Röviden
A láda (13X9X6 cm-es műanyag doboz) a Jószerencsét-forrás felett mohás fatönkben várja a kessereket.
Bevezető
Melegmány szó hallatán mindenkinek a völgy és a mésztufa vízesések jutnak eszébe. Most a völgytől északra emelkedő Meleg-mány-tetőn lévő forrásokhoz, és egy szép panorámájú ponthoz szeretnélek hívni, mely a tető legmagasabb pontja közelében van.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A láda kihelyezésekor vadászokkal találkoztunk, akik a szilvesztert a vadászházban töltik. A kesserek és a vadászok békés egymás mellett élése érdekében a virtuális pontot a vadászlesnél egyelőre megszüntettük. Kérlek panoráma miatt csak NAPPAL menj fel! Köszönöm!
Megközelítés
Indulásnak elsősorban
Mánfát, az Árpádkori templom mellett lévő kis parkolót ajánlom.
N 46° 9,486' E 18° 13,570' 218 m [GCJOSZ+parkoló] A parkolóból kövesd a

piros kereszt jelzést egészen az erdészeti műútig, amit a Jószerencsét vadászház előtt érsz el.
Kiindulási pont lehet
N 46° 8,313' E 18° 15,027' 395 m [GCJOSZ+kezdőpont] is. Ez a pont a Pécsről Komlóra vezető 66-os út mentén van, szemközt a a Mecsextrém parkkal. Ha autóval érkezel, itt egy-két autó mindig meg tud állni, elég széles az út a lefordulás után. A sorompó sokszor nyitva van, de nem javaslom, hogy autóval indulj tovább! Ide tömegközlekedéssel is érkezhetsz:
Menetrend.
Ha ezt a lehetőséget választod, akkor az
Erzsébet erdészeti műúton könnyed sétával érsz a Jószerencsét vadászházig, ahová Mánfáról indulva is jutnál. A műútról tégy egy kicsi kitérőt, ha kerékpárral vagy, azt hagyd az út szélén, mert lesz néhány szúrós inda, de megéri kitekinteni ebből a pontból:
N 46° 8,569' E 18° 14,577' 406 m [GCJOSZ+panoráma]
A
Jószerencsét vadászház egyszobás épület, mellette nyitott esőbeálló, padok és tűzrakóhely is található. A Pécsi Vadásztársaság építette.
A
Jószerencsét-forráshoz a vadászház mellett piros kör

jelzésű turistaút vezet. 1962-ben bányászok foglalták az akkor még merítős forrást. Az eredeti forrás medencéje a mostanival szemben állva attól balra, kb. 10 méterre volt. Régen Páfrányos forrásként is emlegették. A forrás vízhozama 1-6 liter/perces értékek között mozoghat, állandó kifolyással. A miocén homokos képződményekből származó rétegvíz jelenik meg itt. A forrás az 1990-es évekre teljesen elhanyagolódott. 2009-ben Baumann József irányításával újították fel kifolyós rendszerűre. A forrás építménye és névtáblája egy tárna bejáratát (trapéz vágatot) szimbolizál. A forrás előterét 2016-ban újították fel.
A "Jó szerencsét!" köszöntés eredete az ókorban keresendő, amikor a rómaiak az egészség és a jólét istennőjéhez, "Fortuna Salutaris"-hoz fohászkodtak (Fortuna: szerencse, sors; Salutaris: hasznos, jó). Nagy valószínűséggel Erdélyből került ez a köszönési forma a népvándorlás korában a Rajna-vidékre, és itt alakult át "Glück auf!"-ra. A német köszöntés magyarosítása összefügg a millenniumra készülő ország öntudatosságával, és némileg a nyelvújítással is. Kevés olyan köszönési formánk van, ami a születésnapját ünnepelheti. A bányászok "Jó szerencsét" üdvözlése ilyen. Idén már 125 éves. 1894. április hó 7-én az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület választmánya Selmecbányán tartott ülést. A 11. napirendi pont szerint "Árkossy Béla a bányászköszöntésre vonatkozó ama kérdését terjeszti a választmányi gyűlés elé, hogy a német 'glückauf (szerencse fel)' köszöntést legmagyarosabban mi módon lehetne kifejezni. Többek hozzászólása után Péch Antal tiszteletbeli tag a 'Jó szerencsét' köszöntésformát tartván legmagyarosabban hangzónak, ezt ajánlja elfogadásra (Általánosan elfogadtatik)" - idézet a korabeli jegyzőkönyvből.
A köszönés pedig az egyik legveszélyesebb szakma jelképévé vált, hűen fejezi ki a bányászok összetartozását, egymásra utaltságát.
Sétálj vissza a vadászházhoz, és az aszfaltozott úton kövesd a piros kör jelzést a
N 46° 8,859' E 18° 13,313' 340 m [GCJOSZ+1kereszteződés] a
Kálmán-forráshoz. A forrás nagyon közel van az úthoz. Ezt a forrást 2004-ben az Árpádtetői Erdészet építtette, névadója Papp Kálmán a Mecseki Erdészeti Rt. Árpádtetői Erdészet nyugalmazott igazgatója. Kollégái ajándékozták neki nyugdíjba vonulása alkalmából.
Építménye egy kivágott tölgyfát szimbolizál, a cső fölött egy kerek gránittáblán olvasható a forrás neve, és középen az erdész csillag látható.
Vízhozama 0-15 liter/perc értékek között változik. A csapadékra gyorsan reagál, ekkor vízhozama gyorsan nő, csapadékhiányos időszakokban fokozatosan csökken. Ülepítőmedencés forrás. A forrás mellett pihenőpad található.
Haladj tovább a műúton
N 46° 9,032' E 18° 13,220' 333 m [GCJOSZ+2kereszteződés] pontig, és térj le balra (délnyugat). A meredeken felfelé emelkedő jelöletlen erdészeti úton érsz fel a tető legmagasabb pontjára. Állj meg és nézz körbe innen, mert ezért a látványért hívtalak ide:
N 46° 8,939' E 18° 13,146' 360 m [GCJOSZ+2panoráma]. Szép idő esetén gyönyörű panorámában lesz részed! A Keleti-Mecsek Hármashegyétől Magyarszékig csodaszép kilátás tárul eléd. A jelszórészletet az út tetején, a kanyarban emelkedő faépítményen keresd. Az erdészeti földúton rövidebben térhetsz vissza a vadászházhoz, de sáros időben ne ezt válaszd! Erről az útról láthatod a Tubesen álló János-kilátó kalapját.
Ha Mánfáról indultál, és nem jártál még erre, akkor javaslom, hogy a vadászházhoz visszaérve ereszkedj le a völgybe, és a Petnyák-völgy, Nagy-Mély-völgy útvonalon térj vissza autódhoz.
Erődtől, kedvedtől, idődtől függően találhatsz a közelben sok szép ládát:
GCMANF GCMF GCszfr GCMMVV GCagvi GCNMVK
Ennyi "szerencse" után szeretnénk mindenkinek szerencsében és ládákban gazdag boldog új évet kívánni!
Források:
A Mecsek természetjáró kalauza
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség
Soproni Egyetem