Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2003.01.03 14:30
Utolsó lényeges változás: 2020.02.04 11:43
Utolsó változás: 2023.01.11 08:20
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Erzséb, Balázs, Laci
Ládagazda: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 5000 m
Megtalálások száma: 254 + 1 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
A láda a piros rom jelzéstől pár méterre ÉK-i irányba, egy nagy szikla alatti repedésben található.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
A ládakörnyezetről
Az Amadé várrom a Zempléni-hegységben, Gönc külterületén, a Nagy-Amadé hegy sasbérce nyugati oldalán áll, 650 méterrel a tengerszint felett.
A szomszédos, északra kiugró, keletre helyenként 20-22 m magas fallal letörő krioplanációs sziklatorony lapos tetejére (nyugodt időben pompás pihenőhely, "kilátóterasz") csak vigyázva, száraz időben ajánlott kimászni. Korlátozott szögű, de vadregényes kilátás nyílik innen. Északi irányba - bár a feltörekvő növényzet már takar - Kassa látszik, északkelet felé, Telkibánya katlanja fölött a Nagy-Milic csoportja uralkodik, alattunk a Gönc-patak mély, "V" alakú völgye vonul.
Megközelítés
1. Gönc felől a (piros-négyzet) turistajelzésen, majd a hegy lábánál áttérve a (piros sávra) (5 km )
A várat a 13. század második felében Amadé nádor , a korábbi szepesi alispán építtette, ez lett az Aba család ősi fészke. Mivel a főúr összeütközésbe került a királlyal, ezért IV. László 1281-ben eredménytelenül megostromolta a várat. Az Árpád-ház kihalása ( 1301 ) után Amadé a környék rettegett kiskirálya lett. A várban előbb menedéket nyújtott a lengyel trónról elűzött I. Lokietek Ulászlónak ( 1306 - 1333 ), majd saját seregével Lengyelországba behatolva helyreállította annak királyságát. A magyar trón igénylői közül következetesen Károly Róbertet támogatta, ezért Vencel magyar király hívei a kassai polgárok és a szepességi szászok támogatásával 1304-ben megostromolták a várat, de az ostromlók csúfos kudarcot vallottak. Az oligarchát 1311-ben a kassai polgárok gyilkolták meg. Károly Róbert királlyá koronázása után Aba Amadé fiai Csák Mátéhoz csatlakoztak, seregük a rozgonyi csatában vereséget szenvedett Károly Róberttól , hat fia közül kettő el is esett a küzdelemben. A király győzelme után még élő fiait kivégezték, vagyonukat elkobozták, a várat a királyi sereg Drugeth Fülöp parancsnoksága alatt bevette. Az ostrom után királyi vár lett, újvári ispánként a Drugethek birtokolták.
1391-ben Luxemburgi Zsigmond király a várat a Bebek testvéreknek adományozta, de új tulajdonosainak feltehetően a várra nem lehetett szükségük, csak a hozzá tartozó birtokokra, mert volt kényelmesebb, jobb váruk is. Így valószínűleg pusztulni hagyták, vagy ők maguk pusztították el.
Mára az ellipszis alakú sáncgyűrű által valaha körülvett szabálytalan alakú kővárból csak az egykori öregtorony faltöredékei maradtak meg.
A várról először 1288-ban emlékeznek meg a források. Gönc a XIII. században Abaújvár tartozéka. A z utolsó Árpád-házi király, III. Endre alatt az Aba nemzetségbeliek egyik fő fészke, akik közül Amadé (Omode) nádor 1291-tol nádori kúriáját felváltva Göncön és Vizsolyban tartja. Az Amadék után a Drugethek kapják, majd királyi vár fennállása végéig. Első ízben IV. László király veszi el Gönc várát ostrom útján az Aba nemzetségbeli Finta nádortól, másodízben I. Károly király vette el a hűtlen Amadé fiaktól, így lett királyi vár.
Többet a gönci várról nem is tudunk, az általunk ismert források 1428-ban említik utoljára. Vagy három századon át még csak a romjairól sem említenek semmit, csak a XVIII. Században kezdik a földrajzi leírások, térképek és kézikönyvek az egykori Amadé-várat, mint regényes romot újra emlegetni. Nem árulják el a szűkszavú történelmi források, hogy mi okozta a vár pusztulását, s azt sem, hogy pontosan mikor enyészett el. Lehetséges, hogy a magasan lévő várak gyakori sorsa, villámcsapás s utána leégés sújtotta. De az is lehet, hogy a huszita mozgalmakban pusztult el.
Kőzettani magyarázat a sziklaorom keletkezésére:
A krioplanációs formák a pleisztocén jégkorszakok során keletkeztek, jellemzően a hegységek magas övezetében. A fagypont körüli hőmérsékleten a fagyás-olvadás ismétlődésével a felszínre bukkanó alapkőzet repedéseibe behatoló, majd ott megfagyó víz megrepesztette a vulkáni anyagot. A fagy okozta aprózódás eredményeként a hegycsúcsokon és a meredek hegyoldalakon idővel sziklafalak, sziklatornyok preparálódtak ki. A falakról leváló kisebb-nagyobb kőzetdarabok részben a sziklák előterében halmozódtak fel, részben a hegyoldalakon és a völgyek alján alkotnak vékonyabb-vastagabb törmeléktakarót, ún. kőmezőt. Hazánk legszebb krioplanációs formái a Zempléni-hegységben vannak, mivel a tetőrégióban sokfelé előforduló, lemezes szerkezetű andezit kőzet kedvezett a folyamatnak. A legszebb forma együttesek közül a turistaútvonalak érintik például a Sólyom-bércet, a Nagy-Péter-mennykőt a Szkalka-sziklát, a hejcei Sólyom-kőt és a Pengő-kőt.
