A Liva-malom eredeti állapotában az 1960-as évek elején, forrás: Merk Péter gyűjteménye
Innen indulj! A nyíl mutatja a kitaposott ösvényt. Menj 120 métert egyenesen, onnan már látszik a malom.
A Liva-malom 2019 decemberében már felújítva a Nevesincs-tó felől fényképezve, fotó:dr. Csernus Gábor
A Liva-malom 2019 decemberében már felújítva, a Szilas-patak felől fényképezve fotó: dr. Csernus Gábor
A Liva-malom 2019 decemberében már felújítva, a Malom-tó felől fényképezve fotó: dr. Csernus Gábor
A Liva-malom 2015 novemberében, fotó: dr. Csernus Gábor
A Liva-malom 2015 novemberében, fotó: dr. Csernus Gábor
A Liva-malom 2015 novemberében, fotó: dr. Csernus Gábor
A Liva-malom 2015 novemberében, fotó: dr. Csernus Gábor
A Liva-család (Forrás: Rákospalota Anno képei Facebook-oldal)
A hajdani Liva-strand nem bizonyított, de elképzelhető, hogy a háttérben álló faépület az 1896-os millenniumi kiállítás egyik pavilonja volt (Forrás: Rákospalota Anno képei Facebook-oldal)
A malom metszete - Merk Péter gyűjteménye
A Liva-malom és környékének vázlata Merk Péter leírása alapján. A kép nem mérethelyes, csak a tájékoztatást szolgálja.
A malomtól mintegy 750 méterre lévő Nevesincs tó már Természetvédelmi területen fekszik, https://porolog.blog.hu/
Útbaesik a Rákospalotai Szentháromság-templom(Kistemplom) is, fotó dr. Csernus Gábor
Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2019.12.24 06:00
Megjelenés időpontja: 2019.12.24 08:00
Utolsó lényeges változás: 2020.12.09 18:39
Utolsó változás: 2021.02.01 09:36
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Csg12
Ládagazda: Csg12 Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 450 m
Megtalálások száma: 788 + 4 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 3.0 megtalálás hetente
Röviden
A Liva-malom Budapest egyik utolsó, a pesti oldal egyetlen fennmaradt vízimalma, mely a XV. kerületben, Rákospalotán található. A láda 11x7 cm átmérőjű doboz.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A malom megmentője Merk Péter most ezen a számon éritek el +36203524009 - három percnyire lakik a malomtól. Péternek az élete ez a malom. Péter családi barátunk, geocachereknek bármikor elmeséli személyesen malom történetét. Ne hagyjátok ki, hívjátok bizalommal!
Autóval:
Budapest és Dunakeszi, Fót felől a Régi Fóti úton ugyanott van a parkoló letérés. Ez a Lidl áruház parkolója, ahol nyugodtan meg lehet állni. N 47° 34,013' E 19° 7,963' 108 m [GCLIMA+parkoló]
A Liva-malom Budapest egyik utolsó, a pesti oldal egyetlen fennmaradt vízimalma. Az egykori "Öreg-malom" Rákospalota egyik legrégebbi ma is álló épülete 1770-ben épült. Egykor a környék gazdasági életének jelentős épülete volt, és a mellette létesített strandfürdő révén a helyi közösségi élet fontos színtere is.
A palotai uradalom 1770-ben tervezte egy vízimalom felépítését a Füzes-dűlőben, amely valaha egészen a jobbágyportákig kapaszkodott fel a patakparton. Ez még ugyanabban az évben meg is valósult. A vízimalom 15-20 méterre épült a mai medertől, mert akkor még ott párhuzamosan folyt egy másik patak.
1882-ben a község vezetői tárgyalásokat kezdeményeztek Károlyi Sándorral az úgynevezett regálejogok megváltásáról. Ez azt jelentette, hogy egyes "intézmények" bérbeadásának a jogát a földesúr eladja a községnek, amely továbbértékesítve azt bevételre tesz szert. Három évvel később, 1885-ben sikerült megegyezniük két kocsma és az akkor még csak Öreg-malomként ismert vízimalom bérbeadásáról: egyszeri 65 ezer akkori forintért kerültek át ezek a jogok a községhez (számolgattam az akkori keresetek alapján, ez nagyságrendileg 65 millió mai forintnak felel meg, tehát nem lehetett rossz üzlet malmot és kocsmát üzemeltetni).
Az első időkben egy bizonyos Kozma Pál bérli a malmot a községtől. A malom 1890-ben leég és ekkortájt Vida József szerzi meg a tulajdonjogot. A malmot rendbe hozzák majd 1896-tól a vízimalom mostani nevét is adó Liva-család (más források szerint Liwa-család), pontosabban Liva József, majd menye Liva Józsefné üzemeltetik a malmot előbb, mint bérlők aztán, mint tulajdonosok.
A Liva-család 1896-ban tűnt fel Palotán, és előbb bérbe vette, majd megszerezte a vízimalmot Vida Józseftől, az akkori tulajdonostól.
Liva József 1876-ban született Budapesten. Iskoláit Kassán, Aradon, Temesvárott, Triesztben és Pólában végezte. Felsőiskolán gépészeti szakot tanulta, nyolc évig működött a fővárosban és kölünböző helyeken. A XIX. század végén a Ganz gyárban dolgozott, malomipari berendezések - örlőhengerek - felszerelése volt a feladata. Sokat utazott az országban, hogy a Ganztól megrendelt alkatrészeket a helyszínen összeállítsa, a malmokat beüzemelje. A Felvidéken, Erdélyben van több malom, melyek gépeit ő szerelte össze. Értett tehát a malmok működéséhez, noha nem volt molnár. Öccse végig küzdötte a háborút. Kétszer súlyosan megsebesült., ám sokan mint morva származásút ismerik (ezt nem lehet persze kizárni), s közszájon forog egy névvariáns: a Hliva. Egy, a családot jól ismerő szerint azonban a származásukat ilyenformán nem tartották számon, nevüket a Liva formában használták. Liva 1896-ban vette bérbe a malmot, majd még néhány évet utazgatott más malmok összeszerelése ügyén, míg végül 1903-ban megvette a malmot és a hozzá tartozó földet, s letelepedett Rákospalotán. A malmot is ő hozta rendbe, és építette ki olyanná, amilyennek ma láthatnánk. Állítólag 8 méteres faoszlopokat veretett le, hogy a vizenyős talajban ne süllyedjen meg a ház. Őt tehát 1903 óta jegyzik mint önálló molnárt - érzékeltetendő az iparág jelentőségét: ebben az időben több mint tízezer malom volt (Nagy-) Magyarországon. Liva telke a mai Aporháza utcában volt, a patak keresztezte, és felfelé hosszan elnyúlva valahol a Lidl áruház vonalában ért véget. Ezt a telket ma már csak kettéosztva látjuk: az Aporháza utca és a Szilas-patak közti részen egy magánház áll, a malom romjai egy utcával följebb, a névtelen ösvénynek tűnő Pataksor utcában vannak.
A Liva család kitűnő érzékkel, négy módon is felhasználta a patak vizét: fürdő, halastó, vízimalom, illetve jégkocka formájában. A kis patak elsőként Palota 1898-ban létesített egyetlen strandfürdőjének 20 méteres medencéjét táplálta. A vizet a strandról egy duzzasztótérbe vezették, ahol pontyokat tenyésztettek. A duzzasztótérből kifolyó víz a malomkereket hajtotta meg. A víz negyedik felhasználási módja talán a legizgalmasabb: télen a hátsó zsilipen keresztül leengedték a vizet a malomlétrán, s miután megfagyott, kimentek jeget vágni, amit aztán nyáron vendéglősöknek és henteseknek szállítottak.
