Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.14 07:18
Utolsó lényeges változás: 2020.03.14 07:18
Utolsó változás: 2020.08.31 21:37
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 151 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
Röviden
1. N48 06.073 E20 32.089
Orvosságos dobozt keress egy fa két méter magasan levő odújában! Itt csak egy jelszórészletet találsz.
2. N48 06.145 E20 32.386
20*15*10 centiméteres műanyag dobozt keress a barlang lejárata mögötti sziklafal üregében avarral takarva! A láda megszerzéséhez nem kell sziklát mászni.
A BARLANGOK LEZÁRTAK. A BARLANGOKAT LÁTOGATNI CSAK A BNP ELŐZETES ENGEDÉLYÉVEL, BARLANGI VEZETŐVEL LEHET.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
Megközelítés
Parkolni a Jávorkútra vezető műútról a Bolhási-víznyelőbarlang mellett leágazó földúton lehet, ahova Lillafüred felöl autóval is útdíj fizetése nélkül fel lehet hajtani. N 48° 6,148' E 20° 32,416' 658 m [GCBB09+Parkoló] Mindkét barlang a Jávorkúti aszfaltút mellett - amelyen a K sáv turistajelzés halad - található néhány tíz méterre az úttól.
A bükki barlangok
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Bolhási-Jávorkúti-barlangrendszer
A Bolhási-Jávorkúti-barlangrendszer 5314 méteres hosszúságú fokozottan védett barlang, ezzel az ország tizenkettedik, a Bükk második leghosszabb barlangja. A barlangrendszernek két bejárata van, a Jávor-kúti-víznyelőbarlang, illetve ettől keletre 400 méter távolságban
a Bolhási-víznyelőbarlang. Függőleges kiterjedése 132 méter.
A Jávor-kúti víznyelőbarlangot 1953-ban tárták fel. N 48° 6,073' E 20° 32,089' 653 m [GCBB09-1]
Évtizedeken keresztül folyt a két, egymástól akkor még független barlang feltárása. A barlangok közti összefüggést már 1954-ben kimutatták egy sikeres víznyomjelzési kísérlettel. A barlangkutatók a két barlang járatainak összefüggésére 1997-ben találtak bizonyítékot a Bolhási-víznyelőbarlang feltérképezése közben. N 48° 6,145' E 20° 32,386' 648 m [GCBB09-2]
Ekkor a Bolhási-víznyelőbarlangban a másik barlang felé tartó Jávor-ág végén egy szivattyús vízszintcsökkentés után víztelenített szifonsort kibontottak és bejutottak egy 1984-ben már feltárt Jávor-kúti szakaszba.
Juju játékostársunk a barlangrendszer csaknem ezer méteres szakaszának felfedezésében vett részt.
A barlang a denevérek kedvelt szálláshelye, melyet tíz métert meghaladó járatmagasságú hasadékszerű járatainak, kiterjedt járathálózatának és kürtőrendszerének köszönhet. Az üregek egyes szakaszai, főleg a csak kötéltechnikával járható kürtők cseppkövekben gazdagok.
A barlang természeti értékeinek megóvása érdekében a BNP 1998-ban lezáratta, bejárása a BNP igazgatóságának engedélyéhez kötött.
A Bolhási-víznyelőbarlang a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) által szervezett, előzetes bejelentkezés után induló szakvezetéses "extrém barlangtúra" keretein belül látogatható. A barlangba leszállók számára a bejáraton befolyó víz minden esetben nedves élményt nyújt, ezért gumicsizma viselése erősen ajánlott. A kb. 2,5 óra hosszúságú, a Bejárat - Aknarendszer - Alsó-kuszoda - Athén-romjai - Katalin-terem - Mamut-temető - Mamut-kör - 1. sz. szifon - Bejárat útvonalon végighaladó túrán a függőleges aknákon való közlekedést beépített létrák teszik lehetővé. A Szintes-ágba leérve egy kúszós-mászós útvonal várja a látogatókat - emiatt ezt a túrát inkább barlangjárásban tapasztaltabb személyeknek ajánlják. A túrához szükséges alapfelszerelést (sisak, lámpa, overall) a BNPI biztosítja.
