Elhelyezés időpontja: 2020.05.29 16:30
Megjelenés időpontja: 2020.05.29 17:42
Utolsó lényeges változás: 2020.05.29 17:42
Utolsó változás: 2020.07.20 10:07
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: nemesa
Felhasználó: nemesa Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 77
Megtalálások gyakorisága: 2.3 megtalálás hetente
Röviden
10x18x8 cm méretű doboz egy többtörzsű fa törzseinek elágazásában, térdmagasságban. Amikor a rejtek közvetlen közelébe értek, akkor ne a tópart felől menjetek be a dobozért, hanem a szántóföld felől!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ezzel a rejtéssel egy, a forgalom zajától távol lévő, kis horgásztóhoz invitállak Titeket, ahol nemcsak a horgászok, hanem a természetkedvelő és túrázni, kirándulni szerető emberek is kellemesen tölthetik el szabadidejüket.
Megközelítés
Az alábbiakban két megközelítési módot ismertetek:
1. A Zsámbékot Szomorral összekötő útról a N 47° 34,524' E 18° 40,643' 235 m [GCANTO+1letérés] ponton, a megyehatárt jelző táblánál található kereszteződésnél letérve a földútra (nem minden térkép jelzi, a TuHu igen), majd azon kb. 1600-1700 m-t megtéve, jobbra (délkelet felé) fordulva a sárga négyzet turistajelzésen lehet megközelíteni a tavat. Az autót a N 47° 34,940' E 18° 41,662' 211 m [GCANTO+1parkoló] ponton lehet hagyni. Rossz útviszonyok esetén vagy ha sétálni akartok, akkor az autót akár a földút elejénél is ott lehet hagyni és gyalog megtenni a kb. 2 km-es távot a rejtekig. Ez az útvonal, egyébként a tó "főbejárata", időjárástól függően kerékpárral is jól járható (országútival kérdéses). A tó mellett megjelölt parkolótól (és az információs tábláktól) a láda 300 m-re található. Az 1letérés a Szomor, Kakukk-hegy és a Mány, Felsőörspuszta buszmegállók között található.
2. A Szomor és Máriahalom közötti útszakaszról Somodorpusztánál a N 47° 35,765' E 18° 41,179' 238 m [GCANTO+2letérés] ponton található elágazásnál térjetek le és a keskeny aszfaltúton haladjatok egyenesen egészen Anyácsapusztáig. Az autót a N 47° 34,975' E 18° 42,714' 217 m [GCANTO+2parkoló] ponton, a "T" elágazás közelében érdemes hagyni. Innen a jól kijárt földúton (ld. A lovarda felé visszanézve fotót) eljuthattok a tóhoz. Hagyatkozzatok a GPS-re és a szemetekre, kövessétek a jól kijárt földutat! A javasolt parkolótól a rejtek kb. 1400 m-re van.
A parkolótól a láda gyalogos megközelítésének utolsó 2-300 métere nyári időszakban kicsit nehezebb a sűrűbb növényzet, illetve a szántóföldbe vetett növény fajtája miatt. 2020-ban kukoricát ültettek, így a tövek között nehézkes az előrejutás, így kb. októberig ez a szakasz kicsit kalandos.
A keskeny aszfaltútról már hamarabb, a N 47° 35,341' E 18° 42,008' 232 m [GCANTO+3letérés] ponton is le lehet fordulni a földútra, majd a fasor után balra érhető el a tó és az 1parkoló. Autóbusszal Somodorpusztáig lehet utazni, a megálló az elágazásban van.
Látványosság, tudnivalók
A kb. 2 hektáros tavat a zsámbéki Nyakas-hegy északnyugati oldalán eredő Bajna-Epöli-vízfolyás mesterséges visszaduzzasztásával hozták létre az 1960-as években. A tó szántóföldek által közrefogott völgyben található, ahol dúsabb a növényzet (fasor, nádas) ott vízfolyás található. A tó a gát közelében eléri a 3 méteres mélységet is, máshol ennél sekélyebb. A meder dobókanalas módszerrel történő mélyítése tervben van.
A tavat az Anyácsatavi Sporthorgász Egyesület kezeli, ennélfogva elsődleges célja a horgászási lehetőség biztosítása, így kéretik ennek megfelelő magatartás tanúsítása a helyszínen, azaz ne zavarjátok a természet és a horgászok nyugalmát, és persze fürdeni, kutyát fürdetni is tilos!
A terület élővilága egy vizes élőhelyhez megszokottan rendkívül gazdag, számos állat- és növényfaj előfordulása növeli a fajgazdagságot.
A közelben található Anyácsapuszta, ahonnan a tó is a nevét kapta. Itt jelenleg egy lovarda működik, ahol minden korosztály részére lehetőség nyílik e szabadidős, illetve versenysport-tevékenység űzésére.