A közeli Nevesincs tó kicsit feljebb feküdt, mint az alatta csordogáló Szilas-patak. Liva József ezt a szintkülönbséget használta ki: valószínűleg ő volt az, aki a tóból egy másik patak-ágat vágott a malomig (Kis-patak), s a két vízfolyás épp a malom telkén keresztül ért össze. Emiatt a víz szintkülönbségen folyt keresztül, s ennek az esésnek az energiája hajtotta meg a vízimalom kerekét. Liva zsenialitása abban rejlett, hogy több funkciót ötvözött a malommal: a patakból érkező víz egy részét medencén vezette át, s itt nyílt meg a község első nyilvános strandja 1898-ban. A medence 20X25 méter széles volt, s eleinte egy betonfal választotta ketté, hogy külön tudjanak fürdeni a férfiak és a nők. Később a megnövekedett forgalom miatt egybenyitották a medencét, és délelőtt a nők, délután a férfiak fürödhettek. Liva megvásárolta az 1896. évi millenniumi kiállítás néhány pavilonját, és azokat a telkén újra összeállítva nyújtott öltözőket a strandolóknak.
Érdekes, hogy az első időkben nem a falusiak jöttek, hanem a városból kitelepült nyaralók, illetve érkeztek vendégek Pestről is, akik kifejezetten a Liva-strand meglátogatásáért utaztak ki. Alkalmanként cirka száz strandvendég volt itt, akiket a Liva-család szolgált ki. A falusiak számára csak az 1920-as években vált kedveltté ez a hely. A malom és a strand mellett egy harmadik bevételi forrást is teremtett Liva: télen elvermelte a befagyott vízből kivágott jégdarabokat, amiket aztán egész nyáron árult a környék vendéglátósainak, cukrászainak és henteseinek. Ezek a jégvermek körülbelül a mai Lidl-áruház telkén feküdtek. S volt egy negyedik bevételi forrás is: a strandfürdő és a malomkerék között egy külön medencében pontyokat tenyésztettek, s értékesítettek. Érdemes megjegyezni, hogy a patak vize annyira tiszta volt, hogy állítólag pisztrángok éltek benne. Így a vállalkozás tulajdonképpen négy lábon állt: a malomfunkcióból adódó őrlés mellett a strand, a haltenyésztés és a jéggyártás is hozott a konyhára. A fürdő azonban nem volt nyereséges, a malom bevételeiből pótolták ki a kiadások összegeit.
A Liva-malom végnapjai
A Liva-család nagyjából az államosításig, azaz 1952-ig működtette a malmot. A Liva malom sorsát az 1952-es államosítás pecsételte meg, amikor is a Gabona Tröszt leszerelte acél őrlőhengereket a gőzgépház berendezését pedig eladták ócskavasnak. Ekkor elrekesztették a felső patak vizét, s az alapvetően vízre épülő vállalkozás nem működhetett tovább, a strandfürdőt is bezárták (a Kis-patak az 1980-as évek elején szűnt meg végleg: az M3-as autópálya építésekor a patakmedret feltöltötték). Liva József 1953-ban bevezettette az áramot a malomba, és egy elektromos őrlőberendezést vásárolt, hogy legalább egy csekély bevételre tegyen szert. Innen kétféle emlékezet van az intézmény sorsát illetően: Buza Rákospalota-könyve szerint a malom acél őrlőhengereit a Malomipari Tröszt vette magához, Merk Péter, a hely kutatója, és a család ismerője szerint azonban videóval bizonyítható, hogy a malom gépészeti berendezései olyannyira megvoltak, hogy - felújítás után persze - a kilencvenes években újra lehetett volna indítani a vízimalmot, és őrölni tudtak volna benne. 1952 után tehát nagyjából véget is ér a Liva-malom működésének a története. Liva József az '50-es, '60-as évek fordulóján meghalt, unokája, Liva Mária néni maradt az egyetlen lakó. Ő az 1990-es évekig itt élt, vigyázott a malomra. Azonban a házba többször betörtek - úgy, hogy ő is otthon volt -, így Mari néni végül elköltözött. Ezt követően a hajléktalanok, és egy környékbeli kompánia kezdte széthordani a ház értékeit, a tetőt, "hasznosítható" - értsd: a MÉH-telepen bagóért eladható - szerelvényeket, ajtókat, ablakokat és több más mellett a család fotóit, megőrzött régi iratait is. 1995. augusztus 29-én a malmot felgyújtották, ami maradt, leégett. Az épületeket kirabolták, a berendezéseket széthordták és az egészet felgyújtották.
Az 1980-as évek végétől Merk Péter próbálta az illetékesek figyelmét felhívni a tóra és a malomra, és a közeli Nevesincs tó természeti értékeire. Erre azért is szükség volt, mert ez volt Budapest utolsó vízimalma. Önkormányzati bizottsági tagként is igyekezett a malomnak funkciót találni, s ő kereste meg Ráday Mihályt is, hogy ráirányítsa a figyelmet az időközben országos műemléki védettséget kapó Liva-malomra. A figyelemfelhívás azonban elkésett: mire Ráday műsort tudott volna készíteni a malomról, az már leégett. Ezt a szomorú históriát Az unokáink sem fogják látni című tévéműsor műsor 1996. február 25-i 93. adása ismertette.
A Liva-család szinte minden tárgyi emléke (fotók, dokumentumok) megsemmisültek, elvesztek a malomépület kifosztása és felgyújtása következtében. Az 1980-as években készült, a Csokonai Művelődési Központban őrzött dokumentumfilmből maradt ránk ez a rossz minőségű fénykép a családról.
1995-ben Merk Péter - önkormányzati bizottsági tagként - a malom megmentését célzó előterjesztést nyújtott be a képviselő-testületnek. Javaslatát, hogy a malom szolgáljon emlékmúzeumként, pénz hiányára hivatkozva elodázták, az épület megóvásával nem foglalkoztak. Pedig nem ártott volna, hisz az előterjesztés után pár hónappal önkényes házfoglalók szűk 40 fős családja költözött az épületbe, és lassan elhordtak mindent, ami mozdítható: a transzmissziós tengelyektől kezdve a vasakon, örlőhengereken át a tisztító berendezésekig. Az épületet is lebontották, és elüldözték a malom melletti házban lakó Mariska nénit, a molnár, Liva József 90 esztendős lányát. A tulajdonosok távoli rokonok, akik Mariska néni halála után megközelíteni sem merték a malmot, az önkényes házfoglalók miatt. A műemlék megmentéséért az Újpalotaiak Baráti Köre (UBK) nevű civil szervezet szállt harcba.
A Liva-malom napjainkban
Az önkormányzat képviselő-testülete 2015-ben hozott döntést a műemléki védelem alatt álló romos vízimalom ingatlanának és környezetének sorsáról. Az épület felújítása és az ingatlan hasznosítása két lépésben valósul meg. Az első ütemben a romos állapotú, 14x14 méteres, 11 méter gerincmagasságú épület állagmegóvását és helyreállítását végzik el, a második ütem célja a felújított malom kulturális és turisztikai központtá alakítása.
A malomkertet szabadtéri előadások, kézműves foglalkozások és vásárok, helyi tánc- és színjátszó csoportok, zenei együttesek, valamint erdei és alkotótáborok számára szeretnék rendezvénytérként hasznosítani.
A malomépület felújításának első ütemét, az állagmegóvást a Belvárosi Építő-és Szolgáltató Kft. végezte el. A kivitelezés 2019. január 4. napjától 2019. július 4. napjáig tartott. A rekonstrukció kiterjedt a leomlott északi falszakasz és a meglévő falszerkezetek szerkezeti és esztétikai pótlására, javítására, a tető és a héjazat helyreállítására.
Ezen kívül elvégezték a kőkeretek restaurálását, nyílászárók beépítését, a malomárok terének helyreállítását, a homlokzatok vakolását és a csapadékvíz-elvezetés megoldását. Az épületen belülre kőzúzalékos, körülötte kavicsterítéses járófelület került, végül a tereprendezés is elkészült.