2020.01.29.
Hagyományosítás! A láda hagyományos rejtésként kereshető.
Eddigi jelszó: A jelszót egy háromszögelési pontot jelző betononkockán találjátok (4szám+2betü).
skiccpausz
2011.11.09.
skiccpausznak átadva virtualizálás miatt
A régi ládaoldal:
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Kb 20 percig keresgéltem, de végül feladtam mert sötétedésig még sok km volt hátra a túrából.
Amennyiben lehetséges kép alapján szeretném kérni az elfogadást. [Geoládák v4.2.6]
Telkibányáról indultunk. Gyönyörű a panoráma, szép az út és a várrom környezete is, megérte a felkapaszkodást. Köszönjük, hogy megmutattad.
Lelkes 1,5 órás keresgélés után csüggedten feladtuk a kutatást. :(
A koordináták a háromszögelési pontra mutattak (a jelszót ez alapján adtuk meg), a környező nagy szikláknál semmit sem találtunk.
[Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszi a rejtést!
Repülős után még ide is felvonszoltam magam.
Nagyon rég volt előttem megtalálás, még tavaly augusztusban.....
A mai mászkálás 17 km lett.
Nóri, Csabi és a Tacsik társaságában, Gönc-Pálos-Amade körtúrán kerestük fel. A rejtés nélkül biztosan nem lenne tudomásom erről a helyről. Elég szuszogós feljutni, de a sziklaszirteken elénk táruló panoráma bőven kárpótol a fáradozásért! Hiába kerestük, nem találtuk a ládát. A hó takaró is nehezítette a keresést. Ezért képek alapján kérném az elfogadást. Köszönöm!
Zempléni hétvége első napja. Göncről indulva sétáltunk egyet a környező dombokon. A pálos kolostorromtól jöttünk fel, majd a kilátósziklán ejtőztünk egyet. A láda kis keresés után előkerült.
Hát Amádé úr is tudta, hol kell építkezni. Távol a világ zajától, csodás panorámás telken. A Pálos kolostor felől érkeztünk. Az utolsó 500 m jó kis kihívás volt. Először egy könnyebben megközelíthető sziklánál bóklásztunk, de végül rászántuk magunkat a veszélyre, s az eredmény nem maradt el. Utána megcsodáltuk a fenséges körpanorámát. Sajna pont ÉNY felé már felnőttek a fák, így nem tudhattuk meg, hogy örök szerelmünk a Tátra látható-e innen. Bár ahogy a Borsó hegy felé tovahaladtunk, a ritkásabb részeken azt tapasztaltuk, hogy nem. Vagy a pára miatt, vagy azért mert nyugatabbra van.
NFC-vel szereztem meg a jelszót, de azért be is írtam a terjedelmes füzetbe. Remélem, egyszer betelik. :)
Nagyon szeretem ezt a helyet, amikor legutóbb erre jártam (2008-ban), éppen nem volt kereshető a láda. Örülök, hogy feléledt és először virtuális, majd most már hagyományos láda is van ezen a szuper helyen.
Megtaláltam a három napos Rákóczi - túra második napján, Telkibányáról indulva. A navigátorom össze-vissza ugrált, de aztán hamar rájöttem, hol lehet a láda. Feljebb csodás kilátás fogadott, ott fogyasztottuk el reggelinket, majd folytattuk utunkat Erdőbényére. 31 km lett nem kis szintekkel, de a látvány mindent kárpótolt. Fájó a sok-sok kidőlt fa.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
=================================
A 15. Abaúj - Hegyközi teljesítménytúra 50 teljesítése közben.
Sajnos itt sem tudtam sokat időzni...
A jelszó ötletes. A doboz rendben van.
TFTC!
Zempléni geotura v2: Az idén Judith és Kópé1993 betegsége miatt csak hatan vágtunk neki a négy naposra tervezett csavargásunknak.
Anita, Bea, Molka, LionDaddy, Pliptai és jómagam. Szállásunk megint Hejcén volt, az ismerős faház ngyon bevált. Első napunk offroadozással indult, A szállástól felvittek az Fehér-kúti vadászházig, onnan tettünk egy kb. 15 kilométeres túrát a GCSOHE, GCHRBH, GCAMAD érintésével. Az Amádé-várnál olyan zuhét kaptunk, hogy teljesen eláztunk. A láda hamar meglett, még fotózásra is maradt egy kis időnk. Köszönöm, hogy elhoztál ide.
