Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 13:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.12 06:03
Utolsó lényeges változás: 2020.03.12 06:03
Utolsó változás: 2020.04.13 08:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1100 m
Megtalálások száma: 64
Megtalálások gyakorisága: 1.3 megtalálás hetente
Röviden
20*20*5 cm méretű műanyag dobozt keress a turistaút mellett található törött betonáteresz alatt!
A BARLANGOKBA MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE MENJEN BE. LEGYEN NÁLATOK FEJLÁMPA, VAGY KÉZILÁMPA. MIELŐTT ELINDULNÁL A BARLANGBA MINDENKÉPP TUDASD VALAKIVEL CÉLODAT, HOGY BALESET ESETÉN TUDJÁK, MERRE KERESSENEK.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
Megközelítés
Parkolni Bánkúton a Fehér Sas panzió előtt lehet. N 48° 5,889' E 20° 28,855' 896 m [GCBB07+Parkoló] A parkolótól a P sáv S sáv turistajelzésen érhetjük el a víznyelőt. Leereszkedni nem tanácsos! A beépített létrák, ácsolatok állapota nem ismert. A barlangászok az évi feltárási munka megkezdése előtt felülvizsgálják azok állagát, enélkül kockázatos a leereszkedés.
A bükki barlangok
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Csipkés-kúti víznyelőbarlang
A Bükk-fennsíkon a nemkarsztos kőzetek csupán kisebb foltokban, keskeny pásztákban fordulnak elő, a belőlük eredő rövid, kishozamú vízfolyások a mészkőtérszínre érkezve víznyelőben végződnek. A víznyelő a felszíni karsztjelenségek egyik fajtája. Víznyelőnek nevezzük azokat a karsztos nyílásokat, amelyeken a felszínen időszakosan vagy állandóan folyó víz a kőzet belsejébe kerül. A töbörrel (dolina) ellentétben ennek az alján mindig víznyelő rés, alatta gyakran üreg vagy barlang van.
A víznyelők a vízzáró és a karsztos kőzet határához közel alakulnak ki, de előfordulhatnak a nyílt karsztos területek belsejében is.
Egy ilyen vízzáró és karsztos területhatár húzódik a Felső-Borovnyák és Jávorkút között, ahol számos víznyelőbarlang található. Ezek között a legjellegzetesebb a Csipkés-kúti víznyelőbarlang.
Utalások szerint az 50-es évek elején kezdték meg a barlang feltárását. Mivel a barlangba befolyó patak nagy mennyiségű hordalékot szállított a víznyelőbe ezért a barlangászok egy gátat építettek, hogy a törmeléket a víz ne hordja vissza. A gát időszakosan a vizet is felfogta, így száraz körümények között folyhatott a hordalék kitermelése.
A barlangban jelenleg három bontási végponton folyik a munka. A kitermelt anyag felszínre szállítását a Kőháti barlangcsoportnál megismert szállítópálya segíti.
A barlang jelenleg ismert teljes hossza 32 méter, függőleges kiterjedése 25 méter.
A bringabaleset miatt kicsit félresikeredett két napos bükki kiruccanás volt ez... Kalandjaimat részletesen megírtam a GCBHK2 láda megjegyzésében.
Ide másolom az ide vágó részt: "Visszatérve a kocsihoz megállapítottam, hogy jobban megy a járás, mint reggel, de azért ésszel kell túrázni: szint ne nagyon legyen, vagy ha van, akkor baromi lassan szabad csak haladnom, hogy a légzésem ne gyorsuljon fel. Átautóztam Bánkútra és megkerestem a GCBB07 ládát. Klassz hely, csak egy kilométer egy irányba, kevés szinttel. Ezt most nekem találták ki. Szépen, nagypapásan teljesítettem. Utána megkerestem a tegnap elbambult 4-es pontot (drive-in :-))"
Tetszett a barlang (bejárat). Nyilván nem másztam most le, ahhoz nem voltam túl fitt ma reggel :-)
Köszi a rejtést, bővebben otthonról. Lillafüred és környéke, ha már a közelben nyaraltunk. Szeretem az erdei utat,ami Miskolc és Szilvásvárad között kanyarog, ha néha félelmetes is.
Tisztán Attibati nap: 4 (teljes) megtalálással és 3 900-as csúcs felkeresésével.
A tegnapihoz képest mára kicsit kisebb kör jutott: Bánkút, GCbk10 - GCB900-1, GCBB07, GCB900-2, GCB900-15, Bánkút. Alig több mint 17 km és 500 méter szintemelkedéssel.
Izgalmasan kialakított barlang bejárat, különös infrastruktúrával körbevéve.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (64 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.