Elhelyezés időpontja: 2020.02.15 06:30
Megjelenés időpontja: 2020.03.09 06:48
Utolsó lényeges változás: 2020.03.09 06:48
Utolsó változás: 2020.04.13 08:39
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 172 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
Röviden
Szikla üregében, sarokban keress 20*20*5 cm méretű műanyag ládát!
Megközelítés
A Lök-völgyi-barlangot legegyszerűbben az Egert Lillafüreddel összekötő 2505 számú útról lehet megközelíteni.
Parkolni az út mellett lehet N 48° 0,971' E 20° 28,034' 380 m [GCBB04+Parkoló]
A barlangot rejtő hegyoldal rendkívül meredek ezért semmiképpen se toronyiránt induljatok a barlang irányába!
Érdemes a N 48° 0,953' E 20° 27,976' 376 m [GCBB04+Iránypont] iránypontot követni, ami egy piros körrel jelzett fa - lásd a képet - majd innen forduljunk a barlang irányába!
A bükki barlangok
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Lök-völgyi-barlang
Méltatlanul elfeledett barlang, nem szerepel a digitális térképeken sem, turistaút sem vezet hozzá.
A Déli-Bükkben, a Lök-völgy északnyugati oldalában, a Vaskapu-szurdok felső végén, a völgy talpszintje felett körülbelül 40 méterrel, hegyoldalban, sziklás terepen, erdőben, sziklafal tövében nyílik.
A környező agyagpala-területbe ékelt mészkőrögöt átréselő sziklaszoros falában középső triász és felső triász mészkőben, néhány helyen tektonikus hasadékok mentén alakult ki a befolyó víz hatására.
A barlang bejárata természetes jellegű, de átalakított, vízszintes tengelyirányú, szabálytalan alakú, íves, 2,6 méter széles és két méter magas.
A déli irányba néző bejárati nyílás mögött T alaprajzú barlang található.
A bejárat után a barlang legnagyobb méretű teremszerű ürege következik. Belőle jobb kéz felé két oldalsó fülke nyílik.
A terem két, egymással 180 fokos szöget bezáró folyosóban folytatódik; a jobb oldali közepe táján szintén fülkévé tágul.
A bejárati részben néhány kürtő van, amelyek szűkek és ember számára részben bejárhatók.
A barlang járatainak teljes hossza 104 méter, vertikális kiterjedése 6 méter.
Különböző cseppkövek kalcit kristályok és ősmaradványok figyelhetők meg benne.
Kadić Ottokár - a barlang első feltárója és térképezője - kevés, a szeleta kultúrára jellemző régi eszközt talált benne.
A barlangból nagy mennyiségű róka, borz, barlangi hiéna, barlangi oroszlán, vadmacska, nyúl, gímszarvas, zerge és bölény csont került elő.
Az útleírás és a doboz rendben van, a barlang pedig egy barlang, de őszintén megmondva, nem vagyok kibékülve ezzel a rejtéssel: túl sok védett virágon kell átgázolni, túl nagy eróziót okoz a fel-le jutás. Ettől még persze nagyon szép volt, örülök, hogy itt jártam.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
* Itthonról kiegészítés:
Nem elég, hogy meredek, de most nehezítésként még fagyott hóval is meg volt spékelve az avar! :D Na, így szép felmenni - és lejönni! Utóbbit nem úsztam meg csúszás nélkül, de a jó felszerelés megvédett a csúnya balesettől. :D
Kb. 20 éve jártam fent. Bent most sokkal melegebb volt, mint odakint.
A Bükkben viszont most végre, sok a víz, ami kis zúgókon jön lefelé Felsőtárkánynak. Kellett már! Remélem, a karsztvízszint is emelkedik..., van mit pótolni...
Teljesen lehetetlen küldetés az avarban felmászni. Így volt igazán nagy érték, hogy sikerült feljutni. Amilyen szép kis terasz van a terasz előtt, elég jó élete lehetett az itt élő ősembereknek. A rejtés jó volt, de mindenki előre töltse előre be a láda adatait a teloba, mert térerő nincs a közelben. Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Sajnos teljes mértékben elment a térerőm így nem tudtam sem a pontos leírást sem a megtalálásokat elolvasni! A GPS Koordináta alapján megtaláltam a rejtés helyét de körbenézve sajnos sehol nem leltem a ládát, kérnék szépen a képek alapján egy találat elfogadást! Nagyon köszönöm [Geoládák v3.12.10]
Répáshután kettesben töltött pár nap találata. Úrban hazafelé drive-innek készült. A GPS is megtréfált a 100 méteres pontatlanságával, ill. hát a terepviszony sem az a tipikus drive-in, szóval meg kellett harcolni érte, de a végére csak összejött! Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam.Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.8.12]
Ez már hazafelé menet pünkösdi hosszú hétvégénkről esett útba. Ahhoz képest nem kis kihívás volt. A leírás sokat segített, ha már a GPS a sziklák közt nem állt épp a helyzet magaslatán. Köszönjük a rejtést !
