Elhelyezés időpontja: 2020.02.29 07:30
Megjelenés időpontja: 2020.03.14 23:09
Utolsó lényeges változás: 2020.03.14 23:09
Utolsó változás: 2020.04.11 10:03
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 151, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
Röviden
10*20*10 centiméteres műanyag dobozt keress fa földszinti üregében kővel takarva!
A BARLANG LEZÁRT. A BARLANGOT LÁTOGATNI CSAK A BNP ELŐZETES ENGEDÉLYÉVEL, BARLANGI VEZETŐVEL LEHET.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
A Láner Olivér-barlang
A barlangrendszer 2500 m hosszú fokozottan védett barlang, mely a Nagy-fennsík keleti peremén található, agyagpala és mészkő határán alakult ki.
A barlang bejárati szakaszát 1952-ben tárták fel. A kutatásban több évtizedes szünet következett, mivel a barlang bejárata eltömődött. A munka 1984-ben indult újra, amikor is sikerült ismét járhatóvá tenni a bejáratot és 1985-ben a Láner-ágat is felfedezték. A barlang újonnan feltárt és rég ismert szakaszainak pontos geodéziai felmérése és térképezése során egyértelművé vált a Láner-barlang és a Szepesi-barlang kapcsolata. Az összeköttetés bizonyítására egészen 1993 december 30-ig kellett várni.
A két barlang összekötésének izgalmas munkájáról a Turista magazinban olvashattok.
A Láner-barlangban nagy felületű cseppkőfolyások, kisebb álló- és függőcseppkövek figyelhetők meg. A lefolyások néhányszor tíz négyzetmétert is elérhetnek a kürtők alsó kiszélesedett szakaszaiban. A szintes ágban található a barlangrendszer legnagyobb vízesése, mely kb. 4 méter magasságból zúdul le a barlang aktív periódusaiban.
A Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület 2002-ben, az alapításának 50-éves évfordulójára a saját költségére létrehozta a Láner-barlang töbrében, a helyszínen gyűjtött mészkövekből rakott emlékfalat azon barlangászok emlékére, akik már nem lehetnek közöttünk. Az első, 34 nevet tartalmazó emléktáblát már sajnos egy újabbal kellett bővíteni.
A barlang bejárása a Bükki Nemzeti park Igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulásához kötött.
Részletek itt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
* Otthoni kiegészítés:
Ideje volt már a Barlangolások a Bükkben záróládáját "kikérni". Ehhez részemről ma az utolsó három Lillafüred környéki láda levadászására volt csak szükség. Csatlakozott dalmusson is, akivel már régen csapattunk egy jót. :)
Ez volt a napi első találatunk. Ehhez a Lillafüredi 5-ös busz végállomásáról mentünk fel a jelzésen a Garadna-völgyétől délre található fennsíkra, ami barlangokban meglehetősen gazdag.
Első barlangunk a Szepesi-zsomboly volt, ami a régi erdei hagyományok szerint a turistaútról nem látható, de az avatott szem mégis tudja hol van. ;D Újévi szarvaskői csipkepálinkából is folyt egy kicsi az évavató túrán ezen a helyen. :D
Utána jött a geoládás Láner-barlang. Látszik, hogy a barlangászok jól belakták ezt a helyet, amit az emlékfal és az emléktáblák is jeleznek. A lejárat meg olyan Mordor hatású a kőlépcsőkkel..., vártuk az orkokat, de egy sem jött..., úgyhogy mi mentünk tovább! :D XD
Rejtés rendben!
Barlangtúránk utolsó állomása, valamint a mai, ködös nap utolsó ládája. Holnaptól rövid napok :-(. A barlanghoz mindenfelé vezetett az út, csak épp arra nem, amerre a térkép mutatta. Ez persze nem zavarta meg a rutinos társaságot.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.7]
Központi helynek tűnik a sok emléktábla miatt. Szép helyszín, biztosan a barlang is.
