A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Vidróczky-barlang
A Sólyom-kút nevű forrástól nem messze található. A Sólyom-kő csúcsa alatt, a Sólyom-kőnek a Garadna-völgyre néző szélén van a hét méter széles és négy méter magas főbejárata. A bejárat előtti "teraszról" lombmentes időben szép kilátás nyílik a Garadna-völgyre és az azt szegélyező hegycsúcsokra.
A bejárati teremből nyílik még egy víznyelőszerű járat és egy felszakadt mennyezet is a felszínre. Összesen három nyílással érintkezik a külvilággal. Triász mészkőben alakult ki. Szabadon látogatható és még felszerelés sem kell a megtekintéséhez. A főbejárata előtt pihenőpadok találhatók.
A barlangnak több névváltozata ismert, az irodalomban gyakran Sólyom-kúti-sziklaüregként szerepel.
Hazánk négy lakóbarlangja közül az egyik volt. 2003-ban szüntették meg ezt a funkcióját, mert engedély nélkül lett kialakítva. Egy fából készült priccs volt elhelyezve benne fekvőhelyként. A másik három, jelenleg is szállást nyújtó lakóbarlang a Cserepes-kői-sziklaodú, a Három-kúti Remete-barlang és az Odvas-kői-sziklaüreg szintén a Bükk-vidék területén található. A főbejárata előtt tűzrakóhelyet hoztak létre.
A barlang régészeti ásatásai során kovakőből készült pattintott kőszerszámok kerültek elő. A lelet érdekessége, hogy a kőszerszámok olyan kovakőből készültek, amely csak Lengyelországban fordul elő.
A környék lakóinak régi elmondása szerint Vidróczky Márton rejtekhelye volt és "a barlang tetején valamikor fényes szögekkel volt kiverve a betyár neve".
A barlangot bemutató video
Hazafelé úton, egy gyönyörű túranap végére még belefért a Vidróczky-barlang felkeresése. Egy szakaszon teljesen elborította az ösvényt a sűrű növényzet, nehéz volt átverekedni magunkat, így nem csoda, hogy három potyautas kullancsot kellett eltávolítani a bp-i ügyeleten. Érdekes kialakítású a barlang, tetszett a hely. Köszönet a rejtésért.
Nálam magasabb növendék fácskák között kellett keresztül verekedni magunk. A fától nem az erdőt nem láttuk, hanem az utat. De fenn a barlang az klassz volt. Nem láttam még ilyet. Mindenhová felmásztam, lemásztam. Nagyon szeretem az ilyet. A kék virágot én fotóztam és a nagymamámnak elküldtük Viberen, aki beazonosította, hogy ez a tárnics. Köszi a rejtést.
A 42. GC Verseny és Fesztivál kapcsán megtaláltuk. A Magos-kőtöl jöttünk át, de sajnos kocsival. Azért így is nagy élmény volt. Először a szinte áthatolhatatlan magonc erdőn kellett magunkat átverekedni, majd egy rövid sétával értük el a rejteket. Utána felfedeztük a barlangot. Gergő mindenhová fel és le mászott. Nagyon élvezte. Én csak módjával, komótosan követtem, de persze nem mindenhová. :-) Klassz hely! Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.17]
Ládaellenőrzés: a láda rendben.
A megközelítés a műút felöl nagyon nehéz, az utat teljesen eltakarják a sarjak, külön harc volt a bringát elcipelni a ládáig.
A verseny elején még friss voltam, így bevállaltam a 2 x 800 méter kitérőt a ládáért. A bükk sarjerdő erősen takarja már az ösvényt, ügyeskedni kellett a megtalálással, de barlang abszolút ládaérdemes, érdekes hely.
Hát, néhányszor csak a kütyün láttam az ösvényt. Jól benőtte az aljnövényzet. A barlang viszont fantasztikus, nagyon tetszett! A kullancsok biztosan nagyon örültek...
A GC42FV esemény köré szervezett ládázós hétvége Anita, Bea és Kectam társaságában a csodás Bükkben. 16/6. találat
Bázisunk Bükkszentkereszt volt, innen túráztunk a hegység forrásai, barlangjai és szebbnél szebb panorámát nyújtó kilátópontjai között ebben a remek, kora nyárias időben.
Az ilyen csodák miatt szeretem ezt a játékot! Az út mellett megállva, majd a nyakig érő sarjerdőben gázolva az ember nem is gondolja, milyen élmény várja a geoládánál.
A barlangba való bejutás érdekes. Először csak fentről - "hídon" átkelve - nézegettük, merre is lehet lemászni, de aztán meglett a lejárat. Remek hely, igazi láda-célpont.
Bükki csavargás Anita, Bea, LionDaddy társaságában. A GC42FV verseny apropója adta, hogy járjuk be a környéket. Bükkszentkereszten volt szállásunk, onnan csillagtúráztuk a hétvége alatt. Az időjárás is a kegyeinkbe fogadott, igazi kirándulóidőben jártuk be a környék látnivalóit.
A piros jelzés egy szakasza nehezen járható volt, sarjadó fák törnek maguknak utat. A barlang viszont remek hely, nagyon tetszett. Köszönöm, hogy megmutattad.