10x10x5 cm-es doboz, a fémkerítés alatti kőkupac egy üregében, kő mögött. Célszerűbb a fal mellett közelíteni.

A ládába TravelBug helyezhető.
A vár felkereséséért alig tíz kilométert kell kitérnünk az M110-es főútról mely Dobojt köti össze Zenicával
N 44° 39,755' E 18° 4,225' 150 m [GCTeVa+1letérés]. Parkolásra a vár alatti tágas tér nyújt lehetőséget
N 44° 36,910' E 17° 59,285' 250 m [GCTeVa+parkoló]. Innen már csupán párszáz méter sétát kell megtennünk a dobozig.
A parkolás óránként 1 KM, a várbelső és a kiállítások megtekintéséhez szükséges képeslap / várbelépő pedig 3 KM pénzbe kerül. (2023-as adat.)
Tesanj erődítménye az ország egyik legjelentősebb építménye. Feltételezhető, hogy a jelenlegi rom helyén már sokkal korábban is állt valamilyen erősség. Az elsőt talán kelta-illír törzsek emelték, melyet a római hadak pusztítottak el ... és építettek újjá. Az erődöt a szlávok elpusztították balkáni hadjáratuk közben, de a helyi földesurak kisebb várat építhettek a helyére, azonban az első írásos utalások csupán a 15. század második feléből maradtak fenn.
Az első igazolható feljegyzés 1461 szeptember 18. amikor Radivoj Kotromanic megkapja Tesanjt.
Bár 1463-ban elfoglalta a török sereg, de még ugyanebben az évben Mátyás király hadserege visszafoglalta. Azonban 1520-ban ismét török kézre került, és ez az állapot így maradt a 17. század végéig, amikor Savoyai Jenő herceg foglalta vissza.
A 18. század elsőfelében a tovább fejlesztésének köszönhetően a vár elérte végleges formáját. A 19. század végére a katonák elhagyták, a fegyvereket elszállították vagy megsemmisítették.
A 20. század második fele a feltárásokról, a vár maradványának megóvásáról szólt. A 21. század elején már kiállításokkal gazdagítva nyitotta meg kapuját a látogatók elött.
A vár zárható részei kiállításokat, vagy rendezvényekhez szükséges tárolóhelyet rejtenek. A vár felső udvarában még egy büfé is helyet kapott.
A kiállítások a feltárások során előkerült eszközöket, érméket, írásos emlékeket, fegyvereket és egyéb használati tárgyakat mutatnak meg. Különleges darabot jelent például a mohácsi csatában is résztvevő zászló maradványa.
Forrás
-
Várvadász
-
Várak.hu