A rejtés
A doboz egy többtörzsű fa törzseinek elágazásában, térdmagasságban található, hagyományos ételes doboz ágakkal takarva. Ha az 1parkoló felől érkeztek a tóparton, akkor a rejtek előtt kb. 10-15 méterre egy ösvényen (a valóságban nem ott vezet az ösvény, ahol a térkép mutatja) kijuthattok a szántóföldre, amely felől a rejteket adó fa megközelítése javasolt. Ez a megközelítési mód egyrészt a tópart felőli oldalon lévő sűrűbb növényzet miatt fontos, másrészt azért, hogy az esetlegesen ezen a részen horgászókat ne zavarjátok, tehát ügyeljetek arra, hogy a rejtekhez ne a tópart felől menjetek be, amikor annak közvetlen közelébe értek.
A láda tágabb környezetének bemutatása
Aki felkeresi a ládát, érdemes még a környező településeket is meglátogatnia: Szomoron a katolikus templom, világháborús emlékművek, Zsámbékon a Romtemplom, Zárdakert, Lámpamúzeum és további számos látnivaló, illetve program várja az érdeklődőket. Mány, Felsőörspusztán gyümölcsösök találhatóak, ahol a szezonális vitaminforrás közvetlenül a termelőktől szerezhető be.
Természetesen a közeli geoládákat sem érdemes kihagyni: GCSZOM GCBram GCMoZa GCPeZs GCZSAM
A ládát a GCBRAM felől próbáltuk becserkészni, mivel a térkép több utat is jelez! Nos, sose higgy a kósza térképeknek!
A helyiek a jó újmagyar szokás szerint minden szántást kivisznek a bozót, erdő széléig. Ma már nem divat elhagyni a két és fél méteres sávot, ahol autóval vagy gyalog közlekedhetnél! :) A félig fagyott, de félig olvadt szántáson nagyon nehéz ugyan haladni, ellenben egyáltalán nem szórakoztató!
Szóval: ha mindenképp szeretnéd felkutatni ezt a ládikát, akkor hallgass a leírásra és Szomor felől közelítsd meg. Onnan talán van járható út, dél felől ugyanis NINCS!
Eljöttem a pontért, de valahogy nekem mindig amolyan "tilosbanjárok" érzésem van az ilyen helyeken. Egy teremtett lélek nem volt, állatokat sem nagyon láttam. Azért az eltűnt komondoros papír elég aggasztó volt :) A ládika gyorsan meglett, köszönöm a rejtést!
Eddig valahogy mindig kikerültük ezt a ládát, pedig GCBRAM ládánkhoz elég közel van. Jól jött az éjszakai hideg, mert végtelen nagy a sár, de igy szerencsére még fagyott volt.
Kösz a rejtést!
Kicsit odébb a kem-ért bringáztunk Mazsival, majd mikor végeztünk megemlítette nem tekerünk-e el ezért a ládáért is. nekem más ládák voltak tervbe, de engedtem Mazsinak, így ezt vettük célba.:-)
A 2. letérés közelében parkoltunk. Onnan kb. 2km gyaloglással értük el a ládát. Helyenként sáros volt az út, de legalább az autó az aszfalton maradt. A tó partja nagyon kihalt volt.
Jó helyszín, de a megközelítés kicsit problémás volt. Anyácsapusztáig autóztunk a GCANTO+2parkoló pontontig, de még gyalog sem vállaltuk a sétát olyan sár volt. Mi végül a szomori temető felől közelítettünk egy darabig autóval, majd gyalog.
Bringával Szomorról, előtte GCBram rejtést is felkerestem. 18 km-es karika lett belőle.
Tök (kelet) felől a csatolt (utolsó) képen pirossal jelzett rész miatt senkinek nem ajánlom a megközelítést. A jelzett palló (raklap) átkelés megvan, de utána nehezen járható az út a ládáig. A kukorica és a bozót között nyakig érő gaz, csalán. Max. télen, tavasszal járható ez a rész.
Mindenesetre sikerült egy uncsi drive-in találatot feldobnom kicsit! :)
Visszafelé a GPS-re hagyatkozva egy földúton tekertem Szomorig, sokkal jobb és élvezetesebb út volt, mint az aszfalton. A pecások autói által felvert port is megúsztam.
No, ezzel a ládával egész napra nagyon megszívtuk..De nem a láda tehet róla.. Traktorokkal hordták a csirketrágyát a földekre, az útra is, (ahol a tó kezdődik a fák között) rémesen büdös volt egyébként a fél megyében napok óta, még Herceghalomban is érezni, szóval az útról felrakódott a nedves trágya a kerekekre a sárhányókra és odaragadt. Vittük a bűzt magunkkal, ajtónyitásnál, de bent az utastérben is. A tó körül is, bár volt néhány elszánt horgász, nagyon büdös volt. A hely amúgy tetszett, a rejtés is meglett, bámészkodtunk is, Oldfoxxal köszönjük!!
Péntek délutáni biatorbágyi program előtt hat közel drive-in találatot sikerült összehozni, ez volt az első.
Ahogy mentem a tó felé a poros úton, valamitől olyan trágyalé szaga lett a kocsinak, hogy már be terveztem egy autómosást. Aztán a szombat esti zápor szerencsére megoldotta.