kanyonba. Szuper kis hely, nagyon tetszett, pedig az egész látványos rész igen kurta. Egy kis magyar antilop szurdok :-) A Krisztus fej és a szűk rész nagyon megkapó volt. Összességében megérte! Köszönöm!
A versenyre menet álltunk meg ezért a ládáért. Könnyed drivein megtalálásnak gondoltuk, de kemény dzsungelharc lett belőle. Végül hosszú küzdelem után csak lelcache küzdötte el magát a dobozhoz, mi csak távolról szurkoltunk neki. :)
Szerintem a dzsungel ehhez képest egy kies sivatag lehet. Tökön-paszulyon át, bőrig átázva jöttem ki az ember magasságú csalános dzsindzsából.
Köszönöm a rejtést!
[iGC] [wapon beküldött szöveg]
Csalán, akác, galagonya, csipkebogyó és minden ami csíp, szúr és tépi a ruhát, jó hosszú úton (a kanyon méretéhez képest). Érdekes és jó élmény lehet, ha akkor keresi fel az ember, mikor még nem nagy a vegetáció, egyébként túl sok negatív élmény társul hozzá.
A leírás alapján érdekesnek, és úthoz közelinek tűnt a láda, ezért "ejtettem útba" némi kitérővel hazafelé menet. A leírás alapján közelítettem meg, annyi különbséggel, hogy a lakókocsironcsig bementem az autóval - odáig simán el lehet jutni, és van hely parkolni is. Onnantól kezdve aztán pokolba kívántam a rejtőt egy jó darabig, mert embermagasságot meghaladó susnyásban (jó sok csalánnal) visz az ösvény - szóval mindenkinek inkább a tavaszi vagy téli keresést ajánlom. Sokáig azt se értettem, hogy mi ebben a látnivaló - de aztán nagy nehezen túlvergődtem az érdektelen szakaszon (ez a láda után is még minimum 150 m-rel beljebb ér csak véget), és csak aztán bontakoztak ki az eróziós képződmények, ott kezdődött a "szurdok". Őszintén szólva én ezt sem találtam különösebben izgalmasnak, de persze ez szubjektív - ráadásul csak egy 50-100 méteres rész volt csak az egész (így igen indokolt a jelszó...) A rejtő által ajánlott helytől aztán visszafordultam, bár szívesen kipróbáltam volna a kimászást a Z jelzésre (annál is inkább, mivel akkor nem kellett volna újra átvergődnöm a susnyáson). De mivel az autó a lakókocsironcsnál várt, mégis ez volt a célszerűbb megoldás. Összefoglalva: volt benne érdekesség, de nem hiszem, hogy kedvem lenne még egyszer visszatérni ide... :-) Viszont a ládaleírás végére belinkelt tízperces videót érdemes megnézni.
Mai napunk második ládája, mely sok érdekes élménnyel gazdagított bennünket. A kezdet nem volt éppen kényelmes és kénytelen voltam felvenni a hosszú nadrágot a csalán miatt. Hogy őszinte legyek, nem túl gyakran jártam eddig olyan helyen, ahol a csalán fél méterrel magasabb volt, mint én. Még jó, hogy már voltak logok ahol ez említve lett, így készültem. A rejtés nagyon ügyes és az utánam jövők biztos örülni fognak, hogy letapostam az égig érő csalánt ott is. Maga a kanyon csodás. Izgalmas felfedezés volt, nagy kár, hogy csak ilyen rövidke. Köszi a rejtést!
Nemtiben nőttem fel, de ezt a helyet nem ismertem! A lánykő és környéke megszokott játszóhelyünk volt, az út is a Morgó-gödör mellet visz odáig, mégis, valahogy kimaradt. Száraz időt sikerült kifogni, a gödör kicsit sáros, de jól járható volt végig. Egyedül az odavezető úton a méretes csalánokra kell ügyelni, zárt viselet ajánlott!
Köszönjük, hogy megmutattad!
Ezt a helyszínt választottam 4000. megtalálásnak és nem csalódtam. Szuper hely! Zuhogó esőben vágtam neki Egerből, itt is esett rendesen, de ez szerencsére nem sokat rontott az élményen. A szurdokban csak néhol volt sár, egyébként jól lehetett menni. A helyet nem ismertem, pedig a 70-es években sokat jártam geológusokkal a környékbeli fúrásokhoz és a földalatti bentonit bányába. Még sok ilyen rejtést kívánnék az unalmas városi multik helyett.
Megtaláltam!
Délután egy kis szabadidőm akadt, tehát elindultam megkeresni. Rettenetesen elcsodálkoztam, hogy az általam jónéhányszor megtett út közelségében ilyen nagyszerű kanyont találtam! Élvezetes volt rajta végig menni és nézelődeni a formák között. Azért egyszer azt is szeretném látni hogyan áramlik benne a víz.
Köszönöm a rejtőnek, hogy azt is megmutatta!
A Mátrába, hazai tájra ért a Kék túránk. Itt már minden ládát levadásztunk, kivéve a most megjelent GCMogo-t. Ezért a tegnapi túra szakasz után ma ládanapot iktattunk be. Csúfosan virított ez pont a Mátra térképünkön, kiszürkítettük! Hihetetlen milyen csodálatos természeti képződmény! Valóban csak az az egy problémája van, hogy "mikro". Elkószáltunk volna benne egész nap! Köszönjük, hogy idehívtál bennünket!