Elhelyezés időpontja: 2020.03.05 08:15
Megjelenés időpontja: 2020.03.06 07:02
Utolsó lényeges változás: 2023.05.01 22:07
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1600 m
Megtalálások száma: 187 + 1 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
Röviden
1. N 48 07.051 E 20 38.278
Király-kúti-sziklaüreg - orvosságos doboz sziklarepedésben kővel takarva talajszinten.
2. N 48 07.053 E 20 38.070
Büdös-pest - a bejárat közelében egy kősziklából kinőtt fa gyökerei között egy 15*20*10 cm-es műanyag dobozban találjátok a jelszó második felét.
Mindkét barlang szabadon látogatható.
Megközelítés
Az autót a gyógyszergyár parkolójában hagyhatjuk, N 48° 6,968' E 20° 39,003' 225 m [GCBB01+Parkoló] majd a P+ jelzésen 1200 métert haladva érjük el a jelzett úttól menetirány szerinti bal oldalon, mintegy 25 méterre a hegyoldalban elhelyezkedő Király-kúti-sziklaüreget.
A Büdös-pest barlang felé a P+ jelzésen megyünk tovább, majd a N 48° 7,083' E 20° 38,107' 280 m [GCBB01+P4 elágazás] pontban letérünk a P4 jelzésre. Mintegy 120 méter megtétele után újabb jelzésváltás következik, a Pb jelzésen kemény emelkedőn jutunk el a Büdös-pest barlanghoz.
A bükki barlangok
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
Király-kúti-sziklaüreg
A barlang triász mészkőben, tektonikus repedés mentén, a kifolyó víz hatására képződött. Jelenleg száraz, a barlangot létrehozó forrás elapadt. Egykori forrásbarlang jellegét támasztják alá a barlang szépen oldott falai, valamint a kereszthasadék mennyezetén megfigyelhető, körülbelül egy méter hosszú, arasznyi széles, szépen oldott mennyezeti csatorna.
Az omladéktömbök között bemászva egy lapos, széles, enyhén befelé lejtő üregbe lehet érni. Felállni csak beljebb lehet benne, egy a barlang szélességét átívelő kereszthasadékban. Az első néhány méteren magassága általában nem haladja meg az egy métert. A kereszthasadék a terem végén egy szűk, alacsony járatban folytatódik, amely a továbbjutás reményében meg lett bontva. A barlang teljes hossza 11.5 méter.
Ásatásakor díszítés nélküli cserépedény-töredékek és néhány állati csontmaradvány került elő.
Érdekesség, hogy a barlang az 1982-es felmérése során lakott volt, egy volt barlangász húzta meg magát itt.
Az első jelszórészletet a barlang bejáratától balra található sziklarepedésben egy kővel takart orvosságos dobozban találjátok. N 48° 7,051' E 20° 38,278' 256 m [GCBB01-1]
Büdös-pest
A fokozottan védett Büdös-pest barlang a Forrás-völgy patakja felett kb. 25 méterrel nyílik. (a pest szó eredetileg barlangot jelentett) A barlang ÉK-re néző bejárati nyílása(szádája) 6.5 m magas, 5 m széles, a járat hossza 35 méter. Az üreg egy régi forrásbarlang, amely aktív időszakában forrásszájként működött, melyből a Forrás-völgyi patak egykori, huszonöt méterrel a jelenlegi völgytalp felett lévő szintjén léphetett ki a víz. Az aktív időszak óta eltelt pár millió év alatt a térszín és a völgy bevágódása következtében a barlang elvesztette vízgyűjtő területét és patakját, szárazzá vált, majd a jelentős méretű barlangi csarnok lassan felszíni üledékkel töltődött fel.
A Büdös-pest alaposabb régészeti kutatását az 1913-1931 közötti időszakban végezték, melynek során jelentős mennyiségű ősember leletet és fosszilis csontot találtak. A barlangot méretei és kedvező földrajzi adottságai miatt az ősember szálláshelyként használta. Az ásatások során a mintegy hat méter vastag törmeléket a szálkőzetig átkutatták. A munka során változatos leletanyag került elő: cserépedény töredékek, emberi csontvázak, pattintott kőeszközök. A barlangban emellett számos állat csontmaradványa is előkerült: barlangi medve, barlangi oroszlán, barlangi hiéna, rénszarvas, jávorszarvas, gyapjas orrszarvú, mamut. A barlang írott történelem előtti leletanyaga révén különleges jelentőséggel bír az egyes kultúrák időrendjének és együttélésének vizsgálatában.