A földmunkák során a Budapesti Történeti Múzeum régészeti megfigyelést végzett, ám régészeti lelet nem került elő. Elvégezték az egész terület gyomtalanítását, eltávolították a zöldhulladékot és a tófelszínt is megtisztították.
A rekonstrukció során a régi malomépület környezetét is rendbe teszik, kulturális központot alakítanak ki.
dr. Csernus Gábor
Merk Péter
2020.12.09. 17:50
Szárnyaló Sassal újrarejtettük a ládát. A láda kereshető!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
A Pólusban volt dolgom. Na akkor ideje a környékbeli zöldeket sárgára változtatni. A bakancsom reggel átázott, azonban útközben megszáradt. De ez nem tartott sokáig. Istvántelken izgalmas megoldás az átjutás, felüljáró le van zárva. Onnan a Lidlig gyalogolnak, majd egy havas-jeges ösvényen a malomig. Először a táblát vettem észre, gondoltam valami ne szemetelj típusú, de nem. Malmos tábla.. és akkor láttam meg. Ami egy ronda háznak tűnt számomra, az a malom egykori épülete. Végig kerítve, építkezési területnek tűnve. Kanyar után kerestem a keresnivalót. Kilátszott, könnyű találat. Közben a szomszéd telekről két kutya riasztott volna folyamatosan. Jó a kerítés. Találat abszolválva :) Visszarejtés sajnos nem lett tökéletes, bízom az utánam érkezőkben
Köszönjük a rejtést! A gyerekek nagyon élvezték! Először tartottunk tőle, hogy nem találjuk meg, mert a kerítés zárva volt, de a láda kerítésen kívül van!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
A láda rendben a helyén volt, de keletkezett két apró lyuk a fém kupakon, emiatt fülbemászókat kellett kiráznom a ládából. Esetleg ez egy karbantartást megérne, csak hogy ha jön az ősz, akkor ne ázzon be.
Ez volt az utolsó láda a Szilas-patak sorozatból, így innen mentem is a záróládához.
Köszi a lehetőséget!
Szép vadregényes környezet, egy csepp természet a város peremén a patak partján, addig érdemes látogatni, amíg még lehet. (A Malom fenntartójával való egyeztetést követően kiderült, hogy már a "civilizáció" és az anyagi érdekek pálcát törtek az üde kis színfolt felett.)
Sajnos a láda nem lett meg, nagyfiam türelme így is páratlan volt magához képest, hatalmas vadregényes, szemmagasságig nyúló csalános, veszi körbe az épületet, jól érzik magukat a növények is a kis víz partján.
Köszönjük a lehetőséget, még a malom története végett biztosan járunk arra.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A ládáért nem kell bemenni sem a felújított malom, sem az elkerített romos terület területére bemenni. [Geoládák v4.4.0]
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget! Bár nem a rejtekben volt, kb. 2 méterre a hatalmas gazban, visszaraktam. Egyébként a rejtekben van egy madártojás, úgyhogy óvatosan!
Megtaláltam Brumm-al közösen, köszönöm a rejtést! Jól néz ki most a malom. Csak kéne belőle egy látogatható kis múzeumot csinálni.
Sok szépséget láttunk mellette, pl tarka ibolyamezőt, lófejes faragott kaput és egy pillangót, akit megkértem és modellt állt a fotóhoz, majd elröpült :)
[Geoládák v4.2.6]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
Nagy családi paerpatvar van a szomszédban, zeng a környék :D Szép az épület, de a környék nagyon elhanyagolt
Sok érdekességgel gazdagodtam a ládaoldal jóvoltából. Köszönöm! Rákospalotaiként nem hallottam róla, hogy egykoron fürdő is üzemelt itt. Sajnálom, hogy ilyen szomorú végnapokat kellett megélnie a malomnak... Mégis pozitív az, hogy ebből sikerült felállnia. Jó lenne, ha tényleg kaphatna funkciót az immáron felújított épület, egy közösségi hely formájában. Túl érdekes története van ahhoz, hogy ez ne így legyen. Talán pozitívan befolyásolná a helyet körülvevő, jelenleg nem túl bizalomgerjesztő környezetet is.
A Szilas patak menti kerékpározásom közben itt találkoztam a testvéremmel és az unokáival Samuval és Danival. Miután megnéztük a malmot (sajnos csak kívülről lehet) és megkerestük a ládát már együtt tekertünk tovább a (GCSPUJ) multihoz.
Tetszett a patakpart, a szépen felújított malom és a kis tó, viszont a környék szemét- és lomtárként is hasznosított lakóingatlanai nagyon nem, köszönet a rejtésért!
Megtaláltam. Nem értem a korábbi bejegyzést, hogy ez trükkös rejtés. Szabad szemmel jól látható a doboz. Csoda, hogy még nem tűnt el.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Nagyon sok szemét található a ládához vezető úton és a rejtekhely mellett is, ami rengeteget ront a környezet látképén.
Ezen felül, a rejtés nagyon ötletes és kreatív, gratulálok a rejtőnek! [Geoládák v3.12.10]
Rollerrel jöttem; nem számítottam rá, hogy ennyire rossz minőségűek errefelé az utak. Viszont a környezet érdekes volt, sokszor kifejezetten vidékies (még egy szökésben lévő gyöngytyúkot is láttam az egyik csöndes kis utcában). A Lidl-höz érve lelakatoltam a rolit, és gyalog indultam el - először rossz irányba, mert sikerült egy jól kitaposott ösvényen keresztül egy hajléktalan sátortáborba csöppennem. A malom közvetlen környéke sem volt túl bizalomgerjesztő... (szemét, romok, nyilvános illemhely stb.)
Megvan!
Jó, hogy vannak ilyen elhivatott emberek akiknek köszönhetően nem az enyészeté lett ez a malom, követendő példa.
Sajnos a kerítés környéke tele van nem odaillő dolgokkal...
Köszi a rejtést!
Megtaláltuk,köszönjük a rejtést. 3x mentünk el a rejtélyes mellett mire rá jöttünk hol is van. Szomszédban egy gyönyörű káj vigyázta a nyugalmunkat. [Geoládák v3.12.2]
A Pólus felől, a szántóföldön érkeztünk. Mivel kutyussal voltam, és nála hamarabb vettem észre az egyik korábbi logban említett "vérebet", a csend minél további megőrzése érdekében nem kerestem a ládát, majd alkalmasint visszajövök egyedül a jelszóért és logolásért. Vissza a Szilas-patak partján mentünk.
Ismét ismeretlen vidékre vetődtünk. Érdekes volt a Szilas patak-ra nyíló hátsó kertek sora, meg a malom maradvány is. Annak idején vszeg bővebb vízhozam lehetett, mert amit láttunk, az csak Dankl Rezső vízimalmait tudnák hajtani. A láda közelben egy vérengző véreb (szerencsére masszív kerítés mögött, és egy aranyos kiscica hozott életet a környékbe.
Halló!
Megtaláltuk, köszönjük! [Geoládák v3.12.2]
Szép hely lehetett valaha, még nagyon sok munka kell majd, hogy értelmesen használni lehessen.
Várjuk a fejleményeket!
Megvan, köszi! A többit otthonról. [Geoládák v3.11.1]
------------------
Hubus13-mal követtük el ezt is.
Rég óta el akartam már jutni ehhez a ládához, most végre sikerült. Meglepő, hogy a nyilvánosságtól ennyire elzárva van a városban egy ilyen érdekes építmény.
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! A LIDL-től tényleg csak egy kis séta volt, de oda is még el kellett menni a busztól. A kesserösvény gyakorlatilag a ládához vezetett minket. Az előző megtaláló nem pontosan rejtette vissza, így gyakorlatilag kilátszott a befőttesüveg. Visszafele még egyszer megnéztük a malmot, amit elég szépen felújítottak. [Geoládák v3.11.1]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben később. Tamás [Geoládák v3.10.5]
Régóta szerettem volna eljönni ezért a ládáért. Most egy esti kerékpározás keretében ezt is begyűjtöttem. Kár, hogy a malom közelében nem lehet bejutni.