Bükki csavargás Anita, Bea, LionDaddy társaságában. A GC42FV verseny apropója adta, hogy járjuk be a környéket. Bükkszentkereszten volt szállásunk, onnan csillagtúráztuk a hétvége alatt. Az időjárás is a kegyeinkbe fogadott, igazi kirándulóidőben jártuk be a környék látnivalóit.
Persze, hogy toronyiránt egy patak átugrás után...
A GC42FV esemény köré szervezett ládázós hétvége Anita, Bea és Kectam társaságában a csodás Bükkben. 16/14. találat
A mi bázisunk Bükkszentkereszt volt, innen túráztunk a hegység forrásai, barlangjai és szebbnél szebb panorámát nyújtó kilátópontjai között ebben a remek, kora nyárias időben.
Megtaláltam, köszi! :)
Végre megvan mind, jöhet a GCBBxx!
Az utolsó előtti a Zsendice-barlang volt tavaly áprilisban. Azóta próbáltam eljutni ide is. Nem egyszerű, mert kb. heti 1 busz áll meg a közelben. :D
Végül biciklivel mentem Egerből. Szerencsére nem sok eső esett, így még járható volt az út a barlanghoz.
Ezt a barlangot már felkerestük tavaly, de nem találtuk meg akkor a ládát. Mivel itt térerő nincsen, ezért a rejtőt sem tudtuk hívni és a képeket sem tudtuk letölteni... mert ugye alapból nem szoktam letölteni... :) De most felkészülve rendben meglett a láda egy kis meredeken való küzdelem után.
Köszi a rejtést!
Megtaláltam a 13. Zemplén-Bükki geotúra keretén belül vaj+zs és BPeterDV társaságában. [g:hu 1.6.7]
Szuper barlang, gyönyörű vidék - és sok denevér! Brrr..
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Petivel Miskolc - Eger - Miskolc bringatúra közben kerestük fel. Egy újabb hely ahová a láda nélkül soha nem jutottam volna el! A barlangba csak pár méterre mentünk be, mert nem akartuk zavarni a denevéreket. Szerintem jobb, hogy rejtve van a barlang a nyilvánosság előtt (nincs jelölve digitális térképeken), így kevésbé vannak kitéve ezek a csodálatos emlősök a zavarásnak!
A patak mederben jobbra érdemes elindulni, majd amikor már lankásabb a hegyoldal, biztonságosabban fel lehet mászni a barlanghoz. [Geoládák v3.12.1]
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Már többször elmentünk alatta. De most végre sikerült levadászni. Megközelítése nem is olyan vészes, bár egy kisebb kunkorral elkerült a legmeredekebb részt.
Lillafüredi futóversenyről éjszakai Kékestető futásra tartva félúton pihenésnek szántuk a megkeresését, de a hegyoldal megmászása felért egy spartan versennyel. Ahogy feljutottunk, jobbra megtaláltuk a barlangot. Gondoltam ez lehet a "sziklarés" ahogy a rejtek volt nevezve, de csak cuki denevérek lógtak és repkedtek a fejünk körül. A barlang hatalmas, de nem mertünk beljebb menni, nehogy beessünk egy kürtőbe. Egyszer fejlámpával vissza kellene menni. Végül a láda is meglett a másik irányban. Nem egy könnyű terep, csak gyakorlott, jó erőben lévő túrázóknak ajánlom. Köszönjük a rejtést!
Előző napi esők után, nem volt a legjobb a hegyoldal. Utólag kiderült, hogy találtam egy másik piros pontot lejjeb. Azt gondoltam, hogy GPS jel ennyit arrébb visz. Teljesen más felől mentem így fel. Rámértem a ládára, de ott nem találtam. Barlang meglett. Parkoló felé leereszkedtem. Rejtővel amikor volt térerő egyeztettem, kicsit elbénáztam. Képek alapján kérnék egy elfogadást.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
2. nekifutásra, először a barlangban kerestem, térerő meg 0, így a rejtek képét nem tudtam megnézni. Most okosabban, letöltött képpel mentem, meg is lett!