A bejárat közelében egy kősziklából kinőtt fa gyökerei között egy 15*20*10 cm-es műanyag dobozban találjátok a jelszó második felét.
csatlakozom az elozo logolohoz, valoban nincs meg a lada (az elso pontot meg korabban begyujtottem ugyan, masodiknal gyanus, hol lehetett a rejtes). kerem a kepek alapjan a talalat elfogadasat [Geoládák v3.12.10]
Sajnos egyik pontot sem találtam a helyén, ahogy a GCMEEE ládát sem. A második pontot hosszasan kerestem több fa gyökerei között is, minden lehetségesnek tűnő zugot átkutattam, de hiába. Az első ponton is keresgéltem, itt szerintem meg is találtam a hasadékot a jellegzetes takarókövekkel (amit a napokban más barlangoknál láttam), de a hasadék üres volt. Lehet, hogy valaki szándékosan vitte el ezt a három pontot?
A bemutatott látnivalók egyébként remekek voltak, nem teljesen számítottam rá, hogy a második ponthoz ilyen durva kaptató visz fel, de nem bántam, érdekes volt a barlang is, és jó volt lelátni a völgy mélyére.
Kicsit kalandosra sikerült a túra, és csa a rejtő segítségével sikerült ezt a találatot behúzni.
A Büdös Pest egyáltalán nem büdös, és mindenképpen megéri felkeresni
Sajnos nem lett meg a láda.... a gps koordinátán lévő, leírásnak megfelelő fák gyökerénél nem volt.... illetve jól el volt rejtve.... Köszönöm a segítséget a rejtőnek!
Év végi ládázgatás Eger környékén. Harmadik nap, 4/2. találat.
Az első pontnál kisebb baleset történt a csúszós domboldalon...
Köszönöm Attibati segítségét!
Köszi a rejtést!
Köszönjük szépen a rejtést! Az 1. állomásnál könnyű feladatunk volt, a másodiknál trükkösebb volt a rejtek ;-)
Régóta ismert és szeretett barlangjainkat érdekes volt új szemszögből megismerni. Gyakran járunk ide, és eddig nem is sejtettük, milyen kincsek rejtőznek itt a természet szépségén túl! :-)
Köszönjük, és igyekszünk felderíteni a jövőben a többi "Barangolások a Bükkben" rejtést is.
Az új Zsófia-kilátótól kellemes sétával tettem egy 10 km-es kört. Ennek a túrának az 5. találata. Megdolgoztatott, mert a ládát nagyon nehezen vettem észre.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Bükki barlangászós hétvége. A klubos program végeztével maradt még egy kis időnk sötétedésig, így hazafelé megálltunk Lillafüreden és sétáltunk 2 órát.
9 éve jártunk itt utoljára, most a láda újabb alkalmat adott a látogatásra. Anno húsvétkor még hónyulat is építettünk a Büdös-pest bejárata elé. :) A másik kis üreget nem ismertük. A rejtés mindkét helyen rendben van. Köszi.
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Az elsőt még márciusban, a másodikat pedig most. Mindkettő nagyon tetszett, főleg a Büdös Pest. Ott hosszabban meg is pihentünk.
Rövid hivatalos miskolci dolgomat elintézve egész délutános ládakeresésbe kezdtem. A fő cél a GCSINV volt, amibe némi kitérővel belefért ez a kis multi is. A második pont környékén a magammal hozott GCTREK-et is elrejtettem.
Az injekció gyár parkolójától indultunk a piros jelzésen, a Molnár sziklástól, illetve a Kecske-lyuk barlangtól. Rendkívül izgalmasak voltak a barlangok, még ha az odajutás nem is volt olyan egyszerű. Megérte felmászni oda.
Köszi a rejtést!
Látványos környék, innen a Szelet-barlang és a Molnár-szikla felé vettem az irányt.
A 2. ponton a láda teteje repedt, de a tartalma száraz a jó rejtekhelyet köszönhető. Sajnos nem volt nálam cseredoboz.
Köszönöm az invitálást!
ddalma és pwz nyomában járva itt találkoztunk először az első pontnál.A második pont után megálltunk reggelizni,hogy egy kicsit elkerüljük egymást,meg az étket is kívántuk már,de utána is még párszor összefutottunk.Nagy forgalom volt errefelé is.
Megtaláltuk! 🙂
A barlangászás nem az én világom, a mai túránk fénypontja azért a korábban megtalált Kecskelyuk barlang volt, ahova fejlámpával én is be mertem menni.