Mikor már éppen távozáshoz készülődtem, megérkezett a következő játékos a két kisgyerekével. Örülök, hogy találkoztunk és válthattunk pár szót.
Murphy szerint az eső legintenzívebb szakaszában érkeztünk, úgyhogy a logolás elmaradt, csak a jelszót írtam fel, visszaállítottam a rejtek környezetét és visszacsúszkáltam az útra. A malom megmentése szimpatikus és szép munka, reméljük, tényleg beigazolódik a jelszó. Köszönjük a figyelem felhívását a ládával! A láda (főleg a rejtek) elég viseletes már, nem tudom, meddig tartja még magát.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Ha nem jártak volna ott előttünk és tapossák le a fűvet akkor nem biztos, hogy megtaláljuk, mert nagyon magas volt a fű és a méreten kívül semmi nincs írva. Szerintem kellene némi plusz támpomt, hogy mit és hol kell keresni. [Geoládák v3.9.6]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Pétert hívtuk és nagyon szívesen elmondta (ezúton is köszönöm) a malom történetét, szomorú jelenét. Reméljük a malom most is túl fog élni... [Geoládák v3.10.5]
Elég nehéz volt a feladat információ híján, már szinte lemondtunk róla, de nagy élmény volt megtalálni. Ez a fatönkös megoldás rendkívüli volt! Köszönjük :)
Ezt a malmot már régebb óta ismerem. Többször is jártam már itt ládázni; hol com-os power trailt jártunk végig, hol mozgóért jöttem. De eleddig mindig csak romos, sorsára hagyott épületet láttam. (A kontraszt kedvéért töltöttem fel korábbi [2018. eleji] képeket is.) Ezért is volt most jó érzés látni, hogy azért van még remény, van még lehetőség az épített örökséget megőrizni a későbbi koroknak. Minden bizonnyal Ráday Mihály is elégedetten nyugtázta a malomépület sorsában bekövetkezett pozitív változást. Már csak egy megfelelő funkciót kellene neki találni, mert úgy könnyebb lehet a továbbélés. A rejtés akár jó is lehetne, ha beleillene a környezetbe. Jonkó medvém jött velem ma.
Kedves Rejtő!
Sajnos, a láda környezete inkább félelmetes, mint izgalmas és elbűvölő. Tele szeméttel! Látszik, hogy a malom most valaki által szépül és az is látszik, hogy egy jó kis nyugis hely lehetne a város szélén, ha nem így bánnának vele az emberek. Sajnos a jelszót tartalmazó kis füzet valamikor elázott és elmosódott. Nehezen kivehető.
Olivér, Ági
Megtaláltuk, köszönjük, szeretem az ilyen kreatív rejtést! Megható a malom története, reméljük, hogy lesz forrás a további turisztikai fejlesztéshez, nagyon drukkolunk. köszönjük, hogy megmutattad...
Utána még megnéztük a Nevesincs-tavat, kellemes kis sétára volt...[Geoládák v3.8.3]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! TFTC :) nagyon ötletes +5 Respekt.:))) logbook, toll a helyén.A ládából kidobtam a szemetet, valaki belehány 2 maréknyi üditőskupakot:( [Geoládák v3.8.3]
A nap ötödik ládája. A malom szép, a környezet a közvetlen szomszédságnak szól... A rejtésre meg inkább hatost adtam volna...
Köszönöm, hogy elhoztál ide! Azt kívánom, teljen úgy a karácsony, ahogy szeretnéd!
Tetszett a hely, a malom, és az a tapasztalat, hogy hálaistennek sok régi malomnak, meg más régi épületnek is van egy "gazdája" aki mindent megtesz a szépítéséért, és a fenn maradásáért. Nagyon jól van ez így, hála neki érte, szívesen meghallgattuk volna, de így karácsony előtti nap nem akartuk zavarni..
Körbejártuk, megcsodáltuk, Oldfoxxal köszönjük..
A rejtés nem pont ott van, ahova a koo-k mutatnak, de könnyű megtalálni.. aki keres az talál :-)
Lazító tekerés Bp északi részén. GCNEWS 1. pontja után áttekertem ide. Nemrég a Szilas-patak mentén már jártam erre és megcsodáltam a malmot, most a láda is épp kereshető (sőt, vadonás új) volt. Na igen, a környék sajnos elég lepusztult, az amúgy kreatív rejtek pedig - főleg így télidőben - igencsak kelendő a környék kevésbé jól szituált lakosai körében. :) Nem csoda, hogy gyakran nyoma vész. Köszi.
A Szilas-patak mentén, a tó felől érkeztem. Szép környék és láthatóan a rejtésbe is sok munkát fektettél. Csak remélni tudom, hogy a rejtek átvészeli itt a hideg téli estéket...
Köszönöm az invitálást!
Minden zárva, így az üres parkolóból sétáltunk ide. Rejtettem ide mozgót, sőt ládát is terveztem rejteni GCLIVA néven. Akkor kerítették körbe és zárták le a területet, így nem készült el a rejtés.
Örülök, hogy még anno járhattam a falak között is.
Észak-pesti tekerés. Érdekes a hely, bár én pont a malmot hiányolom. Számomra ez egy üres épület, melynek korábbi funkciója malom volt, ma viszont már szimbolikusan sem malom.
érkezésünkkor sajnálattal láttam, hogy a koordináták (többszöri ellenőrzés után is) egy nejlonsátras csövestanyára mutattak, ahová nem volt kedvünk (vagyis inkább gusztusunk) bemenni. ígyhát utólagosan a képek ellenében a rejtő általi elfogadás mellett döntöttem
GC105-től jöttem, közben integettem az Egyesületünk régi telephelyének. A helyet ismertem, kb. 2 éve a GCMLM mozgót találtam itt meg, akkor a patak felőli oldalról jöttem, most felülről.
Egy láda dús nap első állomása. Igyekeztünk a Gc105 és a skanzen felkeresésére, előtte ez pont belefért még. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.1]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda és környéke szemetes, a láda tartalma szétszórva! A szekrényt rögzitő gumipókok elszakadtak...[Geoládák v3.4.1]
A környék sajnos tényleg nem a legszebb, de reméljük ez változik. Nagykapun lakat volt, de minden rendben,Kajla nagyon élvezte. Örülök, hogy moderálhattam ezt a ládát. Köszi szépen a lehetőséget.
Megtalaltuk, koszonjuk a rejtést! Majdnem kifogott rajtunk... de nem adtuk fel!!! A kornyek sajnos tenyleg nem a legszebb, de remeljuk, ez valtozik. [Geoládák v3.4.1]
70 km-es bringás tekerés Monorról néhány közeli .com-os mellett, erre a még ismeretlen kes-re. Bár a környéket már bejártam annó, de akkor még ez a láda nem létezett!
Köszönöm a rejtést és az invitálást: Paparazzy48.
Hajdú-Bihari kalandozások során itt jártunk Robogo es tabletta társaságában. Nyíregyháza, Debrecen, Hajdúszoboszló környékével ismerkedtünk, közben sok érdekes helyet is felkerestünk, hus és comos ládákat is kerestünk.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
Úton hazafelé ez volt az utolsó megtalálásunk. Világszínvonalú rejtés!
Egyel hamarábbi objektumot szúrtam már ki messziről, de onnan még messze mutatott a kütyü. Aztán a nullpontra érve láttuk Andival, hogy ez nem egy eldobott rejtés, mint feltételeztük, hanem igen csak sok lett beleáldozva a kivitelezésbe!
A malom is tetszett, bár eléggé távol tart a zárt kerítés!
Köszönjük a rejtést!