Részletek itt
Forrás: Barlangkataszter
Jávorkúti-víznyelő információs táblája
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A jávorkúti út bejáratánál mindenféle fenyegetések fogadtak, de némi hezitálás után túltettem magam rajtuk. Az első pontot némi szerencsével a mellékútról kerestem, így volt egyszerűbb. A második pont (a mai nap további ládáihoz képest) gyerekjáték ... :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A bükki nemzetipark szervezésében a Bolhási víznyelőbarlang overallos túra keretében látogatható. Nagy élmény ne hagyd ki [Geoládák v4.2.6]
Így év elejére rádobtunk egy miskolctapolcai wellness-es hosszú hétvégét az év végi pihenésre, innen kiindulva keresgéltünk a közeli ládákból.
A GCZSOF rég áhított kilátója után felautóztunk a Jávorkútra vezető úton, majd az ajánlott parkolótól egy rövid sétával lett meg a két pont. Bár a koo-k nálam mutattak némi hibahatáron belüli eltérést, a leírás miatt mindkettő könnyű találat volt.
Visszafelé a GCBB08 - Alabástrom-barlang ládája következett a sorban. Na az nem volt ilyen egyszerű találat... :)
Megvan, köszi!
Fordított sorrendben mentem, a Bolhási sima ügy, a Jávorkútinál ugrál a gps, mintha az is bolha lenne. Bükkfacsoportot érdemes keresni fent.
A Jávorkútit nem javallott az aszfalttól toronyiránt támadni, jobban jár az ember, ha a kissé odébb (a Bolhási felé) induló úton hátulról közelít.
Ládák rendben.
Bükki barangolás második napja: hosszabb túra, előtte-utána pár láda.
Reggeli előtti találat, a második pont könnyen meglett, az odvas fát kicsit keresni kellett. Nem kell lemászni, de érdemes, akkor lehet megnézni az érdekességeket!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Fordított sorrendben kerestük fel a pontokat. A Bolhási barlang eléggé víz alatt volt az olvadó hó miatt. Az első ponton a koo-k rossz fára mutatnak, de úgy könnyű, hogy odvas fát kell keresni.
Köszönjük a rejtést! [g:hu 1.6.4]
Bükki barlangászós hétvége. A mai nap programja a Jávorkúti-barlang bejárása volt. A bejárati aknában csak kevés víz csordogált, végig lehetett a végpontig menni nagyobb elázás nélkül, négyen 3-4 óra alatt megjártuk. Átmentünk utána a Bolhásihoz is, de annak a bejárati aknájában a létra alatt összefüggő jégfal volt, így kapaszkodókötél híján ezt már inkább nem erőltettük, helyette logoltunk a ládába. Köszi.
Megtaláltuk! 🙂
A barlangba természetesen nem tudtunk, de nem is akartunk bemenni, de a ládát begyűjtöttük. Még sok hasonló láda vár felderítésre a Bükkben.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.11.3]
Susnyaharc 2.0 GCBB08-nál már egyszer utat kellett vágnom magamnak az embermagasságú csalánba, hát itt sem úsztam meg. De itt legalább rövidebb volt, csak 10m-t kellett irtani. A műút és a célobjektum közötti fátlan sáv nyáron susnyás, erre készüljetek. Ezeket a barlangokat egyébként nem ismertem, szóval megint láttam valami újat. Bár mondjuk a Bükkben úton-útfélen lyuk van mindenhol, az összeset ismerni egyesével kvázi lehetetlen (legalább is annak aki nem barlangász).
Jávorkút még mindig csodálatos, és a forrás is ugyanolyan bővízű mint 30-40 éve.
A Jávorkút Étterem és Panzió Lillafüredben töltöttünk el 5 éjszakát, innen kiindulva kerestem fel a környék ládáit.