A mai túránkon olyan helyeket sikerült végigjárni amik kimaradtak korábban szervezett természetjárásaink során. A 2-es ponthoz felkapaszkodni elég szuszogtatós, és az ösvény is csúszós
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.9.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Jó kis mászós kör lett, szépen meg is csúsztam. :) Annyiszor jártunk már erre, hogy meg se tudom számolni de mindig találunk szép és új dolgokat.
Négy nap barangolás a Bükkben. Főleg az új Attibati ládák felkeresése volt tervbe véve, és igen jó választásnak bizonyult mindegyik. Szebbnél szebb helyeken jártunk, és főleg Zolikával nagyon élveztük a barlangok felfedezését. Így a séta sem volt olyan fárasztó alig vártuk a következő barlang milyen "titkokat" rejt számunkra. Köszönjük.
Hirtelen ötlettől - és huzasmos bezártságtól - vezérelt ötletként ugrottunk neki a láda becserkészésének Az idő ideális, a maradjotthon-kommandókat kivédendő a papírgyári parkolóban letettük az autót, onnantól bávatag gyalogosnak álcáztuk magunkat. Egyébként joggal, mert a Bükk kapuja környékén rendőri ellenőrzőpont állítgatta meg az autósokat. Utóbb kiderült, hogy ez a maximum, amit tesznek, mert a Sanofi parkolójában szép számmal álltak autók (sőt még a turistautakon is láttunk személygépkocsit...), tehát odáig meggyőző érveléssel biztosan be lehetett hajtani. (Hazafelé jönvén a lillafüredi úton már a szokásos szombat délkörüli autóforgalom volt, szóval nem tűnik valami izmosnak ez a bezárás.)
Na szóval, az első pont felé közeledve elővettem a jó öreg telefonos applikációmat, és ... Ó, Istenek Atyja ne hagyj el! ... Hát nincs internet!
A Bükkben.
Persze hogy nincs..
De kéne.
A kütyü félkarú (féleszű) óriás.
Álldogál, üzenget, de se térkép-csempét, se irányt, se ládainfót nem mutat.
/Aha, kellett volna egy kicsit előkészíteni, offline dolgokat letölteni, nyomtatni, kipróbálni, hát persze. Ha a volna nem lett volna./
M. és a kessereb kezdi unni a bénázásomat, mi lesz már, M. a fejemre olvassa az üldögéléssel fecsérelt időt - na jó, szombat délelőtt, van, szóval vérre nem megy a dolog, de hát édes a győzelem - Pamacs már mindent és mindenkit megugatott, aki/ami az "ő erdejébe" merészkedett, én meg, szegény, próbálom menteni a helyzetet, telefonon felolvastatom egy haverral a ládaleírást, és próbálok az előző napi emlékeim között kotorászni, hogy mégis hol, hogyan lehet az 1 pont.
Amúgy az megvan, némi jövés-menés után még a láda is, jelszórészlet is, mentve a helyzetet..
Mehetünk a második ponthoz.
Na azzal már vannak problémák.
Büdös.
Kaptatós.
Minden mindegy alapon nekivágok, hát volt már nehezebb rejtéssel is dolgom. Társaimat hátrahagyom, mert bonyolultnak tűnik egy ölebbel a kézben felcsimpaszkodni a barlanghoz (utóbb kiderült, hogy ők vállalták volna - ha kiderült volna, hogy vagy háromnegyed órára magukra hagyom őket)
Na hát megvan a Büdös Pest, megvan minden -csak a láda nincs.
Hehe.
Ami ugye a geocaching lényege.
Az már eszembe sem jut, hogy a kütyü itt már életképes, csak úgy, intuíció alapján szeretném megfogni a dobozt.
Hát ne szeressem.
Ameddig lehetett, igyekeztem visszaélni a kísérőim türelmével, de be kellett látnom, hogy ez most feladandó ebben a formában.
Szépen lemásztam, vert seregként visszavonultam, mint Ali bég Egervár alól.
Selfi van a helyszínről, kérem, ez alapján fogadjátok el!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. Láda fertőtlenítve, ajándékokkal kiegészítve. Családi egészségügyi séta keretében. Andriska, Marcika és Bübice [g:hu 1.6.7]
Mai mottó: Két hét "zárt osztály" után kifelé valahová, ahol jó a levegő és kevés az ember.
