Mi a mozgó célja? Évente több alkalommal szervezünk, szervezhettek faültetést az ország különböző részein, melyre szeretettel várunk mindenkit. A láda elkérésének egyetlen feltétele van, az esemény szervezője legyen tagja/pártoló tagja az MGKE-nek!
Hová lehet rejteni? - - - - -
Kötelező tovább vinni? Nem, ez nem igazi "mozgó".
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: - - - - -
Mikor lehet újra megtalálni? Évente több alkalommal is lehet programot szervezni.
Esetleges egyéb tudnivalók: - - - - -
A 2010-ben megszűnt GCgeof ládához hasonlót szeretnék elindítani.
Röviden
Időpontról, helyszínről a főoldalon lévő bannerre kattintva találsz részletes információt, mely az esemény POI oldalára mutat.
Aktuális esemény
Kedves Kessertársak!
Várunk szeretettel 2024. szeptember 21.-én szombaton 9:30 órától Kiskörén a Tisza-parti kesser-parti programjára baráti öleléssel, néhány igen érdekes programmal, és néhány ládapont begyűjtésének a lehetőségével.
Ezen a napon egy szép kislevelű hársfa ültetésével állítunk emléket a találkozónknak.
A faültetési események szakszerű megszervezéséért és/vagy felügyeletéért a ládagazda a felelős.
Ars poetica
Egész életemet a fák birodalmában, társaságában töltöttem el, számomra az ültetés most is felemelő érzés. Azt javasolom, az elültetett csemete, suháng mellett álljatok meg néhány percre és képzeljétek el, hogy milyen lesz ez a növény tíz év múlva.
Én mindig megállok az "újszülött" csemete mellett és egy percre leveszem a képzeletbeli kalapomat a Természet nagysága előtt!
Az unokák születése után egy-egy fát ültettem a kertünkben.
A fák port és zajt szűrnek, levegőt tisztítanak, csökkentik a hőmérsékletet, tanítanak, gyógyítanak és nem utolsósorban gyönyörűek.
A fa mindig fontos volt az ember életében, kulcsszerepet játszik földünk egészségének megóvásában. Nem véletlenül indult útjára az elmúlt hónapokban számtalan mozgalom azzal a céllal, hogy ellensúlyozza az épített felületek okozta károkat és visszazöldítse a bolygót.
7 jó tanács az ültetéshez
1. Megfelelő eszközök beszerzése: ásó, kesztyű, locsolókanna, csákány
Célszerű a megfelelő eszközök beszerzésével könnyíteni dolgunkat, hiszen csupasz kézzel hosszú idő és igen nehéz munka lenne a fa helyének kiásása.
2. Helyszín kiválasztása
Az ültetés történhet a saját kertünkben, állami erdőgazdálkodásban, sőt, közterületen is.
3. Keretösszeg kiválasztása
Egy facsemete pár ezer forinttól egészen horribilis összegbe is kerülhet. Ez függ a kiválasztott fa típusától és a mennyiségtől. Továbbá előnevelt, több éves és méteres fát is lehet vásárolni, ami természetesen jóval drágább a facsemeténél. Minden esetben érdemes körbejárni a vásárlási lehetőségeket, komoly árkülönbségek lehetnek.
4. Faültetés megvalósításához ki kell választani az ideális időpontot
Fontos kiemelni, hogy a nyár nem alkalmas faültetésre. A magyarországi erdészetek, kertészetek, ősz közepétől tavasz közepéig ajánlják az előnevelt fák, csemeték kiültetését a végleges helyükre.
5. Fa kiválasztása
A fafajta helyszín szerinti kiválasztása kiemelten fontos. Kerüljük az invaziv fafajok ültetését.
Nagy területeket hódítanak meg, kiszorítva az őshonos fajokat és közösségeket.
6. Fa utógondozása
Talán ez az egyik legfontosabb feladat. Minden fa elültetésével nemes cselekedetet hajtunk végre. A fa élete és annak alakulása rajtunk is múlik. A fákat locsolni, metszeni, ha szükséges permetezni is kell. Ültetés után kötelező megtervezni annak gondozását, mert pár hét elteltével azt vehetjük észre, hogy a fa nem élte túl az ültetés utáni időszakot.