Amíg a család aludt, én hajnali programként kerékpárral begyűjtöttem pár ládát, illetve multi láda pontját. Ma reggel a GCBB09, GCBB08, GCBHK2-1, GCRTEK ládákat fűztem fel egy körtúra útvonalára.
Az első pont közel volt a szálláshoz. Kicsit keresgélni kellett, mire megtaláltam a rejteket adó odút. A második ponton könnyen meglett a sziklafal üregében a doboz. Köszönöm a rejtést!
TFTC! Bükki barlangok nyomán Lillafüred környéke
Mindkét barlang nagyon különleges, tetszett!
Az elsőnél nem kell lemászni a jelszóért.
[Geoládák v3.10.5]
Nálam is volt mindkét ponton 10 m hiba, de ami sokkal zavaróbb, hogy a g:hu applikációban teljesen más leírás szerepel az egyes rejtekekről, mint a webes változatban. [g:hu 1.6.4]
A GCBB08-al kombinálva tettünk egy jó kanyart. Ez a két pont az Alabástrom barlang után már csak "ujjgyakorlat" volt.
Az 1. ponton az orvosságos doboz koordinátája nekem nem stimmelt.
Az én mérésem: É 48°06.0736 és K 020°32.1004
Ez a két barlang lett a "BB" sorozatunk utolsó két találata.
A 17 megjelölt barlang mellé útközben még gyűjtöttünk néhányat, de így is csak töredékét láttuk a Bükkben lévőknek.
Szerintem a legeldugottabb helyszíneken az Alabástrom-barlang és a Lambrecht Kálmán-barlang fekszik, a legjobban pedig a Vidróczky-barlang tetszett. Köszönjük.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben otthonról. [Geoládák v3.5.0] Lillafüredről indulva gyűjtöttük be a lehetséges jelölteket, sajnos a benti fotók nem sikerültek :( talán majd egyszer visszatérek.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.2.10]
Az első pont koordinátája szerintem nagyon pontatlan, a földben lévő lyuktól távolabb keresendő a láda. A koordináta pontokhoz tartozó leírás (1. pontnál: kidőlt fatörzs közelében) pedig kifejezetten megtévesztő, főleg telefonos keresés esetén. Ezt mindenképpen javítani kellene.
A 2. ponttal kezdtünk, az meg is lett, de utána az első pontnál nem került elő a jelszórészlet. Gyenge volt a gps jel és hiába kutattuk át a megadott magasságban lévő odúkat egy idő után feladtuk.
A 24. GCTOUR Bükki Barlangolás túra során csoportos megtalálás. A barlangba nem mentem be, mert nem igazán szeretem, ha több méter föld, kő van felettem.
Az első pontnál nehezen találtuk meg a ládát, de sok szem sokat lát, így végül előbukkant a frappáns rejtekből az áhított tárgy. A második pont nem okozott nehézséget.
A jelszó tetszett. Szeretem a barlangokat. Köszönöm, hogy ezeket is megmutattad.
A három napos bükki ládászás 1. napján Bánkút, Csipkéskút, Jávorkút, Sebesvíz, Óhuta, Szentlélek, Bánkút útvonalon tettem egy 23km-es kört 4 új láda megtalálással.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget. Viszonylak könnyű találat, nincs szikla mászás, nincs árkon-bokron gázolás. Ilyen is kell egy ládázós napra. Bár ha le akarsz menni az első ponti barlanghoz, az egy kicsit mászókás :) .
Menekülés a Bükkbe 2/3.
A GCBB08-től kellemes és könnyed séta, gyors találatokkal övezve. Mindkettő közel van az úthoz, mégis eldugott.
A "Bükk barlangjai" túramozgalom kódja mindkét helyen megvan. Gyűlnek. :)
Köszi
Utolsó láda a sorozatból. Sokat tájfutottam erre. A ráccsal lezárt barlangok valóban nem sokat mutatnak, bár az jópofa, ahogy inverz forrásként nyelik a vizet. Viszont nagyon szép táj! Nosztalgiából elmentem Jávorkútig is, de sajnos ezek az egykori egyszerű, olcsó turistaházak ma már inkább szállók, panziók.