Zempléni Geohétvége II. - A tavalyi Magas-Tátra pótló zempléni túránk sikerén felbuzdulva idén ismételtünk. Az idei csapat tagjai - Judith és Kópé1993 betegsége miatt 6 főre redukált létszámmal - Bea és Kectam, Molka, Pliptai és Anita voltak. Bázisunk ugyanúgy Hejcén volt A Faház szálláshelyen.
Mivel első nap csak 11-re értünk Hejcére és egy komolyabb túrát terveztünk a Borsó-hegyen, előre egyeztetve fuvart kértünk a faluból a Fehér-kútnál lévő vadászházig.
Innen indultunk a GCSOHE-GCHRBH-GCAMAD ládák által meghatározott túránkra.
A Sólyom-követ elhagyva némi szemerkélő csepergés formájában kaptunk egy kis ízelítőt az esőből, de az szerencsére még teljesen elviselhető volt és el is állt a repülőgép-szerencsétlenség helyszínéig. Az Amádé várromnál - éppen a keresztnél fotózkodtunk, mikor beúszott a völgybe egy sötétszürke felhő - aztán nemcsak ízelítőt, hanem amolyan igazi, gatyáig áztató esőt kaptunk. Emiatt sajnos a tervezettnél kevesebb időt szenteltünk a helynek, de a láda így is előkerült és logolás sem maradt el. Az eső aztán nem is állt el egyhamar, lekísért minket a Borsó-hegyig, de végül Hejcére már szárazon értünk vissza.
Hát ezért a ládáért is megdolgoztunk! A kolostorromtól a piros sávon jutottunk fel a sziklákig, a vége elég nehéz volt. Útközben a meredek hegyoldalakban nagyon sok kidőlt fát láttunk, félelmetes látvány nyújtottak. Fentről a kilátás nagyon szép volt. Köszönjük, hogy megmutattad.
Köszönjük a rejtést!
Károli Gáspár emléktúra alkalmával,
Demeter Péter barátom társaságában.
Sajnos sehol sem találtuk a jelszót, kérem a megtalálás
elfogadását a képek alapján!
Köszönettel : Zsolt13
Ancs Tours 9.0. - Zemplén reloaded
Pár éve már kerülgetem ezt a helyet, s idén, második próbálkozásra sikerült is feljutni. Kellemes hely a hatalmas sziklák között, szuper kilátás és társaság. A 12 fősre nőtt csapat egy részétől itt elbúcsúztunk, s nekünk már csak vissza kellett sétálnunk a Hejcén hagyott autókhoz.
Köszi
A Borsó-hegyről átjövet még mindig tartogatott az erdő érdekességeket. A gombák még mindig érdekessek voltak - ha mással nem, mennyiségileg. Az egyik fenyves aljából mi is szedtünk egy adagot, amiből 2 nappal később már juhturóval töltve vacsoráztunk. A várrom előtti gerinc nekem nagyon tetszett. Elég hasonlatos a börzsönyi főgerinchez és talán keletkezését tekintve sem állnak egymástól messze. Az egykori erősségből sajnos mára nem sok maradt. A kevés falmaradványon kívül még a várárok az, ami markánsan látszik. Ami a falakból megmaradt, abból sem igazán lehet megmondani, hogy egykor milyen funkcióval bírt. Nem először jártam, itt, de a legutóbbi is még az elmúlt évezredben volt. Emlékszem, az egyik alkalommal egy hatalmas vihar csapott le ránk útban Telkibányára, aminek az eljövetelét innen, a sziklák tetejéről már láttuk. Kihasználva, hogy egyszerre sokan le tudtunk ülni, a kereszt tövében költöttük el az ebédünket a napsütésben. Macek medvémnek nem jött be a jelszó..
Egy hetes geotúránk első felében az Aggteleki Nemzeti Park és a Cserehát szebbnél szebb helyeit kerestük fel, a második felében pedig a Zempléni-hegység még ismeretlen tájait és hegycsúcsait fedeztük fel.
A tegnapi Északi-Zöld meredek csúcsai után már meg sem lepődtünk az újabb meredek és kemény szakaszon. Gyönyörű útvonalon értünk fel a kilátóhelyre, patak mentén, nagy sziklák és mohás kövek között. Páratlan élmény volt a panoráma fentről, csodaszép látvány volt. Köszönet a rejtésért.
TFTC!
5 napos BAZ-megyei kirándulgatás Miskolctapolcai bázissal.
A mai napi fő célpont a nekem utolsó repülős-sorozat ládájához eljutni, de utána ezt a klassz helyet nem lehetett kihagyni.
Hejce felől indultunk, a kocsival a sorompóig azért felküzdöttük magunkat az elég rossz minőségű úton.
[Geoládák v3.6.0]
Régi, régi bakancslistás láda ez nekünk. Sok szép helyet ismerünk a környéken, de ez talán a legszebbek közé tartozik.
Köszönjük a rejtést.
Bár nem sok időt tölthettünk el ott, mert vadászatra készültek és ránk szóltak, hogy igyekezzünk......:-(
Ez egy hihetetlenül klassz hely, de a lustáknak intő figyelmeztetés: nem az a klasszikus drive-in! :)
A pálos kolostortól folytatva utunk másztunk fel a P jelzésen, ami a melegben komoly kardió-edzésnek felelt meg. Jó, hogy volt nálunk elég víz, mert a csúcsra érve ennek pótlása nélkül garantáltan szomjan halunk!
