Röviden
A láda (19X12X6cm-es konyhai doboz) az Egészség-forrás közelében "gravírozott" bükkfa tövében, avarral, ágakkal álcázva vár Rád. A többi ponton 9 cm magas hengerben - szintén bükkfa tövében lapulnak - laminált lapon jelszórészletet találsz.
Bevezető
A hárompontos multiládával a Jakab-hegyre hívlak, annak északi oldalán futó piros sáv

turistaút mellett lévő források mentén, az Egészség-forrás után jelöletlen erdészeti úton, majd a kék sávról

nyíló, jelöletlen erdészeti úton érsz célba.
N 46° 5,970' E 18° 9,519' 394 m [GCFOJA-1]
N 46° 6,152' E 18° 9,022' 416 m [GCFOJA-2]
N 46° 5,663' E 18° 9,057' 477 m [GCFOJA-3]

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Indulásnak a
Mecsek Gyöngye Apartmanház mellett lévő kis parkolót ajánlom.
N 46° 5,870' E 18° 10,639' 294 m [GCFOJA+1parkoló] A parkolóból utad az Egészség-forrás leágazásáig a

jelzésen halad. Erdészeti betonúton kezdődik túrád, ebből a pontból szép kilátás nyílik a városra:
N 46° 5,789' E 18° 10,465' 321 m [GCFOJA+panoráma], és itt kell lefordulnod balra az erdőbe.
Esős, jeges időben érdemes az
Éger-völgyi Teca mama (bónuszként túrád végén itt csillapíthatod szomjad és éhséged) parkolóból indulni, mert az első parkolóból az erdőbe beérve az ösvény eleje meredek, nagyon csúszós lehet.
N 46° 5,220' E 18° 10,978' 236 m [GCFOJA+2parkoló].
Ha innen indulsz, akkor kövesd a

kék kereszt jelzést. A

jelzést a
N 46° 5,776' E 18° 10,285' 299 m [GCFOJA+1kereszteződés] kereszteződésnél éred el, fordulj nyugati irányba.
Először az
Aranyág-forrást éred el,
N 46° 5,801' E 18° 9,967' 326 m [GCFOJA+Aranyág-forrás] a turistaútról pár métert kell letérned az Éger-patak irányába. Ha esetleg a patakkal párhuzamosan lent a völgyben indultál, akkor egy kis kapaszkodás után a túlpartról is felfedezheted a forrást, sőt még a patakon is át tudsz kelni a forráshoz. A forrást 1958-ban, hölgyek rakták össze kövekből, nincs habarccsal összefogva. A név arra utal, hogy az építők közt több Ágnes nevű, aranyos, kedves asszony volt.
Éger-völgyet a
Farkas-forrás után hagyjuk el.
A
Négybarát-forrás a Szuadó-tető alatt a délre lejtő völgy kezdetében található forrás,

jelzésű ösvény vezet hozzá, itt kell jobbra fordulnod:
N 46° 5,952' E 18° 9,513' 400 m [GCFOJA+2kereszteződés].
Az első jelszórészletért keress a forrás előtt balra egy kis "szigetet", annak jobb szélén a második fa tövében kutass, a szúrós indákra figyelj!
A nevét négy jó barátról kapta, Baranyai Aurél, Csokonay Sándor, Millner Jenő, Millner Pál, akiknek monogramja a tábla négy sarkába vésve olvasható: BA , CS , MJ , MP; a tábla közepén pedig NÉGYBARÁT 1964 felirat áll.
Eredetileg merítős forrás volt, vízhozama 1-8 liter/perc értékek között mozog. Legutoljára 2015-ben újították fel, Baumann József tervei alapján.
A négy barát emlékét őrzi a Cinke-tanyánál található emlékkő. Mindennél erősebben kötötte össze őket a természet, a Mecsek szeretete, tisztelete. Csokonay Sándor a mecseki források és turistautak atyja, hátizsákjában mindig lapult cement, kőműveskanál és más forrásépítőeszköz, ha szükséges azonnal munkához láthasson. Hitvallása, hogy
"a Hegy, az Erdő mindenkinek az legyen, ami neki: a béke, a csönd, az élet örök megújulásának színhelye" .
Tovább haladva széles erdei úton eléred a