Egyik nap egy nagyobb csapatot láttunk akik barlangász ruhába beöltözve éppen mentek a barlang felé. Még másnap is ugyanott álltak az autóik, ebből azt következtettük, hogy lent töltötték az éjszakát a barlangban.
Hát, sajátságos hobbi, biztosan rá lehet kattani.
Bükki barlangászós hétvége. A mai nap programja a Láner- és a Létrási-barlang bejárása volt. A barlang száraz volt, az utolsó terembe viszont nem tudtunk bejutni, mert az átjutást lehetővé tevő járat masszívan eltömődött. Kijövetel után logoltunk a ládába, majd tettünk egy gyors, 1.5 órás túrát a Létrásiban. Köszi.
Megtaláltuk! 🙂
A barlangba természetesen nem tudtunk, de nem is akartunk bemenni, de a ládát begyűjtöttük. Még sok hasonló láda vár felderítésre a Bükkben.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.11.3]
Mai túrámon több olyan ládát is találtam, ami eddig ismeretlen helyre vitt el. Miskolci gyerek vagyok, a Bükk hazai pálya volt mindig is, és lám-lám a GC mégis tud újat mutatni. Sajnáltam hogy idő, felszerelés, és társaság hiányában nem mentem be ma egyik barlangba sem. Szépek voltak és csalogatóan hívogattak befelé.
Úgy sacc/kb. 30 éve egyszer aludtam Létráson egy iskolai kiránduló csoporttal. Hála Istennek nem sokat változott.
A Jávorkút Étterem és Panzió Lillafüredben töltöttünk el 5 éjszakát, innen kiindulva kerestem fel a környék ládáit.
Lillafüredre mentünk libegőzni a szállásról. Az ajánlott parkolóban hagytam az autót. A nagyobbik lányom jött segíteni a ládakeresésben. Szerencsére a barlanghoz vezető ösvény - így a vegetációs időszak közepén - is könnyen járható. A ládát együtt kerestük meg a lányommal. Köszönöm a rejtést!
Fogtam!
A Jávor-Bolhás kettős, valamint az Alabástrom után értünk ide. Szinte pihentető volt. Az ösvényt már csak kifelé fedeztük fel. Meghatóak a táblák!
Ez az új kedvenc! Nagyon mesés a környezet. Valószíűleg már elsétáltunk a barlang felett többször az évek során. Nem is tudtuk, hogy ilyen csoda bújik meg pár 10 méterre. Köszönjük!!!
Vini megatalálta ügyesen! Vicces keresgélés volt, mivel ugrált a gps jel, és az odavezető ösvényt sem igazán találtuk, csak egy kisebb kerülővel találtuk meg a barlangot, közben megtaláltuk a Speiz barlangot is! Mikor indultunk vissza, akkor láttuk, hogy korábban csak pár lépésre mentünk el a barlang mellett :D Köszi a rejtést!
Megtaláltam.
Gyönyörű Létrás-tető, mindig kedves vagy nekem.
Boldogult 'lánykoromban, a '70-es évek végén, a '80-as elején néhány évig aktív tagja voltam a Marceles csapatnak. Fantasztikus évek voltak, csodálatos barátokkal, sajnos legtöbbjüknek a neve már a márványtáblán is szerepel nem csak a gyakran felidézett történeteimben. Ennek a barlangnak a névadójával, Ödönnel is szép emlékeim vannak, nagyon letolt, amikor az első találkozásunkkor magázódva szóltam hozzá. A barlangban erre nincs idő, mondta. Aki látta a csend világát, úgyis érti ezt ...
Barlangászni voltunk fent ezen a hétvégén, megnéztük a Létrási-vizeset és a Feketét. A Szepesibe sajnos nem kaptunk engedélyt.
Átnéztem az elmúlt héten az összes idei képemet, és találtam 18-20 bejelentetlen ládát, szerencsére mindig csinálok fotót mindenről. A bejelentések ajándékok most, magamtól-magamnak.
