Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2019.08.24 13:30
Megjelenés időpontja: 2019.08.26 18:54
Utolsó lényeges változás: 2020.02.27 09:27
Utolsó változás: 2024.02.21 10:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Blue Mali & Piedone
Ládagazda: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 580 + 6 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.0 megtalálás hetente
A láda tudomásunk szerint fokozottan védett területre esik.
Fokozottan védett természetvédelmi területen csak jelzett turista és kerékpárutakon, valamint burkolt erdészeti feltáró utakon szabad közlekedni. Azokról letérni vagy a természetet bármilyen egyéb módon károsítani tilos!
Geoládáról
A hagyományos 5x10x15 cm-es láda a kőfülke mellett található, a turistaúttól 1 méterre, többágú fa tövében. Vigyázz meredek!
Felhívás!
Fokozottan védett természetvédelmi terület. A turistaútról letérni tilos! Bárminemű, a természet védelmét megzavaró tevékenység a geoláda megszűnését eredményezi.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A Pilisszántó végénél található parkolót ajánlom: N 47° 40,603' E 18° 53,081' 300 m [GCPifu+parkoló] Innen egy kicsit (200 méter) a Mária zarándokúton megyünk, majd a piros barlang jelű turistaúton megyünk egészen a kőfülkéig, illetve a ládánkig.
Láda megszületésének története
2018. novemberében tudtam meg, hogy a Piliscsabai Természetjáró Egyesület felkérést kapott, hogy létesüljön új turistaút a Pilisszántói-kőfülkéhez, majd Bohner Zoli (PI-TE elnök) írt nekem, hogy nincs-e kedvem segíteni jelzést festeni, de van, így feleltem.
Így tavaly novemberben fel is festettük a jelzést, majd kilyukadtunk a kőfülkénél, amit eddig nem kerestem fel. Egy eldugott hely a Pilisben, ami bemutatásra vár. Gyere el, tekintsd meg, éld át az élményeket!
Pilisszántói kőfülke
A Pilisszántói-kőfülke fokozottan védett barlang, amely a Pilisben, a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén található. Régészeti és őslénytani leletek kerültek elő belőle.
A Pilis-tetőn, a hegy lábánál lévő, sziklás, délkeleti letörésben, Pilisszántó külterületén, a település központjától északnyugatra, az Orosdy-kastély felett, fokozottan védett területen, egy sziklafalban található a nagy, vízszintes tengelyirányú bejárata. A turistatérképek jelzik a helyét a nevének a feltüntetésével és barlangjellel. Az előterétől gyönyörű a kilátás a Piliscsabai-medencére és a Hosszú-hegy, Kevélyek vonulatára. Az inaktív forrásbarlang triász, dachsteini mészkőben alakult ki. Egy nagyméretű teremből áll, ahol a régészeti és az őslénytani ásatások folytak. Engedély nélkül és barlangjáró felszerelés nélkül megtekinthető.
Rozsomákcsont a Pilisszántói-kőfülkén kívül eddig csak hét! magyarországi barlangból került elő, a Király-kúti-zsombolyból, a Lengyel-barlangból, a Pes-kő-barlangból, a Puskaporosi-kőfülkéből, a Remete-barlangból, a Remete-hegyi-kőfülkéből és a Suba-lyukból.
Kutatástörténet
1912-ben Kadić Ottokár próbaásatást végzett a barlangban, ahol nagy mennyiségű csontot talált és ezért javasolta a további kutatását. 1914-1915-ben Kormos Tivadar teljes szelvényben kiásta a vastag kitöltést. Jégkorszaki tűzhely nyomokat, égetett és feltört állatcsontokat, valamint cseréptöredékeket talált. Hét jégkorszaki réteget különített el, amelyek a humusz alatt voltak. A majdnem két és fél méter vastag, pleisztocén kitöltésben egyenletes eloszlásban volt a régészeti leletanyag. A Magyar Királyi Földtani Intézet Évkönyvének az 1915. évi kötetében, a kutatás eredményeit összegző monográfiában Kormos Tivadar és Lambrecht Kálmán 60 emlősfaj, 83 madárfaj, két békafaj és három csigafaj leírását közölte.
Aki többet szeretne erről olvasni az ide kattintva megteheti.