Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 15:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.11 06:14
Utolsó lényeges változás: 2020.03.11 06:14
Utolsó változás: 2020.04.13 08:38
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3300 m
Megtalálások száma: 73
Megtalálások gyakorisága: 1.4 megtalálás hetente
Röviden
A barlang melletti sziklafal bal oldalán sziklaüregben keresd a 15*20*5 cm-es műanyag dobozt!
A BARLANGOKBA MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE MENJEN BE. LEGYEN NÁLATOK FEJLÁMPA, VAGY KÉZILÁMPA. MIELŐTT ELINDULNÁL A BARLANGBA MINDENKÉPP TUDASD VALAKIVEL CÉLODAT, HOGY EGY ESETLEGES BALESET ESETÉN TUDJÁK, MERRE KERESSENEK.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Mély-Sári-barlang
A Mély-Sári-barlang N 48° 4,545' E 20° 28,489' 852 m [GCBB06+1Mély-Sári-barlang] a Bükk-fennsíkon, dolinás területen helyezkedik el. A környéken több, kisebb barlang is található: a Fekete-Sári-átjáró-barlang N 48° 4,400' E 20° 28,005' 873 m [GCBB06+2Fekete-Sári-átjáró-barlang], a Fekete-Sári-sziklaodú N 48° 4,439' E 20° 27,980' 885 m [GCBB06+3Fekete-Sári-sziklodú], a Mély-Sári zsomboly N 48° 4,617' E 20° 28,376' 869 m [GCBB06+4Mély-Sári zsomboly].
A Mély-Sári-barlang hossza 87 méter, függőleges kiterjedése 14 méter. A főjárat falain látható fúrólyukak nyomaiból arra lehet következtetni, hogy a főjáratot robbantással bővítették. A főjárat első 20 métere szabályos alagútszelvény. A barlang öt különböző irányba haladó járatból áll. A főjárat egy méter és széles két méter magas nyílással kezdődik, déli, dél-nyugati irányba halad. A talaj mindvégig vízszintes, de a bejárattól számított 19 méternél hirtelen két métert süllyed. A járat átlagos magassága két méter, helyenként 1.5 méterre csökken vagy 2.5 méterre emelkedik. Legmagasabb a barlang hátulsó szakaszában, ahol eléri a 4 métert is. 20 méternél a járat felfelé kezd emelkedni, szélessége, magassága 1 méter. Ez a felső ág 12 méter hosszú. Ezen mindvégig látszik a folyóvíznek a hatása: a falak és a mennyezet sima. Ugyancsak 20 méternél a főjárat meredeken lejteni kezd ("Lépcsőház") mely végén két, ellenkező irányba haladó mellékjáratra szakad ("Eldugott-ág" és "Alsó-ág") A két járat fenekén levő kövek a bemászást megnehezítik. A barlang ezen része általában sáros.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Nagyon kedves barlangászokkal találkoztunk, úgyhogy továbbképzést is kaptunk barlang ügyben.
és egy infót: ne nagyon mászkáljunk képzetlenül barlangban, mert egyrészt tilos; másrészt a Bükkben sok barlangban lakik hiúz. [Geoládák v3.9.0]
Imádom a Bükk-fennsíkon. Ma lett délelőtt egy kis szabadidőm. Az időjárás nem volt kegyes, egész délelőtt esett. De ezt szeretem a fennsíkban, ilyenkor sincs sár. Az autóból ugyan nehéz volt kiszállni, de az első méterek után már meg lehetett szokni az égi áldást. A barlangnál nekem is eszembe jutott amit kupec is írt: mi van ha medve van a barlangban. Ennek szellemében nem mentem be mélyen. A láda is meglett. Köszönöm a rejtést!
Elég kölönlegesre sikerült számomra ez a kétnapos bükközés, kalandjaimat a GCBHK2 ládánál írtam le, most csak az ide vágó részt másolom be:
"Elképesztő nyugodt éjjelem volt az Olaszkapunál, nem volt itt senki.
Már pirkadt, amikor ébredtem, kikecmeregtem és elmentem kávét főzni, de az a 10 méter is kemény távnak tűnt. Nem értettem, hogyan fogom ma azt a pár kis rövid sétával elérhető ládát megkeresni, ha 10 métertől is besz.rok. Jól esett a meleg ital és élveztem a 8 fokot is. Felöltöztem és elindultam a GCBB06-hoz. Közel van! Persze: oda-vissza 7 km. Majd' két órámba került, annyira lassan mozogtam. A Bükk-fennsík gyönyörű volt: felhőmentes, kissé őszies hangulat. Imádom! Ez az egyik kedvenc tájegységem!"
A barlangba csak pát métert mentem be a mobiltelefon (amúgy elég erős) fényénél, de nem akartam most kockáztatni sérülten... amúgy is elég nagypapásan mozogtam :-)
Nagyon tetszett a célpont és már maga az odaút is!