A látványért mindenképp megéri feljönni, de érdemes a sziklákhoz betervezni egy kis pihenőt.
Zempléni sportnap :). Az autóval a falu szélén álltam meg, aztán felbicikliztem az erdészházig, utána séta előbb a GCHRBH-hez majd a GCAMAD-hoz. Emlékeztem még a Sólyom kő megkereséséből, hogy elég meredek és fárasztó, most is az volt, de legalább lefelé jó volt lezúgni a biciklivel a toldott-foldott köves úton.
A GCHRBH-tól gyalogoltam át, a szokásos gyönyörű zempléni környezet és kihaltság hibátlan kilátással a végén. A kő felírat nehezen olvasható, de szerencsére elsőre jól írtam be a jelszót.
Újabb zempléni kalandozás 10. állomás.
Hejcei szállásunkról egy jó 20 km-es túra: GCSoHe (korábban megvolt)-GCHRBH - GCAMAD.
2009. VII. 30-án ezt írtam:
"Telkibánya - Pálos- Amádé Vár - Sólyomkő a piros jelzésen. Kiadós túra sikeredett belőle, de megérte. Kár, hogy az amúgy publikusan látogatható várromnál nincs kereshető láda. Úgysem keresnék tömegesen."
Bárcsak minden kívánságom így teljesülne! Nagyon jól eltöltöttük ma is odafent az időt.
6 napos zempléni - hegyaljai kirándulás, ebből 80 km gyaloglás hegyen-völgyön, 22 ládatalálat.
Telkibányáról indulva a piros sáv jelzésen Hejcéig, nagyon szép útvonal volt!
Hát van itt várrom is, ami érdekes, de az igazi attrakció a szikla és a kilátás!
(A jelszó utolsó számjegye a nagyobbik szám.)
Gönc volt a mai túránk kiinduló pontja. Remek időben sétáltunk el a pálos kolostor romokig (GCpalo), majd az Amadé várromhoz (GCAMAD). A Pálos kolostor romoknál már jártunk korábban is kb. 2004-ben, az Amadé romok újdonság volt.
A sorompó előtt parkoltunk és patak gyönyörködés, majd patakátkelés után vadcsapáson értük el a piros + jelzést. Onnan már jelzett utakon közlekedtünk.
A piros jelzés mentén meseszép környezet fogadott. Kár lett volna kihagyni!
Összesen 13,8 km-t gyalogoltunk 585 méter szintemelkedéssel és ugyan annyi süllyedéssel.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. Telkibánya felől a piroson. A Jelzések frissen festve, a Szent Erzsébet zarándokút jeleivel, tábláival együtt fut az útvonal.
Kemény volt felmászni, főleg, hogy már 12 órája úton voltunk. De felmentünk! :-)
A számok elég nehezen olvashatók, először eggyel kisebb értéket írtam be.
A Rákóczi piros jelzésen kirándulva a közeli pálos kolostornál többször jártam már, de az Amadé-vár valahogy mindig kimaradt - így most örültem, hogy a családdal és az Aranygombos Fogadó Lujzi kutyájával végre eljutiottam ide is (sajnos a közeli Sólyom-kőig már nem engedett szmoni, így az "legközelebbre" maradt). Nos, nagyon szuper, igazán romantikus a hely: a sziklák, a kilátás, illetve a kis toronymaradvány együtt. Ráadásul szerintem a feljutás se olyan nehéz, jóval "szuszogtatóbb" terepek is vannak még Magyarországon is, szóval nagyon megéri!
Bár tudom, hogy virtuális ládaként a lehetőségek korlátozottak, a jelszóképzés nem igazán tetszik: a két betű könnyen kitalálható, a négy szám pedig elég rosszul olvasható (3 lehetséges verzió közül a harmadikat fogadta el a rendszer). Végül: a tuhu-s térképen szereplő, és a logokban is többször (legutoljára 2014 áprilisában hadidoki által) bemutatott, 2011-ben állított Aba Amadé emléktáblának nyoma sincs már - vagy én vagyok nagyon figyelmetlen...
Hosszú túránk közben eljutottunk ide is. De nem volt térerő, így nem tudtam megnézni, pontosan hol van a jelszó. A fránya határjelet pedig többször körbekerültük...
Gönc-gönc körtúránk során tértünk ki ide. Egy jókora kaptató után jutalomként panorámát kaptunk az ebéd mellé. Nagyon tetszett a hely, egy rendes ládát is megérdemelne szerintem.
Ettől függetlenül köszönjük, hogy megmutattad nekünk, mindeképp megérte!
Mai 2. ládánk. Induláskor a szállásadónknak megadtuk a tervezett túraútvonalat, aki az Amadé említésére csak ennyit mondott: "Hú, az kemény lesz!" Jelentem, az volt, de minden perce megérte. A magasság adat szerintem sem valós, a szövegben már 650 méter szerepel. Szerencsére tiszta idő volt, elüldögéltünk a sziklákon kicsit. Innen szinte szűz hóban mentünk tovább a hejcei emlékmű felé.
Köszi! SzM
Régi kedves helyek újra a Zemplénben /7.
