A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Vidróczky-barlang
A Sólyom-kút nevű forrástól nem messze található. A Sólyom-kő csúcsa alatt, a Sólyom-kőnek a Garadna-völgyre néző szélén van a hét méter széles és négy méter magas főbejárata. A bejárat előtti "teraszról" lombmentes időben szép kilátás nyílik a Garadna-völgyre és az azt szegélyező hegycsúcsokra.
A bejárati teremből nyílik még egy víznyelőszerű járat és egy felszakadt mennyezet is a felszínre. Összesen három nyílással érintkezik a külvilággal. Triász mészkőben alakult ki. Szabadon látogatható és még felszerelés sem kell a megtekintéséhez. A főbejárata előtt pihenőpadok találhatók.
A barlangnak több névváltozata ismert, az irodalomban gyakran Sólyom-kúti-sziklaüregként szerepel.
Hazánk négy lakóbarlangja közül az egyik volt. 2003-ban szüntették meg ezt a funkcióját, mert engedély nélkül lett kialakítva. Egy fából készült priccs volt elhelyezve benne fekvőhelyként. A másik három, jelenleg is szállást nyújtó lakóbarlang a Cserepes-kői-sziklaodú, a Három-kúti Remete-barlang és az Odvas-kői-sziklaüreg szintén a Bükk-vidék területén található. A főbejárata előtt tűzrakóhelyet hoztak létre.
A barlang régészeti ásatásai során kovakőből készült pattintott kőszerszámok kerültek elő. A lelet érdekessége, hogy a kőszerszámok olyan kovakőből készültek, amely csak Lengyelországban fordul elő.
A környék lakóinak régi elmondása szerint Vidróczky Márton rejtekhelye volt és "a barlang tetején valamikor fényes szögekkel volt kiverve a betyár neve".
A barlangot bemutató video
Érdekes, a mai túrámon ez a második láda ami megmutat nekem valamit amit eddig még nem láttam. Én eddig azt hittem hogy Vidróczky csak a Mártában van, de hát kiderült hogy nem.
A bringabaleset miatt kicsit félresikeredett két napos bükki kiruccanás volt ez... Kalandjaimat részletesen megírtam a GCBHK2 láda megjegyzésében.
Ez volt mára az utolsó barlangos láda, amit felkerestem, a sorozat többi tagját meghagytam egy következő alkalomra...
Rövid sétával abszolváltam és óriási élményt nyújtott ez a gyönyörű barlang! Nem is gondoltam volna, hogy ilyen klassz. Nem jártam még itt, úgyhogy köszönöm az invitálást! Szépen nagypapásan mozogtam, de jól esett, élveztem az őszi Bükköt.
A lefelé vezető út kalandos volt, nagyon megváltozott a táj azóta, hogy utoljára ott jártam, sokszor nem látszódott az ösvény a rengeteg kidőlt fától, legalább ötször eltévedtünk.
Maga a barlang nagy kedvencem, többször aludtam már benne és persze kihagyhatatlan élmény a közeli Magos-kő, számomra a Bükk egyik legszebb panorámáját kínáló helye.
A nap végén még egy kis tekerés, aztán az ösvény egy szakaszán küzdelem a buja növényzettel. Maga a barlang nagyon lakályos, akár azonnal beköltözhető szép kilátással. :)