14x13x5 cm-es (650 ml) zöld fedelű hagyományos ételes doboz a kilátóban, a 47. lépcsőfok fordulóján. A vízszintes vasgerenda mögött találod, a felfelé menő lépcsősorral szembeni sarokban. Fentről nyúlj be érte!

A ládába TravelBug
nem helyezhető!
Bevezető
Ezzel a rejtéssel a Bács-Kiskun megyei
Kisszállás K-i részén elterülő Jánosteleki-erdőben felállított kilátóhoz hívom a kedves ládakereső játékosokat.
Megközelítés
A Baja és Szeged közötti 55-ös főúton gépjárművel érkezőknek ennél a földútnál
N 46° 16,235' E 19° 34,758' 126 m [GCJtk+1letérés] kell letérniük a főútról É-i irányban. Innen indul a kék háromszög

jelzésű turistaút, és ezen a sarkon egy tábla is mutatja a kilátó irányát. Leparkolni ezen a ponton
N 46° 16,345' E 19° 34,761' 126 m [GCJtk+parkoló] érdemes. Innen a nagy homok miatt ajánlatos gyalogosan megközelíteni a 2,3 km-re lévő kilátót, amelyhez a kék háromszög

jelzésű turistaút vezet, csak a jól felfestett jelzéseket kell követni. A parkolótól kényelmes sétával 30 perc alatt a kilátóhoz lehet érni. Akinek nagyobb teljesítményű járműve van és nincs kedve a 30 perces erdei sétához, az ennél a kereszteződésnél
N 46° 16,987' E 19° 35,203' 134 m [GCJtk+2letérés] is leparkolhat. További autóhasználat kerülendő, mert innen kezdődik a Natura 2000-es terület! Kerékpárral a kilátóig is el lehet tekerni.
Autóbusszal érkezők az 55-ös főúton lévő
"Négyestelep" buszmegállónál szálljanak le, majd onnan a főút melletti kerékpárúton gyalogoljanak el K-i irányban a 400 m-re lévő útkereszteződésig, ahol É-i irányban kell lefordulni az ajánlott parkoló felé.
Buszmenetrend
A láda megszületésének rövid története
Érdekes módon erre az új építésű kilátóra
izsolt kessertárs hívta fel a figyelmemet a gc.hu oldal fórumán, amit ezúton is köszönök Neki. Kicsit szégyelltem is magam amiatt, hogy egy távoli ládásztól kellett megtudnom, hogy egy ilyen lenyűgöző méretű kilátó épült a lakóhelyem közelében. Miután a montimmal kitekertem a helyszínre és 79 lépcsőfokot leküzdve felértem a legfelső kilátóteraszra, ott fent, a panoráma csodálása közben határoztam el, hogy ide egy ládát fogok elrejteni. A legelső geoládámat... :)
A Jánostelki-kilátó
A
KEFAG Zrt. Dél-Kiskunsági Erdészet üzemi területén lévő Jánosteleki-erdőben közjóléti beruházásként felállított kilátó 2018-2019 között épült, majd 2019 tavaszán lett átadva a túrázó nagyközönségnek.
A
Natura 2000-es területen lévő impozáns építmény egy környezetéből kiemelkedő, tszf. 137 m-es magaslatra épült. A kétszintes, modern stílusú kilátó 17 m. magasságú, acélszerkezetes, melyet fenyőfa-lamellákkal burkoltak. A kilátó faszerkezete id. Pataki István, Pataki Sándor, Pataki Róbert, Rácz Róbert és Pigniczki Erhard ácsmesterek keze munkáját dicséri. Az alsó kilátószint 10 m, míg a felső 14 m. magasságban található.
Fentről a környező táj különböző korú és fafaj-összetételű erdőállományaiban, növény- és állatvilágában, és a változatos domborzati viszonyokban gyönyörködhetnek a kirándulók.
A kilátó környékén nincsen kiépített pihenőhely, asztalok, padok, stb. Valószínűleg ezt a "hiányosságot" majd a későbbiek folyamán fogja pótolni az erdészet (vagy nem)...
Bácskai löszös síkság
A kilátónak otthont adó Jánosteleki-erdő a Bácskai löszös síkság területén található, mely a Bácskai-síkvidék középtáj részét képező, Bács-Kiskun megyében elhelyezkedő kistáj (területe: 1446 km²). Főként lösszel, ill. löszös homokkal fedett - területének több, mint háromnegyedén enyhén hullámos felszínű - hordalékkúp-síkság. Löszköpennyel borított, nagy kiterjedésű, félig kötött homokbuckái között vizenyős hosszanti mélyedések húzódnak. Az eredeti élőhelyek (löszpusztarétek, erdős sztyepprétek, sztyeppcserjések, szikes rétek, kékperjés láprétek, mocsárrétek) megmaradt foltjai érdekes fajokat őriznek. A ritkásan betelepült, az 1950-es évek óta folyamatosan csökkenő népességű kistáj 25 településéből négy városi jogállású.
A Bácskai löszös síkságról
itt olvashattok bővebben.
A kilátóról Vándor Imre Tamás egy gyönyörű 360°-os
drónfelvételt is készített, amely a Google térképen látható!
A játékostársaknak jó túrázást, sikeres kincskeresést kívánok!
Források
Még egyszer köszönöm
izsolt észrevételét, és külön köszönet
Güszinek a trackelésért és bemért POI-kért!
KEOL
Magyarország növényzeti öröksége
Google térkép
Ládatörténet
2020.01.01: A láda 00:00-kor megjelenik
2024.04.11: divemaster kessertárs jelezte, hogy a ládát ellopták!
2024.04.23: A ládát csakugyan ellopták, ma pótoltam a rejtést, a jelszót pedig megváltoztattam!
Gratulálok az első három megtalálónak, GSdrivernek, Páratlanpárosnak és Ásványvadásznak, és természetesen az utánuk érkező összes többi ládakereső játékosnak!