Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 07:30
Megjelenés időpontja: 2020.03.14 23:09
Utolsó lényeges változás: 2020.03.14 23:09
Utolsó változás: 2020.04.11 10:03
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 87
Megtalálások gyakorisága: 1.9 megtalálás hetente
Röviden
10*20*10 centiméteres műanyag dobozt keress fa földszinti üregében kővel takarva!
A BARLANG LEZÁRT. A BARLANGOT LÁTOGATNI CSAK A BNP ELŐZETES ENGEDÉLYÉVEL, BARLANGI VEZETŐVEL LEHET.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Láner Olivér-barlang
A barlangrendszer 2500 m hosszú fokozottan védett barlang, mely a Nagy-fennsík keleti peremén található, agyagpala és mészkő határán alakult ki.
A barlang bejárati szakaszát 1952-ben tárták fel. A kutatásban több évtizedes szünet következett, mivel a barlang bejárata eltömődött. A munka 1984-ben indult újra, amikor is sikerült ismét járhatóvá tenni a bejáratot és 1985-ben a Láner-ágat is felfedezték. A barlang újonnan feltárt és rég ismert szakaszainak pontos geodéziai felmérése és térképezése során egyértelművé vált a Láner-barlang és a Szepesi-barlang kapcsolata. Az összeköttetés bizonyítására egészen 1993 december 30-ig kellett várni.
A két barlang összekötésének izgalmas munkájáról a Turista magazinban olvashattok.
A Láner-barlangban nagy felületű cseppkőfolyások, kisebb álló- és függőcseppkövek figyelhetők meg. A lefolyások néhányszor tíz négyzetmétert is elérhetnek a kürtők alsó kiszélesedett szakaszaiban. A szintes ágban található a barlangrendszer legnagyobb vízesése, mely kb. 4 méter magasságból zúdul le a barlang aktív periódusaiban.
A Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület 2002-ben, az alapításának 50-éves évfordulójára a saját költségére létrehozta a Láner-barlang töbrében, a helyszínen gyűjtött mészkövekből rakott emlékfalat azon barlangászok emlékére, akik már nem lehetnek közöttünk. Az első, 34 nevet tartalmazó emléktáblát már sajnos egy újabbal kellett bővíteni.
A barlang bejárása a Bükki Nemzeti park Igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulásához kötött.
Részletek itt.
Megtaláltam.
Gyönyörű Létrás-tető, mindig kedves vagy nekem.
Boldogult 'lánykoromban, a '70-es évek végén, a '80-as elején néhány évig aktív tagja voltam a Marceles csapatnak. Fantasztikus évek voltak, csodálatos barátokkal, sajnos legtöbbjüknek a neve már a márványtáblán is szerepel nem csak a gyakran felidézett történeteimben. Ennek a barlangnak a névadójával, Ödönnel is szép emlékeim vannak, nagyon letolt, amikor az első találkozásunkkor magázódva szóltam hozzá. A barlangban erre nincs idő, mondta. Aki látta a csend világát, úgyis érti ezt ...
Barlangászni voltunk fent ezen a hétvégén, megnéztük a Létrási-vizeset és a Feketét. A Szepesibe sajnos nem kaptunk engedélyt.
Átnéztem az elmúlt héten az összes idei képemet, és találtam 18-20 bejelentetlen ládát, szerencsére mindig csinálok fotót mindenről. A bejelentések ajándékok most, magamtól-magamnak.
BK! - 2020.12.24.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Soha nem voltam még itt. Nagyon tetszett! Győző Barátommal. A ládához csak a kesser ösztön vitt bennünket, mert nem volt információnk a nethiány miatt. [Geoládák v3.6.0]
A GCbhk2 felderítése után még egy adag szerpentin Garadna felől, szarvasbőgéssel. Jó volt kifújni magamat az alkonyathoz közel, a helyszínen elolvasni a barlang érdekes történetét. Ide szívesen lementem volna körülnézni, de ez a nap a tekerésé volt. A ma megtett út örömével suhantam vissza Lillafüredre, majd át Miskolcon a vasútig.