BK! - 2020.12.24.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Soha nem voltam még itt. Nagyon tetszett! Győző Barátommal. A ládához csak a kesser ösztön vitt bennünket, mert nem volt információnk a nethiány miatt. [Geoládák v3.6.0]
A GCbhk2 felderítése után még egy adag szerpentin Garadna felől, szarvasbőgéssel. Jó volt kifújni magamat az alkonyathoz közel, a helyszínen elolvasni a barlang érdekes történetét. Ide szívesen lementem volna körülnézni, de ez a nap a tekerésé volt. A ma megtett út örömével suhantam vissza Lillafüredre, majd át Miskolcon a vasútig.
Köszönöm a rejtést, hihetetlen hogy mennyiszer voltam Jávorkuton, mégsem tudtam erről a helyről! Haverokkal, bringával kerestük fel a ládát. [Geoládák v3.5.0]
Tisztán Attibati nap: 4 (teljes) megtalálással és 3 900-as csúcs felkeresésével.
Mivel a 900-as csúcsok 60%-ka még hátravan, ezért sikerélményként szükség volt (jól jött) pár, pontot is érő találatra is.
A tenyészidőszakra vonatkozó megközelítés a valós viszonyok tükrében elég viccesnek hat: az említett földútnak se híre, se hamva, egy csapás valahogy követhető a derékig érő fűben körülbelül háromszor olyan hosszan, mintha a műút felől egyenesen indul az ember neki.
A nehezített megközelítés után kissé meglepett az emlékhely monumentalitása. A barlang lejárat nagyon hívogató volt, lemásztam a létrán, majd elindultam lefelé a lépcsőkön, de aztán megálltam, odelent az már nem az én világom.
Lehet, hogy még a GCM001 felesleges és sikertelen keresgélés hatása alatt álltam, mert belogoltam a logbookba, de elfelejtettem lefényképezni a jelszót a későbbi logoláshoz. Csatolok pár fényképet, amit a helyszínen csináltam.
[Jóváhagyta: Attibati, 2020.06.25 06:00]
Köszönöm Attibatinak hogy elfogadta így a találatot, de ma visszamentünk a barlanghoz, így most már a jelszó is megvan.
A 24. GCTOUR Bükki Barlangolás túra során csoportos megtalálás. A barlangba nem mentem be, mert nem igazán szeretem, ha több méter föld, kő van felettem.
Ez volt a túra forduló pontja. Innen emlékezetből kellett vissza indulni Felsőtárkány felé. Természetesen a láda kitérők nélkül. :)
Négy nap barangolás a Bükkben. Főleg az új Attibati ládák felkeresése volt tervbe véve, és igen jó választásnak bizonyult mindegyik. Szebbnél szebb helyeken jártunk, és főleg Zolikával nagyon élveztük a barlangok felfedezését. Így a séta sem volt olyan fárasztó alig vártuk a következő barlang milyen "titkokat" rejt számunkra. Köszönjük.
A három napos bükki ládászás 1. napján Bánkút, Csipkéskút, Jávorkút, Sebesvíz, Óhuta, Szentlélek, Bánkút útvonalon tettem egy 23km-es kört 4 új láda megtalálással.
Menekülés a Bükkbe 3/3.
A mai utolsó találat, de nem az utolsó barlang. Ismét egy kellemes, eldugott hely. Az emlékfal nagyon szép, azt a vízesést pedig nagyon megnézném. Eddig a szűk környezetben csak a Létrásiban volt szerencsém mászni, évekkel ezelőtt.
Köszi
A Kis-Fennsíkról jöttem át a három itteni ládáért. Itt még reménykedtem a piros egyesben, de aztán a logbook legvégén megtaláltam a kora reggeli bejegyzést.
Ezen a részen a Létrási-Vizesben és az István-Lápaiban voltam - vagy 35 éve.