A közelben volt dolgom így annak elintézése után elindultam a ládához.Az odavezető kis ösvény már kocsiúttá szélesült-a LIDL mellett a füvet letaposva járnak át az autók.A láda könnyen meglett-a jelszó megtalálása némi töprengés után adta magát.A lefordítás helyett az átfordítást választottam.A malom megtekintése csak a kerítésen kívülről sikerült-szorítok a tulajnak hogy sikerüljön helyreállítani.Köszönöm.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Nagyon ötletes a rejtés és hogy a láda megtalálása nem elég a jelszó megfejtéséhez. A láda mögötti erdős részen hajléktalanok voltak a hajnali órákban. [Geoládák v3.3.2]
Szeles idő ellenére elindultunk geoladazni, nagyon megörültünk h kb 10 perces autóútra van ez a láda. Nagy reményekkel indultunk neki. Nem a rejtő hibája, de a környezet nagyon nem tetszett, elhanyagolt, tele szeméttel, es fura alkesz alakokkal a bolt környékén. Kár ezért a szép nap zöld területért, de örömmel olvasom h rekonstrualjak a malmot es majd a kornyeket is.
A malom jó hely, lehet róla beszelni a gyerekeknek h mire valo :) Ha mukodni is fog az mar a nonplusultra. A rejtés tetszett, és az is hogy jó nagy a doboz. Vettünk is tettünk is kis apróságot.
Fogtam!
Bevásárlással összekötve kerestük meg a nem szokványos rejtést. Sokat filóztunk a helyszínen ide-oda járkálva, hogy honnan kaphatta a malom a vizet. Az ábra adott csak magyarázatot rá.
Mai biciklis túrám célpontjának Váckisújfalut választottam.
Visszafele úton ehhez a ládához tettem egy kis kitérőt. A láda gyorsan meglett. Ötletes.
Köszönöm a rejtést!
Nagyon könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel is a láda! Sajnos semmit nem találtunk az úgy nevezett malomból! Kísértetiesen hasonlít a GCFAKE ládára nekünk! Az álcázás remek, de a jelszó megszerzését túlbonyolitottnak éreztem és fölöslegesnek! Ez nem retvény láda! Csilla kisfürkész helyesen nem mert az álcánál kíváncsiskodni, de mihelyt mondtam neki itt most lehet, gyorsan beszerezte a kicsesládát! Gyors találat! Nagyon tetszett neki a doboz nagysága, de szokásosan az engedett 3 csereberéből 2-t kihasznált, míg én naplóztam! Köszönjük! Kifürkészve!
A rejtés nagyon tetszett, ilyennel még nem találkoztunk, nagyon ötletes és konstruktív, minden megoldásában.
Sajnos a malom közelébe nem sikerült férkőzni, így meg csak egy "ház a tónál".
Egy tehetséges, igyekvő család, majd az értelmetlen, gonosz pusztítás. Szívfacsaró történet. Talán lesz happy endje.
A nagyon érdekes ládaoldalt érdemes lenne most, pihent szemmel újraolvasni, mert vannak benne kétszer (ráadásul nem mindig egyformán) leírt részek és értelemzavar hiba is.
A láda kialakításán is látszik a szeretet, gondosság. Tetszik az ötletessége. Sajnos a közvetlen környezete kívánnivalót hagy maga után. Úgy látszik, még nem sikerült egészen elszoktatni innen a nem idevalókat.
No, ez egy picit megviccelt... Nem értelmeztük a jelszó megfejtéséhez az utalást... Gondoltuk, majd itthon... Nem, nem. Ezt helyszínen kell... Úgy hogy visszajöttünk pár hét elteltével. :)
Köszi a rejtést! [g:hu 1.6.7]
Megvan! A Szilas patak 15. kerületi szakasza és a láda környezete elhanyagolt, putris, szemetes. Nem is értem, hogy ebben a formában és helyszínen mi értelme a rejtésnek. Átlehetne nevezni "Szemét túrának" vagy "Putri Tournak" a ládát. [Geoládák v3.3.2]
Munka előtt elvonatoztam Rákospalota-Újpest állomásig, innen bő 2 kilométerre van a láda, ami kerékpárral kényelmes 10 perc alatt teljesítettem. Először a helyszínre érve, nem tudtam mi is a látnivaló, de a leírást elolvasva nyert értelmet, hogy pontosan mi a szerepe az épületnek. A láda rejtése ötletes, jó méretes láda, ajándék bőven férne bele. Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.3.2]
Köszönöm hogy megmutattad ezt a műemléket. A rejtés parádés, a ládaoldal leírása érdekes és tanulságos. A szocializmus nem csak nagyban, kicsiben is tönkretett mindent! Nagy pacsi Merk Péternek!
Megtaláltuk ! 🙂
A Lidl parkolójából indultunk. A rejtek meglepő méretű, és furfangos.
A malom be van kerítve igy azt nem tudtuk megközelíteni. Sajnos a rejtés környéke kezd szemétlerakóhelyhez hasonlítani. Szomorú. 🙁 Köszönjük a lehetőséget!
GCUSA-tól sétáltam ki, így a rákospalotai temető oldaláról jöttem át az autópálya alatt, sajnos a patakpart jelenleg lehangoló látvány, de talán a malom rendezettsége előbb-utóbb visszahat a környezetére is.
A helyszínen hiányoltam az üzemvíz csatornát, csak utólag olvastam a leírást.
Elzával busszal érkeztünk. A híd után átbújtunk a korláton és a patak parton mentünk végig a malomig. A terület rendben, bekerítve, a kapun lakat, a tó befagyva. A láda gyorsan meglett és a jelszó is. Vissza nem ugyanott mentünk, hanem a kocsi úton egy ösvényig, amin a Lidl mellett haladtunk el. A korláton visszafelé is átbújtunk.
A rejtő sokat dolgozhatott a ládaoldalon, sok forrást felhasznált, látszik a felsorolásból. Valszeg ebből adódhat, hogy ismétlések vannak a szövegben. Érdemes lenne egy időskálára felírni, ki mit irt?
Köszi a rejtést!
Képek is lesznek később.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról! [g:hu 1.6.4]
Ez aztán szép nagy láda egy remek rejtekhelyen! :D
A GCNEWS multi levadászása után még volt idő sötétedésig, úgyhogy megkerestem ezt a ládát is. Tetszett a szépen felújított malom, bár még nincs teljesen kész szerintem. A láda azonnal meglett, a jelszó megfejtése sem okozott különösebb gondot. Visszarejtés után éppen kifogtam az 5-ös buszt, amivel betömegközlekedtem magam a Keletiig, szakadó hóesésben... :)
Köszi a rejtést!
Reméljük, hogy a tervek előbb-utóbb megvalósulnak. A tágabb értelembe vett környezetet is rendbe kellene hozni, ha kultúrcentrummá szeretnék alakítani. Mivel vasárnap ebédidő volt, nem akartuk Merk urat zavarni, pedig a leírás szerint is nagyon érdekes a malom története.
18.5 kilométer séta Dunakesziről.
A bringám szervizben, ma nem akartam hosszabb autóútra menni egy kirándulásért ezért ezt a városi sétát választottam, így legalább valami sportértéke is van a megtalálásnak.
Úgy látom, hogy mikor mág a malom üzemelt, kicsit másképpen folyt a Rákos-patak.
A rejtvényes rejtéseket nem szeretem, de ez a feladvány inkább poénos volt, könnyen meglett a jelszó.
Örvendetes, hogy hamvaiból ilyen szépen sikerült feléleszteni ezt az épületet. Talán még élet is fog költözni falai közé. A rejtés nagyszerű, köszönjük.
A Liva malommal kapcsolatban sokáig tervezgettük, hogy ide ládát kellene raknunk, de kissé elbambáskodtuk, igy nem rejtők, csak megtalálók lehettünk.
A jelszó fordítása? Hát nem volt nagyon nehéz :))))))).
