Elhelyezés időpontja: 2020.05.30 20:00
Megjelenés időpontja: 2020.06.02 20:46
Utolsó lényeges változás: 2020.11.22 15:53
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: szabolcsc, Marci, Levi, Szabolcs
Felhasználó: szabolcsc Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 186 + 3 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 5.7 megtalálás hetente
Rövid leírás
Kb. 300 cm budapesti vízállás felett száraz lábbal nem elérhető. Aktuális vízállás: vizugy.hu
A láda fejmagasságban található. (Egy kettétört fa törzsének a hasadékában található.) Szokványos konyhai doboz, kb. 20 x 12 x 6 cm méretű. Legmélyebb HÓDolatunk annak, aki felkeresi!
Megközelítés
A láda Budapest belterületén található a Duna-parton, az M0-híd lábától nem messze a budai oldalon, Nagytétényben. Érdemes a Kolozsvári utca végénél vagy a gáton balra fordulva 50 méterre az út mellett leparkolni gépkocsival. N 47° 23,564' E 19° 0,539' 104 m [GCHOD+parkoló] A Kolozsvári utca végétől a gát túloldalán kezdődő ösvényen keresztül érhető el (érdemes innen menni) vagy az M0-s híd alól az ösvény másik oldaláról. Tömegközlekedéssel a 33-as buszról a Dózsa György úti megállónál kell leszállni, és innen a Nagytétényi út, Kolozsvári utca útvonalon besétálni. Kerékpárral is jól megközelíthető a hely. Árvíz idején nem elérhető a láda, ez általában márciusban vagy áprilisban 1-2 hetet jelent. Széljárástól függően valamennyire idehallatszik az M0-s híd forgalmának zaja, azonban már folyamatban van a zajvédő fal építése a 6-os úttól a halászteleki lehajtóig. Ez várhatóan 2020. júliusra elkészül, és onnantól gyakorlatilag megszűnik ez a forgalmi zaj.
A környékről
Miért kapta a láda a GCHOD nevet? Azért mert bármennyire is hihetetlen, de itt, Budapest területén belül vadon élnek hódok. Az ösvény mellett a parton jól megfigyelhetők a rágásnyomok a törzseken és a bedöntött fák is. Egy kis szerencsével megpillanthatjuk a hódokat, sokszor a szemközti kis sziget partján, mi már többször láttuk őket. A láda egyik megtalálója saját fotókat is tett fel a közelében úszó hódról! Gyermekeknek különösen nagy élményt jelent! Egyébként gyönyörű, vadregényes a környezet, buja növényzet, vízi madarak és halban gazdag vizek fogadják a kirándulókat. Rendszeresen irtják a szúnyogokat, így nem vészes a szúnyoghelyzet. A Duna-parton észak és dél irányban is csodás sétákat lehet tenni kisgyermekekkel is, a közeli Hárosi-öböl is látogatásra érdemes helyszín, szemközti partja érintetlen természetvédelmi terület. Az öbölben szürke gémek, teknősök, vízisiklók, vadkacsák, kormoránok és sok egyéb állat is megfigyelhető. Nagytétény további látnivalókkal is szolgál, például a Nagytétényi Kastélymúzeummal, a Szoborparkkal, a Tétényi-fennsíkkal és a Petőfi Sándor utcában az ártézi kúttal.
A hódokról
A hódoknak alapvetően két fajtájuk van, az eurázsiai és a kanadai hód. Sok tekintetben hasonlók. Az eurázsiai hód Eurázsia legnagyobb rágcsálója, kanadai rokona valamivel kisebb. A faj kiválóan alkalmazkodott a vízi életmódhoz, élőhelye a fás vízpart. Eredetileg Eurázsia nagy részén előfordult, de a 20. század elejére Európában alig maradtak állományai. Magyarország hódállománya a 19. század közepére a vadászat miatt kipusztult, 1858-ban Ács mellett, a Concó-patakban észlelték utoljára. A 20. század utolsó évtizedében az ausztriai és magyar WWF együttműködésének eredményeképpen a faj visszatelepítése megkezdődött a Duna ausztriai szakaszán, majd Magyarországon. És itt jön képbe a legjelentősebb különbség az eurázsiai és a kanadai hód között. Csak a kanadai hód dönt ki vízparti fákat azért, hogy gátakat építsen ezekből, hogy ezzel szabályozza a víz szintjét és ezáltal a víz alatti várának a megközelíthetőségét. Az eurázsiai hód nem dönt ki fákat. Magyarországra talán tévedésből kanadai hódokat telepítettek vissza, ilyenek találhatók a geoláda környezetében is, ezért döntögetik ki a fákat.
Megvan, köszi!
Itt se jártam még soha, nagyon érdekes ahogy a hódok szétrágták a part menti fákat. Sajnos velük nem találkoztunk, egyszer érdemes lenne hajnalban kijönni lesre :)
Szentendrei kirándulás után, kijárási tilalom előtt még volt időnk elugrani ide is. Nem is tudtam, hogy mit várjak ettől a helytől, eléggé meglepett, hogy tényleg ilyen sok fát megdolgoznak a hódok! Az állatokkal nem találkoztunk, viszont találtunk egy remekül kialakított pihenőhelyet.
Többször bringáztam már át az M0-ás hídon, de sosem fordultam el erre. Érdekes volt felfedezni ezt a kis erdőcskét. Mondjuk úgy, hogy a kidöntött fák miatt nem feltétlen a bringa volt az ideális közlekedési eszköz, de ennek ellenére is élveztem :) Láttam pár hódrágta fát is, érdekes helyet is ismertem meg, abszolút megérte eljönni ide. És csak páran néztek teljesen hülyének, hogy mit keresek az erdőben.
Megvan!
Könnyű séta az ajánlott parkolótól.
Azt nem tudom honnan szedte a rejtő, hogy az eurázsiai hód nem dönt fákat, de remélem nem sokan veszik ezt komolyan, sajnos a leírás egy része, baromság. Ha valaki a hódokról keres infókat, remélem nem innen teszi, vagy lehet, hogy Farnadi Kelemen diktálta a láda leírását :)
Köszi a rejtést.