[g:hu+ 2.7.13]
TFTC! Bükki barlangok nyomán Lillafüred környéke
Könnyű drive-in pontnak tűnő helyszín. Rövid, de meredek út visz fel a barlanghoz, ez is tetszett!
[Geoládák v3.10.5]
Még idefelé útra terveztük be, de lelcache-ék rohanása miatt csak hazafelé néztük meg végül. Jó meredek a hegyoldal, aminek az oldalában nyílik. Elsőre semmi különöset nem láttunk odabent pár cseppkő-kiválást leszámítva. Azután Lazy meglátott pár kis patkósorrú denevért a jobb oldali hátsó járatban. Még téli álmukat aludták a szárnyaikba burkolózva. Innen kifelé jövet valami sötét foltot vettem észre a terem mennyezetén. Amikor odavilágítottam, megdöbbentem: vagy két tucatnyi közönséges denevér volt az, szorosan összebújva egy kupacba. Még sosem láttam ebből a fajból ennyit egy rakáson. Így ez az utolsó helyszín adta az egyik legnagyobb élményt a mai napra. Öcsipók ide is feljött velem.
Ez volt eddig a legkalandosabb megtalálásunk. Nagyon élveztük. A hegyoldallal megkellett küzdeni, főleg lefelé volt izgi! Nagyon jól van elrejtve a láda! Élmény volt, köszönjük!
Az év első túráját Felsőtárkányra terveztük. Itt vannak a legközelebbi, még meg nem talált ládáink. Elsétálgattuk az időt a környék ládáit keresgélve, így már nem vállaltuk be a GCFEDO-t. Ezért elautóztunk ide a barlanghoz. Kemény megpróbáltatás várt ránk, de szeretjük az ilyen kihívásokat! A rejtés remek, a zárókő szinte beleolvad a környezetébe! Köszönjük!
A hegyoldallal oda-vissza kicsit megszenvedtünk. :) A barlangot is megnéztük, persze lámpa segítségére szükség volt. Ma Répáshuta környékén túráztunk, sok-sok barlangot megnéztünk, de magasan ez volt a legklasszabb. Köszönöm a rejtést!
A mai nap a Bánya - hegyi parkolóból kiindulva gyalogtúráztam egyet a fennsíkon. Odafelé úton Egerből két új ládát is begyűjtöttem.
Az ajánlott parkolóból indultam, kerestem a patakon átkelési lehetőséget. Utána nem találtam meg a kört, így toronyiránt közelítettem a barlanghoz. A láda könnyen meglett. Köszönöm a rejtést!
Kétnapos bükki kirándulás első napján a fennsíkon jártunk egyet a Héreg-rét környékéről indulva. Előtte egy könnyű "drive-in" találatra megálltunk itt, de végül egy alapos bemelegítés lett belőle, mivel függőlegesen kb. ugyanannyit kell menni a parkolóból, mint vízszintesen. :) Szép kis lyuk, rengeteg dönci gyülekezett már bent. Jó rejtés, köszi.
Köszönjük a rejtést.
Hogy ne legyen olyan meredek, kicsit kerültünk. De így is elég mászós volt. Lefelé már a javasolt útvonalat követtük.
Úgy láttam, hogy valami repült a barlangban (?).
A 24. GCTOUR Bükki Barlangolás túra során csoportos megtalálás. A barlangba nem mentem be, mert nem igazán szeretem, ha több méter föld, kő van felettem.
Csúszós, meredek domboldalon nem volt könnyű megközelíteni, de megérte.
GCTOUR#24 Bükki barlangolós bringatúra közben az első felkeresett barlang a hétből.
A bringák leparkolása után rövid, de elég intenzív mászás következett a sáros, csúszós, köves meredek domboldalon. És a neheze még hátra volt, mert nem volt más út lefelé sem.
Négy nap barangolás a Bükkben. Főleg az új Attibati ládák felkeresése volt tervbe véve, és igen jó választásnak bizonyult mindegyik. Szebbnél szebb helyeken jártunk, és főleg Zolikával nagyon élveztük a barlangok felfedezését. Így a séta sem volt olyan fárasztó alig vártuk a következő barlang milyen "titkokat" rejt számunkra. Köszönjük.