A napi program után hazafelé még benéztünk a malomhoz, éppen alkonyat előtt. A jelszó titkán még az előző megtaláló töprengett a profi rejtekhelynél, így csatlakoztunk a fejtöréshez, aminek a megoldása hamar meglett. Érdekes ez az emlék a lakótelep szélén.
A Szilas-pataki ládától a patak mentén, az M3-as alatt át lehet menni, viszont célszerű átmenni a patak Duna felé jobb oldalára, ott akár végig is lehet tekerni.
A 2019-es geoévet itt kezdtem január elsején az akkor ideiglenesen itt állomásozó (sőt szilveszterező) GCMLM felkeresésével. Adta magát, ha már egyszer karácsonyra megjelent, hogy itt zárjam az idei ládázást, mintegy keretbe foglalva ezt a számomra ládákban gazdag évet.
Méltó utolsó ládamegtalálás volt ez a 2019-es évre! No, nem azért mert a 4750 egy "kerek szám" (nagyjából tojok már a számokra...), hanem azért a kis előadásért, beszélgetésért, amit itt kaptam. A dolog pikantériája továbbá, hogy az idei első megtalálásom is pontosan itt volt, a malmos mozgóláda kapcsán. A Pólusnál parkoltam, hogy legyen benne egy kis séta és a Nevesincs-tó felől érkeztem a malomhoz. Felhívtam Gábort, mert korábban felajánlotta, hogy látogatható a malom. 10 perc múlva jött is Péterrel és remekül éreztük magunkat. Jó látni és tudni, hogy vannak még ilyen emberek, mint Péter, a "malom megmentője". Ledöbbentem azon, hogy milyen szép lett az épület, mert jártam itt tavaly és tavaly előtt is és megvannak a képek az akkori állapotokról. 6 kilométert sétáltam végül Gáborral, mert tettünk egy kis kitérőt a "bunkerekhez" is. Sokat tanultam. Köszönöm szépen! A rejtés egy remekmű.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.1.2]
Gáborral előre megbeszéltük, hogy majd a geoszilveszteren keressük egymást. Onnét együtt érkeztünk a Szilas-patak partjára, ahol Péter elmondta a malom történetét, kiegészítve számtalan helytörténeti illetve családi emlékkel.
Ézután továbbsétáltunk a patak partján a Szilas-tóig, majd az erdőn keresztül a bunkereket látogattuk meg, ahol még két sétáló mellén csapódott, így átismételve a történeteken újra végigmentünk :)
Összességében kb 4 órát töltöttem a fiúkkal, közben láttunk őzeket is a szántóföldön, majd az erdőben ismét.
A végén már egészen ránk sötétedett, és kezdtem fázni is, jól esett hazafelé a 204-es buszon, hogy ment a fűtés.
Köszönöm szépen a rejtést, és a terüĺet mélyreható bemutatását!
Logolás után mi is összefutottunk a rejtővel és Merk Péterrel, akivel egy jót beszélgettünk. A Nevesincs tavat mi gyerekkorunkban Szilas-tónak hívtuk, rengetegszer voltunk ott, de ide a malomhoz nem nagyon vetődtünk el Újpalotáról.
Köszönjük a találkozást, a kiselőadást és reméljük a jelszó is megvalósul egyszer!
Munkából hazafelé erre kanyarodtunk. Nagyon tetszik a rejtés! A semmiből egyszer csak megjelent egy helyi mugli, muszáj volt neki elmagyarázni a játék lényegét, mert először azt hitte, hogy valami rosszban sántikálunk. Köszönjük a rejtő munkáját!
Ahogy már jó pár éve mindig, most sem maradhattunk ki az évzáró geoeseményből. Kectamékkal a Geoszilveszter és a GeoKarácsonyfa után kanyarodtunk az új pesti láda felé.
A ládát keresnünk nem kellett, mert az előttünk érkezők éppen a jelszó megfejtésén munkálkodtak, amit aztán végül is nekem sikerült megoldanom. Így mindenki logolhatott. A malmot szépen felújították és a rejtés is ötletes.
Egyedüli negatívum a szemetes környezet, de ez nem a ládát/rejtőt minősíti, hanem "ember"társainkat.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.1.2] GCSzp Szilas patak ládától sétáltam el idáig a patak mentén. Út közben váltakoztak a nagyon szép helyek és a borzalmasan szemetes területek, utóbbi ellenére nagyon élveztem a sétát.
A malomnál én is meghallgathattam Péter előadását a malomról és Gáborral, a láda rejtőjével is találkozhattam. Izgalmas volt ezzel a plusszal a ládakeresés.
Az ajánlott parkolóban álltunk meg, és a pontos leírás szerint indultunk a láda és a malom felé. Amikor a célegyenesbe értünk, láttuk, hogy az előttünk járó pár beszélget valakivel. Gondoltuk, megvárjuk, míg befejezik a logolást, hogy mi is megkereshessük az érdekesnek ígérkező rejtést. Aztán nem győztük kivárni, hogy magunk legyünk, és mi is odamentünk. Meghallgattuk a malom és környéke történetét és jelenét, köszönjük és mi is drukkolunk Merk Péternek. Aztán a Nevesincs tóhoz is elsétáltunk. Köszönjük a rejtést.
A helyszínen összetalálkoztunk Merk Péterrel és a rejtővel. Péter remek előadásában meghallgattuk a malom és környéke történetét, majd Gáborral a patakparton sétálva jót beszélgettünk, felkerestük a mezőn árválkodó hajdani bunkereket (a térkép szerint lőszerfülkék voltak). Közben több ízben is őzeket láttunk. Remek időben remek társaság, jó volt eljönni ide.
Köszönjük!
Köszi a rejtést és az érdekes élménybeszámolót. Mind a rejtővel, mind Péterrel találkoztunk kint a rejteknél. Nagyon ötletes rejtés és ötletes jelszóképzés.
Ma egyedül voltam Pesten és mivel a nap sziporkázóan sütött, hát nem lehetett nem ládázni. Ide a Margitszigetről jöttem, bár fogalmam sem volt, hogy hogy jussak el Palotára. Aztán kisütöttem, hogy a 26-al menjek el a metróig az Árpád hídnál, a végállomáson pedig majd csak lesz busz. Végül a 170-esre sikerült felszállnom és azután már csak egy pár száz méteres séta volt hátra és megérkeztem a malomhoz.
Miután minden nap olvasgattam a ládaoldalt mióta megjelent, tényleg meglepett, hogy egy árva lelket nem találtam. Azóta megtudtam, hogy Merk Pétert családja hiányolta, mivel még nem töltött túl sok időt velük Karácsony környékén és ezért hiányzott ma ő. Miután megtaláltam a ládát éppen távozni készültem, amikor a rejtő + csemege kessertárs megjelentek, így volt kivel beszélgetni. Miután csemege belogolt, mindhárman elsétáltunk a Nevesincs tóhoz, ami szintén egy érdekes hely. Köszi a nagyon szép nagy ládát és az ötletes jelszó képzést, és a sok munkát amit a rejtő és Merk Péter beleölt ebbe a projektba. Jól éreztem magam ott, jó társaságban és még sikerült egy kis transzport segítséget is kapnom a hazatéréshez, amit szintén nagyon köszönök! :)
Más terveztem mára, de végül a hosszabb program meghiúsult. Így egy rövid kis sétát tettem ma az új ládához.
Szépen felújították, bár csak a képekről láttam, hogy milyen állapotban volt a hely.
A jelszóhoz segítséget kellett kérnem, amit innen is köszönök. A jelszó ilyen fajta "eldugása" nem tetszett, annak szerintem a ládában a helye.
Köszi
Monumentális rejtés. :)
Találkoztunk a rejtővel és párjával. Szerencsére nem kellett futni utánuk.
Beszélgettünk egy cseppet, aztán tovább a Nevesincs-tó felé.
Mindig jó, amikor egy városi láda, igazi láda.