Ráültem a jelszóra, fel is írtam, de nem fogadja el a rendszer. Nem tudom, mit nézhettem be. Kérem a képek alapján a megtalálás elfogadását! Köszönöm!
Telkibányán nyaraltunk, adta magát a lehetőség. Szuper a hely, hangulatos az útvonal. Az utolsó meredek szinteket pedig észre sem lehet venni, mert szedertenger húzódik az út mentén. Kajálsz, kajálsz és hopp, már fent is vagy. Az idő végre remek volt, napoztunk a sziklákon. Köszi.
Megvan, de csak itthon vettem észre, hogy nem jó a jelszó, amit feljegyeztem, valószínüleg elírtam :( Bizonyítékként azt tudom mondtani, hogy ez egy nagyjából 30 centi magas négyszög alakú köoszlop volt, az erdö felöli oldalán volt a 2 betü, a völgy felé pedig a 4 szám, leírom részletesebben is privátban, ha ez nem lenne elég az elfogadásához :( Plusz a GCSOHE, GCPALO és GCARAN ládákat is felszedtük útközben, szóval ez is mellettem szól, remélem :( Ezek alapján szeretném kérni a találatom jóváhagyását, ha lehet.
Felmásztam a várhoz, csodás a kilátás. Sajnos figyelmetlenségből csak a számokat rögzítettem (ezt levélben elküldöm).
Kérem találatom elfogadását! Köszönöm.
A 4-es nehézség korántsem túlzó, az utolsó pár száz métert tekintve. Kár, hogy nincs hagyományos láda, méltó jutalom lenne, miután felküzdötte magát az ember a csúcsra.
Tovább a pálos romtól változatos terepen. Sötét, kövecses bükkös után irtásos erős emelkedő, végül ismét köves erdei terepen kellett felhúzódzkodni. A jelentős szintkülönbséget legyőzve egy kis pihenő, szép kilátás, elmélkedés az ősök életéről.
A koordinátáknál szereplő magasságadat kb. 80 m-rel kevesebb a valósnál.
A 30 éves ZÖLDSPORT Egyesület Telkibányán kezdte meg születésnapi ünnepségsorozatát. Jól megizzadtam, mire felértem - igaz, két zsákkal caplattam fel:) Aztán jó szuszogás után felfedeztük a várrom szikláit is:)
Megtaláltam. Zemplén 5/8 [g:hu 1.4.28] [wapon beküldött szöveg]
Lélegzetelállítóan szép a kilátás, de a feljutás is :)
Gönzről indulva az elején valóban nagyon kell keresni a jelzést, de a GPS rajta tart a jó úton.
Telkibányáról sétáltunk fel, útközben rengeteg szedret tömtünk magunkba :) Nagyon szép a kilátás, ebéd után kis térképes segítséggel be is azonosítottunk szép sorban mindent :)
Köszönjük!
Szuri+Gyuri
Feleségemmel Gönc felől közelítettünk, ami korántsem túl egyszerű. A piros négyszög felfestéssel elég szűkmarkúan bántak az elején, de maga a turistaút kb. 500 méteres szakasza majdnem járhatatlan. Ember magasságú gaz, csalán között kellene a túrázónak áttörni magát. Feleségem nem hitte el, hogy arra megy a turistaút, inkább mentünk tovább a kitaposott ösvényen, amiről kiderült hogy az a sárgabarack tolvajok útvonala. Szerencsére a sárgabarack már leérett, így nyugodtan mászkáltunk a barackosban. Találtunk egy kivezető csapást a felső földúthoz, amin a továbbiakban közelítettük a ládát. A felfestések alapján ez lehetett a régi piros négyszög. Van ahol beszántották az utat, máshol az erdő nőtte be, de azért végig tudtunk rajta haladni. Az utolsó másfél kilométert már a normál úton tettük meg.
Fent sok vármaradványt nem láttunk, de szép a kilátás és a sziklák. Sütkéreztünk egy kicsit, majd irány vissza, az új piros négyszögön. Megint belefutottunk, most persze a másik oldalról, a dzsindzsásba, ezért újra meglátogattuk a barackost. A túra során láttunk egy őzet és egy szarvast.
köszi :) a kaptató kicsit "köptető" húszkilós zsákkal, viszont remek hely a tető :) véletlenül elhagytunk itt egy törülközőt, amit aztán a kassai Bethlen Gárda tagjai és a Bethlen Hagyományőrség hajdúi (akikkel a pálos kolostornál már összefutottunk), akik Kassáról Sárospatakra igyekeztek gyalogszerrel, korhű ruhában az Ostromhétvégére, megtaláltak és visszaadtak egy újabb találkozás alkalmával. Jó egészséget nekik!
Egy megjegyzés: Fekete István csak fordítója Az erdő fohászának, de a "sóhaj" értéke, üzenete tényleg megszívlelendő...
Meg van, részletesen késöbb... [wapon beküldött szöveg]
Régen jártunk erre, amikor még a kis gyerekeinkkel elöször kirándultunk a zempléni hegységben. Most is ugyanolyan látványos és jó kirándulás.
Üdv Mr Zerge.
