Elhelyezés időpontja: 2019.08.15 11:00
Megjelenés időpontja: 2019.08.15 11:11
Utolsó lényeges változás: 2022.09.06 21:49
Utolsó változás: 2022.09.06 21:50
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Szilágyiék
Ládagazda: Szilágyiék Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 950 m
Megtalálások száma: 168, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden
1. N 46° 21.877' E 20° 43.712' 92 m 20x15x8 cm-es dobozt keress talajszinten.
--------------------------------------------------------------------
Az országút-széles kesserösvény miatt a rejteket áthelyeztük.
-----------------------------------------------------------------------
2. N 46° 22.214' E 20° 43.494' 92 m gravírozott táblát keress 110 cm magasan!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval Makótól 30, Orosházától 28 km-re, Tótkomlós - Pitvaros közötti úton. Száraz időben a legtávolabbi pont is megközelíthető autóval (saját felelősségre).
A faluban minden pont, minden látnivaló környékén ingyen lehet parkolni.
Vonattal a MÁV Mezőtúr-Orosháza-Mezőhegyes-Battonya-vasútvonalán érhető el. A megállóhely Tótkomlós és Ambrózfalva között található.
Leírás
A neten elém került egy cikk a kilátó átadásáról, amely arról szólt, hogy egyszer egy polgármester - Lőrincz Tibor - nagyot mert álmodni, és meg is valósította az álmát. Nem is akárhogyan!
A fejlesztés alapja a Marosháti Kistérség Turizmusáért Egyesület által kijelölt és fenntartott piros sáv jelzésű gyalogtúra-útvonal egyik szakasza, mely Mezőhegyes felől a település központján át Tótkomlós középkori templomához, a Kopáncsi római katolikus templomhoz (GCKRKT) vezet.
Lajával azonnal eldöntöttük, hogy amikor legközelebb arrafelé járunk, elmegyünk megnézni ezt a különlegességet. Találkoztunk a Polgármester Úrral, és a beszélgetés során kiderült számunkra, hogy Nagyérre nem csak a kilátóért érdemes ellátogatni, hanem mert még nagyon sok érdekességgel várják az oda látogatókat.
Ezzel a rejtéssel Nagyér nagyszerű látnivalóit szeretnénk nektek is megmutatni. A három tanösvény, valamint a bemutató házak az általunk ajánlott útvonalon körülbelül 6 kilométeres távon a legegyszerűbben bejárhatóak, megnézhetőek.
Kiindulásként a 25 méter magas Kilátót (vagy - ahogy helyben emlegetik - a Tovalátót, a falu Pitvaros felé eső végén) javasoljuk, amelynek érdekessége, hogy egy 125 éves, egykori gőzmalom kéménye köré épült fel. N 46° 21,877' E 20° 43,712' 92 m [GCKemK-1] A ládát a kilátó közelében rejtettük el.
Az 1900-as évek fordulóján a Zöldi családnak volt itt egy, akkoriban nagyon korszerűnek számító gőzmalma, amelyből azonban mára már csak a kémény maradt meg. A régi kémény köré egy acélszerkezetet építettek, és tetejét egy kicsit visszabontották. A látogatók 144 lépcsőn juthatnak fel a kilátó tetejére. A lépcsőket úgy alakították ki, hogy azokon bárki kényelmesen fel tud sétálni.
A toronyból beláthatjuk a Körös-Maros Nemzeti Park Montág-puszta részterületét, sőt tiszta időben akár a Világosi-hegyeket is felfedezhetjük a távolban. De nyáridőben a közeli gólyacsalád élete is jól megfigyelhető innen.
A kilátó mellett mozgáskorlátozott-családbarát parkolót alakítottak ki, szelektív hulladékgyűjtő szigettel, padokkal, asztalokkal, tűzrakó hellyel, esőbeállóval, vízvételi lehetőséggel, tájékoztató táblával.
A kilátó mellől indul két tanösvény:
A Színes madárvilág 5 állomásos útvonala 3800 méter - ez a leghosszabb.
A Pillangó tanösvény 5 állomásos útvonala 1500 méter.
A harmadik, a Szikes vizes élőhelyek tanösvény 3 állomásos útvonala később csatlakozik az első kettőhöz, ez 800 méter hosszú.
A tanösvények mentén természetfotózásra alkalmas lest létesítettek négy helyszínen. A házak zárva vannak. Ha be szeretnétek menni, a kulcsokat indulás előtt elkérhetitek munkaidőben a Községházán, hétvégén ezeken a telefonszámokon: Kovács Márta: 30/619-4737 Kiss Lászlóné: 20/986-9177.
A fotózáshoz szükséges felszerelést is biztosítják az érdeklődőknek.
A falu központjában, a templom mögött, a Petőfi Sándor u. 23. sz. alatt Agroturisztikai Bemutatóközpont került kialakításra, udvarában a Pillangó- és a Színes madárvilág tanösvények 2-es állomásával: N 46° 22,222' E 20° 43,845' 89 m [GCKemK+2Pillangó].
A tipikus falusi portán őshonos, erre a vidékre jellemző háziállatokat tartanak (amelyeket meg is lehet simogatni). Kertet művelnek, a termesztett zöldségekből és gyümölcsökből savanyúságot, befőttet, lekvárt készítenek, amelyeket egy-egy csoportos program keretében használnak fel.
