Nagyobb vár, amit egy óra alatt be lehet járni - néhány konvertibilis márkáért..
15x10x5 cm-es doboz a torony bejáratától néhány méterre, kő tövében. Izsolt pótlása maradt az eredeti rejtekben alternatívaként.
A ládába TravelBug helyezhető.
A vár felkereséséért alig tíz kilométert kell kitérnünk az M110-es főútról mely Dobojt köti össze Zenicával N 44° 39,755' E 18° 4,225' 150 m [GCTeVa+1letérés]. Parkolásra a vár alatti tágas tér nyújt lehetőséget N 44° 36,910' E 17° 59,285' 250 m [GCTeVa+parkoló]. Innen már csupán párszáz méter sétát kell megtennünk a dobozig. A parkolás óránként 1 KM, a várbelső és a kiállítások megtekintéséhez szükséges képeslap / várbelépő pedig 3 KM pénzbe kerül. (2023-as adat.)
Tesanj erődítménye az ország egyik legjelentősebb építménye. Feltételezhető, hogy a jelenlegi rom helyén már sokkal korábban is állt valamilyen erősség. Az elsőt talán kelta-illír törzsek emelték, melyet a római hadak pusztítottak el ... és építettek újjá. Az erődöt a szlávok elpusztították balkáni hadjáratuk közben, de a helyi földesurak kisebb várat építhettek a helyére, azonban az első írásos utalások csupán a 15. század második feléből maradtak fenn.
Az első igazolható feljegyzés 1461 szeptember 18. amikor Radivoj Kotromanic megkapja Tesanjt.
Bár 1463-ban elfoglalta a török sereg, de még ugyanebben az évben Mátyás király hadserege visszafoglalta. Azonban 1520-ban ismét török kézre került, és ez az állapot így maradt a 17. század végéig, amikor Savoyai Jenő herceg foglalta vissza.
A 18. század elsőfelében a tovább fejlesztésének köszönhetően a vár elérte végleges formáját. A 19. század végére a katonák elhagyták, a fegyvereket elszállították vagy megsemmisítették.
A 20. század második fele a feltárásokról, a vár maradványának megóvásáról szólt. A 21. század elején már kiállításokkal gazdagítva nyitotta meg kapuját a látogatók elött.
A vár zárható részei kiállításokat, vagy rendezvényekhez szükséges tárolóhelyet rejtenek. A vár felső udvarában még egy büfé is helyet kapott.
A kiállítások a feltárások során előkerült eszközöket, érméket, írásos emlékeket, fegyvereket és egyéb használati tárgyakat mutatnak meg. Különleges darabot jelent például a mohácsi csatában is résztvevő zászló maradványa.
Családi nyaralásra tartva tartottunk egy kis pihenőt és megnéztük a várat, de csak kívülről, mert a nagyon nagy melegben senkinek sem akarózott bemenni. Klassz hely, köszi a rejtést
Balkáni kirándulásom alatt ide is sikerült eljutnom. A ládát kb. 10 percig keresgéltem, de sajnos nem találtam meg. Itthon láttam, hogy már tavaly sem volt elérhető, így nem csoda, hogy nekem sem sikerült.
Egyébként meglepően szép ez a városka, köszi, hogy megmutattad!
Én ott voltam, ugye elfogadod...
Nem találtam meg, lehet csak ügyetlen voltam a kereséskor, de ellenőrizni kéne. Kérlek a levelezésünk és a küldött fotók alapján fogadd el jelszó nélküli megtalálásként. [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Nekem legjobban a közeli mecset tetszett.
Sosem láttam még mecsetet belülről, most is csak azért sikerülhetett, mert szerelők dolgoztak a kertjében, és az áramot bentről vezették ki, így gyorsan besurrantam körülnézni.
Jó hogy van itt is van láda, mert utat mutatott, hogy ezt is érdemes Boszniában megnézni. Innen Maglaj várához autóztunk tovább, és nagyon tetszett a két várost összekötő hegyi út is.
Bosnyák Húsvét ládarejtés 2/2.
Egy hosszú hazaút egyik állomásaként megálltunk az ország második legnagyobb váránál. Tényleg eléggé nagy, a kilátás fentről csodás és az aprócska kiállító termekben eléggé sok magyar vonatkozású kiállítási tárgy is található.
A belépő pedig egy képeslap, fel lehet adni. :)
Köszi