A Boszna folyó kanyarulatában, egy meredélyen található Vranduk parányi vára.
A 14-15. századi oszmán fenyegetés hatására számos erődítmény épült. Ezek közé tartozott ez a Zenica közeli vár is, melynek építése a 14. század végére tehető. Érdekes, hogy a legkorábbi dokumentum mely említést tesz róla, egy 1410-ben keltezett panaszlevél.
Falai bosnyák királyok védelmét is szolgálta. 1463-ban azonban oszmán kézre került, és mivel Savoyai Jenő 1697-es hadjárata elkerülte a várat, így az Osztrák-Magyar Monarchia 1878-as megszállásáig maradt a török hódoltság. 1890-ben az erődöt elhagyták, de tettek lépéseket állapotának megőrzésére.
A vár a felújítások ellenére is megtartotta a hegyi erődökre jellemző stílusát.
"VRANDUK VÁRA BOSZNIÁBAN
Magas, meredek hegyoldal előszökkenő végén emelkedik Vranduk erőssége, beleszökkenve sziklalábával a Boszna folyóba. Ma már omladék az egykor hatalmas erőd, mely arra volt hivatva, hogy föltartóztassa az ellenségnek Bosznia szíve felé irányzott fegyverét. Most már csak a festő szeme találja nagyszerűnek és szépnek a romot, omladozó köveivel, düledező tornyaival.
Nem mindig volt ez így. Félelmes fészek volt az valaha. Maga Savoyai Eugén se merte megtámadni boszniai híres hadjárata idején (1697-ben), kikerülte inkább. A legutóbbi expediczióban azonban már nem tarthatta magát ágyuk és szervezett ostrom ellen s hamar föladta magát a Szerajevó felé nyomuló osztrákmagyar hadaknak.
Most a vasút tüszkölő kocsija furakodik el alatta Bosznia belsejébe. Uj vonal, melyet az okkupácziónak köszönhet a barbár tartomány. Derventtől Zeniczáig kanyarog a vasút, mely csak tavaly készült el egészen.
A múlt hadjárat alatt többen nézték meg Vranduk várát honfitársaink közül. Ugy találták, hogy régi templom- és zárdaromokon épült s régi alakját is megtartotta. Az alatta elterülő város nyomorult, pusztuló fészek, alig 150-200 lakossal, kik mintha ide temetkeztek volna a két szirtfal közé, mely közt a Boszna örökös zúgása hallatszik.
Az erődben most egy kis helyőrség tanyáz a megszálló katonákból." (Vasárnapi újság 1882. 5. szám 68. és 70. oldal)
A várban múzeum is működik, mely a középkori élet dolgait mutatja be. Ottjártunkkor lehetőséget kaptunk íjászati képességeink felmérésére is. A belépés ugyan nem díjtalan, de talán megér öt márkát a betekintés.
Ha túl nagy lenne a forgalom, akkor az ismertetőtáblán találtok segítséget a megtalálás bejelentéséhez.