7. Tápoldatozás
Ha fát ültetsz gondolj arra, hogy megfelelő tápoldatozással, tápanyagokkal segítsd a fák fejlődését, megmaradását.
Erdei facsemeték az erdei fanemeknek erdősítés céljára szolgáló fiatal fácskái, csemetéi. Megkülönböztetjük a vadon tenyésző s a mesterségesen tenyésztett és nevelt egyedeket. Az elsőket maghullás folytán erdei tisztásokon, nyiladékokon, az erdők világosabb helyein, a vetővágások területein találjuk, utóbbiakat pedig erdei csemetekertekben és faiskolákban nevelik. A vadon tenyésző csemetékhez sorolhatjuk még az erdősített területek sűrű csemetéseiből kiszedhető csemetéket is.
Úgy ezeket, mint a vadon tenyészőket újabban már majdnem egészen kiszorították a nevelt csemeték, s legfeljebb csak csomós ültetésnél alkalmaztatnak. Megkülönböztetjük az u. n. iskolázatlan és átiskolázott csemetéket. Az előbbieket 1 éves korukig magcsemetéknek nevezik, különben legfeljebb 3 éves korukig maradnak a csemetekertben. Az átiskolázott csemeték többszörös átültetés által erőteljesebbekké, zömök törzsűvé s erősen fejlett gyökérzetűekké válnak, 3-6 évig maradnak a faiskolákban. A 2 méter magasságra nőtt fácskáknak suháng a nevük, ilyeneket erdei ültetésre már ritkábban használnak, de utak mellé fasornak, vagy legelőkre árnyékot adó fának, valamint fátlan legelőknek legelő-erdővé való átalakításánál ilyenek is alkalmasak. Lomb facsemetéket a kiültetés vagyis erdősítés alkalmával sokszor a talaj szinttel egy magasságban lemetszik (különösen sarj és középerdő hézagainak pótlásánál) ezek az úgynevezett csonkított csemeték.
Kívánok Mindenkinek nagyon kellemes kikapcsolódást, és sok-sok fa ültetést.
A Tisza-tavi kesser parti nem lett volna teljes faültetés nélkül. Ahol Gyezegzug jelen van, ott nagy valószínűséggel fát is fogunk ültetni. És lőn, tényleg ez történt. Kislevelű hárs volt a kis fa, ha jól emlékszem, és a profi ásó, locsoló, betakaró, névtábla kirakó gárda nagyon alkotott. Be kell vallanom, hogy én leginkább csak élveztem a látványt, a komoly munka a fiúkra maradt. Remélem gondozni fogják a kis fát és ha legközelebb arra járok, biztosan beugrok a bisztró mellé megnézni, hogy hogyan fejlódik.
Köszi Marcsinak és Lajának a szervezést, Gyurinak a fát és mindenkinek aki dolgozott az ültetésnél!!!
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A Tisza-parti kesser parti esemény előtt, alatt és után nagyon sok ládát kerestünk és találtunk meg a résztvevő játékostársainkkal közösen. Köztük volt ez is.
A közelben megjelent új láda megkeresése után a faültetés következett, amin aktívan részt venni minden alkalommal csodálatos érzés.
Ezután a csoportos szemétszedés, még néhány mozgó és egy-két régi láda megkeresése tartotta együtt a megjelent kessereket.
Úgy alakult, hogy ma a Tisza-tavi kesser partira épülő napon nyolc (!) mozgóláda megtalálás is jutott nekem, ennyi még sose volt egy napon! Ez volt az ötödik.
Annyi volt a szorgos kéz, hogy a kislevelű hársfa ültetését én már csak néztem a többiekkel.
A Szilágyi Marcsi által remekül megszervezett Tisza-tavi kesser parti alkalmával került sor a faültetésre a GCLEP helyszínén. Egyik meglepetést követte a másik, mivel itt élesedett a Hallépcső ládája is.
Nagyon szép fát választott GYEZegzug Gyuri az eseményre, köszönjük szépen.