és a

kereszteződését. Itt találod a
Fenyves-forrást. A Szuadó-tető északi pereméről elinduló Szuadó-völgy kezdetében kövekkel kirakott foglalással és névtáblával is ellátott forrás, a Jancsi-forrással együtt a völgy legfelső helyzetű forrásai. A 2000-es évek elején pihenő padok is voltak itt, sajnos mára megsemmisültek. Csokonay Sándor foglalta, és a névtáblát is ő véste. Nincs állandó hozama, igen szélsőséges, 0-70 liter/perc között változik.
Alig indulsz tovább, máris előtted van az időszakosan jelentkező
Jancsi-forrás. A foglalás pontos időpontját nem ismerjük, a Természetbarátok Turista Egyesülete (1911-1951) nevezte el és tábláját Csokonay Sándor készítette. A forrás vize egy gyertyán tövében szabadon jelentkezik.
Pár száz métert tovább haladva,

jelzi
N 46° 6,055' E 18° 9,129' 456 m [GCFOJA+3kereszteződés] ponton az utadat az
Egészség-forráshoz.
A forrás a Jakab-hegy északi oldalában, a Sötét-völgy felső szakaszán található. Az 1960-as években dr. Oppe Sándor vezetésével a Pécsi Orvos Egészségügyi Sportkör Természetjáró Szakosztálya foglalta és nevezte el. Hozama állandó, 6-20 liter/perc értékű. Szurdoka vadregényes, a forráshoz való lejutás sáros időben veszélyes lehet.
A láda a szurdok fölött található, megtalálásához nem kell lemenni a forráshoz. A ládát rejtő fán vésett írás látható. Az utóbbi időben többször is találkoztunk erre őzekkel.
Az elágazási pontra visszaérve folytasd utadat a piros sávra

merőleges erdészeti földúton délnek, ez nyílegyenesen, kb. 500 méter hosszan felvezet a kék sávra (úgy is lehet, hogy visszamész a Fenyves-forráshoz, és onnan indulsz el jobbra a Dél-dunántúli Kéktúrát jelentő kék sávon, így picit hosszabb és tarvágás mellett kell haladnod)

, amikor eléred, fordulj balra itt
N 46° 5,800' E 18° 8,961' 523 m [GCFOJA+4kereszteződés]. Mielőtt célegyenesbe fordulnál, érdemes a tarvágás nyugati oldalán egy kicsit beljebb menni, például ide:
N 46° 5,800' E 18° 9,115' 510 m [GCFOJA+2panoráma], hogy ne szokványos helyről is lásd a tv-tornyot és a várost. A
N 46° 5,724' E 18° 9,136' 505 m [GCFOJA+5kereszteződés] pontban szintén jelöletlen útra fordulj be jobbra (gps készülék nélkül érkezőknek: a kékről ez az első leágazás jobbra, meredeken indul lefelé). Most már a Szörnye-völgyben jársz. Az
Apacsok-kútja főként kötés nélküli kövekből épült, aljában-ikermedencében találhatsz vizet. Ez a forrás is időszakosan működik, hozama 0-60 liter/perc. A forrás falán festett indiánfejet és a forrás nevét látod. 2009-ben újították fel, Baumann József irányításával. A 2018-ban kihelyezett gránit névtábláját sajnos fél éven belül ellopták.
A jelszórészlet ott vár a forrás előtti út bal oldalán, bükkfa tövében. Kérlek, óvatosan keresd, ne feledd, itt már természetvédelmi területen jársz!
Ha még nem jártál erre, folytasd utadat a Pálos templom romjaihoz (menj vissza a kék sávra, és fordulj balra) és a pazar kilátást nyújtó Zsongorkőhöz! A parkolóhoz a legsimább úton a kék sáv

turistaúton juthatsz (Mi akkor jövünk így, ha ránk sötétedik, ez kényelmes erdészeti út). Ezen haladj egészen a Szuadó-nyeregig, avagy Patacsi-mezőig, itt a kék sáv elágazik az erdészeti útról, amin Te maradj tovább, ne térj le róla. Hamarosan Szunyolához érsz és innen a betoncsíkon térsz vissza autódhoz.
Nagyon szép lesz a túrád, ha a Panoráma úton jössz vissza .
Bármelyik lehetőséget választod, körtúrád során további ládákat találhatsz. (
GCBUEK ,
GCAZ ,
GCfal1 ,
GCVIII ,
GCPUT,
GCEGTE ,
GCEGVO,
GCHAFT ,
GC500S; vagy
GCBMGA,
GCszny ,
GCGEG ).
A forrásokról bővebben:
A forrásépítés alapjai
Források:
A Mecsek természetjáró kalauza
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség
A Mecsek Egyesület honlapja