3 napos születésnapi keresgélés Borsodban, Abaújban, és Zemplénben.
Én 34 pontot találtam meg, engem csak 6 kullancs.
Egy mozgó is utamba akadt, újra rejtettem a 2 adoptált csereháti ládát, és átléptem az 1000. megtalálást.
Elképesztő hely. Elképesztő kilátással.
Köszönjük és gratulálunk a célponthoz.
Sajnos a leírásomat útközben elhagytam, így nem tudtam, hogy virtuális pontot kell keresni, de a környéket rendesen feltúrtam egy nem létező ládáért...:-)
Anikó és Miki
Bal3 barátomat sikerült rábeszélnem egy 3 napos zempléni kalandra! A tervben nem kevesebb, mint 24 láda levadászása volt, de mindez teljesen nyugodt tempóban, fotózva, kiélvezve minden pillanatát.
Ide most egyedül pattantam fel. Gábor a másnapi túrára tartalékolta az erejét és a sérülésből nem rég' felépült bokáját. Jártam már itt jómúltkor Zsuzsival, akkor "megszűnt" státuszú volt a láda (mégsem jutott eszembe jelszó nélkülit logolni). Anno a pálos kolostor felől jöttünk, most Gönc felől támadtam. Kb. másfél óra alatt meg is volt, sietős tempóban. A kilátás most is csodaszép! Nagyon tetszett. Érdekes, hogy mindenre pontosan emlékeztem a múltkorról, mintha csak pár hete jártam volna itt...
Egész napos csendes esőben másztunk fel Telkibányától, a pálos kolostor romjait is útba ejtve. A kolostor utáni erdőben két nagy vaddisznót riasztottunk fel. Oly gyorsan eliszkoltak, hogy megijedni sem volt időnk, már ott sem voltak. Aztán csodálatos, varázslatos völgybe értünk, ahol a sok-sok hatalmas, mohos kőszikla között minden bizonnyal erdei manók élnek. Legalábbis pont így képzelek el egy manó-lakta erdőt. Majd jött egy sűrű fenyőerdő, aztán a várdomb-mászás. Az eső (és szél) ellenére is eltöltöttünk fent pár percet a csúszós kőplatón, a kilátásban gyönyörködve, valószínűleg ez a Zemplén egyik legszebb helye. Köszönjük a rejtést.
A nehezebb utat választva Telkibányáról indultam. Kicsit féltem a nagy pataknál az átkeléstől, hogy egyedül hogy fogok hidat építeni fatörzsekből, de odaérvén láttam a patak be van fagyva. Pár próbalépés után simán átsétáltam rajta. A kolostor előtti kisebb patak nem volt befagyva de itt a köveken könnyedén átjutottam. A pálos kolostorromot megnéztem, bár már láttam régebben, majd leültem és megkajáltam. Nekiindultam és ahogy a kis patak mellett mentem meseszép látványba volt részem, amit anno vízesésekként láttam mikor itt jártam most megfagyva jégfalakként tárultak elém. A rét előtt a patak ismét be volt fagyva így ott is simán jártam a víz tetején.:-)) Jött a meredek ami felvisz Amadéra és már fel is értem, a jelszót gyorsan begyűjtöttem és irány a csúcson a lapos szikla.
Meseszép panoráma fogadott, még a Tátra havas csúcsait is láttam, gyönyörű napsütés, remek idő, csak a szél fújt kicsit, de ennyi belefért. Itt jó sokat időztem, mivel itt ünnepeltem a szülinapomat. Megettem a kis tortámat, és miközben a pezsgőt iszogattam azon töprengtem, hogy mindenképpen lefelé is cipelem, igaz nem a hátamon hanem a hasamba.:-)) Lefelé ahogy jöttem simán távoztam.
Gyalogos kupa:45.6 km Szintemelkedés: 1354 m
A négy új zempléni virtuális láda megjelenése óta izgatta a fantáziámat ez a túra. Nem is győztem kivárni, míg igazás szép kirándulóidő lesz, a hétvégén nekivágtam a jó előre eltervezett körnek. A meteorólógia 500 méter felett szép napsütéses időt mondott, de itt a Zemplénben még 700 méter felett is sűrű zuzmarás köd volt.
Nem hiányzott már a vár előtti kemény emelkedő, alaposan lelassultam a nehéz terepen. Az alappont feliratát már elég nehéz kibogarászni, nem egy mai darab.
2009.11.22 11:30 - csak akkor a láda be volt tiltva.
Megkerestem a régi láda helyét - közvetlenül a jelzett út mellett.
A képek is 2009-esek. Gyönyörű napfény a köd fölött.