Az ajánlott parkolóban hagytam az autót, onnan sétáltam a malom felé. Mivel már lassan sötétedett, nem gondoltam, hogy még bárkit is ott találok. Így aztán igencsak meglepődtem, amikor a rejtőt, és Merk Pétert is megláttam. Körbesétáltam a malmot, amennyire tudtam, beszélgettem egy kicsit Gáborral, meghallgattam egy összefoglalót a malom életéről.
Köszönöm a kedves fogadtatást, így még nem találtam meg ládát.
A jelszó megtalálási módja különösen teszett!
Megtaláltam. Szép időben sétáltam el a ládához, ahol találkoztam a rejtővel és Merk Péterrel. Sokáig beszélgettünk a hely szépségéről és arról, hogy meg kell menteni a malmot és környékét gyermekein és az utókor számára. számomra kellemes, tanulságos volt a találkozásom velük.
Köszönet a rejtőnek a segítségért is.
És megnéztem a kis templomot is a házak között.
Köszönöm a rejtést.
Köszönöm Merk Péter áldozatos munkáját a malom megmentéséért.
És nem utolsó sorban, köszönet Gábornak, hogy elhozott erre az érdekes, szép helyre.
Baráti beszélgetés során sok érdekes dolgot ismertünk meg a malomról és a környék múltjáról.
Ötletes rejtés, kis segítség kellett a megszerzéséhez.
Sétánk során megnéztük a lakótelepben megbúvó kis templomot és elsétáltunk a Nevesincs tóhoz is.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A lidl parkolójából indultunk a rejtéshez. Az ösvényről az útra kiérve kisebb csődületet láttunk a láda feltételezett környékén. Kicsit várakoztunk, majd lassan odasétáltunk. Kiderült, hogy a malomról tart ismertetőt egy társaság. Gondoltuk, be kell avatni őket a játékba, hogy megkereshessük a ládát. De egyikük közbeszólt: "Ne fáradjatok, én vagyok a rejtő." Ezután a ládával kapcsolatos teendőink mellett, meghalgattuk Merk Péter teljeskörű tájékoztatóját. Sok erőt kívánunk a csatájukhoz.
A láda nem mindennapi rejtekben pihen. Nagyon tetszett. Logolás után kerestem a jelszót, ami mint kiderült, szintén trükkösen van elrejtve. Gratulálunk!
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Én se gondoltam volna, de még engem is bizottság fogadott. :D A láda könnyedén meglett, a jelszó kissé nehezebben, de pár perc alatt sikerült, elvileg profi játékosnak még tovább is tartott, legalábbis ott ezt hallottam. :D A megtalálás után jött volna az előadás, de időközben megérkezett OsiOsi, így miután ők is megfejtették a jelszót, utána kaptuk az előadást. Nagyon jó előadás volt, és a malom tulajdonosa fantasztikus ember, ajánlom mindenkinek ezt a ládát. :) Mint kiderült, eddig én voltam a legmesszebbről érkezett játékos, bár azóta már lehet "beelőztek". :D Mindenesetre nagyon tetszett a hely, a kivitelezés, az előadás, a javasolt kis tó is, köszi mindent. :) [Geoládák v3.0.0] 1258.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.1.2]
Tartalmas láda, örülök hogy találkozhattam a Rejtővel és az ambiciózus tulajdonossal is. A rejtés nagyon tetszett! Köszönöm!
Köszönet Gábornak és Péternek a rejtésért! Szép a felújított malom, remélhetőleg a vízkerék is hamarosan a helyére kerül! Nagyon tanulságosak voltak a Gábor által megosztott információk!
TFTC! Klassz rejtek, ötletes jelszó, aminek a megfejtése végül nem ment egyedül.
A malmot pár éve romos állapotban láttam és a Nevesincs tónál pedig pár hete jártam.
[Geoládák v3.1.2]
Köszönjük a rejtést és a részletes tájékoztatót Péternek aki a helyszínen volt.
"Első kézből" kapott hiteles infó, ez az igazi élmény!
Az már a hab a tortán, hogy a rejtővel is alkalmunk volt találkozni. Üdvözlet innen is az előttem/mögöttem logolóknak, akikkel sikerült a ládánál találkozni.
TFTC
Cicapapa51
All children grow up except one ....
Vandával karácsonyozni idén csak a mai napon volt lehetőségem. MEgállapodást kötöttem vele, hogy a geokarácsonyfához nem megyünk ki, így esett erre a ládára a választás.
A parkolóban egyetlen autó sem volt amikor érkeztünk. Annál többen voltak a ládánál. Először nem is értettem a dolgot, mert még két pad is ki volt települve.
Kaptunk egy rögtönzött kiselőadást a környékről, a malomról és az aktuálpolitikai helyzetről, (Igen, megint pénzszagra gyűl a döntéshozó) közben kaptunk a három szent dologból készült tésztából, szelfizhetem a csíkhallal és Vanda kapott egy agyabmintába nyomott aranyhalat, amit végül ott is felejtettünk :(
A rejtő és kedves családja, valamint számos négylábú is megjelent. Egy szetter sokáig tartotta a hátát potyavakargatásért, a karonülő tacsi viszont nem öregbítette fajtájának bátorságáról szóló legendát, de biztos ő volt a kivétel, ami erősíti a szabályt.
Rejtői kísérettel elsétáltunk a Neveincs tóhoz, közben sokmindenről beszélgettünk. Nagyon jó hangulatú lett így ez a rövid séta. Vanda megtalálta a rejtő édesapja képrejtvényének helyszínét. Én pedig megfejtettem a jelszót :)
Köszönjük a rejtést
Rendhagyó ládikót találtunk a rejtő közreműködésével és Merk Péter elkötelezett, részletes ismertetőjével fűszerezve. Különleges élmény volt, köszönjük! Liberty, akivel az ösvény elején összefutottunk, nagy lelkesedéssel említette, hogy itt most nem egy "sima" ládikóról van szó! :) Igaza volt.
... és köszönjük a halakat!
Ibolya, Jenő
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Ötletes rejtés, kis gondolkodás után rá is leltünk a megoldásra. Köszönjük Merk Péter lelkes előadását. Nagyra értékeljük az ilyen elhivatott embereket. Amúgy mi másfél kilométerre lakunk innen, és gyakran sétálunk a tó környékén a kutyusunkkal. Köszönjük a rejtést is, remek ötlet, mert így sokkal többen ismerhetik meg ezt a mi kis oázisunkat.
24-én még nem gondoltam volna, hogy két nap múlva ismét itt leszek a malomnál, de a kedves invitálásnak nem tudtam ellenállni. Érdemes volt újra eljönni, mert találkozhattam a rejtővel és Merk Péterrel is, aki lebilincselően érdekes előadást tartott a malom múltjáról és jelenéről. Az előadás alatt a magnóból halk karácsonyi zene szólt, az asztalon korhű dokumentumok voltak kiállítva és megismerhettem a lápos vidék egyik lakóját, a csíkhalat is, ami szégyenlősen bujkált a vödörben a hínár alatt. Merk úr a helyszínen agyagból mindenkinek készített egy ajándék "aranyhalat". Közben sorban jöttek az újabb kesserek, Tüdő, Togó, H725 és a rejtő családja is, a négy kutyussal. Elsétáltunk a patak mentén a közeli Nevesincs-tóhoz, út közben sokat beszélgettünk. Köszönet Gábornak és Merk Péter úrnak a hangulatos és tartalmas karácsonyi délutánért. A malom további megmentésért folytatott munkájukhoz sok sikert kívánok.
Igazán közel került az új láda hozzánk. Otthonról gyalogos sétával kerestük meg. Nem akartam kihasználni a megjelenésekor a közeliség előnyét.
A malmot jól ismertem már, a malom mozgót kétszer is megtaláltam már itt.