A Sanofi parkolójában álltunk meg, ahol ma meglepően sok autó volt. A -en indultunk GCBB01 pontokhoz, először a Király-kúti-sziklaüreghez. Idáig több családdal találkoztunk, de amint letértünk a Büdös-pest felé már senki nem volt rajtunk kívül az erdőben. Jó kis emelkedőt kellett itt leküzdeni. Ezután megint letértünk az erdőbe az "izom útja" nevű ösvényre, és felkerestük a Középső-forrást. Igen érdekes, ahogy a szikla alól csordogál a víz. Tovább mentünk a Flóra-forráshoz (GCFlf) egyre sűrűbb aljnövényzet között úttalan utakon. A ládaoldal szerkesztése óta a forrásházat nagyon szépen rendbe tették. A láda rejtek nagyon jó, rendben van a tartalma is. Innen továbbra is az erdőn át közlekedtünk, és szembesültünk a hatalmas területen lévő erdőírtással. A GCBB02 pontokat fordítva kerestük fel. Az erdőn át először a Lilla-barlanghoz, majd Felső-forrási-barlanghoz végül a Bronzika barlanghoz mentünk. Minden ponton nagyon gyorsan megtaláltuk a jelszót. A Felső-forrási barlangnál egy magányos sziklamászóval találkoztunk gyakorlatozás közben. Tisztes távolságból jót beszélgettünk, majd mindenki folytatta a szabadidős tevékenységét. Visszatértünk a jelzett útra a -ra és útba ejtettük az Udvarkői barlangot (GCUDVA), ami az egyik leglátványosabb barlang szerintem. Végül megkerestük a GCBB03 pontjait. 1. a Csókási-barlang. Sosem mennék le oda.... Itt elkezdett esni az eső. Felnézve az égre nem tűnt komolynak, ezért el sem kezdtünk az esőkabátok előkotorászását. 2. Ördög-kúti zsomboly, amit megint jelöletlen ösvényen értünk el, és közben megnéztük a Sánta-tehén-barlangot. Nagyon látványos a környezete. Kicsit később pedig a Szabadkai Béla bácsi szerszámosládája barlangját. A környéken annyi fát kivágtak, mintha nem lenne holnap... És végül a nap csúcspontja a Lambrecht Kálmán-barlang volt. Mi felültről érkeztünk, így előbb a láda, utána a barlang lett meg és Anti nem is akart lemenni a sárgára, szóval visszafelé is felfele távoztunk. Így végül a , útvonalon sétáltunk vissza a parkolóba. Remek útvonal volt, és meseszép idő. 19 km és 680 méter szintemelkedés.
Séta a barlangok mentén 1/4.
Az ajánlott parkolótól a Király-kúti szikla üreg egészen közel van. Már jártam erre, de akkor nem tűnt fel ez a hatalmas üreg. Találat után elkezdtem keresni a "Bükk Barlangjai" túramozgalom ide vonatkozó kódját, de jelenleg csak a fehér alap van meg. :(
A Büdös-pest barlanghoz jó kis emelkedő van. Hatalmas száj, kellemes pihenőhely. Itt a láda hamar meglett és a barlang kód is. Tetszett mindkét pont.
Köszi
A vírus miatt elmaradt az oktatás, így kihasználtam a lehetőséget, és begyűjtöttem pár Miskolc környéki ládát. Vettem egy napi jegyet a közösségi közlekedésre, így könnyen tudta utazni a ládák között. Sorrendben a GCJKM, GCTKER, GCSEBA, GCBB01 ládákat kerestem meg. Köszönöm a rejtést!
Bükki barlangok, 2. rész: Chinoin - GCBB01 - GCBB02 - GCBB03 - Chinoin. Élveztem a sok úttalan iránymenetet, az érdekes sziklákat és barlangokat, a nyárias időt és a rengeteg virágot.
Sokáig kerestük a jelszó első részét, először nem találtuk meg, nagy volt a turistaforgalom is. Átmentünk a Büdös- pest barlanghoz, ott gyorsan meg lett a láda. Visszafelé újra megpróbáltuk és sikerült. Nagyon örülünk ennek a ládasorozatnak, szeretjük Attibati rejtéseit, mindig pontosak a koordináták. Köszönjük a rejtést!
A Sanofinál parkoltunk jól ismertük a helyet. Mindenki gyanús volt, aki szabadidős ruhában indult a völgy felé. Útközben két városi terepjáró is megelőzött minket, de végül ők nem az első megtalálásra hajtottak. Az igazi megkönnyebbülés a Büdös-pestnél ért, amikor teljesen üres logbook fogadott minket. Sajnos a ládába szánt ajándékom a kocsiban maradt :(
Marci barátom találta meg mind a két helyen a ládákat, mert Ő a leírást követte én pedig a GPS-t. Így az első logolást én tudtam elvégezni, mert Ő nem regisztrált játékos és nem is szándékozott élni a lehetőséggel.