Ez a láda is megszűnt, több zemplénihez hasonlóan - azonban a kilátás és a várrom ettől nem szűnt meg, így szigorúan turistaként, a turistajelen járva megközelítettük. A távolról jött ismerősöket ez a hely is elvarázsolta (pedig a Kerek-követ még nem is látták :D), főleg azért, mert a két éve számunkra is elmaradt kilátást most pótolhattuk. Egy kisebb túracsapattal is találkoztunk, ők innen visszafordultak a Sólyom-kő felé (ahogy mi két éve), mi viszont indultunk tovább a pálos kolostorromhoz. Szerencsére nem fordítva erőltettük a dolgot, mert a vártól nem sokkal messzebb levő erős emelkedőn méretes irtás van, és a tűző napon ilyenkor felettébb kellemes lett volna megmászni... Így csak lefelé mentünk, egészen a romokig, végig a jól járható turistajelen. :)
Ironman-nel és Beával másztuk meg az emelkedőt, hogy gyönyörködjünk a csodaszép panorámában. Többször jártam már erre, de eddig nem tudtam, hogy valamikor egy láda is tanyázott itt egy faodúban. Az odú megvolt, a láda meg volt. Odaképzeltük, logoltunk, és mentünk tovább...
Nyögve szuszogós. Szerintem. :) Persze bőven megérte ezt a kis mászást ez a hely. Gyönyörű e táj így ősszel. A rejtés is nagyon jó. Keresztlányom nagyon élvezte, hogy ilyen nagy dobozt talált, ami jól el is volt rejtve. Eme csésze közelében is találtunk gombákat. Úgy látszik a Zemplén tele van ilyenkor velük. Ld.: GCGMBA
Sólyom-kő felől a -et követve haladtunk tovább. A Cicés réten elég durva nyírfairtásra bukkantunk, ugyanis nagyjából fél méteres tönköt hagyva vagdosták ki az összes fát, de nagyon sok törzset otthagytak... Hogy ez mire volt jó?
A fenyvesben aztán találtunk sok gombát (főként légyölő galócákat, és egy fatörzsön pár kisebb narancsszínű enyveskorallgombát is sikerült fényképezni), de végre élőben is láttunk kapcsos korpafüvet! :)
Aztán jó darab lejtős bükkerdő után egyszercsak megérkeztünk az Amadéhoz. Sajnos nem sok maradt belőle mára, de azért felismerhető. :)
A ládát (mivel a műszer még mindig dögrováson volt) leginkább érzéssel, és a ládalapon levő kép alapján szúrtuk ki. Egy foltos szalamandra őrizte, de közeledtünkre némileg sértődötten odébblépdelt. :)
Megpróbálkoztam az Intergalaktikus láb összerakásával is, eltartott egy ideig, míg rájöttem, hogy a bütykök nem véletlenül vannak, és vannak úgy. :D Sajnos a bal láb egyik felső része hiányzik, így aztán már távcsőként sem működik a dolog. :(
Eleinte úgy terveztük, hogy innen még továbbmegyünk a Páloshoz, de aztán rájöttünk, hogy idefelé könnyű utunk volt, de ezt (és a pálosi utat) visszafelé húzós lenne megmászni, úgyhogy azt kihagytuk. Mentünk inkább vissza, és Hejcéről tovább Kőkapuhoz.
Ja! A ládában volt egy (valószínűleg) kerékpárhoz tartozó, de TÖRÖTT fékfogantyú... Nem tudom, ki az, aki szemetet rak bele, de ilyesmit talán mégsem kéne.
Ez is meg van!
Tikkasztó melegben a nagy esők után mentünk fel. Bár már jártunk itt máskor is, de most is lenyűgözött bennünket a kilátás. Felfele egy kicsit megmozgatja az embert.
A Sólyom-kőtől jöttünk át a Piroson.
A köveken gyönyörködtünk a kilátásban, ebédeltünk (a szikla szélén termő málnát valaki már sajnos leszedte), fotóztunk és vártuk, hogy fölébredjen a jó levegőtől óriásiakat alvó Luca.
A rejtek a szikláról lefelé jövet - a fotó alapján - szinte kiabált.
Be:-, Ki:-
Eredeti terveink szerint a Gergely-hegy lett volna a következő helyszín, de a meleg miatt inkább a korábbi hazatérést és a fürdést választottuk.
Aztán, hogy nem így alakult, az már más lapra tartozik ...
Ja, a legfontosabb: a kisróka.
A Hejcéről a vádászházig vezető kövesúton fölfelé és lefelé is ugyanazon a helyen találkoztunk vele. Nem engedett bennünket közel magához, kb. 40-50 méterről szemezgettünk egymással.
Sajnos, lefényképezni nem sikerült.
Fölfelé: mire előkerült a nagy hátizsák aljából a masina, beszaladt az erdőbe.
Lefelé: addig-addig cserkésztem, amíg jött egy erdészeti autó és elzavarta.
hujberg, ancsa, lili, luca
A Sólyom-kőtől nagyon kényelmes és kellemes séta, az útmenti fenyőerdő tele gombával. Vigyázat! Párduc galóca is van, az pedig mérgező! A várromnál sajna nem volt sok időm nézelődni, mert szó szerint rohannom kellett Göncre a buszhoz. A rejtés klassz.