Tényleg méltatlanul elfeledett barlang. Az ország más részén ez szenzáció lenne, de itt a rengeteg barlangot, úgy látszik, már számon tartani sem győzik. Klassz hely, jó rejtés. Köszönöm, hogy megmutattad.
Feltöltöttem az ajándékkészletet.
Egy csodás bükki élménybringázás (GCbhk1) után még felkerestem a két nyugati barlangos ládát. Előbb persze megebédeltem a Hereg-réten, ahol 30 évvel ezelőtt cserkésztáborban voltam. Halvány emlékeim voltak erről és jó volt picit felidézni bár nem vagyok az a nosztalgiázós típus :-) A drón szép felvételt készített itt. Utána felkerestem az 5-ös számú barlangos ládát, a Kőháti-barlangcsoportot, majd - már szinte hazafelé - a négyest is, pontosabban a Lök-völgy-barlangot. A barlang alatt kényelmesen lehet parkolni, de láttam, hogy a megközelítés már nem ennyire triviális. Félek, hogy itt komoly erózió lesz (már van) a látogatók (nem feltétlenül geoládászok) miatt. A barlang maga viszont megint kellemes meglepetés volt! Mindkét ágba bementem mobil fénynél, amennyire csak lehetett. Élveztem a barlang hűs levegőjét. Klassz volt! Köszönet. A rejtés szerintem remek! Picit jobban álcáztam, mint ahogy találtam. Várom, hogy felkeressem a sorozat többi tagját, mert eddig nagyon szépeket mutattál be. Ráadásul ezeket nem is ismertem, sosem láttam korábban...
Csütörtökön kíváncsian vártunk a járvány miatt korlátozások bejelentésére. Végül a kijárási tilalom nem került bevezetésre, így az "A" tervünk lépett életbe. (GCBB04-GCBB05)
A legjobb választásnak a GCBB04 ajánlott parkolója tűnt, így onnan indultunk a mai Bükk felefedező, embereket elkerülő utunkra. A Lök-völgyi barlanghoz felkapaszkodtunk, közben gyönyörködtünk a szebbnél szebb hunyorokban és a sziklaformákba, majd még feljebb mentünk, ahol találtunk egy kellemesen járható ösvényt, ami a Rubint-rétig vitt. Itt rátértünk a tanösvényre, találtunk egy barlangot, majd az Imő-kői forrásbarlang felé vettük az irányt. Jártunk már itt korábban, de nagyon szeretem a környezetét. Innen jelzett úton értünk el a leágazásig, ami először az Ilus-kúthoz vitt. Most senki nem volt ott. A "meredek, nehezen járható" út tényleg az, de végül szerencsésen leértünk a Meander barlanghoz, ahol a 38 méter mély barlangból Lengyel János bukkant elő. Érdekes dolgokról beszélgettünk, majd végül a Kőháti-barlangot is megtaláltuk. A dobozt először a felső ösvényen kerestük, de Anti végül ráérzett a helyére. Innen zerge módban felmásztunk a sziklákon egy szép kilátópontra, ami szemben van a Muflun-kővel. Ledőltünk egy kicsit, de az autók zaja nagyon felhallatszott, így végül elsétáltunk a még szebb Alsó-Kőkapuhoz is. Itt időztünk kicsit többet.
Vissza a zöldön indultunk, de egy helyen betértünk az erdőbe. Az eleje egy kellemes emelkedő volt, de a lefele irány már fekete pálya. Utunk során több pontos nyílt szép rálátás a Tar-kő és a Három-kő szikláira. Újabb szinteket gyűjtöttünk a kék + -on a Malom-hegy nyeregig, majd a zöldön hullámoztunk. Végül találtunk egy letérő pontot, ahol az út szépén várakozó autónkhoz visszamentünk, útba ejtve újból a Lök-völgyi barlangot. A végére jól elfáradtunk.
20 km volt, 1150 méter emelkedéssel és ugyan ennyi süllyedéssel.
Csavargás a Bükkben 1/8.
A sikeres patakátkelést követően nekiestünk a hegynek az iránymutatás alapján. Rövid, csúszós és szuszogtatós séta volt a barlangig. Szép nagy üreg.
A láda hamar előkerült, még látszik rajta, hogy új a rejtés.
Az oldalban azonban már most jelentős a kesserek általi talajerózió, ami nem túl szerencsés.
Köszi