(Ha zárva a kapu, bátran hívjátok a kedves gondnokot: Czoller Lászlóné Rozit: Petőfi u. 30. Tel.: 30/603-4070.)
Visszafelé indulva, a Községházával szemben kellemes parkot találtok. Szélén az Alkotóházzal, a játszótér mellett pedig a Pillangó tanösvény 4. állomásával: N 46° 22,196' E 20° 43,719' 93 m [GCKemK+4Pillangó], fedett étkezőhellyel, csobogó szökőkúttal, I.-II. világháborús emlékművel, és a tér sarkán vízvételi lehetőséggel.
A Petőfi utca 18. szám alatt van a Zöld béka Panzió - diákszálláshely. A ház előtt található a Szikes vizes élőhelyek 1. állomás: N 46° 22,235' E 20° 43,699' 95 m [GCKemK+1Szikes] tájékoztató táblája, benn az udvarban pedig a Pillangó és a Színes madárvilág 3. állomásai, egy kellemes tavacska, amely köré apránként fokozottan védett növények kerülnek a nemzeti park engedélyével és közreműködésével. Ezek a növények egyébként a pusztában olyan helyen vannak, amelyek- pontosan a védelmük érdekében - nem látogathatók. A gyerekeknek egy kis madármegfigyelő házikót is építettek. (Tel: 06/62-521-910; 06-30/619-4737)
A Panzióval szemben van a Művelődési ház, ahol megtekinthető három 20-20 perces rövidfilm a látnivalókról, valamint pelenkázót, játszósarkot is kialakítottak.
Innen a földúton - száraz időben akár autóval is - továbbmenve, kb. 1,5 kilométer után, ha átmentek a Királyhegyesi száraz-ér hídján, messziről is látszik a madármegfigyelő ház.
Mellette a tájékoztató tábla két oldalán ismét két tanösvény egy-egy állomása vár: a Szikes vizes élőhelyek 3. állomása, és a Színes madárvilág 5. állomása: N 46° 22,387' E 20° 42,411' 92 m [GCKemK+5Madaras].
Ez a szép kis falu eddig csak a "nagyéri savanyúság" -ról volt ismert, ezután lehetőség lesz a tájat bejárva, a kihelyezett tájékoztató táblák alapján a terület alig ismert vagy rejtett természeti és kulturális kincseinek felfedezésére is.
Aki bármelyik tanösvényt végigjárja, és szeretne egy kis emléket kapni, az készítsen fotókat, és keresse meg a rejtőket.
Egy kis reklám:
Ha Tótkomlóson jártok, javasoljuk az ebédhez a Rózsa fürdővel szemben a Szekeres Panzió Éttermét!
Hihetetlenül finomakat ettünk, szabad-szedéses rendszerben, várakozás nélkül.
2019.08.15 - a láda megjelent
2019.09.26 - Kicseréltük a második ponton a jelszóhordozót
2022.03.06 - Ládaellenőrzés: minden rendben van. Új logbook-ot kapott, az előző betelt. Átmásoltam a Polgármester úr kedves köszöntőjét ide is.
2022.09.06 - Eltűnt láda pótlása, a rejtek áthelyezése
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
2023 első ládája, összekötve az év első tekergésével két keréken, verőfényes napsütésben.
"Jene für immer,
diesen für heut -
und nimm nichts schlimmer
als Gott es beut."
Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
A 125 éves nagyéri gőzmalom kéményéből lett kilátó nagyon tetszett. Egyedi, szépen kivitelezett. 25 méter magas, 144 lépcsőfok. ♥ Innen van kilátás!
A multi másik pontja e mellett eltörpül.
Az eheti csavargások záróakkordja ez a láda - a napba még beleférhetnek az akácfák, vagy akár egy szittyós rét is. Köszönöm a játékot : ) [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget! [g:hu 1.6.4]
Miután a 2. állomáson felírtam a jelszót (mely jól olvasható állapotban van), átsétáltam a kilátóhoz. A láda könnyen megtalálható, rendben a helyén lapul. Logolás után -leküzdve a 144 lépcsőfokot- felmentem a kilátóra bámészkodni egy jót, majd pedig visszaballagtam a falu központjába...
Köszi a rejtést! :)
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A láda részleteit fordított sorrendben kerestük fel. A második pont aranyos kis kilátója után az első ponton óriási meglepetés várt ránk. Hatalmas és különleges ötlet a kéményre épített kilátó, nagyon tetszett. A láda rejtése szintén rendkívül ötletes.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Nagyon szép falu! A láda a jelölt koordinátátol 10 méterre található (az ösvény segít). Ötletes rejtés! [Geoládák v3.12.7]
Délkeleti országrészben kalandoztunk Andival egy héten át. Közben fürdőztünk, sportoltunk, város néztünk, nassoltunk és persze több ládánál is megálltunk.
Köszönjük a rejtést!
Csak átsuhantunk volna a településen, de megláttuk a magas kilátót és kézifékkel befaroltunk a parkolóba. Felsiettük a tetejére és arra gondoltunk, itt biztos van rejtés - és volt is :D