A mai kiránduláskor érdekes ismertetést hallhattunk a malom történetéről, és a láda rejtőjével is sikerült találkozni és egy kicsit beszélgetni.
Remek előadást hallottunk a malom és a régi mocsárvilág történetéről és a megmentésére tett erőfeszítésekről. Reméljük sikerül megőrizni ezt a ritka természetes élőhelyet a különleges élővilágával.
Köszönöm a rejtést!
[iGC] [wapon beküldött szöveg]
Tüdő kollégával kellemes, spontán találkozás a doboznál, az idén a karácsonyfánál ez elmaradt. Ő már elvégezte a ládával kapcsolatos munka oroszlánrészét, már csak a furfangosan rejtett jelszót kellett megtalálni. Nagyra értékelem a lelkes helyreállítók tevékenységét. A korai időpont miatt a rejtővel való személyes találkozás elmaradt, de a Róka-hegy tetején azért telefonon utolért.
50 km kerékpár edzés 700 m emelkedéssel Budapest körül oda-vissza. 2 új és 2 régi ládával. Benist logját olvastam a karácsonyi ládánál, így lemondtam arról, hogy esetleg ismét találkozunk a geokarácsonyfánál. Alighogy matattam az új láda körül, Benist köszönt. Kiderült, hogy ma egyedül kellett jönnie és emiatt ismét találkoztunk, ha nem is a GC karácsonyi ládánál, de karácsonykor. Amint a Liva malomnál elváltunk, a Róka-hegyen ismét találkoztunk.
A láda azonnal meglett, a jelszó azonban nem. Benist szemfülessége kellett ahhoz, hogy a jelszó előkerüljön.
A GCAGI ládától nem messze a Róka-hegyen felhívott a rejtő, hogy szeretett volna találkozni, és adna ajándékot is. Ezért a Róka-hegyről visszafordultam, és dél körül újra a malomnál voltam. A két világháború viharait túlélt malom sorsát mesélte el bizonyítékokkal a rejtő, és azt az elképesztő körülményt mutatta be, hogy most, békeidőben súlyos veszélybe került a malom és páratlan természeti értékű környezete. Felfoghatatlan, hogy a mai divatos szemlélet ellenére a puszta nyereségvágy mit tud művelni. Teljes mértékben azok mellett állok, akik tovább kívánják vinni a hely természeti és történelmi értékeit az újkori liberális tendenciákkal szemben. Mellesleg a szűk látókörű közvetlen nyereségvágyon túl hosszútávon egy megfelelő természeti park működtetése anyagi szempontból is előnyösebb lenne, mint felbetonozni a környéket.
Az utolsó fényekben érkeztem, nem gondoltam, hogy ekkor még lesz a helyszínen kedves fogadóbizottság.
Érdekes a malom története.
A rejtés ötletes, tetszett, köszönöm a lehetőséget!
Meglepődtünk, hogy ma is fogadóbizottság várta a ládászokat. Személyesen Merk Péter beszélt a malom történetéről, az általa írt a malomról szóló könyvvel bemutatva minden fázisában. Végül még egy réti csík hallal is barátkozhattunk.
Idő közben Csizmások is csatlakoztak.
Köszönjük az élményt.
Reggeli kutyasétáltatással egybekötve, mondjuk a kutya nem nagyon értette, hogy a reggeli szaladáshoz miatt miért kell fél órát még autókázni is :)
köszi az ötletes rejtést
Köszönet a rejtésért és a hely bemutatásáért. Kétszer jöttem, mert figyelmetlen voltam a jelszónál, viszont így találkozhattam Gáborral és Péterrel egy beszélgetés erejéig. Kitartást kívánok a munkájukhoz!!
2018.02.02-án itt rejtettem el a Malom mozgó ládát, örülök, hogy ide is került rejtés, mert érdekes a malom történelmi múltja. Alig ismertem rá a malomra, mert két évvel ezelőtt még igencsak romos állapotban volt. A jelszó nagyon furfangos, ne rohanj el, ha elolvastad a logfüzetben a jelszót, mert ott a helyszínen van a végleges megoldás. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltam.Érdekes hely,de a jövő nem tudom hogy mit fog hozni.Látszik hogy gondos nyomozás volt a történetéröl.A jelszóval nem akartam a helyszínen bajlódni.(de közben rájöttem hogy itthon esélytelen).Kérném a képek alapján az elfogadást.
Ma egy kis bringázást iktattam be, amolyan búslakodósnak. Ez a láda pont jól jött. Nagyon köszönöm a fogadóbizottságnak a jelenlétet. Az általuk ajánlott Szilas-patak mentét válaszottam további útnak, így még egy láda befigyelt mára. Köszönöm
Miután késő éjszaka megfőztem a töltöttkáposztát, ma reggel jöhetett a geokarácsonyfa megkeresése. Épp indultam, amikor láttam az új láda megjelenését. A P1-re nem volt esélyem, így előbb elmentem a karácsonyfához és a két közeli (időlegesen nem) mozgó ládához. Utána jöttem ide.
Bár már olvastam az első megtaláló logját, mégis meglepett, hogy az 5. megtalálót is fogadóbizottság várta. A láda és a jelszó megkeresése után meghallgattam az ismertetést, megnéztem a csíkhalat és (a kerítésen át) a malmot, és hosszan beszélgettünk még.
A malomnak mostoha volt a múltja, és sajnos a jövője se bíztat sok reménnyel. Lakópark lesz itt is. Most még a pampák szélén van a malom.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.1.2]
Malom mozgó apropóján már jártam itt korábban, persze akkor még romos volt az épület.
Szomorú a története. Ez történik ha nincs gazdája valaminek. Sajnálom a sok eltűnt, eltékozolt gépet.
Reggeli heverészés közben kaptam az értesítő levelet az új ládáról. Először úgy döntöttem, hogy nem mozdulok rá, mert a piros egyes úgyis esélytelen. Kb 20 perccel később jött az újabb értesítés lelcache megtalálásáról, majd a telefon is tőle, hogy érdemes ide jönni, mert a rejtők is kint vannak a helyszínen és érdekes előadást tartanak, sőt még csík halat is lehet nézni.
Gyors indulás után Bendivel a helyszínre repesztettünk és még sikerült megkaparintani a 3. helyet és az ezért járó bort. Köszi a karácsonyi pontot :)
Kora reggeli piros egyes! :-) (ez a hatodik pályafutásom során)
Erre azért nem számítottam, hogy ma reggel még egy ilyen ajándékot is hoz a Jézuska! :-) Reggel pontban 8-kor jött az értesítés. Mivel geojézuskakét meglehetősen későn feküdtem le ma hajnalban, elég álmosan néztem a levelet. Látom, hogy budapesti az új láda. Aztán olvasom, hogy a Liva-malomnál van! Egyből felébredtem, mert rákospalotai születésűként jól ismertem a helyet! Ráadásul a műemlékem.hu-n én mértem be elsőként a malmot annak idején. Gyorsan magamra kapkodtam valami ruhát, és már nyomtam is tövig a gázt! 17km-re volt a cél. Féltem, hogy Mr. Zerge megelőz, mert tőle csak egy ugrásnyira van a láda. A kocsiban folyamatosan nyomkodtam a frissítést, hogy jó vagyok-e még a piros egyesre. A megjelenés után 27 perccel már fogtam a ládát! És igen, sikerült elsőként előkaparnom! :-D
Meglepetésemre 5 tagú fogadóbizottság várt, asztalkával, prospektusokkal, a malom történetét bemutató könyvvel, szakértő előadással, csík hallal! Sőt, az első három megtalálónak járó spéci Liva malmos bort is kaptam, a rejtők által dedikálva! A rejtés is nagyon jó, ötletes! A jelszó is furfangos! Szeretem az ilyeneket! Nagy élmény volt!
Bevártam még a dobogós társaimat is. Közös fotó, és jó másfél órával az érkezésem után végül elhagytuk a malmot!