Ha már Sólyom kő, akkor Amadé is! - egészen közeli két ládika lévén. Folytattuk a vidám utat, Fuvallat sem adta alább táncát, csak Szí hozta rá Imire a rettenetet... nincs köztük viszály, eleddig nem volt, sem undor, sem harag... bár ha azzal az elhibázott lépéssel Imi tényleg telibe lépi Szí szürke farkát, harap-haragra gerjedt volna bizonyosan, s Imi tán már máshol szagolja azt a bizonyos kéket... persze ez a legsötétebb verzió volt, hiszen mint a mesében, utolsó pillanatban észrevesz, hétraugrik, s Csuhás mint biztos támasz állmögötte... szóval mindenki saját ép bőrében folytatta útját, ki remegő lábbal, ki anélkül:o)))) A romon azonban egy olyan kedves túravezetővel hozott minket össze a jósors, amilyet csak megálmodtak a zöldszeretők... navigált, magyarázott, mutogatott, mesélt, távcsövet nyújtott nekünk, állított, s megint magyarázott... kedves volt nagyon:o) A ládikát nehezen leltük, a GPS a bolondját járatta velünk... de meglett, s vidám napunk belogolva folytatódott Gergely-hegy felé...
Ez volt az első "megtalálás" az életemben. Kellő izgalommal éltem meg a dolgot. Nekem nincs GPS-em, de úgy vélem enélkül még izgalmasabb a dolog. A környéket aránylag jól ismerem , sőt az Amadé várhoz történő felkapaszkodás nálam etalonként szerepel, bárminemű kapaszkodónál. Ha valahová "mászni" kell okvetlen eszembe jut egy ottani téli kalandom, amiben még egy 20 kilós hátizsák is "résztvett". Elég annyi hogy fölértem......Most többen voltunk , de a többiek nem igazán vették komolyan az én kincsesládák iránti lelkesedésemet. Most a könnyebbik irányból, a Rákóczi út felől jöttünk. A fotó alapján ( meg megérzésből) azonnal kiszúrtam az odvas fát amiben a láda rejlett. Nagyon kíváncsi voltam rá milyen a doboz "belülről". Szuper.....
Másnap már nem volt ilyen szerencsém .... folyt.köv. a North End Mo-nál....
Egyik kedvenc helyem a környéken, már rég megérdemelt volna egy ládát! Ezévi (egyik) rendes szabadságomat ismét a környéken töltve nem hagyhattam ki...
Kár, hogy a környék egyre jobban szemetesedik, a piros jelzés nagyon népszerűnek tűnik mostanában.
A kilátás, mint mindig, most is pazar volt.
Amilyen rendes házigazdánk volt Gyuri, még ezt a ládát is megtalálta nekünk. Merthogy Freddy, aki persze megint elsőnek ért oda, előzékenyen visszarejtette :) De Gyuri nem regisztrál, azt mondja, hogy az elsőnél kell tudni megállni - lehet, hogy igaza van? A következő két nap Freddyvel mindenesetre eléggé menthetetlen állapotunkról tanúskodik...:) Na igen, és persze Freddy még ma is folytatta, mi viszont négyen átsétáltunk Göncre. Aztán éjjel 10 körül egy rendőrautóban találkoztunk újra Freddyvel :))) Busz ugyanis nem járt már, de a rendőrjárőr előzékenyen begyűjtött és hazaszállított bennünket Telkibányára; köszönet érte nekik itt is!!
Ez volt a családi kirándulás 2. célládája. A jel egy kicsit gyenge volt, de sok szem sokat lát alapon gyorsan megtaláltuk. Az idő kissé meleg volt (majd' odasültünk a hegyoldalra), de megérte. Jelen voltak: Kristóf, Janka, Péter és Eszter.
A vár nagysága és állapota miatt kicsit csalódottak voltunk, de a szomszédos sziklákról való kilátás kárpótolt. A ládát Éva találta meg minden segítség nélkül.
Éva, Zsike, Zoli, Rudi
A várban ott volt a galaktikus lába a robot-bibinek. Mi sem vittük el, mert Tamka már kidobta régebben az általunk evett villogószemű robotfejet. 3 gyerkőc sporttárs segítségével is próbáltuk összeszerelni távcsővé, de nem jártunk sikerrel. Nagyon meleg volt, ezért rövid időt töltöttünk csak a kilátó sziklán. A csapat (BKV Zerge) inkább az árnyékba húzódva tartott itt egy félórás pihenőt. Amikor tovább haladtunk meglepődve láttuk, hogy - emlékeinkkel ellentétben - látható itt egy kis várra utaló falmaradvány. Örülök, hogy megint erre jártunk.
Bicajturam soran (Fuyerkomlos-Nyiri-Telkibanya-Pálos-Amádé vár-Solyom kő- és vissza 49 km) utbaejtettem ezt a szuper helyet, ahol mar 3-szor voltam korbban, s azt hittem, hogy csak enduro motorral lehet eljutni ilyen szep helyekre. Nagyon orulok, hogy most erre bicajjal racafoltam, mert a Zemplén gyönyörű!!!
Kitűnő hely, szép kilátás.
A Fehér-kúti vadászháztól térdig érő hóban törtük az utat idáig, de megérte. Láttunk 4 őzet és rengeteg vadnyomot.
Az Intergalaktikus Lábat inkább a ládában hagytuk, túl nehéz ;-).
További jó túrázást!
Kinga és Tamás
Most a terep 5-ös, mivel 30cm néhol 50cm-es hóban kell gyalogolni. Mi a fehérkúti vadászháztól indultunk megmászva a Sólyom bércet is. A rejtekhely kiváló csak a magasság nem stimmel.