Röviden
1. N48 06.073 E20 32.089
Orvosságos dobozt keress egy fa két méter magasan levő odújában! Itt csak egy jelszórészletet találsz.
2. N48 06.145 E20 32.386
20*15*10 centiméteres műanyag dobozt keress a barlang lejárata mögötti sziklafal üregében avarral takarva! A láda megszerzéséhez nem kell sziklát mászni.
A BARLANGOK LEZÁRTAK. A BARLANGOKAT LÁTOGATNI CSAK A BNP ELŐZETES ENGEDÉLYÉVEL, BARLANGI VEZETŐVEL LEHET.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
Megközelítés
Parkolni a Jávorkútra vezető műútról a Bolhási-víznyelőbarlang mellett leágazó földúton lehet, ahova Lillafüred felöl autóval is útdíj fizetése nélkül fel lehet hajtani.
N 48° 6,148' E 20° 32,416' 658 m [GCBB09+Parkoló] Mindkét barlang a Jávorkúti aszfaltút mellett - amelyen a K sáv
turistajelzés halad - található néhány tíz méterre az úttól.
A bükki barlangok
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Bolhási-Jávorkúti-barlangrendszer
A Bolhási-Jávorkúti-barlangrendszer 5314 méteres hosszúságú fokozottan védett barlang, ezzel az ország tizenkettedik, a Bükk második leghosszabb barlangja. A barlangrendszernek két bejárata van, a Jávor-kúti-víznyelőbarlang, illetve ettől keletre 400 méter távolságban
a Bolhási-víznyelőbarlang. Függőleges kiterjedése 132 méter.
A Jávor-kúti víznyelőbarlangot 1953-ban tárták fel.
N 48° 6,073' E 20° 32,089' 653 m [GCBB09-1]
Évtizedeken keresztül folyt a két, egymástól akkor még független barlang feltárása. A barlangok közti összefüggést már 1954-ben kimutatták egy sikeres víznyomjelzési kísérlettel. A barlangkutatók a két barlang járatainak összefüggésére 1997-ben találtak bizonyítékot a Bolhási-víznyelőbarlang feltérképezése közben.
N 48° 6,145' E 20° 32,386' 648 m [GCBB09-2]
Ekkor a Bolhási-víznyelőbarlangban a másik barlang felé tartó Jávor-ág végén egy szivattyús vízszintcsökkentés után víztelenített szifonsort kibontottak és bejutottak egy 1984-ben már feltárt Jávor-kúti szakaszba.
Juju játékostársunk a barlangrendszer csaknem ezer méteres szakaszának felfedezésében vett részt.
A barlang a denevérek kedvelt szálláshelye, melyet tíz métert meghaladó járatmagasságú hasadékszerű járatainak, kiterjedt járathálózatának és kürtőrendszerének köszönhet. Az üregek egyes szakaszai, főleg a csak kötéltechnikával járható kürtők cseppkövekben gazdagok.
A barlang természeti értékeinek megóvása érdekében a BNP 1998-ban lezáratta, bejárása a BNP igazgatóságának engedélyéhez kötött.
A Bolhási-víznyelőbarlang a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) által szervezett, előzetes bejelentkezés után induló szakvezetéses "extrém barlangtúra" keretein belül látogatható. A barlangba leszállók számára a bejáraton befolyó víz minden esetben nedves élményt nyújt, ezért gumicsizma viselése erősen ajánlott. A kb. 2,5 óra hosszúságú, a Bejárat - Aknarendszer - Alsó-kuszoda - Athén-romjai - Katalin-terem - Mamut-temető - Mamut-kör - 1. sz. szifon - Bejárat útvonalon végighaladó túrán a függőleges aknákon való közlekedést beépített létrák teszik lehetővé. A Szintes-ágba leérve egy kúszós-mászós útvonal várja a látogatókat - emiatt ezt a túrát inkább barlangjárásban tapasztaltabb személyeknek ajánlják. A túrához szükséges alapfelszerelést (sisak, lámpa, overall) a BNPI biztosítja.
Részletek
itt
Forrás:
Barlangkataszter
Jávorkúti-víznyelő információs táblája